Gorghiu: Cred ca Dacian Ciolos ar fi putut sa intoarca serviciile pe care PNL i le-a facut, inscriindu-se in acest partid

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 10 martie 2017, 15:46 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu si Dacian Ciolos
Foto: Agerpres
Senatorul liberal Alina Gorghiu, fost presedinte al PNL, a declarat ca PNL l-a sustinut neconditionat pe fostul premier Dacian Ciolos si de multe ori a "strans din dinti", iar acesta ar fi trebuit sa "intoarca serviciile" si sa se inscrie in partid, transmite News.ro.

"Dacian Ciolos a anuntat ieri ca isi va face un ONG cu valente politice. Domnul Ciolos a fost prim ministru al Romaniei un an de zile, iar singurul partid care l-a sustinut in mod onest, neconditionat, a fost PNL, desi de multe ori am strans din dinti, fata de aceasta atitudine neconditionata. Atitudinea lui fata de PNL a fost una ezitanta. Cred ca ar fi putut sa intoarca serviciile pe care PNL i le-a facut, inscriindu-se in acest partid. Are si domnia sa o echipa buna, de experti, ar fi fost un pas pe care l-as fi apreciat, daca venea in interiorul partidului si ar fi intarit aceasta echipa", a declarat Alina Gorghiu, vineri, intr-o conferinta de presa care a avut loc la sediul PNL Timis.

Gorghiu a adaugat ca daca Ciolos "va merge pe ideea cu ONG-ul", intuieste un "esec".

"Altfel, daca va merge pe ideea cu ONG-ul nu cred ca va avea succes, ba chiar intuiesc un esec. Este o optiune personala si fiecare, mai devreme sau mai tarziu, va avea efectele actiunilor sale", a spus Gorghiu.

Fostul premier Dacian Ciolos a declarat, joi, intr-un interviu la RFI, ca organizatia neguvernamentala pe care o va lansa alaturi de membri ai Guvernului pe care l-a condus ia in calcul "foarte serios inclusiv un proiect politic nou, o miscare politica sau un partid politic".


Citeste mai multe despre   






















4005 vizualizari

  • +33 (39 voturi)    
    tecuceanca Obraznica (Vineri, 10 martie 2017, 15:52)

    un domn [utilizator]

    ce naiba a facut peneleu pentru Ciolos ?
    • +10 (12 voturi)    
      Deservicii (Vineri, 10 martie 2017, 16:57)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Suficiente deservicii. Si niste pete galbene pe camasa.
    • +17 (19 voturi)    
      Viceversa (Vineri, 10 martie 2017, 17:13)

      zece_plus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      PNL nu "a facut servicii lui Dacian Ciolos" ci a profitat de imaginea lui Dacian Cilolos ca sa-si creasca audienta. Deci, cu recunostinta, ar trebui sa fie viceversa.
  • +23 (27 voturi)    
    Daca venea Ciolos in PNL (Vineri, 10 martie 2017, 15:53)

    ICosmin [utilizator]

    ... altii (incapabili) ar fi trebuit sa plece din partid. ;)
    Mai sigur e ca PNL-ul moare pe model PNTCD decat ca Ciolos va esua. Si, oricum, in caz de ce e mai rau, si PNL-ul si Ciolos au o alternativa: USR-ul! :)))
    • +5 (5 voturi)    
      de obicei.. (Sâmbătă, 11 martie 2017, 0:21)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      expertii nu se asociaza cu escrocii...ca pina la urma si pnl ul este tot un partid de hoti dar cu alta ..sigla..
  • +21 (25 voturi)    
    Ce cred eu (Vineri, 10 martie 2017, 15:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca Gorghiu e o politruca uslașă și carieristă și care a reușit să facă PNL de râs impunând pe liste clienți din mafiile care au susținut-o (Fenechiu, Olteanu, Chioariu etc.) Și mai cred că a făcut lobby în Parlament penru puscăriasul Vlasov in slunba căruia a fost. Ca are un doctorat dat de Tudorel Toader, alt uslaș împins în CCR de sinistrul sef ALDE, Moliceanu. Cred, deci, că ar face f bine dacă nu ar mai da din melița, ca sa nu ingroape PNL si mai mult dcât a avut misiunea să o facă.
  • +19 (23 voturi)    
    mai draga alinutza... (Vineri, 10 martie 2017, 15:54)

    ..13 [utilizator]

    Calitatea unor persoane din PNL lasa mult, extrem de mult de dorit!!!

    si cand/unde a strans din dinti PNL_ul???
    Sa zica dansa cum a stat treaba...

    Dar pe Ciolos l-a intrebat cineva de cate ori a strans din dinti cand se intalnea cu cate un lider PNLIst???

    Omul a decis ca trebuie sa mearga un pic altfel - este optiunea sa si PA!
  • +18 (22 voturi)    
    A fost singuru motiv sa nu dispareti. (Vineri, 10 martie 2017, 15:54)

    ouyang [utilizator]

    PNL e terminat.
  • +21 (23 voturi)    
    Hotiii (Vineri, 10 martie 2017, 15:58)

    mikef [utilizator]

    FSN\PDSR\PSD\PD\PDL\PNL\ALDE\PMP\etc. = aceeasi "politicieni" de aproape 30 de ani, in diverse functii, in diverse combinatii.

    Tara asta de 30 de ani e jefuita si batjocorita, si merge din inertie.
    Zecile de miliarde de euro venite de la UE a fost singurul impuls, dar nici de asta nu am stiut sa avem parte cum trebuie.

    Rezultatul? 2017 si Tariceanu si urmasii lui Nastase conduc Romania si vorbesc de strainii si multinationalele care ne fura tara, cand ei sunt cei care conduc si fura de 30 de ani tara asta.
  • +16 (20 voturi)    
    #respect (Vineri, 10 martie 2017, 15:59)

    chiareleste [utilizator]

    doamna panarama, poate nu va dati seama ca domnul Ciolos e apreciat pentru ca are coloana vertebrala. ceea ce in politica romaneasca nu poate fi gasit. voi v-ati lipit ca mustile la c***acat si acum vreti sa se murdareasca pe maini pentru voi? dumb people
  • +14 (18 voturi)    
    madam (Vineri, 10 martie 2017, 16:03)

    moka [utilizator]

    despre ce servicii vorbesti? puteti fi mai clara?
    am crezut ca ati facut in interesul tarii? ce interes avea Ciolos si dumneavoastra l-ati servit?
    • +5 (7 voturi)    
      Ea... cu interesul (Vineri, 10 martie 2017, 17:32)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Asa s-a si catarat in PNL - lobby, trafic de influenta si tot felul de mânării. Până a devenit uslașă, copărtasa la frtul OSD.
  • -5 (19 voturi)    
    Pe Cioloș l-a pus Hellvig premier, nu PNL! (Vineri, 10 martie 2017, 16:03)

    Harald [utilizator]

    Ce obligații avea Cioloș față de PNL ?!

    Dimpotrivă, atât timp cât a venit ca ”tehnocrat”, a fost normal să nu se înscrie în PNL.
  • +12 (16 voturi)    
    Altceva, eventual un platouas? (Vineri, 10 martie 2017, 16:10)

    benicio [utilizator]

    Sigur ca da, si ce mai vreti? Dati afara golanii si hotii din partid si apoi aveti pretentia de a deveni un real partid de opozitie. Ca pana acum parca ati facut blat cu PSD, asa v-ati comportat.
  • +10 (14 voturi)    
    ipocrizie (Vineri, 10 martie 2017, 16:10)

    hot news [utilizator]

    Cica l-a sustinut neconditionat dar cu o conditie pana la urma: sa se inscrie in partid :)) mai bine tacea.

    Cand te inscrii intr-un partid,o faci cu anumite convingeri si pentru anumite principii carora vrei sa te alaturi,sa le intaresti..

    Domnul Ciolos,ca multi alti romani a considerat ca pnl nu e pentru el,ca reforma facut pe un sfert si plafonata acolo nu e destul.

    Sper ca aceasta initiativa politica sa prinda contur si sa se materializeze cu adevarat.
    Avem mare nevoie si de o''dreapta'' puternica,capabila sa mobilizeze oamenii,simpatizantii.
  • +8 (10 voturi)    
    Da putin ceasul inapoi! (Vineri, 10 martie 2017, 16:12)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Despre tine nu ai spus niciodata "nu cred ca voi avea succes, ba chiar intuiesc un esec". Matale nu intuiesti bine.
  • +15 (19 voturi)    
    e chiar nesimtita uslamista asta (Vineri, 10 martie 2017, 16:12)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Singurul care a facut o favoare a fost Ciolos, care dupa ce a mancat a lamaie si-a dat numele fostei jumatati a USL-ului. Fara Ciolos erau sub 10 procente.Pe langa populism pnl-ul a adoptat si tupeul lor. PNTCD2
  • +10 (14 voturi)    
    Fa, Alina (Vineri, 10 martie 2017, 16:22)

    mitg [utilizator]

    Ce servicii i-ati facut?

    I-ati asociat numele cu fostul USL. Uau, ce mare onoare ...
  • +9 (13 voturi)    
    care pnl? (Vineri, 10 martie 2017, 16:22)

    tenere [utilizator]

    ala care a facut usl sub mana maiastra a lui kkrau?

    incepand cu Punctul 8 al Proclamatiei de la Timisoara ati facut un blat de aproape 30 de ani si continuati sa SIMULATI opozitia tot de atunci

    apropo, pe motocicleanu nu il recunoasteti? pe atanasiu unde il tineti?

    apoi cu oug13 ati mers pe burta pentru ca multi dintre voi sunt la fel de penali ca si armata lui dragnea

    niste jeguri si voi ca si ceilalti, m-as bucura sa dispareti cat mai repede simulatorilor, nu ne mai pacaliti
    • +3 (5 voturi)    
      mai era ceva (Vineri, 10 martie 2017, 18:07)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      Mircea Ionescu Quintus - presedintele de onoare al partidului.
      Un om care se scuza prin a se plange ca nu a avut puterea de a refuza Securitatea.
      O adevarata icoana a PNL-ului.
    • +4 (4 voturi)    
      tecuceanca e "mana dreapta" (Vineri, 10 martie 2017, 19:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      cu miscare in sus si jos...
  • +9 (11 voturi)    
    Atat (Vineri, 10 martie 2017, 16:28)

    Anonym [utilizator]

    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

    lacrimi ::::)))
  • +10 (14 voturi)    
    Ciolos (Vineri, 10 martie 2017, 16:40)

    MarcelBoca [anonim]

    Sa te inscrii acum in PNL care a devenit un partid de precupete si impotenti politic este sinucidere politica garantata.Construieste d-le Ciolos un partid ardelenesc si o sa ai surpriza ca o sa castigi alegerile viitoare.Liberalii sunt pe duca oricum pe mana si prostiile lor,cu busoii si predoii si targovetele preocupate ce se fac ca-l conduc si der fapt il indreapta spre dizolvare definitivca!!Avem nevoie de ta d-le Ciolos,fii responsabil si nu ne dezamagi!!
  • +4 (6 voturi)    
    Ce tupeu la Gorghiu! (Vineri, 10 martie 2017, 17:09)

    skanda7 [utilizator]

    S-au gudurat pe langa Ciolos sa le dea voie sa-si puna poza cu el pe afise sa-i voteze si pe ei cineva. Acum, brusc, au aere de partid cu greutate desi sunt si ei in criza de identitate: nu stiu daca sa-si spuna PNL sau un altfel de PCR/PSD. Ce-au cautat in USL????!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    ha ha (Vineri, 10 martie 2017, 17:10)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Buna gluma
    Ca sa se asocieze cu voi ?
    Mai bibi, asta a iesit bine prin munca lui nu prin munca voastra
    Voi ati jucat la 2 capete. Daca iese rau ,n ue de al nostru, daca ese bine il punem ca panou de publicitate
    E vorba aia romaneasca, cand esti cu fundul in doua luntre pici in apa ...
  • +5 (7 voturi)    
    Alinuța nu înțelege... (Vineri, 10 martie 2017, 17:21)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... că tehnocrații nu depind de un partid, ci pot oricând să-și găsească un loc de muncă/o ocupație decent(ă) pe merit. Asta spre deosebire de doamna jurist cu diplomă de universitate privată (din România, nu vă gândiți la ceva prestigios).

    "Altfel, daca va merge pe ideea [proprie, iar nu pe cea decisă de politruci - n.m] nu cred ca va avea succes, ba chiar intuiesc un esec. Este o optiune personala si fiecare, mai devreme sau mai tarziu, va avea efectele actiunilor sale"

    A vorbit exact ca o dronă de partid, de „profesie” parlamentar, pentru care un proiect original pe cont propriu este SF.
  • +6 (8 voturi)    
    Intuiesc ca v-ati batut joc de PNL. (Vineri, 10 martie 2017, 17:28)

    Johanis [utilizator]

    Da, voi astia, policiticieni adevarati, tovarasii psd-eilor, cand titulari, cand rezerve la guvernare, voi ati pus nisipul la temelia PNL-ului!
    Se zvarcolesc Bratienii vazand cat de hoti sunteti si cat de mult ati coborat nivelul politichiei romanesti!

    Da, stimabila doamna, asta intuiesc!

    Si mai intuiesc ca domnul Ciolos va forma un partid in care sper sa nu aiba acces cei ca domnia voastra!

    Si sunt sigur ca va avea succes!
  • +2 (4 voturi)    
    Servicii??? (Vineri, 10 martie 2017, 17:41)

    fdaniel [utilizator]

    Poate DEservicii!!!

    Nu aveti NIMIC de oferit ca partid si ati furat di popularitatea lui Ciolos (din pacate erodandui-o lui).

    Nu va datoreaza nimic, dimpotriva, voi ar trebui sa-i multumiti ca a acceptat sa fie asociat cu voi. N-ar fi trebuit sa accepte !!
  • +5 (5 voturi)    
    PNL (Vineri, 10 martie 2017, 17:56)

    levierul [utilizator]

    PNL este partidula ala care a dat jos guvernul Ungureanu, s-a aliat cu PSD-ul impotriva PDL-ului cu care apoi s-a unit.
    Cred ca este un partid de viitor acest PNL.

    Daca vreti sa va salvati, incercati cu niste scuze pentru 2012 si pentru faptul ca voi ati facut mare PSD-ul si pe Ponta!
    Ar trebui sa va cereti scuze si celor care astazi ies in strada ca sa incerce sa indrepte ceea ce ati stricat voi.

    In 2012 ati fost impotriva lui Ciolos.Astazi incercati cu disperare sa va bagati singuri in seama la masa lui. Iar e incorect, iar ar trebui sa va cereti scuze.

    Nu o veti face pentru ca sunteti prosti si orgoliosi, iar asta va duce la disparitia PNL.

    Trebuie sa stiti ca nu aveti niciun aliat. Nici macar PMP-ul nu va va baga inseama.
    • +6 (6 voturi)    
      cum spunea Banciu ? (Vineri, 10 martie 2017, 19:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      un penelist este un P$Dist Mai Prost !
  • +5 (5 voturi)    
    in 27 de ani, singurul politician cu coloana (Vineri, 10 martie 2017, 19:18)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    din PNL a fost Mona Musca, restul ...uslisti.
    pnt scrie pe voi.
  • +6 (6 voturi)    
    Cucoana, esti monumentala..... (Vineri, 10 martie 2017, 19:24)

    8736 [utilizator]

    .... ia spune, crezi ca Messi (sau alt jucator comparabil) ar accepta sa vina sa joace la Chiajna? Cam asa sunteti voi , PNL-ul si dl. Ciolos. Cel mai bine ar fi sa-ti tii pliscul, ca spui tampenii.
  • +4 (4 voturi)    
    Locul PNLului (Vineri, 10 martie 2017, 19:28)

    baimarean [utilizator]

    este langa PNTCD.
    LOL. partide "istorice"----
  • +5 (5 voturi)    
    PUPAZA vopsita (Vineri, 10 martie 2017, 20:04)

    DiDiRo [utilizator]

    peneleul (atat de drag tie) nu mai este partid ci HAITA MAFIOTA ROSIE de la semnarea pactului cu DIAVOLUL pesedit in 2012 si nasterea contra naturii a acelui monstrous useleu Ce se petrece azi in Romania se datoreaza si voua vanzatorilor de neam si tara.
  • +2 (2 voturi)    
    Hmm (Vineri, 10 martie 2017, 20:45)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Cand m-am inscris in PNL, acum 27 de ani, eram visator. Si aveam carnet de partid cu numar mic, ca un BOSS, ca sa zic asa....Oricum, Gorghiu si/sau PNL sunt depasiti de ce se intampla acum. Cu orice. Ciolos e technocrat sau ceva de genu`. USR sau nimic scrie pe el.
  • +2 (2 voturi)    
    Marea curatenie in PNL (Sâmbătă, 11 martie 2017, 15:17)

    constan [utilizator]

    Ce sa faca Ciolos in PNL,sa dea afara mafia din partid?Cred ca este mult mai simplu ca dl Ciolos sa-si faca un nou partid in care sa invite oameni de buna credinta,inclusiv din rândurile actualului PNL.Sper ca de data asta alegatorii se vor orienta mai bine.
  • 0 (2 voturi)    
    carierist (Sâmbătă, 11 martie 2017, 17:59)

    dinamovist [utilizator]

    Astept cu nerabdare acest partid creat de dl Ciolos sa vedem intr-adevar cat de capabil este... politic , as da un pronostic dar ma abtin. Ce nu inteleg este daca pnl a devenit brusc corupt (pe Iohanis l-a intrebat cineva ) precum psd, usr ce cusur are, constat ca aceste partide cineva le cosidera un experiment esuat si schimba platforma . Totul ar avea logica, daca la viitoarele alegeri acest partid v-a aduna toate voturile dreptei, ceea ce nu cred, mai ales prin perspectiva ca pnl nu va mai "stringe din dinti" si va lupta pentru supravietuire, bineinteles si in functie de liderul pe care si-l alege. Concluzia este ca dreapta se faramiteza intr-o relatie canibalica care nu serveste nimanui nici macar alde. Sunt sincer curios ce v- a face dl presedinte (mai ales cand ciolos isi v-a anunta candidatura la presedentie)
    • 0 (0 voturi)    
      Stimate domn! (Sâmbătă, 11 martie 2017, 21:59)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui dinamovist

      Nu stiu cat stiti sau nu stiti despre ce au facut tehnocratii astia "nenorociti" dar va dau cateva linkuri:
      http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/bilantul-guvernului-tehnocrat-ce-a-facut-dacian-ciolos-639167
      http://www.ziare.com/dacian-ciolos/premier/bilantul-lui-ciolos-ce-a-facut-guvernul-tehnocrat-intr-un-an-la-conducerea-romaniei-1443590
      http://www.zf.ro/politica/guvernul-ciolos-facut-rezumatul-anului-guvernare-inainte-alegeri-cele-importante-masuri-reusitele-esecurile-guvernului-tehnocrat-preluarea-acestui-mandat-exceptional-evident-societatea-avea-15972188
      Am ales 3 surse , poate alegeti dumneavoastra ce ar trebui facut in tara noastra, Un guvern dedicat populatiei sau un guvern al politicienilor corupti, infractori, hoti si alte infractiuni.
      Sa auzim numai de bine.
      # Rezist