Laurentiu Rebega: Partidul Forta Nationala si Partidul Romania Unita au hotarat sa se uneasca intr-un pol nationalist

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:23 Actualitate | Politic

Laurentiu Rebega
Foto: laurentiurebega.ro
Partidul Forta Nationala si Partidul Romania Unita au hotarat, in urma reuniunii de sambata de la Targu Mures, sa se uneasca intr-un pol nationalist, urmand ca in perioada urmatoare sa fie schitata platforma politica si data Congresului, a anuntat europarlamentarul Laurentiu Rebega intr-o conferinta de presa, potrivit Agerpres.

"Traiesc un moment de emotie si bucurie pentru ca asistam poate la un moment istoric in istoria post decembrista a Romaniei, cand doua partide cu doctrina nationalista hotarasc sa se uneasca si hotarasc sa formeze un singur pol nationalist, un singur pol al patriotilor, care sa redea ceea ce i-a lipsit Romaniei de-a lungul celor 27 de ani, decizia de a hotari pentru proprii cetateni. Suntem intr-un moment de cotitura nu numai la nivel national, dar si la nivel international, rezultatele alegerilor din Olanda ne credibilizeaza si ne obliga in acelasi timp, pentru ca nationalistii de acolo au obtinut 33%, sunt printre putinele partide care au crescut in sondaje. Pe de alta parte este important ca astazi, la Targu Mures, am avut sansa de a incepe o noua istorie cu doua partide - va deveni un singur partid in curand, la Congresul pe care cele doua partide au hotarat sa il organizeze cat de curand. Doresc astfel sa aratam ca nationalismul in Romania, un nationalism moderat, civic, nu etnic, unde toate etniile care sunt parte integranta din Romania, vor contribui la dezvoltarea statului national roman, pentru imbunatatirea traiului de zi cu zi a tuturor cetatenilor", a declarat Laurentiu Rebega.

Acesta a spus ca se doreste ca in polul nationalist sa fie cooptate si alte formatiuni politice, iar in viitorul apropiat va fi schitata o platforma-program care sa arate care sunt punctele care ghideaza cele doua formatiuni. El a afirmat ca accentul va fi pus pe respectul de care Romania trebuie sa se bucure in Uniunea Europeana.

"Nu mai vreau sa fiu apreciat la Bruxelles, ci sa fiu respectat. Este momentul in care Romania are obligatia sa arate ca este membra cu drepturi depline a Uniunii Europene, nu are nimeni dreptul sa ne impuna lucruri pe care noi, ca stat, nu le dorim (...) Acesta este lucrul care ne-a unit, lucrul care ne face sa devenim din ce in ce mai puternici, lucru care ne-a facut demult sa realizam ca idealurile noastre sunt comune si ca ne dorim acelasi lucru. Suntem in discutii si cu alte partide care si-au aratat interesul si intentia de a ni se alatura si de a forma un singur pol nationalist. Cred ca cat de curand vom finaliza discutiile", a precizat Rebega.

Acesta a subliniat ca se poarta discutii cu toate partidele care au reprezentat in ultimii 27 de ani ideea de nationalism si national in Romania, care au in doctrina sustinerea independentei si suveranitatii, precum si ideea de ortodoxism, nominalizand Partidul Romania Mare, Uniunea Vatra Romaneasca, PUNR, Alianta Noastra.

Rebega a mai spus ca in final va exista un singur partid si ca cel tarziu pana in luna iulie va fi organizat Congresul de unire a partidelor nationale.


Citeste mai multe despre   






















2755 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Corectie (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:46)

    Sani [utilizator]

    POL RUSESC mai draga1
  • +5 (7 voturi)    
    . (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:54)

    Evq [utilizator]

    Auziți, dar cuvântul „patriot” nu mai e la modă?
  • +3 (5 voturi)    
    Fi-ți tari fraților!!!!! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:58)

    Bazil [utilizator]

    Europa s-e cutremură, UE nu știe ce să facă că ați aparut pe firmamentul politici.
  • +7 (11 voturi)    
    . (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:04)

    RaduG [utilizator]

    În sfârșit au intrat pe card fondurile trimise de la Moscova.
  • +10 (12 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:05)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Astia pun la cale ceva :(
    Eu zic sa stam cu ochii pe MO.
    • +2 (8 voturi)    
      Acesti asa zis patrioti sunt mana Rusiei (Sâmbătă, 18 martie 2017, 21:17)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      In Romania nu au nicio sansa. Nu uitati cat a luat PRU-ul nationalist a lui Ghita la alegeri.
  • +11 (15 voturi)    
    Uuu (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:09)

    mitg [utilizator]

    Veti aduce si voi numai lucruri bune. Adica jeg.
  • +7 (9 voturi)    
    pierdere de timp (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:10)

    stefansb [utilizator]

    Astfel de partide sunt pierdere de timp din partea celor care fac parte din ele. Sunt partide fara viitor. Noi ne-am facut demult vaccinul la doctrinele astea, de pe vremea lui vadim. Daca a facut un bine vadim e ca a dus in derizoriu astfel de partide care in general sunt compuse din oameni care nu au nimic de oferit celor din jur, dar vor sa ajunga in parlament si astfel ca mizeaza pe cartea nationalista.
    Chiar Diaconu si PRU au impins si mai tare in ridicol ideea de partid nationalist dupa ce au tot urlat cum sunt ei nationalisti urmasi ai lui tepes si apoi au facut colectie de infractori pe liste la alegeri.
    Daca cineva vrea sa se impuna pe scena politica in Romania trebuie sa vina cu proiecte. cu masuri, cu lucruri concrete. Majoritatea inca n-au intels asta si se dau fie nationalisti, fie vin cu un limbaj "functionaresc" explicand fix nimic astfel incat nu-i asculta nimeni, fie merg pe cartea "votati-ne pe noi ca restul sunt hoti" si atat. Fara sa spuna nimic din ce au de gand sa faca, pt ca de fapt nici n-au idee ce vor sa faca
  • +16 (20 voturi)    
    "Vreau sa fiu respectat" (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:45)

    Berzelius [utilizator]

    "Nu mai vreau sa fiu apreciat la Bruxelles, ci sa fiu respectat".

    Domnule Rebega, respectul se castiga, nu se cere.
    • +6 (8 voturi)    
      Educatia si 7 ani de acasa (Sâmbătă, 18 martie 2017, 21:29)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      La ce te astepti cand nu ai educatie?!
      Toti acesti mari barosani se asteapta sa fie venerati si iubiti si nu pricep de ce populatia nu ii suporta dupa cate fac pentru noi...
  • 0 (8 voturi)    
    Sebastian Ghita compromis. (Sâmbătă, 18 martie 2017, 20:19)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    De aceea pe carcasa fostului sau instrument de influenta in Parlament, FSB il aseaza pe noul responsabil. Acesta va da directii borfasilor interni din PSD si PNL!
  • +2 (6 voturi)    
    Seems legit (Sâmbătă, 18 martie 2017, 21:42)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    "rezultatele alegerilor din Olanda ne credibilizeaza, pentru ca nationalistii de acolo care au obtinut 33%, sunt printre putinele partide care au crescut in sondaje"

    Peste patru ani candidati in Olanda si aveti victoria garantata. Succes!
    • +4 (6 voturi)    
      minciuna sfruntata.. (Duminică, 19 martie 2017, 10:38)

      USMarines [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      1. de fapt wilders a luat 20 de locuri din 150 in total , deci vreo 13%....
      2. e o diversiune ruseasca, cu acordul tacit al PSD-ALDE carora le serveste discursul extremist; nu uitati ce a afirmat Ponta dupa alegeri: PRU spune ce ar spune si PSD, dar PSD nu poate.
      3. And last but not the least (pur romanesc, nu!): UNDE E GHITA?
  • +5 (9 voturi)    
    Astia care viseaza sa-i lase UE in pace (Duminică, 19 martie 2017, 6:39)

    John M. [utilizator]

    sa-si faca de cap in Romania (ca si PSD) se declara nationalisti, dar ei, de fapt, sunt tot niste oportunisti ieftini care profita de lipsa de opozitie la comunism.