Liviu Dragnea: Categoric nu sustin o lege a gratierii pentru fapte de coruptie

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 7 martie 2017, 11:27 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Captura Digi 24
"Nu sustin o lege a gratierii pentru fapte de coruptie, categoric nu", a declarat marti Liviu Dragnea, intrebat de reporteri daca sustine initiativa colegului din PSD, Serban Nicolae. "Nu cred ca e o graba foarte mare cu aceasta lege. Oricine poate depune amendamente; e cale lunga pana la decizia finala", a afirmat Dragnea.

"Nu e cazul sa ne inflamam; oricine poate depune amendamente. Spun inca o data guvernului si ministrului Justitiei: doar legea gratierii nu rezolva problema. Ei trebuie sa conceapa un plan concret pentru rezolvarea problemei, trebuie investitii in penitenciare", a mai spus Dragnea la Inalta Curte, unde se afla cu ocazia judecarii contestatiei sale fata de condamnarea in dosarul Referendumul.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

8349 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    :)) (Marţi, 7 martie 2017, 11:33)

    Evq [utilizator]

    Ăștia ori testează apele ori aruncă fumigene. Important e să apară Dragnea drept corectitudinea întruchipată.
    • +17 (17 voturi)    
      Asa a spus si despre OUG13 (Marţi, 7 martie 2017, 13:28)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Ca el habar n-a avut ce prevedea OUG13.
      Batjocura pe toata linia.
      • +3 (3 voturi)    
        nu e sustinuta de nimeni (Marţi, 7 martie 2017, 17:50)

        middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Nici Dragnea nici Grindeanu nu sustin propunerea cu amendamente, ce sa mai....nu e pe placul nimanui, dar cum naiba se face atunci ca nesustinuta de nimeni totusi va fi votata de toti. In ce tara normala unul cu fata ca a lui Nicolae Serban asta ar putea ajunge parlamentar?
  • +30 (30 voturi)    
    Joc de imagine (Marţi, 7 martie 2017, 11:33)

    hamangiu [utilizator]

    Serban Nicolae baiatul rau al PSD-ului in aroganta lui suprema ,nu se consulta cu Liviu Dragnea baiatul bun al PSD-ului...cum nu cere nimeni suspendarea lui Serban..
    • +18 (18 voturi)    
      Ieste o pură coi...incidență! (Marţi, 7 martie 2017, 13:02)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

      Dacă intră legea-n vigoare, asta este, nu poate să se opună legii...
      • +11 (11 voturi)    
        Dragnea ex machina (Marţi, 7 martie 2017, 13:36)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Tot asa erau gandite sa functioneaze si ordonatele, cand Dragnea fugise la banchetul lui Trump.
        Nu-si asuma nimic negativ, apare in cadru doar cand se lauda guvernul cu ceva. Singura lui grija e sa-si ridice scaunul mai sus ca Grindeanu.

        Nici macar cand spune niste gogomanii cu gura lui nu si le asuma. Zice ca asa i-au spus lui unii sau altii. Gura lumii sau vreo institutie indefinita.
  • +21 (21 voturi)    
    mda (Marţi, 7 martie 2017, 11:34)

    a47dbip3k8loq29a [utilizator]

    Nu sustin da' votez pentru.
  • +36 (36 voturi)    
    Ti-e frica de proteste (Marţi, 7 martie 2017, 11:35)

    ekek [utilizator]

    Nu vrei sa inceapa protestele masive prematur, asa ca incerci sa ne adormi vigilenta, pana ne trezim iar cu legi date noaptea ca hotii.

    Dar tare mi-e ca urmatoarea incercare o sa fie si ultima pentru tine.
    • +16 (16 voturi)    
      Un fel de ALBA-NEAGRA (Marţi, 7 martie 2017, 12:46)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui ekek

      se cheama ceeace face psd-ul asta cu noi: Nicolae lanseaza bombele, Dragnea vine si ne dovedeste rigoarea si clarviziunea de care da dovada in materie de anricoruptie,favorizarea infractorilor etc
    • +14 (14 voturi)    
      Eu cred ca altul este spilul (Marţi, 7 martie 2017, 12:48)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui ekek

      Chiar prost nu este dragnea. Si-a adunat cateva slugi de nadejde si le-a dat tema sa conceapa niste tampenii, sa iasa cu ele in spatiul public, iar el, marale dragnea, sa declare ca nu este de acord cu ele. Asa incearca domolirea protestelor si eventuala abatere a atentiei de la ceea ce se cloceste acum in subsolurile psd.
      • +5 (5 voturi)    
        Nu e exclus (Marţi, 7 martie 2017, 14:06)

        ekek [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

        Dar eu (si cred ca multi ca mine), nu vad entitati diferite intre Dragnea si Nicolae. Sau altii din PSD.

        Cum se zice: I'm a simple man: vad Nicolae, citesc PSD. Vad Dragnea, citesc PSD.

        Dragnea nu poate sa spuna ca Nicola face ce vrea, cand am vazut cu totii organizarea la iesirea din sala cand cu motiunea de cenzura.
  • +25 (25 voturi)    
    da , da ....... (Marţi, 7 martie 2017, 11:36)

    rockerul [utilizator]

    Asta sa i-o spui lui Mutu ! Ia mai du-te-n plm de mafiot , crezi ca suntem atat de prosti sa credem eructatiile tale de gandire !? Uite care-i treaba , bateristul lui peste prajit , PANA CAND AI CHEF SA-TI BATI JOC DE VIITORUL ACESTEI TARI ? NU E MULT MAI SIMPLU SA NU MAI PUNETI BOTUL LA MITA , LA BANUL PUBLIC , SA NU MAI FACETI TRAFIC DE INFLUENTA etc ......!? ESTE ATAT DE GREU SA FITI CORECTI , CINSTITI , ONESTI !? De aceea nu veti dormi linistiti acasa in paturile voastre , ci LA PARNAIE !!! PE EI D.N.A. , sa nu va lasati intimidati , va sustinem cu toata puterea noastra !
  • +25 (25 voturi)    
    Minti (Marţi, 7 martie 2017, 11:39)

    Razvan_M [utilizator]

    .
  • +21 (21 voturi)    
    in fata nu, in spate da (Marţi, 7 martie 2017, 11:39)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    cam asa au prostit toti conducatorii poporul asta partial credul: in fata le-au spus una, iar in spate au facut alta... acesti conducatori trebuie sa dispara... rapid, pana nu e prea tarziu!
  • +21 (21 voturi)    
    Amendamente (Marţi, 7 martie 2017, 11:39)

    -dan [utilizator]

    Off! Dracnea nu-i mai poate stavili pe borfasii de care s-a inconjurat.
    Pai ce slugi ti-ai luat ba Dracneo?
  • +22 (22 voturi)    
    SA MORI TU !!!!!! (Marţi, 7 martie 2017, 11:42)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    sa mori tu ca nu a fost ideea ta !!!!!!
    fmm !!!
  • +20 (20 voturi)    
    Politistul bun, politistul rau (Marţi, 7 martie 2017, 11:43)

    Anonym [utilizator]

    Lasa ca am mai vazut si noi filme Dracnea

    Ii aburesti pe bietii oameni, dar deh, stiu "israelienii" ce stiu in manipulari si chestii subtile.

    Ce nu vede lumea din perdeaua de fum e ca de 2 luni ne certam in tara asta pe problema penitenciarelor si a condamnatilor. Adica autostrazi, educatie, sanatate, reforma aparat de stat, etc le-am rezolvat.

    Mare partid mai sunteti!
  • +17 (17 voturi)    
    se preface (Marţi, 7 martie 2017, 11:43)

    nedumeritul [utilizator]

    se preface ca nu intelege..... adevaratul motiv pentru gratiere nu sunt conditiile din penitenciare ci faptul ca vor sa-si scoata oamenii din puscarie devenind astfel complici la hotie. Sa faci asta in vazul lumii chiar e remarcabil. Ce zice Bruxeless-ul ca si aia sunt niste "poame" ?......
    Am vazut un film in care trenul mergea cu mare viteza si sinele se terminau in camp. Mecanicul a zis ca nu e nevoie sa oprim trenul pentru ca oricum se va opri singur......
    • +16 (16 voturi)    
      la fel cum nu intelegea cu OUG 13 (Marţi, 7 martie 2017, 12:30)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      nu stiu, nu sunt la guvern.. nici nu am citit aceasta ordonanta etc,,
  • +19 (19 voturi)    
    :-))) (Marţi, 7 martie 2017, 11:44)

    cato [utilizator]

    Asta e ala care spunea ca nu stie nimic de OUG 13 si apoi s-a dovedit ca fost initiata de la cancelaria lui?
  • +19 (19 voturi)    
    vorbe (Marţi, 7 martie 2017, 11:45)

    Mos Andrei [utilizator]

    Daca nu e de acord cu propunerile sa ceara public lui Serban sa retraga amendamentele rusinoase.
  • +17 (17 voturi)    
    "decat" o votezi (Marţi, 7 martie 2017, 11:46)

    jackalphonse [utilizator]

    Pe sticla n-o sustii. Doar pe hartie.
  • +16 (16 voturi)    
    NU? (Marţi, 7 martie 2017, 11:49)

    Martinezu [utilizator]

    Noi credem ca da.
    Daca e cum spui tu Dracneo, da-al afara din partid pe Serban Nicolae, pentru derapaje grave.
  • +16 (16 voturi)    
    Ner jucam cu hotii in parlament! (Marţi, 7 martie 2017, 11:49)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cred ca urmeaza ceva ce se intampla la 30...40 de ani odata!
  • +14 (14 voturi)    
    una spune, alta face... (Marţi, 7 martie 2017, 11:50)

    LucianSchumer1 [anonim]

    Pai atunci domnul Dragnea, cel care stie foarte bine programul de guvernare, este rugat sa intervina si sa influenteze colegul de partid sa nu mai faca astfel de propuneri!
  • +18 (18 voturi)    
    Nici eu nu te cred !! (Marţi, 7 martie 2017, 11:50)

    Carcalete [utilizator]

    "Nu e cazul sa ne inflamam ..."
    Sa mor eu daca te cred...

    Domnule Dragnea, dumneavoastra sunteti si o sa ramaneti un condamnat penal. Punct.
  • +13 (13 voturi)    
    Dejavou (Marţi, 7 martie 2017, 11:51)

    schumi [utilizator]

    Declaratia este identica cu cea dinaintea OUG13.
    Ghiciti ce urmeaza....
  • +15 (15 voturi)    
    Minte! (Marţi, 7 martie 2017, 11:53)

    MirceaIo [utilizator]

    Cine il mai crede pe acest om care non stop emite smecherie si minciuna. Eu cred ca omul minte. Sa ne spuna de unde a avut bani fata lui pt BMV X3. De unde?
  • +13 (13 voturi)    
    sugestie pt domnul Dragnea (Marţi, 7 martie 2017, 11:55)

    dan.c [utilizator]

    In primul rand, felicitari ca nu sustineti gratierea faptelor de coruptie.
    Cred ca ar fi o idee buna sa propuneti excluderea domnului Serban Nicolae din partid!
    Acest domn creeaza imagine negativa PSD-ului si lanseaza teme generatoare de conflict in societate!
    In loc sa ne unim pentru a face fata provocarilor externe, noi suntem dezbinati pe teme artificiale.
    Lupta anticoruptie e o tema pe care majoritatea romanilor este de acord. Nu ar trebui sa permiteti acestui domn sa aduca dezbinare pe aceasta tema.

    Serban Nicolae exclus din PSD!
  • +13 (13 voturi)    
    Nu (Marţi, 7 martie 2017, 11:58)

    MatacheDragos [anonim]

    Nu mai penalule, nu trebuiesc conditii mai bune in penitenciare, nicidecum ci chiar invers.
    Trebuiesc investitii in scoli, in gradinite si crese, in spitele si policlinici, in drumuri si in orice altceva dar nu in puscarii.

    In puscarii chiar ar trebui scoase televizoarele, internetul, telefoanele, micsorata ratia de hrana si multe altele.
    Ce va mai ganditi voi la conditiile din puscarii!!!! Stiti ca acolo va este locul.
  • +12 (12 voturi)    
    sa nu ne inflamam ? (Marţi, 7 martie 2017, 11:59)

    cladob [utilizator]

    ba trebuie daca nu ne convine. parca inititivele astea nu sunt ale PSD-ului: Dragnea "nu e de acord".. ne minte in fata!
  • +15 (15 voturi)    
    Tovarase Dragneev (Marţi, 7 martie 2017, 12:01)

    Rescator [utilizator]

    Jucati cu totii comedia politistul bun-politistul rau,si,
    la nebagare de seama ne nenorociti ca tara.
    Este cred in interesul vostru ca partid comunist sa-i
    retrageti de pe sticla pe mardeiasii de Ferentari,
    interlopii Serban Nicolaie si Codrin Stefanescu.Acelasi lucru puteti sa-l faceti cu paukeristele Firuta si
    Vasileasca.
  • +15 (15 voturi)    
    Tobosarule... (Marţi, 7 martie 2017, 12:10)

    JestersTear [utilizator]

    ... iti recomandam sa recomanzi excluderea soferului Serban Nicolae din partid. Te tine tupeul sa faci asta?
    (Sau de fapt declaratia este joc de glezne, respectiv in spatele usilor inchise se freaca palmele de bucurie?)
  • +15 (15 voturi)    
    hai sictir ! (Marţi, 7 martie 2017, 12:10)

    lp [utilizator]

    imi pare rau, dar individul nu prezinta niciun fel de incredere, fiecare cuvant al lui imi hraneste ura. Si-mi pare rau de mine ca simt asa ceva...
  • +15 (15 voturi)    
    E simplu (Marţi, 7 martie 2017, 12:12)

    Unromanoarecare [utilizator]

    CCR declara neconstitutionala legea care interzice ocuparea de functii publice ( Dragnea premier) , se gratiaza coruptii si acestia ies din inchisoare direct in Parlament sau Guvern .
  • +15 (15 voturi)    
    ca (Marţi, 7 martie 2017, 12:13)

    nahir [utilizator]

    doar n-o fi prost sa recunoasca avantajele gratierii si in cazul sau?!
    oricum o sa inceapa sa latre paznicul hotilor, tradiceanu.
  • +9 (9 voturi)    
    tactica difersionista (Marţi, 7 martie 2017, 12:32)

    cladob [utilizator]

    multe voci, ca vai cum se poate asa ceva si unul de-al lor baga tare, apoi turma din penalment voteaza cu ochii inchisi ..
  • +10 (10 voturi)    
    DraKnea (Marţi, 7 martie 2017, 12:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Minte cum respiră.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu ati sesizat... :) (Marţi, 7 martie 2017, 12:58)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Nu ati sesizat schimbarea de ton? :)

    Nu la partea cu inflamarea, ci la cea cu ”trebuie investiții in penitenciare".
    Mai are un pic și vrea să își creeze condiții decente de cazare, nu 2-3 in pat.
    Nu de alta, dar poate nimerește precum Bulă, la mijloc! :)
  • +8 (8 voturi)    
    Il mai baga cineva pe asta in seama? (Marţi, 7 martie 2017, 13:08)

    vidra [utilizator]

    Sa-l dea afara din partid daca chiar nu e de acord. Am vazut ca asa se procedeaza (vezi Chirica).

    Sa fim seriosi, asta una zice, alta face.
  • +11 (11 voturi)    
    Demonstrează că nu ești de acord. (Marţi, 7 martie 2017, 13:15)

    asavreau [utilizator]

    Dă-l afară din PSD pe Șerban Nicolae.
  • +10 (10 voturi)    
    Cine il mai crede? (Marţi, 7 martie 2017, 13:18)

    trem [utilizator]

    Orice ai spune deja nu mai inspira nici un fel de incredere. Pai cum sa credem noi ca Serban misca ceva in Parlament fara ca tu sa stii??? In continuare crezi ca toti suntem niste prosti....
  • +6 (6 voturi)    
    Domnu' Dracnea, (Marţi, 7 martie 2017, 13:35)

    Matrix_2017 [utilizator]

    cum permiteti domne' sa aibe "plebea" din partid opinii diferite de ale dumitale? Dati-l afara pe godacul de Nicolae!!! Daca n-o faceti, ne faceti sa credem ca nu mai aveti autoritate. Nu mai aveti?
  • +7 (7 voturi)    
    curatenie ... (Marţi, 7 martie 2017, 13:39)

    TRABI [utilizator]

    Afara cu Serban Nicolae , ca sa demonstrezi ca nu minti . Pe urma ne ocupam si de tine ... urmatoare iesire masiva ..
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 7 martie 2017, 13:42)

    a.nonim [utilizator]

    "Categoric nu sustin o lege a gratierii pentru fapte de coruptie". Doar ca nu cred ca o spaga mica, gen 40.000, de euro e fapta de coruptie...
  • +6 (6 voturi)    
    dupa plata si rasplata... (Marţi, 7 martie 2017, 13:47)

    mitocanu [utilizator]

    suntem cu doua luni inaintea alegerilor parlamentare din 16.12.2016...partidele lucreaza de zor la intocmirea listelor...o scena pe culoarele parlamentului...dragnea ii sopteste ceva lui serban nicolae (vei promova o lege a gratierii cu niste amenamente care sa ma scape de parnaie) ...acesta se uita ca un caine flamand si insetat in ochii stapanului, doar doar va primi ceva (o promovez dar pune–ma pe lista psd senat pe un loc eligibil)...pentru cei care nu au fost martori la scena...amendamentul serban la legea gratierii este o initiativa strict personala...eu dragnea nu sunt de acord...
  • +6 (6 voturi)    
    Cata vreme Dragnea a dovedit in atatea randuri (Marţi, 7 martie 2017, 14:47)

    Susufler0 [utilizator]

    ca este adeptul limbajului dublu, declaratia lui de astazi nu inseamna nimic ! Doar sant nenumarate exemple in care parlamentarii pesedisti intrau in sala sa voteze o lege cu un continut anume iar cand ieseau, legea votata era de nerecunoscut fata de proiect.

    Asa ca Livache, pas...Parca vad ca vor fi gratiate si pedepsele cu suspendare si pedepsele pt marturie mincinoasa !

    PS. Bine ca nu s-au apucat politicienii pesedisti sa dea in cap la oameni ca...
  • +3 (3 voturi)    
    Stim, nici pensiile speciale nu le-ai sustinut (Marţi, 7 martie 2017, 16:14)

    deval [utilizator]

    pentru parlamentari-si ele functioneaza !
    Are impresia zombi asta de stepa ca ma incalzeste cu ceva ca el o sa renunte la pensia Lui speciala !!
    Ma interesa sa spui ca e o aberatie, ca coruptia reprezinta atentat la statul de drept in strategia de aparare a Romaniei ! Evident un corupt nu poate spune asta !! Se dedubleaza exact ca Monta !!
  • +1 (3 voturi)    
    Deci noua reteta este sa... (Marţi, 7 martie 2017, 17:04)

    mhc [utilizator]

    puneti un fraier sa lanseze un buchet de amendamente in speranta ca vor trece macar cateva (alea importante). Declarati toti presei ca nu sustineti nimic si apoi votati ca porcii in Parlament urmand ca modificarile sa intre in vigoare...
    • +1 (1 vot)    
      Dar nu-i deloc noua metoda ! (Marţi, 7 martie 2017, 19:31)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mhc

      Au mai folosit-o si in alte ocazii cu succes ! De exemplu, cand au votat salariile si pensiile nesimtite, tot asa au facut. Atunci, cea care le-a blocat smenul a fost CCR.

      PS. Ei, dar nici CCR nu mai e ce-a fost odata !
  • +1 (1 vot)    
    Dr.Agnea: NU SUSTIN gratierea coruptilor! :) (Marţi, 7 martie 2017, 19:31)

    za-k [utilizator]

    Pai numai atit? Eu vreau mai mult, si despagubirea coruptilor care au stat in inchisoare! Si uramarirea penala a procurorilor care i-au bagat in inchisoare.

    Si bagarea in inchisoare a judecatorilor si procurorilor care au instrumentat cazurile politicienilor care au ajuns la bulau.

    Asta vrea de fapt Dr.Agnea!