UPDATE Romania Libera: Lista parlamentarilor care vor sa plece din ALDE. Intre ei - copresedintele Daniel Constantin/ Ce ar putea risca Tariceanu/ Daniel Constantin: Nu am spart guverne, nu o voi face de acum inainte

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 10 martie 2017, 11:33 Actualitate | Politic

Daniel Constantin si Calin Popescu Tariceanu
Foto: Facebook - Daniel Constantin
Zece parlamentari ALDE sunt pregatiti sa plece din partid pe fondul tensiunilor dintre cei doi copresedinti Daniel Constantin si Calin Popescu-Tariceanu, intensificate in ultima perioada din cauza disputei pe tema organizarii Congresului ALDE, scrie Romania Libera. Primul pe aceasta lista este chiar Daniel Constantin, urmat de trei senatori si sase deputati. Surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca, daca plecarile se concretizeaza, grupul parlamentar ALDE din Senat risca sa se desfiinteze - ar ramane doar sase membri - si astfel ar urma sa fie contestata pozitia de presedinte al Senatului a lui Tariceanu.

Pentru formarea unui grup parlamentar in Senat este nevoie de cel putin sapte membri. In prezent, grupul este alcatuit din noua parlamentari, iar trei dintre acestia ar urma sa paraseasca formatiunea.

Lista prezentata de Romania Libera:

Daniel Constantin -  vicepremier, ministru al Mediului, copresedinte ALDE si deputat.

Damian Florea - secretar general al ALDE, deputat. Provenit din fostul PC, a fost unul dintre primii conservatori care au sustinut desprinderea de Dan Voiculescu.

Sorin Campeanu - deputat, fost ministru al Educatiei in Guvernul Ponta, propus de Daniel Constantin, care a renuntat la portofoliul Agriculturii pentru a-l sprijini pe Campeanu.

Constantin Avram - liderul grupului ALDE din Camera Deputatilor, un vechi membru PC.

Mircea Banias - deputat, fost membru PC, dupa ce a intrat in Parlament pe listele PDL. Banias a fost achitat in prima instanta intr-un dosar privind importurile ilegale din Portul Constanta.

Eugen Durbaca - deputat din partea ALDE, dupa ce inainte de 1989 a fost membru al Comitetului Judetean al PCR, iar dupa Revolutie a trecut prin nu mai putin de noua partide.

Mihai Nita - deputat, fost membru PC din 2012, dupa ce anterior fusese ales parlamentar din partea PDL.

Viorel Ilie - liderul grupului ALDE din Senat

Scarlat Iriza - senator, fost membru PSD si UNPR, partid de la care a trecut direct la ALDE.

Mihai Ruse - senator, membru ALDE din 2016, dupa ce a afost in PSD timp de 20 ani.    

UPDATE Daniel Constantin afirma, pe Facebook, ca ceea ce publicat Romania Libera sunt "speculatii" si ca nu va "sparge guverne".

Mesajul lui Constantin:

"Am vazut ca se fac speculatii legate de partidul pe care il conduc si despre asa zisele mele intentii politice. S-au mai facut asemenea speculatii si in trecut, in special din zona unui trust de presa care si-a facut o tema din a ma ataca si care are o preferinta pentru o anumita tabara din ALDE.
Cand voi avea ceva de spus, o voi face. Sfatul meu pentru cei care alimenteaza astfel de scenarii este sa priveasca in trecut. Sunt presedintele aceluiasi partid de peste 7 ani de zile, nu am schimbat niciodata partidul si nu am lasat niciodata in urma oamenii care au fost alaturi de mine. Nu am spart niciodata guverne. Nu o voi face nici de acum inainte.

Nu ascund, in acelasi timp, ca sunt discutii interne dar nu sunt eu cel care le-a generat. Toate raspunsurile legate de guvernare, situatia din ALDE si programele derulate la Ministerul Mediului le veti afla in aceasta seara pe TVR1, de la ora 21.00, la emisiunea Editie Speciala."

***
Tensiunile din ALDE dintre cei doi copresedinti s-au intensificat in ultima vreme dupa ce Tariceanu ar fi incercat sa forteze un congres cat mai rapid, chiar la finalul acestei luni, pentru a prelua conducerea unica a partidului, iar Constantin nu este de acord. Ulterior, Tariceanu a anuntat public ca un Congres va avea loc cel mai probabil "dupa Pasti". Intre timp, Daniel Constantin a declarat ca se gandeste daca va candida. Pentru un congres este nevoie sa se faca alegeri de jos in sus, ceea ce va dura mai mult, au precizat surse din partid. 

O alta tema de scandal in partid este inlocuirea ministrului Energiei Toma Petcu, din tabara lui Tariceanu, care are grave probleme de sanatate. Surse din partid au precizat ca Tariceanu amana aceasta inlocuire pentru ca pe acest post sa nu fie numit un om din tabara lui Constantin.

Nemultumirile insa dateaza dinainte de alegeri, devenind acute la alcatuirea listelor de candidati.  

Citeste aici despre tensiunile din ALDE.























40175 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    are cu cine sa completeze. (Vineri, 10 martie 2017, 11:43)

    gwolf [utilizator]

    Capu' sus calin - inima zburdalnica, nu e niciun necaz ca pleaca astia. resursele tarii sunt nebanuite! Inainte spre adevaratul liberalism si progres.
    uite aici niste propuneri de completare

    Mircea Dogaru, Dan Puric, Doru Tompea, Bogdan Chireac, Ion Coja, Calin Mihaescu

    toti liberarli cu viziuni pro-europene/vestice si pro-business, experti in economie si antreprenoriat, mari valori ale culturii si intelectualitatii romanesti

    PS: replica de mai sus este o ironie. Lista contine agenti rusi care s-ar integra perfect in agenda sefului (de l-as vedea rece...)
    • +19 (23 voturi)    
      E bine sa stie lumea cine sunt agentii Rusi (Vineri, 10 martie 2017, 11:57)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      Mircea Dogaru, Dan Puric, Doru Tompea, Bogdan Chireac, Ion Coja, Calin Mihaescu = agenti rusi
      Mai pot adauga si Calin Georgescu.
      • +15 (15 voturi)    
        Astia se vad (Vineri, 10 martie 2017, 12:34)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        In realitate in Romania misuna vreo zece mii de
        agenti prosovietici(este cazul sa-i numim asa si nu
        pro-rusi).Federatia Rusa a devenit deja URSS,
        varianta 2.0.
      • +18 (20 voturi)    
        Repet (Vineri, 10 martie 2017, 12:36)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        Tradiceanu este cel mai productiv si periculos agent al URSS 2.0.
        • +5 (5 voturi)    
          astia doi sunt Sacul gaurit de Neveste (Vineri, 10 martie 2017, 14:44)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          si Petecul varanului...apartinand de facto la P$D !
      • 0 (0 voturi)    
        Agenti romani (Sâmbătă, 11 martie 2017, 5:35)

        VasileChirila1 [anonim] i-a raspuns lui Zimbru

        Cat despre"ceilalti" se poate spune ,fara a gresi cat de putin , ca sunt AGENTI mossad , CIA si alte biroaie a agenturilor de spionaj care mai de care mai "elevate"si "relevate" .
    • +10 (10 voturi)    
      Sau la rece! (Vineri, 10 martie 2017, 11:59)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      .
      • +8 (8 voturi)    
        Nu. RECE (Vineri, 10 martie 2017, 13:25)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

        vreau sa fiu clar si obiectiv: individul este jenant deja si, pt ce dezastru a facut in tara asta, nu exista
        pedeapsa acceptata in constitutie, suficienta.
        Deci expulzat cu suturi in cur (ca pe Ianukovic) sau RECE.
        parerea mea!
        • -4 (4 voturi)    
          tu primul! (Vineri, 10 martie 2017, 14:02)

          zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

          sper sa nu apuci
    • +11 (11 voturi)    
      mai mult... (Vineri, 10 martie 2017, 12:35)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      pe bara la pinda sta si marele ruman, "liberal" , komunistoidul mircica diaconu, ala de-i plac merele ROSII ! Rosu peste tot, nu ?
  • +21 (21 voturi)    
    Bine ar fi daca ar disparea ALDE (Vineri, 10 martie 2017, 11:50)

    Zimbru [utilizator]

    Asta ar insemna ca PSD va avea dificultati in a guverna. Daca UDMR refuza sa intre la guvernare, am putea scapa de restul de ciuma rosie.
  • +19 (19 voturi)    
    TĂRI (Vineri, 10 martie 2017, 11:52)

    un revolutionar [utilizator]

    este in dificultate de doua ori si tot de atatea ori va ramane pe dinafara:
    1: plecarea unor parlamentari din ALDE;
    2: aducerea la guv a UDMR. Deci, cine va mai ramane in ALDE va fi doar simplu figurant, fara functii de ministrii secretari/subsecretari de stat, prefecti, in fata UDMR.
    Cine castiga :UDMR.
    • +6 (6 voturi)    
      Mdaaa..... (Vineri, 10 martie 2017, 12:13)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui un revolutionar

      ....... se misca gunoaiele......!!!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        se sparge musuroiu (Vineri, 10 martie 2017, 14:53)

        un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        de pleava. Se anunta miscari de trupe rebele cam la toti:psd, alde.
  • +18 (18 voturi)    
    schimbare (Vineri, 10 martie 2017, 11:58)

    Walking_dead [utilizator]

    Si pe margine se incalzeste UDMR...hi hi hi
    Sunt curios cum se simt votantii UDMR acum, ca formatiunea lor favorita visleste in aceeasi barca cu Olguta, mebra fondatoare PRM?
    • +9 (9 voturi)    
      Esti naiv cu Olguta ,,nationalista" ! (Vineri, 10 martie 2017, 12:53)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      O nationalista romanca nu plagiaza !
      Ofi ea ,nationalista" dar nu nationalista romanca !
      Si ce legatura are PRM-ul lui Vadim cu ,,nationalismul romanesc" ?
      Partidul Romania Mare, pana la moartea lui Vadim, a fost un partid, care dorea ca nationalistii romani sa fie adunati si sa ajunga sub controlul lui Vadim si nu cumva sa ajunga pe alte maini !, cum ar fi Funar e.t.c.
      Cum se face ca Vadim a militat doar de fatada pentru unirea cu Rep. Moldova ?
  • +15 (15 voturi)    
    oare (Vineri, 10 martie 2017, 11:59)

    nahir [utilizator]

    cu ce eforturi ii va pastra tradiceanu?
    ca fara aia, il vedem detronat din a doua pozitie in stat.
    ar mai trebui si o condamnare la parnaie, pt. minciuna si e gata ipochimenul. or sa-l apuce toate bolile din lume.
  • +15 (15 voturi)    
    Încurcă-i drace! (Vineri, 10 martie 2017, 12:00)

    Spiky [utilizator]

    Ce bine că dispare grupul acestui pretins partid, în realitate o grupare penal-mafiotă! De aia ducea Dragnea tratative cu UDMR, că pierde majoritatea - respectivii se pare că se unesc cu dizidenții din PSD, aripioara Ponta, și deci nu prea pică bine lui Dragnea...
  • +7 (7 voturi)    
    Pleaca aripa romaneasca si (Vineri, 10 martie 2017, 12:05)

    Rahan5 [utilizator]

    raman ceilalti !
    Astora care raman, le promite Dragnea ,,ca-i face cavaleri ! ", imitindu-l pe Florin Piersic din filmul ,,Columna" !
    Desigur, este vorba doar de o imitatie !
  • +9 (9 voturi)    
    Mda... (Vineri, 10 martie 2017, 12:13)

    Andradda [utilizator]

    Atata vreme cat aceste (eventuale) dezertari se produc pe fondul unor neintelegeri organizatorice in interiorul clanurilor politice, ele nu au nicio relevanta pt societate. Se bat intre ei pt ciolan, nicidecum pt principii. De votat vor vota la fel, pt apararea infractorilor.
    • +4 (4 voturi)    
      dar macar se destrama ... (Vineri, 10 martie 2017, 13:15)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ... grupul alde ... psd nu mai are cu cine sa guverneze ... poate-poate se schimba ceva :)
  • +8 (8 voturi)    
    Mi-ar placea sa i-o faca sparcul asta mic, (Vineri, 10 martie 2017, 12:23)

    Susufler0 [utilizator]

    fiindca Tarliceanu o merita cu prisosinta !

    Altfel spus, rar mi-a fost dat sa vad un om mai gaunos decat actualul presedinte al Senatului. Lipsit de calitati intelectuale, fara pic de stralucire, fara virtuti, fara mandrie, dispus sa obtina demnitati in stat, la care lipsa meritelor personale in mod normal nu i-ar permite sa acceada, doar prin aservirea propriei persoane si a propriului partid unei cauze politice ignobile pe care insasi un partid ca PSD se rusineaza sa o abordeze, Tariceanu este un non exemplu de politician din categoria "politicienilor cu papion".

    Daca nu ar fi asa, respectiv daca nu ar fi un non politician, ar insemna ca puteti sa-mi dati un exemplu de realizare politica personala a sa, pe plan intern !

    PS. Cum va spuneam : astfel de exemple nu exista !

    PPS. De aceea, nu e nicio paguba, ba din contra, ruperea ALDE !
  • +6 (6 voturi)    
    Mai divorteaza si a cincea nevasta de Tariceanu (Vineri, 10 martie 2017, 13:17)

    dexpropriat [utilizator]

    Inca putin, si paranoia din el o sa strige la antena 3 ca "este inacceptabil ca extraterestrii sa-mi ia oameni din partid, La inceput am crezut ca prefera doar femeile pe care le iau eu de sotie. Trebuie sa dam o declaratie de prestigiu al neamului Alde-Taricesc..."
  • +4 (4 voturi)    
    dIsensiuni ALDE (Vineri, 10 martie 2017, 13:31)

    egroeg5 [utilizator]

    sansa sa dispara o cutra.Daca si Dragnea va fi mazilit,atunci chiar se face o treaba buna
  • +5 (5 voturi)    
    !0 cruci im fac (Vineri, 10 martie 2017, 13:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dacă nu il mai vad pe acest SINISTRU Moliceanu - traficant de influenta, sperjur si aparator al hotilor. Badaran, nesimtit, infatuat, mincionos... etc etc, distrugatorul PNL (cel adevarat!) Daca il vad si in puscarie, dau la tot blocul de băut.:)))
    • +2 (2 voturi)    
      nu scapa nimeni .... (Vineri, 10 martie 2017, 15:10)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce ? Ne mai intereseaza ce mai spun aceste doua nulitati ? Oricum viitorul civilizat nu va avea legatura cu indivizii . Oricum nu scapa de raspunderea fata de bataia de joc pe care au facut-o la adresa poporului si a justitiei . NU SCAPA !