Dragnea spune ca PSD nu sustine initiativa lui Nicolicea de modificare a Legii Referendumului, in sensul restrangerii drepturilor presedintelui

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 22 martie 2017, 14:15 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Captura Antena 3
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, miercuri, ca initiativa lui Eugen Nicolicea privind limitarea atributiilor presedintelui Romaniei in ceea ce priveste domeniile pe care poate cere organizarea unui referendum nu a fost discutata in comisiile parlamentare si nu are sustienerea PSD. Totodata, Dragnea a mai declarat ca ar fi oportuna o modificarea legislativa care sa permita Parlamentului ar trebui sa convoace referendumuri si pe alte teme in afara de suspendarea presedintelui.

"Orice parlamentar are dreptul, probabil impins de cetatenii din circumscriptia care l-a votat si dupa largi dezbateri, sa vina cu orice propunere, insa am discutat in grupurile parlamentare ca orice propunere legislativa care nu este discutata inainte in grupuri, care nu are sprijinul partidului, este o initiativa care ramane doar initiativa", a declarat Liviu Dragnea, intrebat despre initiativa legislativa a lui Nicolicea.

Dragnea spune insa ca dezbaterea ar trebui sa aiba loc asupra dreptului Parlamentului de a convoca si el referendumuri.

"Eu cred ca - si asta trebuie lansat in dezbatere - si Parlamentul trebuie sa aiba dreptul de a convoca referendum. Un primar are acest drept, Consiliul Judetean are acest drept, presedintele Romaniei, firesc, are acest drept", a adaugat Dragnea, subliniind ca in acest moment Parlamentul poate convoca doar referendum pentru suspendarea presedintelui.

"Asta ar trebui supus dezbaterii, nu limitarea atributiilor presedintelui", a mai spus el.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1390 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Praf in ochi (Miercuri, 22 martie 2017, 14:25)

    Pierrotlefou [utilizator]

    La fel a spus domnu' Liviu si despre initiativele lu' Serban si uite, sunt in dezbatere.
    Mai schimbati placa si mai lasati fumigenele. Stim la ce sa ne asteptam.
    • 0 (0 voturi)    
      good cop bad cop (Miercuri, 22 martie 2017, 16:16)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Pierrotlefou

      Pozeaza in cel bun care ii ajuta pe napastuiti de cel rau.
      Daca sunteti inca in tara ori plecati ori iesiti la manifestatiii neviolente dar sa ii scoate pe sobolani in suturi ..
      Optiunea #3 este aprovizionarea cu alifie ...
  • 0 (0 voturi)    
    urme (Miercuri, 22 martie 2017, 14:26)

    Ilidia [utilizator]

    Tov. Dragnea o ia pe urmele lui Ponta zis si Pinochio. Minte si acum cum a mintit in legatura cu Ord. 13. Crede cineva ca nimuricul de Nicolicea face ceva de capul lui?
    • 0 (0 voturi)    
      Hahaha (Miercuri, 22 martie 2017, 17:07)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Nicolicea respira pentru ca are ordin sa respire, tocmai pentru a fi statia de epurare care ii face pe baietasi curati
  • +1 (1 vot)    
    mda (Miercuri, 22 martie 2017, 14:26)

    GIGI_CIOCAN [utilizator]

    incepe sa mi se faca scarba sa mai citest c***turi de genul.....
    vai.. iti dai seama ce oameni rebeli are PSD-ul ala...
    cati dintre ei se apuca asa " de capul lor" sa aduca amendamente legilor sau chiar sa propuna legi favorabile PSD-ului si cu care "liderul suprem" nu este de acord.......
  • +2 (2 voturi)    
    P$D-ul a devenit un partid super-democratic (Miercuri, 22 martie 2017, 14:28)

    __alex__ [utilizator]

    unde fiecare vine cu initative personale! Astia ne continua sa ne sfideaze pe fata.
    Partid de ticalosi!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce incercari penibile (Miercuri, 22 martie 2017, 14:34)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    are Dragnea de a se da mare democrat. Ii pune pe papagali sa propuna si apoi vine el, marele salvator al natiei, sa ne salveze.
  • +2 (2 voturi)    
    Dragnea vede un pic mai mult decat dincolo de (Miercuri, 22 martie 2017, 14:55)

    Susufler0 [utilizator]

    varful nasului, atat cat vede Pricolicea !

    PS. In fond, Livache spera ca odata si odata PSD va reusi sa
    dea Presedintele Romaniei, si nu se stie daca actualele dispozitii legale privind referendumul nu ii vor fi de folos (intr-un mod mai mult sau mai putin neconstitutional ,asa cum e obisnuit PSD sa actioneze).

    PPS. Paradoxal insa, desi initiativa legislativa a lui Pricolicea are o adresa evidenta , fiind indreptata nu impotriva institutiei Presedintelui Romaniei ci impotriva presedintelui Klaus Werner Iohannis, (este data deci "pe persoana fizica") cu toate acestea ea nu este neconstitutionala. Este doar ostila la adresa actualului Presedinte si a scopurilor sale legitime.
  • +4 (4 voturi)    
    Normal ca nu e de acord)))) (Miercuri, 22 martie 2017, 15:07)

    vio7 [utilizator]

    Se teme de Terminator de ii tremura hamsteru' sub nas! Se vede diferenta de atitudine cand e alaturi de Iohannis,Dragnea are atitudine de caine lingusitor care te musca pe furis.Fiu de militian...are asta in ADN.
  • +2 (2 voturi)    
    ??? (Miercuri, 22 martie 2017, 15:14)

    cvi [utilizator]

    Domnule Dragnea, daca parlamentarii psd sunt liberi sa zburde ca niste caprioare si le respectati dreptul de a avea pareri, chiar daca partidul nu le sustine, de ce ii obligati sa stea in banci sau sa iasa afara cand se voteaza lucruri sensibile?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai... (Miercuri, 22 martie 2017, 17:09)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui cvi

      ei ies din proprie initiativa, el doar vine cu o propunere, alta intrebare! :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule lider (Miercuri, 22 martie 2017, 17:05)

    Cetatean002 [utilizator]

    Eu cand o fac "de porc"(sa fim in ton cu vremurile) seful meu(liderul) ma taxeaza profesional, financiar, personal, cum crede el, pentru ca am facut ceva in neconcordanta cu ceea ce ar fi facut el.
    Daca el nu imi face nimic, inseamna ca totul era in concordanta cu ceea ce ar fi facut el.

    Asa ca TU esti capul rautatilor si TU vei plati pentru toate. Iar plata se va face cu majorarile si penalizarile si dobanda aferenta.