UPDATE Victor Ponta: Azi i-am dat demisia lui Liviu Dragnea, astept sa ia decizia / Dragnea are in jurul sau niste oameni de o calitate politica si morala fabuloasa

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 martie 2017, 20:06 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Facebook - Victor Ponta
Victor Ponta a declarat vineri seara, la Antena 3, ca si-a depus in cursul zilei demisia din PSD, pe care i-a inmanat-o presedintelui partidului, Liviu Dragnea. "Astept ca dl Dragnea sa ia decizia", a raspuns el, intrebat daca mai este membru PSD.

Intrebat ce crede ca ar trebui sa se intample cu aceasta demisie, Victor Ponta a spus: "Daca ii cer cei din jurul sau e bine sa o foloseasca", inainte de adauga: "Are in jurul sau niste oameni de o calitate politica si morala fabuloasa".

Intrebat de moderator cine sunt acesti oameni, Ponta a replicat: "Nu pot sa spun cine sunt ca nu ati auzit de ei".

Pe de alta parte, fostul prim ministru a negat ca isi doreste o scindare in PSD sau ca vrea sa ii ia locul lui Dragnea, sustinand ca nu crede ca exista "o varianta mai buna decat acest guvern PSD-ALDE".

"Nu vreau sa ii iau locul lui Dragnea. Am fost o data presedinte stiu ce inseamna functia asta si nu mai vreau", a spus Ponta.

Victor Ponta a precizat ca nu crede nici intr-o scindare a ALDE, in conditiile in care "Daniel Constantin nu a tradat niciodata".

In debutul emisiunii, Razvan Dumitrescu l-a intrebat pe fostul sef al PSD cand dupe partidul. "Niciodata, Doamne fereste", a raspuns Ponta.

Acesta a precizat ca nu doreste sa plece din PSD, dar vrea sa isi pastreze niste drepturi. Ponta a precizat ca a avut o discutie cu Dragnea de circa o ora: "Nu va inchipuiti ca ne-am dat cu paharele in cap ca nu era cazul", a precizat el,

In opinia sa, problemele sale cu Liviu Dragnea au inceput in momentul in care a afirmat public ca "s-a gestionat dezastruos povestea cu OUG 13", desi "motivul era corect si bun, sa indreptam niste lucruri declarate neconstitutionale, sa oprim niste abuzuri".

"I-am spus Liviu, ok, am inteles nu are rost sa ne certam si sa ne suparam atata. Tu ai sustinerea unanima a tovarasilor de la sate si orase, cum a spus toata lumea, eu sunt un biet deputat de Gorj", a comentat ironic Victor Ponta, precizand ca a scris si in demisie ca sustine guvernul si programul de guvernare.

La un moment dat al emisiunii, Razvan Dumitrescu l-a intrebat pe Ponta daca Florian Coldea joaca tenis la simplu sau la dublu. "Coldea joaca intotdeauna numai la simplu. Nu face echipa cu nimeni, poate doar cu doamna Kovesi", a raspuns acesta.

Intrebat direct daca a jucat tenis cu Coldea, Ponta a negat.

Despre decizia CCR prin care s-a constatat existenta unui conflict juridic intre DNA si Guvern
  • O decizie istorica
  • CCR incearca sa refaca un echilibru care s-a rupt in ultimii ani
  • DNA trebuie aparat de propriii sefi
  • Doamna kovesi nu are nicio emotie pentru ca pixul e la dl Iohannis. Cred ca ii e si un pic teama dupa toate alea cu casele, e normal, plus ca a vazut, deschizi gura, o patesti























9163 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    ce circ!!!.. (Vineri, 10 martie 2017, 20:35)

    exilatul [utilizator]

    ..face si plagiatorul asta neno-ocit...escrocii astia din poltica romaneasca sunt si gre-osi..
  • +10 (12 voturi)    
    Praf in ochi... (Vineri, 10 martie 2017, 20:38)

    Lok [utilizator]

    PSD #rezista.
    • +15 (15 voturi)    
      O abureala (Vineri, 10 martie 2017, 22:43)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Si-a dat demisia din PSD, dar nu vrea sa plece. A demisionat, dar asta nu poate sa o hotareasca el ci Dragnea. Pleaca, dar nu vrea sa scindeze partidul.

      Omul se gandeste ca daca ajunge sa fuga, mai bine se impiedica...
      • +4 (4 voturi)    
        Exact, e un fel de... (Sâmbătă, 11 martie 2017, 21:38)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        pe-o carare lata-ingusta,
        Ponta se ducea-venind,
        si-n tacerea lui profunda,
        se-auzea bolborosind .
        Practic, acest individ are credibilitatea
        unei muste , nu poti pune baza pe el , poate doar acid .
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta vrea sa-și facă partid, sa încurce lucrurile (Vineri, 10 martie 2017, 20:49)

    dumitrica [utilizator]

    Vrea sa strângă un grup de parlamentari în jurul sau și sa-și facă un partid cu care sa încurce lucrurile în sensul ca nici o lege sa nu poată fi adoptata pana ce formațiunea sa nu este de acord.
  • +16 (16 voturi)    
    Demisia de catifea (Vineri, 10 martie 2017, 20:56)

    Gelu007 [utilizator]

    De parca ii pasa cuiva ce faci tu, nu multumesc, nu fac parte din circul tau.
  • +13 (15 voturi)    
    un moment epic (Vineri, 10 martie 2017, 20:58)

    zicsieu [utilizator]

    de citit pe buda
  • +13 (13 voturi)    
    ponta PSD mai este doctor, dar procuror? (Vineri, 10 martie 2017, 20:59)

    hopsinoi [utilizator]

    plagiatorul este un exemplu pentru tineretul PSD. trebuie pastrat in PSD
  • +12 (12 voturi)    
    HEHEHEHEHEHE!!!! (Vineri, 10 martie 2017, 21:15)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    azi I-am dat demisia ...
    (NU SPUNE A CUI , CI CONTINUA !!!!)

    "Victor Ponta: Azi i-am dat demisia lui Liviu Dragnea / Astept sa ia decizia"


    " demisia lui Liviu Dragnea" i-am dat-o eu lui. sa vedem daca si-o accepta ....

    MULT PREA FRUMOASA
    LIMBA ROMâNA...

    HEHEHEHEHEHE!!!!


    relax, micky-dutza, de CAZUTI, SUNTETI PRABUSITI CU TOTII....

    "#NOAPTEA_CA_HOTZII..."


    FTVMMLTIGL_TOTI ... DE ... HOOOOOTI !!!!!
  • +3 (9 voturi)    
    Cred ca epoca liderilor mistocari a apus (Vineri, 10 martie 2017, 22:04)

    MasP [anonim]

    M-am saturat pana in gat de Basescu iar Ponta nu e decat un Basescu mai tanar. Ii prefer oricand pe Iohannis si pe Dragnea acestui mascarici imatur. Si poate sa fie sigur ca in afara PSD nu are nicio sansa. PSD l-a creat , PSD o sa-l faca un anonim. Habar n-are ce inseamna sa faci un partid de la zero.
  • +11 (11 voturi)    
    Incep sa am alergie (Vineri, 10 martie 2017, 23:17)

    moka [utilizator]

    La astfel de specimene.
  • +10 (10 voturi)    
    Demisia? (Vineri, 10 martie 2017, 23:38)

    TrueBlue [utilizator]

    Mai bine preciza data si semna si pa... Restul e circ.
  • +9 (9 voturi)    
    doi sugubeti nervosi (Vineri, 10 martie 2017, 23:46)

    n.dumiritu [utilizator]

    Dragnea si Ponta - 2 sugubeti care se distrau pe cinste impreuna nu demult pe seama naivitatii celor care se uitau in gura lor. Iata-i acum sugubind veninos unul la celalalt. S-a stricat armonia sugubetilor?

    Totusi, pentru Ponta se deschide o oportunitate de cariera: sa devina decor permanent de talk-show (cu accent pe show) asemeni unor Ciuvica sau Chireac.
  • +11 (13 voturi)    
    Du'te invartidu-te Pisoias (Sâmbătă, 11 martie 2017, 2:37)

    Wanheda [utilizator]

    Ce te mai caini atata. Stai la mila lui Dracna? Astepti sa vezi daca plange cineva dupa tine? Atepti sa vezi daca te ia DNA pt spaga Kaimunaz?
  • +9 (9 voturi)    
    Viorel aminteste despre calitatea morala ?!!!! (Sâmbătă, 11 martie 2017, 9:52)

    Plagarus [utilizator]

    Neterminat profesional, arivist politic si mega " generos" cu cei 600.000.000 $ ai statului roman,facuti cadou kazahilor ?
  • +7 (7 voturi)    
    parole...parole...parole (Sâmbătă, 11 martie 2017, 10:03)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Aqua chiorensis bidistilata !!
  • 0 (0 voturi)    
    asa te-a sfatuit tata socru? (Duminică, 12 martie 2017, 11:26)

    revo [utilizator]

    S-a-ntalnit sarbu cu bulgaru!
    Numai ca bulgarul e mai destept, e uns cu toate alifiile, i se trage din familia de militieni bulgari: n-o sa-ti cada in plasa.
    Bulgarul nu ucide si nu creeaza martiri - iti trage doar presul de sub picioare, eventual iti paseaza un sapun sub talpa, dar de cazut, te lasa sa cazi singur.