Imunitate sporita pentru judecatorii Curtii Constitutionale: Comisia juridica din Camera Deputatilor a dat unda verde

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 28 martie 2017, 15:56 Actualitate | Politic

Curtea Constitutionala
Foto: CCR.ro
Comisia juridica din Camera Deputatilor a avizat pozitiv proiectul de lege depus de deputatul minoritatilor nationale Adnagi Slavoliub, proiect de prevede sporirea imunitatii judecatorilor CCR, transmite Digi24. Potrivit propunerii, acestia nu vor putea fi urmariti penal, retinuti sau arestati fara incuviintarea a doua treimi din membrii Curtii.

Dupa avizul comisiei, urmeaza votul in plenul Camerei deputatilor. In cazul unui vot pozitiv, proiectul de lege va merge in Senat.

Potrivit proiectului de lege, articolul 66 al legii se modifica si va avea urmatorul cuprins: "Judecatorii Curtii nu pot fi urmariti penal, retinuti, arestati sau perchezitionati sau trimisi in judecata penala decat cu incuviintarea plenului Curtii Constitutionale, la cererea ministrului Justitiei, sesizat de procurorul general al PICCJ".

De asemenea, "incuviintarea prevazuta la alineatul precedent se da cu votul a doua treimi din numarul judecatorilor CCR, dupa ascultarea judecatorului in cauza".

"Pentru infractiuni savarsite de judecatorii Curtii Constitutionale, urmarirea penala si trimiterea in judecata se face numai de catre PICCJ iar competenta de judecata apartine ICCJ. In caz de infractiune flagranta, judecatorii Curtii pot fi retinuti si supusi perchezitiei, ministrul Justitiei informandu-l de indata pe presedintele CCR si solicitand, daca este cazul, incuviintarea Curtii pentru urmarirea penala si arestarea prevazute la alineatul 1", mai prevede propunerea legislativa.

Potrivit proiectului, "judecatorul trimis in judecata penala poate fi suspendat prin decizia plenului Curtii Constitutionale adoptata cu votul a doua treimi din membrii Curtii. In cazul unei decizii de achitare, suspendarea inceteaza, iar in cazul unei decizii definitive de condamnare, mandatul de judecator al Curtii inceteaza de drept".

In prezent, art. 66, alineatul 1 prevede: "Judecatorii Curtii Constitutionale nu pot fi arestati sau trimisi in judecata penala decat cu aprobarea Biroului permanent al Camerei Deputatilor, al Senatului sau a Presedintelui Romaniei, dupa caz, la cererea procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie".

Deputatul mai propune ca articolul 68, alineatul 3 din Legea nr.47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale sa se abroge.

Acestea prevede: "In cazul in care perioada pentru care a fost numit noul judecator, potrivit alin.(2), este mai mica de 3 ani, acesta va putea fi numit, la reinnoirea Curtii Constitutionale, pentru un mandat complet de 9 ani".

De asemenea, la articolul 69, dupa alineatul 3 se introduce alineatul: "Dupa incetarea mandatului ca urmare a expirarii termenului pentru care a fost numit, judecatorul CCR poate opta pentru intrarea in avocatura sau notariat, fara examen".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

456 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    solutia finala (Marţi, 28 martie 2017, 16:24)

    revo [utilizator]

    se pare ca nu ne mai ramane decat solutia finala... ori ei, ori noi.
    • +16 (20 voturi)    
      The hard way (Marţi, 28 martie 2017, 16:32)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Ca de easy way nu vor sa auda...
    • -22 (30 voturi)    
      Imunitatea absoluta ! (Marţi, 28 martie 2017, 17:01)

      immortal [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Domnul Presedinte beneficiaza de imunitate ABSOLUTA ... #rezist !
      • +5 (7 voturi)    
        ehhh (Marţi, 28 martie 2017, 17:48)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui immortal

        Exacta asta spunea si revo, ori NOI, ori voi... #rezisti ?
    • +7 (9 voturi)    
      Imunitatea sporita pentru sentinta (Marţi, 28 martie 2017, 18:46)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui revo

      care o sa o dea in cazul Bombonicai Dragnea. Este clar ca fac o chestie ilegala si au nevoie de imunitate, sa nu-i adune dupa DNA-ul. O adunatura de ticalosi, si in Parlament si la CC. Aproape ca erau mai decenti activistii lui Ceausescu, acolo aparau o singura familie, in general isi mai faceau datoria, acum toate institutiile astea P$D-iste, Parlamentul, CCR apara interesele unei mafii, compusa din cateva mii de derbedei care fura tara asta si o distrug, ca sa o poata fura mai bine.
    • +4 (6 voturi)    
      Smecher Dragnea (Marţi, 28 martie 2017, 18:47)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui revo

      Isi securizeaza astfel o eventuala decizie a CCR legata de dosarele lui.
  • +25 (29 voturi)    
    Astia din Casa Poporului au luat-o de tot razna (Marţi, 28 martie 2017, 16:48)

    Metec [utilizator]

    S-au cocotat in casa lui Ceausescu si se cred ca el, de neatins. Dar uita ce a patit ala, intr-o zi mareata... Nu le doresc acelasi destin, dar daca o cauta, o s-o primeasca!
  • +17 (19 voturi)    
    preventiv (Marţi, 28 martie 2017, 16:51)

    Sophie [utilizator]

    ...s-au pus la adapost.... intre nu se vor sfasia...
  • +20 (22 voturi)    
    deputat de la minoritati (Marţi, 28 martie 2017, 16:55)

    bancheru83 [utilizator]

    care e numele domnului deputat de la minoritati ca sa stim daca are bilete de vacanta in brazilia.dragnea are la mina aproape toti membrii ccr,le da imunitate si apoi se foloseste de ei in scopuri personale.cit rau a facut acestei tari in numai 3 luni impreuna cu tariceanu e uluitor!
    • +7 (9 voturi)    
      Dragnea-infractor condamnat si repetent (Marţi, 28 martie 2017, 18:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      la Facultatea de Transporturi Bucuresti, divortat, Tariceanu - inculpat si repetent la Facultatea de Constructii, de 4 x divortat. Astia sunt indivizii care sunt in fruntea parlamentului Romaniei. Cat de destepti sunt romanii ca au ales in fruntea tarii doua gunoie umane.
  • +15 (17 voturi)    
    O mana spala pe alta !!!! (Marţi, 28 martie 2017, 16:58)

    13adi [utilizator]

    Parlamentul le da imunitate celor din CCR iar CCR dezincrimineaza abuzul in serviciu, coruptia ................
  • +17 (19 voturi)    
    imunitate CCR (Marţi, 28 martie 2017, 16:59)

    XXXXL [anonim]

    ce anume ii face pe CCR-isti sa fie deasupra tuturor in tara romaneasca....???
    nu le mai ajunge nimeni la nas....
    stapanii planetei....
  • +4 (6 voturi)    
    Imunizari ! (Marţi, 28 martie 2017, 17:07)

    NicolaeA [utilizator]

    Tot mai multi din functionari/talhari imunizati prin legi si tot mai putini copii imunizati prin vaccinare !
  • +7 (9 voturi)    
    Ma intreb ce se pregateste (Marţi, 28 martie 2017, 17:17)

    mhc [utilizator]

    Mutarea asta nu e deloc intamplatoare.
  • +5 (7 voturi)    
    Numai fraierii trebuie sa respecte legea (Marţi, 28 martie 2017, 17:32)

    Ochiana [utilizator]

    in rest toata lumea isi "trage" imunitati
  • +4 (6 voturi)    
    ............... (Marţi, 28 martie 2017, 18:09)

    zapciu [utilizator]

    Sa nu poata fii acuzati de favorizarea infractorului !
  • +7 (9 voturi)    
    eu zic sa fie sanctificati (Marţi, 28 martie 2017, 18:17)

    Goya [utilizator]

    si trecuti in calendar inca din timpul vietii.

    si sa ne inchinam la ei ca la niste dumnezei

    E bun asa?
  • +2 (4 voturi)    
    Bai maimitoilor (Marţi, 28 martie 2017, 19:13)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Constitutia Romaniei: "Art. 16 – Egalitatea în drepturi
    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
    (2) Nimeni nu este mai presus de lege."

    Clar.
  • 0 (0 voturi)    
    am si eu o intrebare (Miercuri, 29 martie 2017, 9:50)

    MoemBius [utilizator]

    de bun simt ....zic eu
    cu ce se ocupa de fapt CCR ul asta?
    In constitutie la articolul 16 scrie cam asa:
    Egalitatea în drepturi ARTICOLUL 16
    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
    (2) Nimeni nu este mai presus de lege.

    Sa inteleg ca cei din CCR sint super cetateni sau ......zei sau cum se interpreteaza asta?
    Cu ce se mananc mai exact Curtea Constitutionala?
    se ...interpreteaza ....Constitutia Romaniei?
    sau se ...traduce?
    ca bag seama ca cei de acolo nu au nici in clin nici in maneca ....cu interpretarea corecta a ceea ce scrie in Constitutie.
    Daca tot nu se pricep ....de ce trebuie neaparat platiti?
    Mizerabil
    de ce o fi neaparata nevoie sa si bata joc de tot si absolut tot P$D u asta de kk.