Interviu HotNews.ro

VIDEO Nicusor Dan: Sunt in acea minoritate care nu considera oportuna venirea lui Dacian Ciolos in USR in acest moment

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 22 martie 2017, 12:59 Actualitate | Politic

Nicusor Dan in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Liderul USR, Nicusor Dan, afirma, intr-un interviu pentru HotNews.ro, ca face parte dintr-un grup  minoritar din partid care nu considera oportuna venirea lui Dacian Ciolos in Uniunea Salvati Romania. “Sunt in acea minoritate care nu considera oportuna venirea lui Dacian Ciolos in USR in acest moment”, a declarat Dan. El sustine ca i-a trimis o invitatie prin SMS fostului premier de a veni in partid, dupa ce opinia majoritara s-a declarat favorabila cooptarii fostului premier in USR.  Dan a confirmat ca a avut si o intalnire fata in fata cu Dacian Ciolos, dar a refuzat sa spuna ce au discutat, negand insa ca i-ar fi spus fostului premier ca nu este dorit in partid.
  • Vezi aici interviul integral Nicusor Dan despre relatia cu Dacian Ciolos, de ce nu-l doreste in partid, despre dezbaterile din USR pe tema Ciolos, cum vede unificarea dreptei dar si despre relatiile cu Clotilde Armand si cu PNL.Vezi mai jos secventa din interviu in care liderul USR declara ca nu considera oportuna venirea lui Ciolos in partid.





Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

12847 vizualizari

  • -13 (45 voturi)    
    Sa vina Kovesi+Ciolos si sa plece Nicusor Dan! (Miercuri, 22 martie 2017, 13:09)

    Miky60 [utilizator]

    Acest Nicusor Dan, nu are nicio calitate de leader si distruge toata increderea pe care o aveam in partid si pentru care am luptat si am votat!
    Ar trebui sa vina Laura Codruta Kovesi in USR si sa fie presedinta a partidului si apoi candidata la prezidentiale! Iar Ciolos sa vin si el si sa fie candidatul la premier!
    Impreuna, Kovesi + Ciolos ar conduce perfect partidul!
    • +18 (38 voturi)    
      E treabă de procuror să conducă partide? (Miercuri, 22 martie 2017, 13:36)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Unele noțiuni despre democrație ar mai trebui aprofundate ...
      • -7 (29 voturi)    
        De ce nu? Sa ramana politica la hoti? (Miercuri, 22 martie 2017, 14:08)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Kovesi este simbolul luptei pentru o tara mai buna, pentru corectitudine, disciplina si simt civic! S-a luptat cu psd-ul si cu toti coruptii si hotii si ar trebui sa continue in aceasta lupta avand si un partid in spate si apoi ca presedinta a Romaniei, oricum face politica mai buna ca orice politician! Trebuie sa curatam politica de politicieni!
        • +5 (13 voturi)    
          Faptele vorbesc, nu lozincile. (Miercuri, 22 martie 2017, 15:21)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          De-aia n-are Dragnea vreun dosar TelDrum la DNA, de- ajuns sa-si traga guvern de marionete, Nici Ponta n-are vreun dosar KazMunayGas. Ca s-a "luptat" Kovesi cu PSD-ul...
        • +6 (12 voturi)    
          Miky60, ce parere ai de comentariile false? (Miercuri, 22 martie 2017, 15:25)

          zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Citez un alt comentariu al lui Miky60:
          'Sa se mearga CNA-ul sa interzica si televiziuni din USA care nu spun ceea ce vor niste oi iesite in strada dupa turma! '

          Ma intreb cat ar plati cineva pe altcineva sa stea pe forumuri ca sa puna comentarii ridicole doar pentru a impiedica discutiile?

          Dupa stirile false ar fi un subiect interesant comentariile false.
          • 0 (8 voturi)    
            eh (Miercuri, 22 martie 2017, 16:50)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

            Sunt vreo cativa pe aici care ori sunt incredibil de prosti, ori isi joaca foarte bine rolul.
            De pilda 'un domn' e, in teorie, profund anti-rus, dar avand in vedere cat e de ridicol e si ce argumente tampite are, te obliga logica si bunul simt sa il contrezi, devenind fara sa vrei aparator al rusilor.
        • -1 (17 voturi)    
          Kovesi este simbolul capacității limitate (Miercuri, 22 martie 2017, 15:32)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          de înțelegere a suporterilor ei. Ești convins că toți anii în care a făcut gașcă cu Ghiță, Coldea, Maior etc. sunt o dovadă pentru verticalitatea ei? Mai ții minte cum a ajuns să divorțeze?

          Precedentul exemplu de procuror ajuns lider de partid e Victor Ponta. Ești sigur că vrei ca următorul exemplu să fie Kovesi? :)
          • +7 (11 voturi)    
            Mda (Miercuri, 22 martie 2017, 16:33)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Si, mai mult sau mai putin intamplator, amandoi dottore in drept. Cum ii sta bine unui politician.

            Nu sunt printre cei care o astepata pe Kovesi in politica, dar nici nu mi se pare ca ar fi ceva inadmisibl. Totusi, s-ar putea sa fie crunt dezamagita sa afle cat de putina potenta politica are un om politic in comparatie cu un sef de parchet...
      • +2 (6 voturi)    
        Isi ia un an sabatic ! :) (Miercuri, 22 martie 2017, 14:34)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Asta cred ca voia sa-ti spuna Mikyduta ! ;)
    • +15 (19 voturi)    
      kovesi are treaba ei la DNA (Miercuri, 22 martie 2017, 14:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ND e cel care a dus partidul ala din nimic la 10% in parlament, dceci are ceva calitati si merite. Problema acum e ca pentru a depasi cei 10% e nevoie de cineva mult mai infipt. Cu lupta anti-sistem, intri in parlament, dar nu obtii guvernarea. Pentr a guverna ai nevoie de cineva capabil sa vina cu un program de guvernare, iar acel cineva e Ciolos. Dar asta nu inseamna ca ND nu are loc in continuare in USR. El poate continua bine-mersi pe zona de anti-sistem, de denuntarea a abuzurilor, iar Ciolos il poate completa cu un program politic si guvernamental articulat.
    • +5 (7 voturi)    
      ??? (Miercuri, 22 martie 2017, 14:55)

      student88 [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      Eu nu vreau sa vina Codruta, ca atunci nu mai poate sa fie sef la DNA. E foarte bine acolo unde este.
      • -3 (5 voturi)    
        Mai bine n-ar mai sta... (Miercuri, 22 martie 2017, 17:30)

        HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui student88

        Cu un plagiat rușinos în portofoliu. Curat murdar coane Fănică.
    • +1 (5 voturi)    
      nicusor (Miercuri, 22 martie 2017, 15:31)

      rexulet [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Si eu vreau o dreapta puternica, si ii apreciez la fel si pe Ciolos si Nicusor si pe Kovesi, dar trebuie sa-i dam cezarului cei al cezarului. Nicusor a creat un partid intr-o perioada foarte scurta si a fost un ghimpe in coasta stangii de multi ani desi lumea nu a stiut cu ce se ocupa el si ce rol in incercarea de a face o capitala moderna dar fara sa se uite trecutul ei. Pe atunci a luptat mai mult singur pret de cativa ani.
    • +3 (3 voturi)    
      #Miky60 (Miercuri, 22 martie 2017, 16:05)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Omule dar bagi niste strambe...!?
      De unde le scoti?
      Ce te face sa crezi ca Kovesi ar fi buna de presedinte?
      Plusezi cam mult, Kovesi trebuie sa stea in locul ei si sa-si faca meseria pe care o cunoaste.
      Iar d-ul. Ciolos ar trebui sa-si infiinteze un partid nu sa se roage de unii si de altii.
      Cred ca ar avea sustinere pentru asta si ar demonstra ca stie sa faca si politica dezvaluind astfel si tipul doctrinei la care a aderat.
      Sunt convins ca Romania are nevoie in politica si de oameni corecti si loiali ...d-ul. Ciolos fiind unul dintre ei.
    • -2 (4 voturi)    
      Să plece un matematician, să vină o plagiatoare (Miercuri, 22 martie 2017, 17:26)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Excelent gândit.
  • -1 (13 voturi)    
    :( feeling disappointed (Miercuri, 22 martie 2017, 13:11)

    muvis [utilizator]

    Unde-i fermitatea de ieri?
    Oricum Ciolos nu va veni; basca, va lua cu el si niste figure din usl cand isi va face noua formatiune politica
  • +35 (39 voturi)    
    pff (Miercuri, 22 martie 2017, 13:14)

    strw [utilizator]

    Oi fi eu ingust, dar daca as fi in locul lui Ciolos mi s-ar parea cel putin aiurea faptul ca sunt invitat sa intru intr-un partid al carui presedinte imi transmite pe toate canalele in repetate randuri ca nu ma vrea.

    Dane, daca il vreti pe Ciolos in partid, luati-l. Nu mai spune ca nu il vrei (ar fi fost normal sa aveti o discutie interna si sa luati o decizie, fara sa fie musai sa si spui public de cate ori ai ocazia ca nu il vrei pe Ciolos, dar partidul il vrea).

    Ori il vrei, ori nu-l vrei, nu mai umbla cu jumatati de masura.
    • +23 (27 voturi)    
      De acord (Miercuri, 22 martie 2017, 13:45)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui strw

      Declarand public oponenta la primirea lui Ciolos in partid, Nicusor Dan anuleaza decizia majoritatii.

      Daca un presedinte de partid crede ca nu se poate adapta la decizia majoritatii, atunci nu are decat sa demisioneze de la conducere. Altfel, trebuie sa o sustina public.
    • +6 (16 voturi)    
      nu e nici o jumatate de masura, a fost clar omul (Miercuri, 22 martie 2017, 13:47)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui strw

      partidul il vrea, el nu
    • +5 (7 voturi)    
      tre sa iesim din logica partidului personificat (Miercuri, 22 martie 2017, 14:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui strw

      ND nu e egal cu USR. ND e de parere ca USR nu are nevoie de Ciolos, dar majoritatea USR crede contrariul. Si ca in orice organizatie democratica, seful nu decide de capul lui. Si daca organizatia decide in vara ca Ciolos sa fie presedinte, Ciolos va fi presedinte. Mi se pare cit se poate de democratic. Oricum lui Ciolos i-ar fi infinit mai greu sa-si faca partidul lui decit sa beneficieze de vizibilitatea si organizarea deja existente in USR.
      • 0 (2 voturi)    
        lol (Miercuri, 22 martie 2017, 17:38)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        organizarea ? Nu există. Nu există proceduri, nu există reguli, nimeni nu respectă nimic, statutul e de formă, de jos și până sus, de la începuturi și până acum. Soroș nu le-a dat nici organizare, darămite bani. Totul e o veșnică împăciure pe vorbe între unii și alții la comandă de sus în defavoarea aplicării legii interne-statutul, absolut sterilă și fără niciun progres real în consolidarea unei organizații bazate pe reguli. Intern, totul alunecă vertiginos spre cunoscuta șerpărie politică, din lipsă acută de mai mulți membri onorabili și principiali - majoritatea lor stau și chibițează pe hotnews, sau se declară dezamăgiți pe facebook. Cei de la bază, buni, urâți și grași, dar interesați în crearea unei organizații viabile diferite de modelul de lider popular/carismatic/discretionar, sunt deja sleiți și obstructionați de fripturiștii entuziaști și conservele pesediste care acum dau asaltul intern în voie, pe fundalul chemărilor centrale la unitate/fraternitate/înțelegere și în lipsa aplicării ferme a dispozițiilor statutului. Game over - așa se vede de la mine. Amin!
  • +7 (11 voturi)    
    Adevarata opozitia nu trebuie sa fie divizata (Miercuri, 22 martie 2017, 13:17)

    zzztop [utilizator]

    Important e sa aveti in minte scopul comun, o Romanie condusa de profesionisti cu meserii si studii pe bune, dispusi sa castige cinstit si in acelasi timp sa ajute Romania.

    Intre multe partidulete mici e mult mai greu pentru votanti sa decida care e cel mai bun pentru ei mai ales in conditii de noise si dezinformari propagate.
    Si partidele mici nu au reprezentanti in tara deci se lupta intre ele pe aceasi 10% din votanti din 3 orase mari adica mai bine ar fi unite de la inceput.
    • +3 (9 voturi)    
      ”Uniți în cuget și în simțire” :) (Miercuri, 22 martie 2017, 13:46)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      ”Unitate de nezdruncinat în jurul conducătorului iubit” și alte asemenea clișee comuniste au lăsate urme de neșters în mintea românilor, din câte se pare.

      O țară ”condusă de profesioniști” nu poate fi un scop în sine, asta poate fi în cel mai bun caz un mijloc. A definit USR vreun scop până acum?

      Într-o democrație, pluralismul opiniilor e mai important decât accesul la putere. În România e invers, iar lipsa de cultură democratică a simpatizanților USR e îngrijorătoare. O țară nu se construiește cu autoritarisme ”bune”, orice construcție bazată pe autoritarism va fi ulterior demolată.
      • 0 (10 voturi)    
        Autoritarismul din Ordonanta 13? (Miercuri, 22 martie 2017, 14:06)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Cand ai 600.000 de mii de oameni in strada timp de o luna pe care-i ignori, ii amendezi, ii numesti dezinformati, trimisi de agenturile straine, ca ar trebui impuscati sau macar cu tunurile de apa? Cred ca termenul de autoritarism se potriveste foarte bine la ce a facut PSD dar nu in discutia asta.

        Aici discutia, e simpla. In Romania suntem destul de inapoiati si dupa inca cateva luni cu actuala guvernare o sa fie si mai rau incat a avea un Guvern Ciolos cu profesionisti cinstiti e o DOCTRINA in sine. stanga, centru stanga, dreapta sunt inutile daca sunt definite de hoti incompetenti.

        Doctrina 'Invata si munceste ca sa traiesti si nu fura!'.
        • -2 (2 voturi)    
          Etalonul tău în politică e PSD ?! (Miercuri, 22 martie 2017, 15:39)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

          Vezi că din toate comentariile tale rezultă un singur lucru: tu vrei ca USR să fie un PSD ”pe invers”.

          Se vede că în România ”sunteți destul de înapoiați”, dar dacă vrei sprijinul diaspora ai face bine să progresezi un pic. Diaspora n-o să te ajute să instalezi la putere o versune modernă a PSD-ului, oricât ar primi ea binecuvântarea de la Bruxelles.
    • +7 (9 voturi)    
      in politica 10+20 nu egal 30 (Miercuri, 22 martie 2017, 13:48)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      stie toata lumea ca daca pnl si usr candidau ca alianta nu ar fi insumat cat au luat separat
      • +4 (6 voturi)    
        uneori 10+20=50 (Miercuri, 22 martie 2017, 15:30)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        Ce spui tu e adevarat ca ghid general, dar mai exista si situatia in care doua partide ar lua impreuna mai mult decat iau separat. Si se prea poate ca asta sa fi fost cazul PNL-USR, care separate n-au reusit sa mobilizeze electoratul asa zis de dreapta. Ci sa-l demobilizeze tragand de Ciolos in doua directii, in timp ce el nu s-a angajat de nicio parte.
  • +16 (18 voturi)    
    ND trebuie sa scoata partidul din buzunar (Miercuri, 22 martie 2017, 13:17)

    codo [utilizator]

    Daca vrea anvergura nationala, trebuie aduse toate fortele capabile sa i-o confere. E drept ca el l-a clocit de multi ani si a investit multe, dar daca nu vrea sa ramana jucaria lui personala si a unui grup restrans, e musai sa accepte toti oamenii decenti si bine intentionati in orice post. Chiar cel de presedinte.
    • +2 (6 voturi)    
      nu este chiar asa (Miercuri, 22 martie 2017, 14:43)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui codo

      omul si-a facut partid ca sa-si sustina viziunea.
      daca vrea sa-si sustina platforma 100 Ciolos ar trebui sa-si faca partid - daca Nicusor a reusit atunci ar trebui sa poata si Ciolos.
      Nu poti sa vrei sa fii lider si sa-si impui viziunea in partidul creat de altul.
      Te poti inscrie daca tii neaparat. Usile sunt deschise. Chiar daca nu este dorit, usile sunt deschise. Dar de ce sa te inscrii in partidul creat de altul daca ala nu te vrea? Ca nu esti in stare sa faci un partid?
      Daca ar vrea sa aiba sanse sa invinga PSD ar trebui sa scoata lumea la vot in toate modurile posibile. Nicusor Dan cu stangismele si traditionalismul lui, Ciolos cu un partid cu adevarat liberal, care sa sustina si drepturile minoritatilor sexuale. Si apoi, impreuna cu alte forte sa faca majoritate parlamentara.
      Asa, daca Ciolos se suie in scaunul ocupat acum de Nicusor nu se castiga multe voturi in plus pentru anti-psd.
  • +14 (16 voturi)    
    Cand gura bate... (Miercuri, 22 martie 2017, 13:20)

    Pierrotlefou [utilizator]

    ...
    Din respect, am pus puncte puncte.
    Se pare ca imaturitatea politica a USR incepe sa-si spuna cuvantul.
    Pacat, in ei mi-era speranta...
    • -3 (5 voturi)    
      si acum? (Miercuri, 22 martie 2017, 14:51)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui Pierrotlefou

      Ti-ai pierdut speranta? Asa de usor iti pierzi speranta, doar pentru ca ND isi spune parerea argumentata? Plus ca aceasta parere este sustinuta si de altii. A dat omul toate argumentele, care mie mi se par de bun simt. Nimic nu satisface romanul din tine...si din altii pe care ii vad cum comenteaza, de parca ar fi pus vreunul umarul la construirea USB/USR.
  • +16 (20 voturi)    
    Nicusore, trezirea! (Miercuri, 22 martie 2017, 13:24)

    Ovidiu P [utilizator]

    Prin SMS, wtf!

    Il suni si vorbesti cu el, il inviti prieteneste, te adaptezi la nevoile partitudului si ai grija ca avanatajele sa se manifeste incercand sa reduci cat mai mult, sau compelt, dezavantajele.

    Nu, din astea, majoritatea in vrea pe Ciolos in partid? Atunci hai sa-i dau un SMS si sa zic ca i-am facut o invitatie "ferma", apoi daca o vede el ca neserioasa atunci el n-a vrut sa vina, eu l-am invitat.

    Bai trebuie sa vorbesti mult cu el inainte de a-l invita in partid. No o data, ci de multe ori, multe ore, sa te poti sincroniza cu el, sa stii ca poti face echipa cu el. Nu... am vorbit o data cu Ciolos si acum i-am trimis un SMS...
    • -5 (9 voturi)    
      pai de ce nu l-a sunat Ciolos? (Miercuri, 22 martie 2017, 14:45)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

      Ca doar Ciolos vrea partidul.
      Ce-ai fi vrut, sa se roage Nicusor de Ciolos?
      • +6 (6 voturi)    
        Nu sa se roage, ci sa-l convinga. (Miercuri, 22 martie 2017, 15:13)

        Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Orgolii... Vrei un om in partid, in echipa ta? E ca la o recrutare. vorbesti cu el, te rogi de el, prezentand ce se poate face impreuna. Da, poate Ciolos e mai bun ca Niscusor, dar Nicusor este liderul acum, si va mai ramane ceva vreme de acum incolo, daca stie cum sa rezolve situatia. Vrei un om mai bun ca tine in echipa? Trebuie sa-l poti coordona, convinge. Au fost atatia lideri care au condus oameni mai buni/destepti decat ei, important este obiectivul.

        Deci da, vrei un om bun in partid? hai sa vorbim fara orgolii, aici e vorba de soarta unei tari, si de increderea unor oameni, nu de orgolii tampite.

        Exista riscul sa preia partitdul? evident ca exista, intotdeauna exista riscul ca un subaltern sa iti ia functia, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne incercuim de oameni mai prosti doar sa nu ne ia functia, aici e vorba de incredere si de a construi impreuna.

        Apropo, vad ca Ciolos nu are probleme din astea, oamenii din jurul lui il urmeaza fara sa isi puna astfel de probleme. Deci un mare plus pentru leadership-ul lui Ciolos si un minus pentru Nicusor asta pentru ca Nicusor nu il vrea, ca-i prea orgolios? nu stiu, dar nu il vrea.
  • +1 (15 voturi)    
    eu cred ca are dreptate (Miercuri, 22 martie 2017, 13:27)

    levierul [utilizator]

    Pana la urma, Ciolos poate sa isi faca un alt partid.
    PNL-ul poate sa se uneasca cu ALDE sau cu PSD si sa lase placa cu "liberalismul" pentru altii.
    USR-ul prin doctrina si pozitia adoptata este mai mult de stanga decat liberal.
    Liberalii adevarati ar trebui sa apara.
    Doar nu credeti ca USR-ul sustine liberalismul sau ca PSD-ul are vreo coloratura?
    Cea mai mare problema este insa coruptia. Fara coruptie, am avea paduri, n-am trai amenintarea Rusiei, precum sunt finlandezii, nu am avea nici probleme cu migratia inteligentei. Dar avem coruptie si ramanem saraci, la noi acasa, pentru ca ne iubim tara....
    • +2 (10 voturi)    
      Lol (Miercuri, 22 martie 2017, 13:56)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Altul care are impresia gresita ca liberalismul e de dreapta, sau doar de dreapta.
      • -1 (7 voturi)    
        corect (Miercuri, 22 martie 2017, 14:11)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui HP

        liberalismul este doar de la Moscova cu aprobare
        • -1 (11 voturi)    
          Lol (Miercuri, 22 martie 2017, 14:21)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui levierul

          Documenteaza-te, ghiolbane. Ce treaba are Moscova ? Sau ai impresia ca stanga e automat rau ?

          Bata-te sa te bata de nimic inutil.

          Cele mai smechere tari din lume au guverne de stanga, de zeci de ani.

          Dreptacii au cioaca lu' Mandache - populism, austeritate si fobii fata de emigranti, gay, etc.
          • +3 (7 voturi)    
            Stânga e bună în Norvegia, nu în România (Miercuri, 22 martie 2017, 15:49)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Atunci când resursele unei țări sunt în subsolul maritim, politicile de stânga sunt cele mai potrivite, bunăstarea trebuie redistribuită cât mai egal cu putință. Petrolul și gazele naturale din Marea Nordului nu sunt meritul nimănui.

            Însă atunci când resursele unei țări constau de fapt din munca propriu-zisă a oamenilor, politicile de stânga sunt total inadecvate. Românii pleacă din țară cu milioanele tocmai ca să muncească și să beneficieze de rezultatele muncii lor, nu să le fie confiscate acele rezultate în beneficiul bugetarilor de lux, al asistaților social sau al șmenurilor pe bani publici.

            În România nu prea e nimic de redistribuit deocamdată, așa că stânga autentică e cam lipsită de obiectul muncii.
            • 0 (6 voturi)    
              Stanga (Miercuri, 22 martie 2017, 16:18)

              HP [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Si tara noastra are resurse, inca din belsug. Nu e Japonia, sau Spania.

              Chiar si daca iei in calcul capitalul uman ca o resursa - cand te gandesti la salariile foarte mici oferite romanilor, e exact cum spui.

              Politicile economice de stanga sunt recomandate pentru a repara acest dezechilibru.

              Asa cum politicile sociale de stanga sunt necesare pentru cresterea nivelului de educatie al populatiei, care momentan e la nivelul Africii - de unde si puseurile conservatoare, nationaliste, xenofobe, larg raspandite in societatea romaneasca.

              In fond, tocmai politicile de dreapta, atat economica cat si sociala - au facut ca Romania sa ajunga in halul in care e - avem ori bugetari de lux, ori patronatul sau corporatiile care castiga foarte bine, urmate mult in spate de restul populatiei care e sub limita saraciei.
              • +2 (2 voturi)    
                Dacă ar avea resurse, s-ar putea trăi din ele (Miercuri, 22 martie 2017, 17:03)

                Harald [utilizator] i-a raspuns lui HP

                Resurse nu înseamnă niște cărbune și niște sare îngropate în pământ. A avea resurse înseamnă a avea destule încât măcar o parte a populației să poată trăi din ele. De asta am dat exemplu petrolul și gazul natural din Norvegia.

                Când Registrul Comerțului îți poate închide firma fiindcă ți-a expirat contractul de închiriere pentru spațiu sau când ANAF îți poate retrage codul de TVA sau îți poate bloca conturile fără o decizie a unui judecător, astea nu sunt politici de dreapta.

                Toate politicile tale de stânga necesită bani, iar economia României nu produce bani, că altfel oamenii n-ar pleca din țară. Evaluarea ta e bazată pe credință și pe ideologie, nu pe fapte.

                Dacă europenii se duc să-și deschidă firme în Anglia, dar nu și în Franța, cine are politici economice de dreapta, Anglia sau Franța? Poate așa e mai simplu să-ți dai seama ce fel de politici economice are România.
                • -2 (2 voturi)    
                  internetul este de stanga (Miercuri, 22 martie 2017, 17:42)

                  levierul [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                  pentru ca doar oamenii de stanga au bani de nicaieri si pot sa stea sa o frece toata ziua in discutii
                  in foarte mica masura internetul este si business, ceea ce implica evident liberalismul din toate punctele de vedere, inclusib bani.
                  are romania cel mai rapid internet, dar comparativ doar 0.2MB dintr-un GB de trafic sunt parte din alt business in afara de provider-client
                • -1 (3 voturi)    
                  Politici (Miercuri, 22 martie 2017, 17:52)

                  HP [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                  Abuzurile autoritatilor nu tin de ideologie, ci de o lipsa completa de ideologie chiar - singura "ideologie" a astora e ciordeala cuplata cu incompetenta criminala.

                  Toate politicile necesita bani, punct. Si de dreapta, si de stanga.

                  Diferenta e cum sunt alocati banii - in cele de dreapta sunt repartizati firmelor, creatorilor de capital, ceea ce e perfect normal, insa nu se recompenseaza munca in mod cinstit.

                  Munca aceea datorita careia au fost create si acumulate averile creatorilor de capital.

                  Oamenii pleaca din tara fix datorita politicilor economice si sociale care ii tin in saracie incat doar anumite elite sa prospere.

                  Vorbesti de Franta de parca ar avea cine stie ce probleme - nu mai multe decat alte tari europene. Franta este un gigant economic mondial, aproape la egalitate cu Anglia sau Germania.
    • +4 (4 voturi)    
      de fapt (Miercuri, 22 martie 2017, 14:44)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Cea mai mare problema este incompetenta, nu coruptia! Coruptie este si in Franta si in Austria si in SUA, dar lucrurile se fac bine....In Romania este incompetenta si a fost inclusiv la nivelul guvernului Ciolos care nu a punctat decat la capitolul imagine!
      • +2 (2 voturi)    
        Cel mai echilibrat comentariu. (Miercuri, 22 martie 2017, 17:39)

        HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Dacă ar comenta toți ca tine, HN ar redeveni ce-a fost odată. Din păcate acum e doar propagandă+comentarii așișderea făcute sub impuls emoțional.
  • +14 (18 voturi)    
    E bine ca exista idei, intrebari si discutii (Miercuri, 22 martie 2017, 13:36)

    zzztop [utilizator]

    Dar eu care ii apreciez si pe Ciolos si pe ND si pe Ghinea si pe Clotilde si pe altii din USR si din fostul cabinet Ciolos prefer ca toti sa fie impreuna pentru ca au un scop comun: ca Romania sa fie condusa in mod cinstit si profesionist.

    Restul sunt discutii, intrebari absolut normale dar mai putin importante! Dupa cum vedem la guvernare intr-un partid de hoti nu sunt discutii pentru ca toti au o singura idee si asculta de seful haitei.
  • +5 (23 voturi)    
    Egal cu zero (Miercuri, 22 martie 2017, 13:38)

    RaduMischie [utilizator]

    Cateva idei:
    - Nicusor Dan: un baiat usor autist, care a facut intai USB (pe lupta impotriva abuzurilor PMB) si, dupa insuccesul prezentat ca succes de la alegerile locale 2016, a facut si acest USR. Care, la 8%, a avut un alt insucces electoral, dar totusi au intrat in Parlament. Pe el il inteleg cel mai tare: pana la urma, el a fost figura (buna, rea, nu conteaza) din spatele USB si, apoi USR, normal ca nu vrea sa fie dat la o parte.
    - restul USR: oamenii astia s-au vazut in Parlament si si-au dat seama ca, peste 4 ani, nu mai pupa nimic. Pentru ca nu pot face nimic. Iar Nicusor Dan nu are stralucire de lider care sa urce partidul. Si pe ei ii inteleg, ca il vor pe Ciolos, care pare cel mai indicat in momentul asta si care ar putea ridica partidul.
    - Ciolos: e un tip ok, mai spalat si mai destept decat actualele figuri politice. Dar fara prea multa carisma si fara capacitatea de a aduna voturile indecisilor. E tot ce avem mai bun ca om politic acum, dar nu e stralucit. Si daca merge in USR nu va face mare branza, ca partidului astuia ii trebuie structura in teritoriu, disciplina, figuri puternice. Ceea ce Ciolos nu poate aduce.
    Practic, ii inteleg si pe Nicusor Dan si pe restul USR-istilor (care il vor pe Ciolos in partid).
    • +3 (3 voturi)    
      orgolii (Miercuri, 22 martie 2017, 15:16)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      orgolii si cam atat. Cert este ca, daca s-ar itelege ar putea face echipa buna, dar, cata vreme Nicusor nu il vrea cum s-ar putea intelege cu Ciolos? Cand iti displace un om, te poti intelege cu el? Nu prea, decat daca esti PSD-ist, dar acolo e plin de psihopati
    • -1 (3 voturi)    
      doh (Miercuri, 22 martie 2017, 17:02)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      30% la locale, in bucuresti, e insucces...
      8% la nivel national e insucces pentru un partid abia creat.
      Sper sa nu ma insel, dar cred ca esti Usain Bolt?
      • -1 (1 vot)    
        Clar (Miercuri, 22 martie 2017, 21:53)

        RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Ei de fapt au castigat alegerile fulminant, nu?
        Ce e aia 8%? Ce dacă e partid nou înființat? Mare lucru.
        Scopul unui partid care participa la alegeri e sa câștige puterea si sa o exercite. Nu sa ia 8%
  • +7 (19 voturi)    
    cu ceva timp in urma (Miercuri, 22 martie 2017, 13:39)

    xanti [utilizator]

    Inainte de alegerile locale Tapalaga i-a luat un interviu in care la toate intrebarile nu vroia sa raspunda,ba ca nu e momentul ,ba ca USB (pe vremea aia asa se numea)este ceva viu cu multe pareri ,tot timpul evita sa dea un raspuns concret .
    Individul asta a vrut ca multi alti zei ai dreptei ce se cred unici ,propriul partid .
    Cum se crede unul destept vrea partid de dreapta in timp ce PSD merge inainte.
    Acum simte ca ii fuge partidul de sub picioare stie ca daca pierde presedentia va fi dat uitarii si se opune.
    NICIODATA USR nu a spus ca este partid de dreapta si asta spune multe.
    • -3 (9 voturi)    
      lol (Miercuri, 22 martie 2017, 13:57)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Faptul ca nu e de dreapta e singurul lucru bun din USR.
      • +7 (7 voturi)    
        perfect (Miercuri, 22 martie 2017, 14:30)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Sa-si ASUME public faptul ca sunt de stanga, cu subiect si predicat.

        Grea corectitudinea, stiu.
        • +2 (8 voturi)    
          Imposibil (Miercuri, 22 martie 2017, 14:39)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Imposibil, pentru ca au oameni atat de stanga, printre care e si Nicusor, cat si de dreapta, cum sunt sagetile lui Ciolos (Ghinea, Voiculescu) sau Clotilde.
        • 0 (6 voturi)    
          Da' de ce? (Miercuri, 22 martie 2017, 14:57)

          Keni [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          De ce sa spuna daca sunt de stanga sau de dreapta? Asta conteaza pentru tine? Adic a tu de duci la vot si ii votezi daca se declara de dreapta, dar nu ii votezi daca sunt de stanga? In Absurdistan (a se citi Romania), NU EXISTA aplicata o doctrina exclusiv. PSD ia masuri de dreapta, PNL de stanga. Mi se rupe in paispe daca se declara in vreun fel, atata timp cat fac ce au promis pt acesti 4 ani. Acest partid s-a nascut din nevoie de transparenta si corectitudine in administratia publica, nu ca sa satisfaca urechile unor idealisti de stanga sau de dreapta.
          • 0 (4 voturi)    
            nu conteaza stanga sau dreapta? (Miercuri, 22 martie 2017, 15:42)

            xanti [utilizator] i-a raspuns lui Keni

            Pai atunci votati USL.
            • +2 (2 voturi)    
              Ba pardon. (Miercuri, 22 martie 2017, 18:00)

              Keni [utilizator] i-a raspuns lui xanti

              In Romania NU EXISTA partid de stanga sau dreapta care sa demonstreze prin politici si fapte. Atunci votam USR, care nu e nici nici. Tu sa votezi USL.
          • +1 (5 voturi)    
            simplu (Miercuri, 22 martie 2017, 16:37)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Keni

            Pentru ca tin blocate voturi pe dreapta, (multe sunt voturi de turma credula si inculta politico-economic, dar voturi) si sansele sa apara o miscare reala pe banda asta sunt mici. Ceva gen usr, dar asumat si de dreapta, ca alternativa la pnl.

            Astia nu au nimic de dreapta in ei, doar un socialism infect si "luminat" si nu au promis nimic. Ar trebui sa-l puna presedinte pe Hagi, ca i-au plagiat "sa ne fie bine, ca sa nu ne fie rau". Cam asta este solutia lor pentru orice.

            In rest, ai dreptate. psd ia masuri de dreapta si pnl de stanga. Jenibil. Mai mult pentru pnl, din pacate.
            • -1 (3 voturi)    
              tin blocate ce? (Miercuri, 22 martie 2017, 17:58)

              Keni [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              Serios acum, in tara asta numita Abdurdistan, mi se pare de porc sa cerem doctrina la acest parid. Deocamdata, acest partid s-a nascut dintr-un ONG, cu oameni si de dreapta si de stanga, insa pozitionandu-se anti-sistem, transparent si profesionist. Mi se rupe in paispe daca zice ca sunt de stanga sau de dreapta, atatatimp cat oamenii isi fac treaba. Ideologia, poate sa mai astepte. Vrei partid de dreapta si sa deblocheze voturile? Fa un pardid de dreapta! Toti vrem ca altii sa faca, iar cand fac altii, tot noi cu coada pe sus cu chestii gen: "Nu e bine, don' Semaca! P.S. Am mai zis-o si cu alte ocazii: nici Ciolos si nici Dan nu sunt oameni de drapta. Sunt cel mai probabil de centru-stanga.
              • +1 (3 voturi)    
                voturile, simplu (Miercuri, 22 martie 2017, 20:19)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Keni

                Chiar daca vorbim de ale unei turme semi-docte, cu ele se intra in parlament si poti schimba ceva. Nu sunt absurd sa cred ca dreapta va avea in tara asta procentele psd sau ale unui partid de stanga care-si mituieste bugetarii votanti. Asta nu inseamna ca nu se poate ajunge la un procent in care sa-ti poti impune anumite directii.

                Ce anume face usr? Ce _solutii_ are? Ce propuneri _concrete_ are? Ma refer la altceva fata de sa fie pace pe pamant, ca macar blondele de la concursurile de miss sunt bune :D Profesionisti, ziceai? In ce? Vorbe goale, anti-orice? Pana si becali mai face ceva din cand in cand, pe langa vorbe.

                E un cerc vicios. Greu de coagulat ceva pe dreapta cat timp usr tine blocata, prin ipocrizia neasumarii, turma semi-docta votanta de dreapta. Chiar daca o desconsider, nu inseamna ca nu-i vad valoarea in a schimba ceva ;)
  • +9 (13 voturi)    
    Danut, o sa didpospareti cum ati aparut (Miercuri, 22 martie 2017, 13:52)

    jackalphonse [utilizator]

    Ca ciupercile.
    Nu din cauza lui Ciolos, din cauza neprofesionalismului.
  • -10 (14 voturi)    
    mai naste si Ro oameni lucizi... (Miercuri, 22 martie 2017, 14:21)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Nicushordan a realizat, nu era greu! ca Dacien e o piatra de moara ptr oricare dintre partidele care ar decide sa il adopte.

    bref, Julien nu aduce votanti, ii indeparteaza si pe cei existenti!
  • -9 (13 voturi)    
    Esti (Miercuri, 22 martie 2017, 14:22)

    Ceauceau2 [utilizator]

    Un simplu 'cititor' de stiri TV.
    • +1 (3 voturi)    
      stiri (Miercuri, 22 martie 2017, 15:25)

      rexulet [utilizator] i-a raspuns lui Ceauceau2

      si tu ce esti ?
      • 0 (2 voturi)    
        Eu (Joi, 23 martie 2017, 1:13)

        Ceauceau2 [utilizator] i-a raspuns lui rexulet

        Sunt capabil sa inteleg discursul politic si textele matematice ale Domnului Nicusor Dan. Tu ?
      • +1 (1 vot)    
        Unu (Joi, 23 martie 2017, 21:06)

        Ceauceau2 [utilizator] i-a raspuns lui rexulet

        La mana:
        Ce am adaugat eu mai sus nu iti era adresat tie
        Doi la mana:
        Daca am adaugat un comentariu aici, a fost o simpla greseala....initial am intentionat sa adresez ,unui cititor Hotnews ,replica stupidului text ofensator la adresa lui N.D.
        Patru la mana (sic):
        Daca dumneata te-ai simtit atacat vis-a-vis de comentariul meu, care nu avea nici o legatura cu dumneata, asta imi demonstreaza mie ca esti putin complexat. END
  • +2 (8 voturi)    
    fiecare cu nivelul lui de exprimare (Miercuri, 22 martie 2017, 14:31)

    bogdan1477 [utilizator]

    Unii argumenteaza, discuta, accepta opinii contrare, altii ureaza mu... , arata degetul mijlociu, scot bita de baseball. Totul tine de nivelul de cultura si civilizatie. Cind ti-e greu sa porti o discutie argumentata, incerci sa-ti impui punctul de vedere cu forta.
  • +6 (6 voturi)    
    Cei care va considerati de dreapta: wake up! (Miercuri, 22 martie 2017, 14:33)

    cinevatus [utilizator]

    Romania stangii
    Stanga veche (PSD) plus Stanga noua, „apolitica” (USB)

    https://ihincu.wordpress.com/2016/06/06/alexandru-hancu-romania-stangii-analiza-spectrala/
    • +2 (4 voturi)    
      dap (Miercuri, 22 martie 2017, 16:49)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Nu stiam de articol. Ar trebui shareuit. Poate se mai trezesc unii la realitate, ca tot nu intelegea un votatnt tipic usr cum imi permit sa zic ca nicu shordan a ajutat-o pe firea sa castige bucurestiul.
  • +8 (8 voturi)    
    Este evident disconfortul lui Nicusor atunci cand (Miercuri, 22 martie 2017, 14:42)

    Susufler0 [utilizator]

    vine vorba de Ciolos ! Important nu este insa daca vine Dacian in USR iar partidul lui Nicusor devine partidul lui Ciolos (putin probabil) ci daca formatiunea politica se dezvolta cantitativ si calitativ.

    PS. Este evident pt mine ca venirea lui Ciolos in USR ar insemna parasirea mai rapida a amatorismului de care in prezent USR da dovada tocmai datorita unui narcisism pagubos.
  • +4 (10 voturi)    
    Daca vrem sa fim corecti. (Miercuri, 22 martie 2017, 15:03)

    vio7 [utilizator]

    Omusorul asta a facut partidul din nimic,a stat pe baricade,la strans de semnaturi...vara...iarna,pe unde mergeai prin Bucuresti vedeai cortul lui Nicusor,cu moaca lui pe el.
    Ciolos,respectul meu,om educat si cu bun simt.Insa ,in campanie a fost nehotarat si asta au speculat PSD,ALDE ,PMP si alti paraziti.Cu PNL chiar nu era cazul sa se lege la cap,insa USR e un partid curat,pana acum si putea sa coalizeze oamenii nehotarati si scarbiti de toata politica romaneasca si sa-i scoata la vot.Daca Ciolos era direct si renunta un pic la tehnocratie,poate...poate nu jubila Dracnea acum si nu ne dadea peste bot cu voturile ''poporului''.
  • +5 (7 voturi)    
    trezeste-te Nicusor... (Miercuri, 22 martie 2017, 15:32)

    Confuzu [utilizator]

    si vezi mai mult decat orgoliul propriu.
    Toti oamenii decenti apreciaza ce ai facut, dar pentru a scapa de ciuma rosie trebuie ca fortele cu adevarat democratice si care vor binele tarii sa se uneasca.
  • +2 (8 voturi)    
    Nicusor explica si de ce... (Miercuri, 22 martie 2017, 15:48)

    trem [utilizator]

    nu e oportuna venirea lui Ciolos. Ca asa toata lumea o vede ca si cum ai tu un ego prea mare si ti-e frica sa nu iti pierzi cine stie ce scaun. Te rugam explica ca sa intelegem cu totii care sunt argumentele tale.

    Si acum sincer...dupa ce ai spus ca tu nu il vrei, crezi ca Ciolos va mai veni la tine?
  • +7 (7 voturi)    
    Procente (Miercuri, 22 martie 2017, 16:13)

    Jeu [utilizator]

    Partidul lui Nicusor Dan a obtinut procentele pe care le are in parlament si datorita lui Ciolos, pe care l-au sustinut cu ardoare. Atunci era bun, ca le aducea voturi, acum dintr-o data nu mai este bun, ca este prea cunoscut. Nicusor Dan este clar omul PSD-ului. Sa nu uitam ca o parte din voturi le-a adus Clotilde Armand, cu mult mai credibila decat Nicusor, si ea devenita intre timp indezirabila in partid. USR-ul se pare ca este controlat de PSD. Se vede asta si datorita faptului ca postacii PSD isi fac datoria pe acest forum aparandu-l pe Nicusor Dan.
    • 0 (2 voturi)    
      interesant (Miercuri, 22 martie 2017, 17:00)

      andreexe [utilizator] i-a raspuns lui Jeu

      Ce idee interesanta - USR a obtinut voturi datorita lui Ciolos. Totusi, la Bucuresti, rezultatul USR a fost la fel cu cel obtinut de USB la alegerile locale. Ciudat, nu?
  • +1 (3 voturi)    
    autist ? (Miercuri, 22 martie 2017, 17:30)

    utug [utilizator]

    Raspuns: RaduMischie [utilizator]
    -
    "Nicusor Dan: un baiat usor autist" ?
    _____________________________

    Dl Nicusor Dan are "inteligenta peste medie" si este un om de mare caracter.
    Usor autist ? As spune mai curand Sindrom Asperger de care au suferit si "Mozart, Albert Einstein, Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, si Marie Curie" si altii.
    Atat in Autism cat si in Asperger Syndrome capacitatea de comunicare este sensibil afectata.
    Eu am votat cu Nicusor Dan dar USR nu are nici un viitor cu Nicusor Dan in frunte.

    Detalii in:
    Asperger syndrome
    http://cursuriautism.ro/sindromul-asperger
    https://ro.wikipedia.org/wiki/Sindromul_Asperger
    https://en.wikipedia.org/wiki/Asperger_syndrome
    • -1 (3 voturi)    
      e bine (Miercuri, 22 martie 2017, 21:08)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui utug

      E bine ca au navalit expertii, pe Hotnews.
      utug da consultatii online, asa ca daca vreti sa aflati cine ce boli are, e suficient sa ii povestiti despre cunoscuti si va da linkuri, gasite pe google.
      De pilda omul a descoperit in premiera mondiala ca ND sufera de Sindromul Asperger.
      Daca va ganditi ca e doar un prost care vorbeste aiurea, va inselati, utug chiar este un expert recunoscut la nivel mondial. In plus a si votat cu USR, iar asta ii da un plus de credibilitate.
  • 0 (2 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 22 martie 2017, 17:35)

    Radu LI [anonim]

    Crenguta e prea mica si ne e teama sa nu se rupa cu doi porumbei mai grasunei?
  • +2 (2 voturi)    
    M-am intors din viitor chiar acum (Miercuri, 22 martie 2017, 17:49)

    Ord [utilizator]

    am fost in ziua alegerilor parlamentare dar nu am avut bilet decat pana la 8 seara si ultimile rezultate exit-poll dadeau USR cu 4,1%. Sa-i zica cineva lui Danut, poate reuseste sa modifice viitorul!!!
    • +1 (3 voturi)    
      pfoai (Miercuri, 22 martie 2017, 21:10)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Ce tare, ce i-ai face-o la fraier! Ce-am mai ranji bucurosi ca autistul nu intra in parlament, hihihi si hahaha. Fara Ciolos viata e pustiu.
  • +2 (2 voturi)    
    visatorul (Miercuri, 22 martie 2017, 22:27)

    ZinaRebeleanu1 [anonim]

    Il vad pe Nicusor Dan ca pe un om cinstit dar slab lider de Partid. Eu in locul lui Ciolos nu as colabora cu nu lider slab, fara carisma, slab orator, confuz in comunicare. Ciolos are carisma, stie sa faca echipa comunica clar, dar are si o mare carenta; Este prea cinstit.Din cate vad, azi politica PSD-ului Romanului ii place sa fie mintit.
    • -1 (3 voturi)    
      romanul e poet (Miercuri, 22 martie 2017, 23:30)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ZinaRebeleanu1

      'Iliescu apare, soarele rasare'
      'Nu vrem bani, nu vrem valuta, vrem ca petre sa ne'
      'Nicusor e autist, Ciolos este prea... cinstit'

      Prea cinstit.... asta a dedus coana zina, in urma analizei lui ciolos...