UPDATE Victor Ponta: Azi i-am dat demisia lui Liviu Dragnea, astept sa ia decizia / Dragnea are in jurul sau niste oameni de o calitate politica si morala fabuloasa

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 martie 2017, 20:06 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Facebook - Victor Ponta
Victor Ponta a declarat vineri seara, la Antena 3, ca si-a depus in cursul zilei demisia din PSD, pe care i-a inmanat-o presedintelui partidului, Liviu Dragnea. "Astept ca dl Dragnea sa ia decizia", a raspuns el, intrebat daca mai este membru PSD.

Intrebat ce crede ca ar trebui sa se intample cu aceasta demisie, Victor Ponta a spus: "Daca ii cer cei din jurul sau e bine sa o foloseasca", inainte de adauga: "Are in jurul sau niste oameni de o calitate politica si morala fabuloasa".

Intrebat de moderator cine sunt acesti oameni, Ponta a replicat: "Nu pot sa spun cine sunt ca nu ati auzit de ei".

Pe de alta parte, fostul prim ministru a negat ca isi doreste o scindare in PSD sau ca vrea sa ii ia locul lui Dragnea, sustinand ca nu crede ca exista "o varianta mai buna decat acest guvern PSD-ALDE".

"Nu vreau sa ii iau locul lui Dragnea. Am fost o data presedinte stiu ce inseamna functia asta si nu mai vreau", a spus Ponta.

Victor Ponta a precizat ca nu crede nici intr-o scindare a ALDE, in conditiile in care "Daniel Constantin nu a tradat niciodata".

In debutul emisiunii, Razvan Dumitrescu l-a intrebat pe fostul sef al PSD cand dupe partidul. "Niciodata, Doamne fereste", a raspuns Ponta.

Acesta a precizat ca nu doreste sa plece din PSD, dar vrea sa isi pastreze niste drepturi. Ponta a precizat ca a avut o discutie cu Dragnea de circa o ora: "Nu va inchipuiti ca ne-am dat cu paharele in cap ca nu era cazul", a precizat el,

In opinia sa, problemele sale cu Liviu Dragnea au inceput in momentul in care a afirmat public ca "s-a gestionat dezastruos povestea cu OUG 13", desi "motivul era corect si bun, sa indreptam niste lucruri declarate neconstitutionale, sa oprim niste abuzuri".

"I-am spus Liviu, ok, am inteles nu are rost sa ne certam si sa ne suparam atata. Tu ai sustinerea unanima a tovarasilor de la sate si orase, cum a spus toata lumea, eu sunt un biet deputat de Gorj", a comentat ironic Victor Ponta, precizand ca a scris si in demisie ca sustine guvernul si programul de guvernare.

La un moment dat al emisiunii, Razvan Dumitrescu l-a intrebat pe Ponta daca Florian Coldea joaca tenis la simplu sau la dublu. "Coldea joaca intotdeauna numai la simplu. Nu face echipa cu nimeni, poate doar cu doamna Kovesi", a raspuns acesta.

Intrebat direct daca a jucat tenis cu Coldea, Ponta a negat.

Despre decizia CCR prin care s-a constatat existenta unui conflict juridic intre DNA si Guvern
  • O decizie istorica
  • CCR incearca sa refaca un echilibru care s-a rupt in ultimii ani
  • DNA trebuie aparat de propriii sefi
  • Doamna kovesi nu are nicio emotie pentru ca pixul e la dl Iohannis. Cred ca ii e si un pic teama dupa toate alea cu casele, e normal, plus ca a vazut, deschizi gura, o patesti























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

9245 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    ce circ!!!.. (Vineri, 10 martie 2017, 20:35)

    exilatul [utilizator]

    ..face si plagiatorul asta neno-ocit...escrocii astia din poltica romaneasca sunt si gre-osi..
  • +10 (12 voturi)    
    Praf in ochi... (Vineri, 10 martie 2017, 20:38)

    Lok [utilizator]

    PSD #rezista.
    • +15 (15 voturi)    
      O abureala (Vineri, 10 martie 2017, 22:43)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Si-a dat demisia din PSD, dar nu vrea sa plece. A demisionat, dar asta nu poate sa o hotareasca el ci Dragnea. Pleaca, dar nu vrea sa scindeze partidul.

      Omul se gandeste ca daca ajunge sa fuga, mai bine se impiedica...
      • +4 (4 voturi)    
        Exact, e un fel de... (Sâmbătă, 11 martie 2017, 21:38)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        pe-o carare lata-ingusta,
        Ponta se ducea-venind,
        si-n tacerea lui profunda,
        se-auzea bolborosind .
        Practic, acest individ are credibilitatea
        unei muste , nu poti pune baza pe el , poate doar acid .
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta vrea sa-și facă partid, sa încurce lucrurile (Vineri, 10 martie 2017, 20:49)

    dumitrica [utilizator]

    Vrea sa strângă un grup de parlamentari în jurul sau și sa-și facă un partid cu care sa încurce lucrurile în sensul ca nici o lege sa nu poată fi adoptata pana ce formațiunea sa nu este de acord.
  • +16 (16 voturi)    
    Demisia de catifea (Vineri, 10 martie 2017, 20:56)

    Gelu007 [utilizator]

    De parca ii pasa cuiva ce faci tu, nu multumesc, nu fac parte din circul tau.
  • +13 (15 voturi)    
    un moment epic (Vineri, 10 martie 2017, 20:58)

    zicsieu [utilizator]

    de citit pe buda
  • +13 (13 voturi)    
    ponta PSD mai este doctor, dar procuror? (Vineri, 10 martie 2017, 20:59)

    hopsinoi [utilizator]

    plagiatorul este un exemplu pentru tineretul PSD. trebuie pastrat in PSD
  • +12 (12 voturi)    
    HEHEHEHEHEHE!!!! (Vineri, 10 martie 2017, 21:15)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    azi I-am dat demisia ...
    (NU SPUNE A CUI , CI CONTINUA !!!!)

    "Victor Ponta: Azi i-am dat demisia lui Liviu Dragnea / Astept sa ia decizia"


    " demisia lui Liviu Dragnea" i-am dat-o eu lui. sa vedem daca si-o accepta ....

    MULT PREA FRUMOASA
    LIMBA ROMâNA...

    HEHEHEHEHEHE!!!!


    relax, micky-dutza, de CAZUTI, SUNTETI PRABUSITI CU TOTII....

    "#NOAPTEA_CA_HOTZII..."


    FTVMMLTIGL_TOTI ... DE ... HOOOOOTI !!!!!
  • +3 (9 voturi)    
    Cred ca epoca liderilor mistocari a apus (Vineri, 10 martie 2017, 22:04)

    MasP [anonim]

    M-am saturat pana in gat de Basescu iar Ponta nu e decat un Basescu mai tanar. Ii prefer oricand pe Iohannis si pe Dragnea acestui mascarici imatur. Si poate sa fie sigur ca in afara PSD nu are nicio sansa. PSD l-a creat , PSD o sa-l faca un anonim. Habar n-are ce inseamna sa faci un partid de la zero.
  • +11 (11 voturi)    
    Incep sa am alergie (Vineri, 10 martie 2017, 23:17)

    moka [utilizator]

    La astfel de specimene.
  • +10 (10 voturi)    
    Demisia? (Vineri, 10 martie 2017, 23:38)

    TrueBlue [utilizator]

    Mai bine preciza data si semna si pa... Restul e circ.
  • +9 (9 voturi)    
    doi sugubeti nervosi (Vineri, 10 martie 2017, 23:46)

    n.dumiritu [utilizator]

    Dragnea si Ponta - 2 sugubeti care se distrau pe cinste impreuna nu demult pe seama naivitatii celor care se uitau in gura lor. Iata-i acum sugubind veninos unul la celalalt. S-a stricat armonia sugubetilor?

    Totusi, pentru Ponta se deschide o oportunitate de cariera: sa devina decor permanent de talk-show (cu accent pe show) asemeni unor Ciuvica sau Chireac.
  • +11 (13 voturi)    
    Du'te invartidu-te Pisoias (Sâmbătă, 11 martie 2017, 2:37)

    Wanheda [utilizator]

    Ce te mai caini atata. Stai la mila lui Dracna? Astepti sa vezi daca plange cineva dupa tine? Atepti sa vezi daca te ia DNA pt spaga Kaimunaz?
  • +9 (9 voturi)    
    Viorel aminteste despre calitatea morala ?!!!! (Sâmbătă, 11 martie 2017, 9:52)

    Plagarus [utilizator]

    Neterminat profesional, arivist politic si mega " generos" cu cei 600.000.000 $ ai statului roman,facuti cadou kazahilor ?
  • +7 (7 voturi)    
    parole...parole...parole (Sâmbătă, 11 martie 2017, 10:03)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Aqua chiorensis bidistilata !!
  • 0 (0 voturi)    
    asa te-a sfatuit tata socru? (Duminică, 12 martie 2017, 11:26)

    revo [utilizator]

    S-a-ntalnit sarbu cu bulgaru!
    Numai ca bulgarul e mai destept, e uns cu toate alifiile, i se trage din familia de militieni bulgari: n-o sa-ti cada in plasa.
    Bulgarul nu ucide si nu creeaza martiri - iti trage doar presul de sub picioare, eventual iti paseaza un sapun sub talpa, dar de cazut, te lasa sa cazi singur.