Victor Ponta a anuntat ca isi va da demisia in alb din PSD, pe care Dragnea sa o foloseasca daca "il supara foarte tare"

de Red. Politic     HotNews.ro
Miercuri, 8 martie 2017, 11:38 Actualitate | Politic

Ponta si Dragnea
Foto: AGERPRES
Victor Ponta a anuntat miercuri ca isi va depune demisia in alb din PSD, urmand ca presedintele partidului, Liviu Dragnea, sa dispuna de aceasta demisie. UPDATE 12.39: Liviu Dragnea a declarat ca nu va semna demisia in alb a lui Victor Ponta: "Nu voi activa demisia in alb a lui Victor Ponta, sper sa-i treaca supararea".

"Asta e dreptul la care tin cel mai mult, sa imi spun opinia. Daca deranjez, de astazi eu ii trimit demisia in alb lui Liviu Dragnea si cand il supar foarte tare… Dar sa tac eu nu tac. Sustin in continuare guvernul Grindeanu, nu am nicio conspiratie in minte. Ultima mea conversatie a fost in decembrie cand m-a sunat daca este adevarat ca ma intalnesc cu Banicioiu, Teodorovici sa 'conspiram'. Am inchis telefonul, m-am filmat - eram la 3000 de km distanta, si i-am trimis" le-a spus Ponta ziaristilor, la Parlament.

Intrebat daca mai exista o relatie de prietenie intre el si Dragnea, Ponta a spus: "Nu. Sa fim seriosi. Dragnea e om politic, eu nu mai sunt, pot spune exact". El a confirmat si ca Liviu Dragnea a fost invitat la intalnirea pe care Ponta urma sa o organizeze cu toti fostii ministri din cabinetul pe care l-a condus.

Pe de alta parte, cand a fost intrebat daca a vorbit cu Liviu Dragnea, fostul premier a afirmat ca nu au mai vorbit de anul trecut

Intrebat si de legatura dintre fundatia Black Sea Regional Projects, pe care a infiintat-o in februarie anul trecut si viitorul sau politic, Ponta a raspuns: "Nu confundati lucrurile, una este fundatia si alta este activitatea mea de deputat de Gorj".

Amintim ca fundatia este condusa de Victor Ponta, care deţine funcţia de preşedinte, iar Daniel Constantin (ALDE), Nicolae Bănicioiu (PSD) şi Mirel Palada sunt vicepreşedinţi, în timp ce membru onorific este fostul premier al Georgiei Irakli Garibashvili. Totodată, membri ai fundaţiei sunt şi foşti miniştri din Cabinetul Ponta - fostul ministru al Finanţelor Eugen Teodorovici, fostul ministru de Externe Titus Corlăţean şi fostul ministru al Cercetării, Mihnea Costoiu.
























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

16619 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    pleaca spre Brutarie ? alaturi de Shova ? (Miercuri, 8 martie 2017, 11:40)

    un domn [utilizator]

    sa le Dorim Sedere Placuta !
  • +12 (16 voturi)    
    Who cares? Cine-i acest Pinocchio? (Miercuri, 8 martie 2017, 11:41)

    UnOarecare [utilizator]

    ...
  • -9 (15 voturi)    
    mai dati si voi drumul la comentarii (Miercuri, 8 martie 2017, 11:47)

    jackalphonse [utilizator]

    daca tot va place sa cenzurati, faceti-o cu viteza ca sa fie interactiv formul
  • +12 (14 voturi)    
    Scindarea PSD (Miercuri, 8 martie 2017, 11:48)

    stefansb [utilizator]

    Scindarea PSD ar fi cel mai bun cadou pe care il poate primi tara asta
  • +15 (17 voturi)    
    Abureli si manevre ieftine (Miercuri, 8 martie 2017, 11:52)

    Andradda [utilizator]

    Demisia in alb...adica Pontache se face ca vrea sa plece, iar Livache se face ca nu vrea sa-l lase.
    Marlanie PSD-ista.
  • +11 (13 voturi)    
    Ghita (Miercuri, 8 martie 2017, 11:58)

    SRA [utilizator]

    Inculpatul victor ponta are dreptate se separa de ofcina pentruc ase apropie trimiterea in judecata intr-o alta acuzatie, afacerea Fugarului ghita!
  • +16 (20 voturi)    
    Dar nu mai bine va dati voi toti (Miercuri, 8 martie 2017, 12:02)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    DEMISIA IN ALB DIN VIATA ?!?!

    Sunt milioane de romani dispusi sa v-o accepte
    I M E D I A T !!!

    FMM la toti de HOTI !!!
  • +9 (11 voturi)    
    Pe drept (Miercuri, 8 martie 2017, 12:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De ce pentru Dracnea sa se dea toata CIumea Rosie pesta cap ca sa il spele la onoare, iar pentru el, hotul plagiator, nimeni nu face nimic? Propun sa fie aministiati si toti cei care au plagiat tezele de doctorat. Auzi Serbane Nicola? Auzi Nicolicea?
  • +8 (10 voturi)    
    fudul (Miercuri, 8 martie 2017, 12:05)

    Ilidia [utilizator]

    Prostul daca nu e si fudul...
  • +11 (13 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 8 martie 2017, 12:12)

    Robert_Jordan [utilizator]

    Incepe curatenia in psd. Ar mai trebui demisa a inca cateva sute de parlamentari, cateva mii de primari, cateva zeci de mii de consilieri locali si cateva sute de mii de membri obscuri si in sfarsit vom putea spune ca avem un PSD reformat.
  • +11 (11 voturi)    
    superb gest (Miercuri, 8 martie 2017, 12:13)

    zicsieu [utilizator]

    liviu ia hartia alba si o transforma in hartie maro. ai grija liviu: o fi alba dar tot pute. si inca cum...
  • -9 (17 voturi)    
    Sper sa puna de-un guvern cu USR, PNL... (Miercuri, 8 martie 2017, 12:16)

    dexpropriat [utilizator]

    Daca face Ponta asta, e baiat salon.
  • +15 (15 voturi)    
    glumitze de infractori (Miercuri, 8 martie 2017, 12:20)

    mnicku [utilizator]

    Sper sa vad o data in viata macar, ca RO are adevarati oameni de stat care sa fie la conducerea tarii, nu jegurile actuale si sleahta actuala de infractorii pusi pe furat.

    chistocule ! locul tau si a lui mustache "e " la puscarie , pe persoana fizica si cu executare ..
  • +8 (8 voturi)    
    un mic sfat (Miercuri, 8 martie 2017, 12:21)

    Lucian* [utilizator]

    hartia sa nu fie cretata sau duplex.
    In nici un caz sa nu fie lucioasa pentru ca atunci nu este buna la toaleta.
    Trebuie sa rascheteze putin cand freci cu ea partea anala....
  • -1 (7 voturi)    
    Nasol (Miercuri, 8 martie 2017, 12:31)

    Kevi [utilizator]

    Nasol am ajuns, sa tin partea lui Ponta.
  • +13 (15 voturi)    
    "Nu. Sa fim seriosi. Dragnea e om politic, (Miercuri, 8 martie 2017, 12:36)

    Rahan5 [utilizator]

    , eu nu mai sunt, pot spune exact"

    Deci Ponta zice ca nu mai e ,,om politic"!
    Pai da-ti atunci demisia din parlament !
    De ce mai stai in solda statului ca deputat ?
    Cata ipocrizie la Ponta !
  • +10 (12 voturi)    
    demisia in alb (Miercuri, 8 martie 2017, 12:36)

    levierul [utilizator]

    eu cred ca e demisia in copie.
    Demisia este un act unilateral, care nu implica decizia altor persoane.
    Este ca un fel de: nu vreau sa excretez, dar daca vrei tu atunci o fac.
  • +4 (8 voturi)    
    intarita-i drace (Miercuri, 8 martie 2017, 12:38)

    Ipse1954 [utilizator]

    intarita-i drace, ca si mie-mi place!
  • +5 (7 voturi)    
    Victor Viorel iar a avut un bufeu de narcisism (Miercuri, 8 martie 2017, 12:45)

    Susufler0 [utilizator]

    politic si, fara suparare, fraierii au pus imediat botul !

    PS. Parca isi facuse o fundatie Ponta, sau un ONG, cu o denumire pompoasa in engleza ! N-are treaba pe-acolo ?

    PPS. Aaa, am uitat... i-a fugit sponsorul !
  • +5 (7 voturi)    
    Patetic! (Miercuri, 8 martie 2017, 13:50)

    PaulE [utilizator]

    Oameni slabi, fara caracter, fara coloana. Oameni neintelepti, puerili!... Politica romaneasca va avea numai de castigat fara indivizi de acest gen. Trebuia sa o faca demult.
  • +5 (5 voturi)    
    Kaimunaz Phonta ar putea pleca linistit (Miercuri, 8 martie 2017, 18:34)

    Wanheda [utilizator]

    Oriunde vrea el, la ce comision a primit. La fel putea si Nascase. De ce nu au plecat, nu e nici un mister aici,,, inca e loc de jumuleala. Bine ca sunt prosti destui care sa-i voteze.
  • +3 (3 voturi)    
    Hai las-o (Miercuri, 8 martie 2017, 20:41)

    Reticentul [utilizator]

    Pleci si lasi in urma un flavor de Geoana, dar mai accentuat: cum e sa fii Plagiatorul Prostanac si Imatur?!