Liviu Dragnea anunta ca se lucreaza intens la o lege a achizitiilor strategice pentru derularea mai rapida a licitatiilor

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:15 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, a declarat sambata, la Timisoara, ca Guvernul pregateste o lege a achizitiilor strategice care va permite derularea mai rapida a licitatiilor.

Liderul PSD Liviu Dragnea a anuntat, sambata, intr-o conferinta de presa, care a avut loc la Timisoara, ca se lucreaza la o lege a achizitiilor publice, astfel incat licitatiile sa se deruleze mai rapid, modelul fiind unul inspirat din "tarile dezvoltate", transmite News.ro.

"Se lucreaza acum intens la o Lege a achizitiilor strategice, care se va finaliza cu un proiect de lege, care va fi dezbatut in Parlament, care sa aiba in mod nominal si foarte clar in anexa investitiile ce vor fi cuprinse in aceasta procedura simplificata, in cel putin trei domenii mari: infrastructura, energie si aparare, cu niste proceduri inspirate din tarile dezvoltate care nu au aceste intarzieri uriase in istorie", a declarat Dragnea.


Citeste mai multe despre   























[P] Acces gratuit la ultimul targ de nunti al sezonului, daca vii insotit!

Cel mai important targ de nunti al anului incepe vineri, 31 martie, la Palatul Parlamentului. Dupa o editie record in Februarie, Mariage Fest pregateste editia cu numarul 23, ultimul targ de nunti al sezonului, in perioada 31 martie – 1 – 2 aprilie

6569 vizualizari

  • +35 (41 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:21)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    pentru a fura mai rapid ... hai repede sa devalizam tot ce se mai poate.
    • +8 (12 voturi)    
      Acesta lege inseamna ca RO incalca legislatie UE (Sâmbătă, 18 martie 2017, 20:47)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Nu stiu daca PSD+ALDE inteleg dar o asemenea lege ar fi contrara dreptului European care presupune ca toate tarile aplica aceleasi reguli la achizitiile publice. Daca vor o procedura simplificata pentru a fura mai usor, se vor suspenda automat fondurile europene, plus RO va intra in infractiune.
      • +6 (14 voturi)    
        Vor sa ne scoata din UE (Duminică, 19 martie 2017, 2:06)

        parol_monsher [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        Bine, atunci va fi mai putin de furat, dar nu vor mai avea Comisia Europeana pe cap.
    • +9 (15 voturi)    
      Oportunitatea de a Fura (Sâmbătă, 18 martie 2017, 22:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      este Constitutionala pentru Valer dorneanu ?
  • +28 (34 voturi)    
    Sigur ca da (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:32)

    mitg [utilizator]

    Un sistem simplu: se lasa spaga la Liviu sub perna seara, iar a doua zi contractul e gata vizat!
  • +16 (22 voturi)    
    Birocratia (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:41)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    La noi problema a fost, este si va fi intodeauan birocratia. Propun ca pentru achizitii sa se reduca din documentele justificative si doveditoare. De preferat ca orice intelegere sa se faca "la tigara".
    Singurul act de semnat sa fie cand se cade de comun acord.

    Acum probabil ca asta pare ca ar scadea transparenta, dar, sincer - ce poate fi mai transparent decat lipsa documentelor?! Transparent nu inseamna invizibl? Pai nu?

    In plus, daca Aproape-Premiera-Sevil a scos "transparenta" din "fisa postului", pai de ce sa nu detasam aceeasi strategie la tot?! Mi se pare corect!

    "Se lucreaza acum intens la o Lege a achizitiilor strategice, care se va finaliza cu un proiect de lege, care va fi dezbatut in Parlament,"
    "Dezbatut" inseamna deja aprobat inainte sa fie dat, nu?

    Incet, incet, va disaprea si picul de vizibilitate care exista asupra a tot ceea ce fac sacalii astia. Cat sa mai toleram atata dispret fata de populatie?
    • +6 (8 voturi)    
      Absolut corect (Duminică, 19 martie 2017, 7:35)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Birocratie inseamna lipsa de transparenta pentru ca cel mai simplu e sa faci smecherii folosindu-te de pretexte birocratice. Daca pasii ar fi simpi si clari, ar fi foarte usor de detectat orice incercare de coruptie. Deci reducerea birocratiei prin orice mijloace e benefica transparentei. Acum nu stiu ce vrea Dragnea sa faca cu legea asta si mai ales cum o sa arate dar nu as arunca cu piatra pana nu vedem despre ce e vorba. Realitatea e crunta pentru noi : Bulgaria a facut 35 de statii de metrou din 1998 (noi 10), a facut 780 km (noi 730 la o populatie tripla), a facut 5 statiuni la mare si 3 la munte, noi ZERO. Deci ceva e gresit in ce facem noi, lupta impotriva coruptiei e buna pana la un punct dar lucrurile trebuie sa se miste, altfel vom continua sa pierdem bani direct (fonduri ue) si indirect (din lipsa investitiilor sau timp pierdut pe drumuri distruse).
  • +22 (28 voturi)    
    Sper ca e vorba si de carnea de porc (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:42)

    Pierrotlefou [utilizator]

    "Prietenii stiu de ce".
    Jalnic, acum intelegem urgentele "lu' Domnu' Liviu": porcii (de la ferma lu' Liviu Jr), troaca (de partid) si laturile (servite la televiziunile cu meniu complet)...
  • +13 (21 voturi)    
    mai devreme sau mai tirziu (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:59)

    nicknolteanu [utilizator]

    vom afla interesul propriu al lui dragnea,despreacest proiect.
    Sunt 1000 la suta ca nu gresesc!
  • +18 (24 voturi)    
    Strategice? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 20:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adca pentru clientela, nu? Ciuma rosie asta stie - sa foloseasca legislatia ca sa poata fura farar sa suporte consecintele jafului pe care il face de 27+ ani.
  • +19 (23 voturi)    
    Teldrum la Timișoara (Sâmbătă, 18 martie 2017, 20:11)

    SorinelCatelFidel [utilizator]

    Trebuie să avem deci licitații mai rapide, că firmele lui Livache sa fie selectate rapid de fieful lui Sorinel Cățel Fidel.
  • +1 (7 voturi)    
    Serios? Nu ma innebuni. (Sâmbătă, 18 martie 2017, 21:30)

    quietguy58 [utilizator]

    Serios? Nu ma innebuni.
  • +5 (9 voturi)    
    Balena Rosie (Sâmbătă, 18 martie 2017, 21:38)

    MarianCristescu [anonim]

    Ma ofer mentor pentru toti PSD-istii care vor sa joace jocul "Balena Albastra", ii pot aproviziona cu obiecte necesare castigarii jocului, good luck, PSD.
  • +5 (9 voturi)    
    Ei, nu-i vorba ca odata ajuns in Parlament (Sâmbătă, 18 martie 2017, 23:34)

    Susufler0 [utilizator]

    proiectul asta de lege, cateva amendamente bine tintite, venite din partea parlamentarilor PSD-ALDE vor completa categoria domeniilor strategice in care se aplica procedura simplificata a licitatiilor, cu inca, sa zicem, cateva zeci !

    PS. Asta asa, ca sa nu se supere nimeni pan' la urma si tot romanul (parlamentar si rudele lui) sa prospere !
    • +4 (8 voturi)    
      mai nou si iudemere (Duminică, 19 martie 2017, 2:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      sustine hotzia
  • +3 (7 voturi)    
    Obligație (Duminică, 19 martie 2017, 8:26)

    Celbland [utilizator]

    Legea trebuie să conțină obligativitatea achiziției numai de la fiul lui Dragnea sau a unor colegi de facultate (în această ordine), fără licitație și la cel mai mare preț posibil.
    Conform CCR, nimeni nu are voie să discute oportunitatea unei legi dedicate lui Dragnea jr.
  • -1 (9 voturi)    
    Legea achizitiilor (Duminică, 19 martie 2017, 9:02)

    Casargoz [utilizator]

    Înainte de OG34 proiectele europene se desfășurau destul de bine. Dar cum in roamania corupția era foarte mare, a fost necesar un mecanism care sa prevină corupția. S-a ajuns la un sistem care produce numai hârtii. Orice funcționar este perfect mulțumit daca are o hârtie corespunzătoare.Acest sistem al achizițiilor greoaie avea sens când nu exista justiție. Când nu exista teama de justiție. Este stupid sa investești foarte mult intr-un sistem care sa prevină corupția când vezi ca acesta nu da rezultate. Bulgaria construiește autostrăzi mult mai repede ca noi. Un contract european de parteneriat public privat are 9 pagini.
    Daca merge justiția eu as fi mulțumit cu un proces de achiziții mai suplu.
    S-a ajuns la situații aberante, teoretic daca ți se termina hârtia igienica ai șanse cam in șase luni sa cumperi alta. E un exemplu ipotetic( nu stiu daca cumpara cineva hârtie igienica). Dar in acest caz apare risipa, procesul este greoi, si atunci când vezi ca ți se termina hârtia igienica apare tentația sa cumperi pentru 10 ani ca sa nu rămâi fara :)
    Nu o lungesc, dar cred sincer ca daca ai justitie si reguli clare achizițiile pot fi mai dinamice.
    Apoi recomand un studiu privind contestațiile, un sport care blochează cam tot ceea ce este licitație mare.
    De exemplu pasajul de la Ciurel, a fost început in 2007. Nu zic ca e bun sau rău, dar daca tot ești decis sa-l faci, sa aștepți 10 ani pentru toate procesele e tembel.
  • +2 (2 voturi)    
    Aveti dreptate (Duminică, 19 martie 2017, 9:41)

    Rescator [utilizator]

    Pana acum hachitele birocratice si actiunile ticaloase a unor institutii si grupuri de interese au facut ca marile proiecte si achizitiile mai mult s-au mai putin strategice
    sa fie amanate la calendele grecesti,spre bucuria tuturor
    ministrilor de finante din 1990 si pana astazi,care,raman
    cu banii si tara sta pe loc sau da inapoi.
    Se pot arata cazuri scoala cu achizitiile presant necesare pentru Aparare,care ,au fost abandonate,iar
    luptatorii se bazeaza inca pe ehipamente si arme din
    perioada 1950-1985.Sunt suficiente indicii ca unii
    clienti si prieteni ai Ministerului de Finante si ai unor
    politicieni(gen Ghita) sunt pusi sa faca contestatii pentru
    a bloca totul.Asta este!
    • +2 (4 voturi)    
      Legi (Duminică, 19 martie 2017, 11:41)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      In ultima vreme am facut un pic de arheologie legislativa.
      Legi xare zac din 2006, desi erau impuse de procesul de integrare europeana...
      Nu vor adopta nici o lege, desi ar fi bine o lege mai dinamica.
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Duminică, 19 martie 2017, 13:20)

    I [utilizator]

    ungurii au putut, polonezii au putut, ai nostrii nu pot sa faca licitatii cinstite ca nu ii lasa legea cica. Astia mint si cand nu deschid gura.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar lucrează intens! (Duminică, 19 martie 2017, 15:43)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui I

      Să modifice legile să poată fura.De când au venit la guvernare,este singura preocupare,eliberarea din pușcării a hoților și modificarea unor legi.Cu haos legislativ hoțiile merg strună.Așa sau îmbogățit.
      • +2 (2 voturi)    
        Doamne (Duminică, 19 martie 2017, 16:21)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ce intens lucreaza! De la investirea Guvernului s-au ocupat de o singura problema-salvarea
        penalilor trecuti ,prezenti si viitori.In rest Romania
        merge pe pilot automat ,si ala beat.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce ti doresc eu tie dulce Romanie!! (Luni, 20 martie 2017, 1:28)

    noodles2016 [utilizator]

    Waw..Dragnea lucreaza , propune...Doamne fereste in ce circ traim.Pai când sa gaseasca timp printre sutele de telefoane, de afaceri, mizerii, de strategii, de minciuni...Chiar Dragnea lucreaza in folosul natiunii si tarii si pentru viitoarele generatii.Waw..Chiar Dragnea e preocupat , se gandeste la planuri pe ani buni pe proiecte de viitor ale Romaniei...Chiar ne creeaza Dragnea o societate in care sa stralucim sa o luam inainte si noi.Doamne fereste...saracii de noi si de 30 de ani pierduti cu Nastase, Iliescu, Dragnea Ponta si Doamne oare cum ajung astia care habar nu au nimic despre slujba lor.Dar am o intrebare pentru el si pentru micul Titulescu. - Ce presupune slujba voastra?
  • +3 (3 voturi)    
    Oportunitate (Luni, 20 martie 2017, 6:32)

    Celbland [utilizator]

    Necesitățile familiei Dragnea sunt prioritățile României, iar CCR a decis clar că nimeni n-are voie să cerceteze oportunitățile famigliei.

    Bineînțeles că procedura stabilită de Cioloș pentru achiziții strategice este proastă, fiindcă nu conține șpaga pentru Dragnea și apropiații lui, așa că oportunitatea unei legi cu șpagă este de necontestat.