Senatul a votat modificarile la Legea privind executarea pedepselor: Detinutilor li se scad trei zile pe luna din pedeapsa daca stau intr-un spatiu mai mic de 4 metri patrati

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 13 martie 2017, 18:14 Actualitate | Politic

penitenciar
Foto: Rompres
Plenul Senatului a votat luni proiectul de lege de modificare a Legii nr. 254/2013 privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate, care prevede printre altele ca spatiul necorespunzator de detentie sa fie considerat ca fiind mai mic de patru metri patrati de persoana, iar detinutii care stau in conditii necorespunzatoare sa primeasca o reducere de pedeapsa de trei zile pe luna. Proiectul a fost sustinut de toate partidele.

Proiectul a fost votat aproape in unanimitate - au fost 117 voturi "pentru" si unul singur impotriva.

Senatorul USR Vlad Alexandrescu a salutat proiectul de lege, despre care a spus ca a fost inaintat Parlamentului de catre fostul ministru al Justitiei Raluca Pruna. Alexandrescu a atras atentia insa ca modificarile adoptate luni de Senat nu acopera decat partial situatia din penitenciarele romanesti si a indicat ca masuri suplimentare constructia de noi penitenciare, potrivit News.ro.

Si PNL a sustinut modificarile aduse legii privind executarea pedepselor, dar senatorul Alina Gorghiu a avertizat ca avctul normativ "nu e o solutie miraculoasa, ci doar un pas mic dintr-un mare pachet pe care Parlamentul impreuna cu Guvernul ar trebui sa-l adopte".
Ea a spus ca pentru rezolvarea situatiei din penitenciare este nevoie de constructia unor inchisori noi si de masuri alternative, precum arestul la domiciliu sau introducerea de bratari.

Proiectul de lege va fi trimis Camerei Deputatilor, camera decizionala.


























[P] Oferta publica pentru punctele ANRP, pe ultima suta de metri

Zeci de detinatori de puncte emise de Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor(ANRP) au decis sa vanda in cadrul ofertei publice de achizitie derulate de fondul de investitii Alpha Quest. Lansata la inceputul lunii februarie, aceasta mai are aproximativ o luna pana la termenul final, 30 aprilie. 


6840 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    Oare de ce ?... (Luni, 13 martie 2017, 18:28)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Proiectul a fost votat aproape in unanimitate - au fost 117 voturi "pentru" si unul singur impotriva ?...
    • +9 (15 voturi)    
      poate USR se da pe brazda (Luni, 13 martie 2017, 21:02)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Caldurica de la parlament poate place alesilor nostri din USR, s-au facut prieteni cu ciumatii rosii, sa nu se molipseasca ..
    • -1 (5 voturi)    
      O noua spaga (Marţi, 14 martie 2017, 10:23)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Pentru gardieni.Vor lua bani pentru a face rapoarte
      ca "baietii" au sub 4 metri patrati spatiu.Chiar daca au
      zece.Hai liberare!
  • +22 (34 voturi)    
    Este absolut incredibil..., (Luni, 13 martie 2017, 18:28)

    gigiN [utilizator]

    ...gasca de hoti si de lichele numita psd+alde are ca singura preocupare favorizarea propriilor puscariasi,din prezent sau din viitor ! Sau numai pentru asa ceva v-au ales 3-4 milioane de "brain-washed"??!!
    • +3 (17 voturi)    
      Este proiectul Prună (Luni, 13 martie 2017, 19:55)

      Gheonoaia [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Acesta este proiectul conceput anul trecut de ministrul Prună. La vremea respectivă se vorbea cu ironie despre noțiunea de "zile-Prună".
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate, este proiectul Pruna. (Marţi, 14 martie 2017, 10:34)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Gheonoaia

        La o simpla cautare cu "zile Pruna", am si gasit comunicatul:

        http://www.mediafax.ro/social/raluca-pruna-ministrul-justitiei-despre-zile-de-libertate-pentru-detinuti-sper-ca-societatea-sa-fie-toleranta-sa-inteleaga-ca-statul-are-o-obligatie-15921925
    • +8 (16 voturi)    
      UNANIMITATE (Luni, 13 martie 2017, 20:12)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Unanimitate inseamna ca toti au votat pentru
      Nu numai aia care iti stau tie in gat, tefelistule
    • -3 (19 voturi)    
      curata-ti ochelarii si completeaza cu USR, PNL, (Luni, 13 martie 2017, 20:29)

      N.S. [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      UDMR si care mai sunt! La fel ai si tu creierul spalat, dar poate cu detergent mai scump!
    • +4 (12 voturi)    
      credeam ca esti ironic (Luni, 13 martie 2017, 20:37)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      "gasca de hoti si de lichele numita psd+alde "

      amice, ce s-a votat acum e de anul trecut (tehnocratii), iar acum au votat cot la cot si USR + PNL.

      hai sa fim impartiali si obiectivi...

      si din cate vad eu este vorba de 3mp2 nu 4 (art. 95^1, alin. 2 https://www.senat.ro/Legis/PDF/2017/17L015FG.pdf) si se calculeaza pentru eliberarea conditionata... deci daca nu ai fi fost eliberat conditionat, nu iesi...

      dar vad ca interesul sa se prezinte aceste lucruri si sa fie clarificate nu e asa de mare.. oare de ce..
      • +3 (5 voturi)    
        PS (Luni, 13 martie 2017, 21:25)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

        eu cand dau minus argumentez, dar altii vad ca nu stiu sa gandeasca ;)

        daca e cum am scris, 3 zile calculate in minus la fiecare 30 zile DOAR la calcularea eliberarii conditionate, atunci cred ca e acceptabila modificarea

        oricum responsabilitatea pica pe penitenciarul unde se facea dovada ca poate fi eliberat conditionat (mai devreme de termen acum cu noua metoda de calcul), dar si acolo, dupa cum zicea Becali, sunt probleme, fiindca se comporta ca stapani de sclavi si ei decid cine are voie si ce...
        • -3 (3 voturi)    
          Pai asta și vor, că doar gașca din închisoare (Marţi, 14 martie 2017, 8:05)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

          deja s-au mutat de la garsonierele în care scriau cărțile, la 3 în pat și s-au apucat de șeptic.
  • +17 (27 voturi)    
    doar 3 zile ? (Luni, 13 martie 2017, 18:31)

    GeorgeT [utilizator]

    De ce nu le reduceti cmacar to 15 zile, bietii infractori sunt total neglizati de societate.

    Deci sa enumeram :
    - la prima infractiune se da mai putin daca esti un bun cetatean etc..
    - se da doar cea mai mare pedeapsa , cele mici sunt ignorate , deci calculeaza riscul , ori furi o data ori de 100 de ori ieai o singura pedeapsa ..
    - reducere de aglomeratie
    - reducere la jumate ' la virsta daca esti pensionar
    - mai scrii si un roman 'stiintific' se mai scade si de acolo ..

    Cit e pedeapsa maxima, teoretica pentru spargerea unei banci, asa nepremeditata , la nervi sa zicem ...
    • 0 (12 voturi)    
      Ce rol are pentru tine închisoarea? (Luni, 13 martie 2017, 21:13)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Ți-ai pus vreodată întrebarea asta și ai reușit să scrii mai puțin de 50 de pagini încercând să evaluezi toate aspectele?

      Probabil au fost 3 zile pentru că atât a oferit și Italia. Ai discutat vreodată cu oameni care au făcut închisoare degeaba? În UK sunt inclusiv în prezent câteva mii de inși care fac închisoare degeaba și chiar Camera Lorzilor a recunoscut că există o problemă reală ”pentru că judecătorii au interpretat greșit legea în ultimii 15 ani”

      Dacă descoperi ce rol are închisoarea într-o societate modernă, ai să ajungi la concluzia că enumerarea din comentariul tău e lipsită de sens.
      • -1 (3 voturi)    
        Usor, postacule, (Marţi, 14 martie 2017, 10:13)

        eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ca deja te-ai facut destul de ras cu balivernele tale constante.
  • +22 (30 voturi)    
    Well (Luni, 13 martie 2017, 18:33)

    BartSimpson [utilizator]

    Deviza PSD: facem TOTUL pentru - asistati social, puscariasi, infractori, condamnati penali .. restu ..la munca sclavilor !
  • +25 (31 voturi)    
    Tampitilor (Luni, 13 martie 2017, 18:37)

    Rescator [utilizator]

    Am locuit cativa ani intr-o garsoniera de 8 metri
    patrati eu ,sotia si un copil si nu s-a mai agitat nimeni.
    Blocurile de garsoniere sunt si acum in Ghetoul
    din Ferentari(str.Aleea Livezilor).Soldatii dorm
    inrtr-un hangar insalubru ,cate 120,avand 2 metri
    patrati de om (desigur in paturi suprapuse).Sa va fie
    rusine -nu mai stiti ce sa inventati ca sa scapati
    hotii,talharii si violatorii.Vedeti si ce se intampla in spitale
    unde dorm 2-3 bolnavi intr-un pat ,iar unii pe coridoare.
    • -7 (11 voturi)    
      Nu stăteai 24/7 în acea garsonieră (Luni, 13 martie 2017, 21:16)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      și era alegerea ta, deci responsabilitatea ta.

      Știi că deținuții dorm în paturi suprapuse și câte 4?
      • +1 (5 voturi)    
        Daca nu fura (Marţi, 14 martie 2017, 8:04)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Nu talharesc ,nu violeaza stau acasa in puf.
    • +10 (12 voturi)    
      Sa nu mai vorbim de spitale, nu ai acolo 4 m2 (Luni, 13 martie 2017, 21:41)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Daca esti internat in spital, tinand cont cati bolnavi sunt in acceasi sala, nu cred ca ai 4m2 de persoana. Dar asta nu conteaza prioritatea sunt talharii, hotii si coruptii.
  • +20 (26 voturi)    
    Singura preocupare a PSD: Viata Buna pt Infractori (Luni, 13 martie 2017, 18:41)

    dexpropriat [utilizator]

    SCARBA!
    • +7 (9 voturi)    
      Este absolut real (Luni, 13 martie 2017, 20:15)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Maurer nedumerit intreba pe marele Gheorghiu -Dej:
      -Bai Ghita de ce vrei sa faci puscarii noi si moderne,
      iar de cazarmile soldatilor nu-ti pasa.?
      -Simplu boierule-Soldati nu o sa mai fim niciodata,
      dar puscariasi nu se stie;
      -Acum am inteles si prostul de mine bai Ghita.

      Va este clar"filmul"?
  • +18 (22 voturi)    
    amuzant (Luni, 13 martie 2017, 19:06)

    voxpopulix [utilizator]

    Ar trebui sa li se adauge si 20 de zile pe luna daca o executa la domiciliu, pe un domeniu privat cu piscine, terenuri de tenis si tot ce si-au mai constuit din banii furati.
  • +23 (27 voturi)    
    MI se pare corect (Luni, 13 martie 2017, 19:16)

    CezarN [utilizator]

    Pentru ca si bolnavilor internati in spitalele din Romania li se scad, vrei, nu vrei, cate trei zile din viata pentru fiecare zi de internare.
    Si asta daca au noroc si nu li se scade TOT.
  • +3 (5 voturi)    
    .... (Luni, 13 martie 2017, 19:40)

    tirolez [utilizator]

    Nesimtitii astia stiu cum arata si cati mp au unele camere de camin studentesc sau de internat? Sau baile comune? Acolo locuind oameni care vor sa faca in viata ceva in mod cinstit.
  • +4 (6 voturi)    
    gata. s-a dat masura? (Luni, 13 martie 2017, 19:52)

    ouyang [utilizator]

    pai cred ca e suficient 3 luni timpul alocat pentru infractori din programul de guvernare. 3/48 e deja 6,5% din guvernare. cam mult. sa nu mai aud nimic despre puscariasi. sa incepem sa alocam timp si pentru spitale, scoli, infrastructura etc. glumesc, desigur. PSD se va ocupa strict cu furtul ca pana acum.
  • +1 (3 voturi)    
    ! (Luni, 13 martie 2017, 19:53)

    tudorr [utilizator]

    Rep: Cate zile se scad?
    Intervievat: 3 in .... mea!
  • +2 (4 voturi)    
    Catre redactie - eroare de exprimare in titlu (Luni, 13 martie 2017, 20:14)

    johnesku2 [utilizator]

    Rezulta chiar din titlul legii că privește "executarea pedepselor".

    Ca atare trebuie corectat din

    Detinutilor li se scad trei zile pe luna din pedeapsa daca savarsesc pedeapsa intr-un spatiu mai mic de 4 metri patrati

    în

    Detinutilor li se scad trei zile pe luna din pedeapsa daca executa pedeapsa intr-un spatiu mai mic de 4 metri patrati

    Faptele (penale) se săvârșesc, pedepsele (penale) se execută.
  • +6 (8 voturi)    
    SUPERRR (Luni, 13 martie 2017, 20:29)

    Melinte [utilizator]

    De cand a venit PSD la guvernare,cea mai mare grija este asta cu puscariasii,restul problemelor "ie cancan"
  • +3 (5 voturi)    
    Incredibil (Luni, 13 martie 2017, 20:49)

    _eu_ [utilizator]

    Parca e parlamentul infractorilor, nu al romanilor! Toate eforturile alesilor se indreapta intr-o singura directie: parnaia!

    In gasca aia nu se discuta de nimic altceva in afara de drepturile parnaiasilor si de casele lu' Iohanis! Alta treaba n-au!

    Cat isi iau salariu pentru treburile astea?
  • +2 (4 voturi)    
    Detinutii si studentii (Luni, 13 martie 2017, 21:02)

    oldsport [utilizator]

    Astia fac orice ca sa scape. Cica pentru detinuti...
    Saracii studenti de la politehnica spre exemplu care stau cel putin la fel ca detinutii cate 4-5 in camere infestate cu gandaci , toalete de mai toata jena.
    Imi este scarba !!!
  • -1 (7 voturi)    
    cazati-i in spitalele (Luni, 13 martie 2017, 21:36)

    14q [utilizator]

    inchise de tov.Basescu.
  • +2 (4 voturi)    
    noul slogan pds: (Luni, 13 martie 2017, 22:10)

    liviu_ [utilizator]

    "PSD: Totul pentu hoti!"

    in curand doar prostii nu o sa fure cate ceva... ca oricum iesi in 2 luni!
  • +1 (3 voturi)    
    NU! (Luni, 13 martie 2017, 23:01)

    grunespferd [utilizator]

    De ce? Voi stiti cum muncesc si traiesc capsunarii? Ei primesc vreun bonus ? Nu, doar cei care ii fura!

    Nu e loc in puscarii? Atunci construiti puscarii, nu dati drumul la talhari pentru tot felul de motive cretine!

    In spitale stau pacentii cate doi in pat iar puscariasii, care primesc mai multi bani pe mancare decat un bolnav, primesc si bonus ca stau in puscarie?

    Aberatie si ticalosie fara margini!

    Imi vine sa dau foc la parlament! Cred ca de aia l-a facut Ceauscescu asa mare, sa fie daramat greu. Poate, dar parlamentarii sunt pana la urma... un numar finit! In istoria infamiei romnesti, nici un nume nu va fi uitat! Si nici al celor care se vor opune!
  • +2 (6 voturi)    
    PLECATI ODATA, INCOMPETENTI HOTI! (Luni, 13 martie 2017, 23:07)

    vidra [utilizator]

    Cand se va discuta despre: lipsa medicamentelor, dotarile slabe din spitale, impiedicarea fortei de munca calificata sa plece din tara, reducerea absenteismului de la scoala in randul copiilor, modernizarea agriculturii, dezvoltarea infrastructurii, atragerea investitorilor samd samd samd???

    Guvernanti imputiti, mi-a luat sub un minut sa intocmesc lista asta si sunt doar cateva din problemele grave ale tarii asteia! NU MAI VREM SA AUZIM DE PUSCARIASI SI PROBLEMELE LOR! Nu mai vreau sa aud de beculete si panselute langa gropi in asfalt, sali de sport in sate fara canalizare, oameni morti din cauza infectiilor spitalicesti! GATA!
  • 0 (2 voturi)    
    C4 - copou (Marţi, 14 martie 2017, 8:57)

    chiareleste [utilizator]

    Am stat 3 ani in caminul facultatii, intr-o camera de 10mp, 5 baieti in camera. Aveam gandaci peste tot, baile la comun si apa calda destul de rar. Nu am primit niciun bonus pentru "efortul" asta. Am pus ghilimele pentru ca in mod bizar, mi-a placut la nebunie experienta si as repeta oricand.
  • +1 (3 voturi)    
    propunere (Marţi, 14 martie 2017, 9:14)

    Un cititor [utilizator]

    acelasi principiu ar trebui sa se aplice si studentilor din camine. Daca nu au cel putin 4 m2 , sa dea mai putine examene.
  • 0 (2 voturi)    
    Ca (Marţi, 14 martie 2017, 10:28)

    AdrianRO [utilizator]

    le e greu celor cu bani sa mituiasca sa se treaca in dosarele lor ca stau in spatii necorespunzatoare.
    E fabulos, de cateva luni toti parlamentarii sunt axati pe imbunatatirea situatiilor din puscarie in timp ce oamenii cinstiti duc un trai groaznic, mor oameni in spitale din cauza mizeriei, se platesc medicamentele din spitale in ciuda faptului ca platim asigurari, invatamantul din Romania e in prapastie.....nu mai zic nimic de spaga care se da in aproape toate domeniile.....
    Dar singura noastra preocupare din ziua de azi sunt saracii criminali, talhari, corupti, violatori, etc care o duc greu in puscarie.
  • +1 (1 vot)    
    De violurile si traficul ilicit din psucarii (Marţi, 14 martie 2017, 10:41)

    jackalphonse [utilizator]

    nu se ocupa nimeni. Asta este adevarata problema acolo.
    Pentru ca (din pacate?:D) niciun politician de talia Varanului nu este violat acolo si traficul ilicit nu-lavecteaza negativ.
    Problema reala in puscarii asta este: violenta, bandele de mafioti formate, scoala de hoti care se formeaza samd. La ce mai este buna puscaria daca iese de acolo hot profesionist si traumatizat psihic?

    PS. Cum a zis si unul din comentatorii de aici, acesta este un proiect al lui Pruna:
    http://www.mediafax.ro/social/raluca-pruna-ministrul-justitiei-despre-zile-de-libertate-pentru-detinuti-sper-ca-societatea-sa-fie-toleranta-sa-inteleaga-ca-statul-are-o-obligatie-15921925
  • +1 (1 vot)    
    Cu bolnavii cum ramane? (Marţi, 14 martie 2017, 11:12)

    benicio [utilizator]

    Bun, acum asteptam alte legi foarte importante:
    - bolnavilor internati in saloane cu igrasie li se inapoiaza contributia la Casa de Sanatate din ultimii 3 ani.
    - elevii care invata in scoli neincalzite si cu wc sapat in pamant li se organizeaza o excursie pe an intr-o capitala europeana.
    - orfanii care stau in dormitoare de peste 10 persoane sunt gazduiti acasa la parlamentari cate 3 luni pe an.

    Pai, ca sa fie corect, nu? Dar stai, pe ei nu-i intereseaza decat de conditiile din parnaie, pentru ca, nu-i asa, politicienii de azi sunt parnaiasii de maine.
  • +1 (1 vot)    
    Inceput la inghesuiala (Marţi, 14 martie 2017, 13:27)

    GGii_GGii [utilizator]

    Si uite asa, toti marii corupti si VIP-urile, vor fi mutati...doar in acte normal....in camera de sub 4mp/detinut, fara conditii minime de igiena si demnitatea pentru a beneficia de acesta prevedere.
    Sunt curios unde intra un politician corupt, un LCD cu diagonala de 100cm, un laptop si o bicicleta eliptica in 4mp.