Ordonanta traseistilor a fost respinsa definitiv de Senat, la doi ani si jumatate de la intrarea in vigoare. OUG 55/2014 privind migratia primarilor fusese declarata neconstitutionala

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 20 martie 2017, 17:50 Actualitate | Politic

​Senatul a respins luni definitiv Ordonanta de urgenta 55/2014, cunoscuta ca "Ordonanta traseistilor", cea care a permis timp de 45 de zile migratia alesilor locali la alte partide politice, fara ca acestia sa isi piarda functiile. Ordonanta fusese declarata neconstitutionala in decembrie 2014, la o luna si jumatate dupa ce a intrat in vigoare, insa nu a fost respinsa pana acum de parlament. ​

Plenul Senatului a adoptat luni cu 104 voturi "pentru" si 3 abtineri Legea de respingere a OUG 55. Legea merge la promulgare.
  • Potrivit unui bilant realizat in ianuarie 2015 de Expert Forum, din cei 3.180 de primari din Romania, circa 540 si-au schimbat partidul ca urmare a Ordonantei 55/2014. Mai exact, este vorba de 17% dintre primarii din Romania. Cel mai mult de castigat de pe urma acestei Ordonante a avut PSD, care a pierdut 3 primari si a castigat 404. Judetele cele mai afectate de traseism sunt Giurgiu (73% dintre primari au tradat), Neamt, Buzau si Dolj.
Curtea Constitutionala a decis pe 17 decembrie 2014 ca Ordonanta de urgenta 55/2014 care a permis migratia politica a alesilor locali este neconstitutionala, insa in parlament nu s-a mers pana la capat cu respingerea acesteia. In februarie 2015, Camera Deputatilor a adoptat o lege de respingere a OUG 55/2014, insa apoi aceasta lege s-a blocat la Senat, unde, intre decembrie 2015 si martie 2017 - cand s-a adoptat raportul Comisiei de constitutionalitate - nu s-a mai intamplat nimic.

"A fost cel mai mare negot cu primari marca Dragnea de la revolutie incoace. A fost o ordonanta care va lasa cicatrici multa vreme de acum incolo. In decembrie 2014 se publica decizia CCR si noi suntem in martie 2017. V-a luat doi ani si ceva sa dezbatem o lege care nu se mai poate reglementa astazi", a declarat in cadrul dezbaterilor din plen senatoarea PNL Alina Gorghiu.


Citeste mai multe despre   






















1768 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    vrem sa vedem un bun exemplu (Luni, 20 martie 2017, 18:25)

    observatorul tristilor [utilizator]

    Acum daca ordonanta traseistilor creata de PSD pentru beneficiul lor este neconstitutionala ca si controlul DNA la guvern, de ce nu dau ei un bun exemplu dandu-si demisia din Parlament, asa cum Dragnea ii cere Codrutei?
  • +13 (13 voturi)    
    OK, si cine isi da demisia ?? (Luni, 20 martie 2017, 18:41)

    CezarN [utilizator]

    Bun, neconstitutionala, neconstitutionala, dar cine isi da vreo demisie pentru asta?
    Imi amintesc cu dl Dragnea o sustinea pe la toate televiziuinile.
    • +8 (8 voturi)    
      Pai Dragnea, marele conducator, (Luni, 20 martie 2017, 19:22)

      observatorul tristilor [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ca sa dea un bun exemplu tuturor. Oricum ceilalti pesedei sunt fie amorfi, fie capabili doar de initiative ilegale sau la limita legii ...
  • +11 (11 voturi)    
    In sfarsit... (Luni, 20 martie 2017, 18:59)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ma mir! Desi ... sincronizarea e fix acum cand vor sa se faca alte partide si cred ca ii e frica lui Tariceanu ca pleaca aia si nu-si pierd functiile.

    Deci acum ca stau si ma gandesc mai bine, tot ei ies in castig... este incredibil! Ce gunoaie!
  • +9 (9 voturi)    
    asta-i ordonanta! (Luni, 20 martie 2017, 19:17)

    Goya [utilizator]

    effect imediat, respingere la pastele cailor, cand deja nu mai conteaza. atunci, ca si in alte situatii cand ar fi trebuit sa intervina, ciorbea a dormit cu destu-n gura
    • +3 (3 voturi)    
      parlamentarii puterii se fac ca lucreaza . . . (Luni, 20 martie 2017, 20:19)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Goya

      "Judecătorii CCR au decis, cu majoritate de voturi că ordonanţa este neconstituţională şi că Parlamentul urmează să reglementeze, prin legea de respingere, „măsurile necesare cu privire la efectele juridice produse pe perioada de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.55/2014 pentru a le pune de acord cu decizia Curţii Constituţionale”, conform unui comunicat de presă al CCR."
      Florin Iordache: "Cine a trecut să-i fie de bine, şi cu asta basta."
      G. Firea: „aleşii locali care şi-au schimbat partidul nu au de ce să se teamă, deoarece au făcut-o în mod legal, pe baza unui act normativ aflat în vigoare”
      Andreea Paul: "Avocatul Poporului nu a mişcat un deget şi a tolerat această abatere gravă a Guvernului, care a încercat să legalizeze traseismul politic în plină campanie electorală”, a precizat pentru Mediafax, prim-vicepreşedintele PNL
      Teodor Nicolescu: "OUG se întoarce în Parlament pentru respingere şi conform Constituţiei atunci când se respinge OUG trebuie ca legiutorul să stabilească şi ce se întâmplă cu efectele juridice ale ordonanţei respinse" http://www.gandul.info/politica/ordonanta-traseistilor-neconstitutionala-ccr-pune-parlamentul-sa-decida-ce-se-intampla-cu-mandatele-alesilor-migratori-13725945
      Ma indoiesc ca parlamentarii nostri si-au batut capul cu efectele . . .
  • +4 (4 voturi)    
    Asteptam demisia tuturor celor implicati. (Luni, 20 martie 2017, 20:16)

    ouyang [utilizator]

    Cine au propus si cine au votat pentru. Toti.
    • +3 (3 voturi)    
      Inclusiv a primarilor traseisti !!! (Luni, 20 martie 2017, 23:40)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      In plus acest tip de ordonante cu implicari politice trebuie deasemenea declarat neconstitutional .