Robu: Primarul unui oras ca Timisoara ar trebui sa castige 5.000 de euro pe luna

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 7 martie 2017, 14:54 Actualitate | Politic

Primarul municipiului Timisoara, Nicolae Robu, s-a declarat, marti, nemultumit ca, "dintr-o logica idioata", primarii nu beneficiaza de majorari salariale, ci doar functionarii publici, mentionand ca el ar trebui sa castige aproximativ 5.000 de euro pe luna, potrivit News.ro.

Nicolae Robu (PNL) a declarat, marti, intr-o conferinta de presa, ca primarii nu sunt rasplatiti in functie de performante.  

"Sunt nemultumit ca, dintr-o logica idioata, nu beneficiaza (de majorari salariale - n.r.) si primarii, ci beneficiaza doar functionarii publici, doar persoanele angajate in aparatele institutiilor publice locale. Deci, raspunzi de toate proiectele europene, dar nu ai voie sa primesti bonus pentru gestiunea cu succes a acestor proiecte. Eu am venit cu aceasta idee, sa existe o retributie fixa, poate fi cea de acum, dar la care sa ti se adauge bonusuri in functie de performante", a spus edilul Timisoarei.

"Pot sa devin inca o data impopular prin faptul ca vreau salariu mai mare. Consider ca, la nivelul unui primar al unui oras atat de complex cum e Timisoara, un primar ar trebui sa castige aproximativ 5.000 de euro pe luna, 4.000-5.000 de euro pe luna. Cam acesta ar fi nivelul normal de castig la munca depusa, desigur in coroborare cu performante. Eu discut din perspectiva mea, cu performantele pe care le-am obtinut si cred ca trebuie un alt nivel de rasplata pentru ele, nu zero rasplata cum e acum", a adaugat Robu.

Potrivit declaratiei sale de avere, publicata pe site-ul Primariei Timisoara, salariul lunar al edilului este de 5.700 lei, adica aproximativ 1.255 de euro.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2030 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Culmea e ca are dreptate (Marţi, 7 martie 2017, 14:57)

    Bogdan_100 [utilizator]

    .
    • +1 (1 vot)    
      de ce culmea? (Marţi, 7 martie 2017, 16:29)

      titi_rulment [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      ...desigur, daca vorbim de principiu, nu de persoanaj in sine.
      Pana n-o sa se rezolve asta n-o sa avem nici mai putina coruptie nici interes din partea unora care chiar pot mai mult ca actualii
    • +2 (2 voturi)    
      Da, are dreptate (Marţi, 7 martie 2017, 16:32)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Atat ar trebui sa castige... daca ar avea si competentele necesare sa fie primarul Timisoarei.
  • +3 (3 voturi)    
    mda... (Marţi, 7 martie 2017, 15:03)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    un primar care nu fura , nu ?

    hai sa facem interviuri pentru pozitia aia, nu sa votam ce propun partidele... ce zici ? mai vreo sansa sa dai din gura?
  • +2 (2 voturi)    
    absolut normal (Marţi, 7 martie 2017, 15:07)

    Xorciser [utilizator]

    Insa nimeni nu o sa ii plateasca asa.
  • +2 (2 voturi)    
    Si cu mita cum ramâne? (Marţi, 7 martie 2017, 15:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu șmenul locuintelor „de serviciu”, cu casele cu tunrulete din centru, cu mafia OSD (+ALDE+USL) care face si desface? Ei?
  • +3 (3 voturi)    
    . (Marţi, 7 martie 2017, 15:15)

    theo667 [utilizator]

    Cum domle 5000 euro lunar?! pai astia sunt bani? spune 10k, hai 30k coco lunar si imunitate pe viata! oricum trogloditii de alegatori nu va apreciaza la adevarata valoare. Apropo ati incercat sa aplicati la o multinationala pentru un post de 5000 euro?
  • 0 (0 voturi)    
    10.000 de lei (Marţi, 7 martie 2017, 15:20)

    ICosmin [utilizator]

    ...e o valoare poate mai mult decat corecta pentru raspundere si puterea de cumparare a tarii. Sau sa fie 8000 de lei? Cafeaua e 5 lei iar un apartament mediu costa intre 150.000 lei si 500.000 lei. Primarul din Milano castiga 3500 de euro, primarita Romei castiga 4500 de euro iar cea a Parisului 8600 dar la un cost al vietii mult mai ridicat.
    • 0 (0 voturi)    
      re ICosmin (Marţi, 7 martie 2017, 20:08)

      eugen6215 [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Din cate stiu de la un prieten francez, care este si consilier local intr-o comuna(poate foarte mic orasel) salariul primarului este de 12000 euro!Pe langa parimar mai sunt 3 viceprimari, cu 8000 euro si au cam 20 consilieri(aia au cam 2000).
      Sincer ma indoiesc ca primarii de care vorbiti au asa putin!
  • 0 (0 voturi)    
    in final ai dreptate (Marţi, 7 martie 2017, 15:21)

    levierul [utilizator]

    vopsit sau nu, orgolios pana la paroxism, acum ai dreptate.
    Daca politicienii votati castiga ~1000 de euro pe luna, cine credeti voi ca va va conduce?
  • +2 (2 voturi)    
    Poate ca da (Marţi, 7 martie 2017, 15:22)

    AdrianBorza [utilizator]

    Da, daca primarii ar fi niste profesionisti si nu niste politruci alesi ca la un concurs de frumusete, un primar de municipiu foarte mare poate ca ar merita asemenea salariu.
    Dar primarul respectiv nu e un profesionist, e doar un politician care se afla in treaba. Unii abia au terminat liceul cu greu, se pricep la administratie mai putin decat pisica mea, chiar si salariul actual e mult prea mare pentru ceea ce fac.
  • 0 (2 voturi)    
    să-și dea demisia de la măcelărie (Marţi, 7 martie 2017, 15:47)

    Mumulea [utilizator]

    și să plece în privat. Cu siguranță sunt alții mai buni care vor și 1225€.
  • +1 (1 vot)    
    E ok logica (Marţi, 7 martie 2017, 15:49)

    IonescuIonel1 [anonim]

    Si eu sunt de acord ca primarii oraselor mari si chiar si parlamentarii sa aiba salarii mari. Cand esti cu decizii de zeci de milioane de euro si poti sifona mlioane de euro atunci esti platit bine in orice firma privata. Sa isi ia banii din salar, nu din invarteli si sa se concetreze pe treaba meseriei.
  • +2 (2 voturi)    
    hotii nemultumiti (Marţi, 7 martie 2017, 15:53)

    Rezist2 [utilizator]

    si noi cei care facem acesti bani si taxe cat ar trebui sa castigam mai jigodiilor ??? Daca nu va convine , de ce nu treceti in mediul privat sau sa faceti propria afacere si sa va dati singuri cei 5000 de euro lunar ??? Sunteti niste hoti . Parca nu stiu primarii care sunt salariile inainte de a fi primari.
  • +5 (5 voturi)    
    Robul functiei pe care si-a dorit-o (oare de ce ?) (Marţi, 7 martie 2017, 16:05)

    Plagarus [utilizator]

    Numa-ncet mai draga cu 5.000 de euro.
    Mare profesor unversitar ,multilingv si multi suficient : “Thank you very much for your support for Timișoara for University Medicine Pharmacy and for… for your support. Congratulations for your CONSĂRȚ. Welcome Timișoara“.(discursul Robului )