Georgica Severin ar putea fi numit director al Institutului Cultural Roman - surse

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 3 martie 2017, 17:31 Actualitate | Politic

Georgica Severin
Foto: Agerpres
Fostul senator PSD Georgica Severin, presedinte al comisiei de cultura din Senat in timpul mandatului, ar putea fi sustinut de PSD pentru a fi numit director al Institutului Cultural Roman, au declarat vineri surse politice.

Directorul ICR este in prezent Radu Boroianu, numit in 2015 in momentul in care era vicepresedinte al fostului Partid Liberal Reformator condus de Calin Popescu-Tariceanu.

Severin nu a mai candidat pentru un nou mandat de senator la alegerile din decembrie anul trecut. "Un cumul de factori, atat subiectivi cat si obiectivi la nivelul organizatiei judetene a PSD Prahova", a scris, pe pagina sa de Facebook, Georgica Severin, cu privire la motivul pentru care nu mai candideaza, potrivit News.ro.


Citeste mai multe despre   

























[P] Oferta publica pentru punctele ANRP, pe ultima suta de metri

Zeci de detinatori de puncte emise de Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor(ANRP) au decis sa vanda in cadrul ofertei publice de achizitie derulate de fondul de investitii Alpha Quest. Lansata la inceputul lunii februarie, aceasta mai are aproximativ o luna pana la termenul final, 30 aprilie. 


4133 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    mare (Vineri, 3 martie 2017, 17:44)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    om de cultura, nea georgica, cu fiecare zi ne intoarcem in anii '90.
    • +3 (3 voturi)    
      opera culturala a lui georgica (Sâmbătă, 4 martie 2017, 0:06)

      bokila1 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      consta in cateva imbecilitati pe facebook si un sac de minciuni pe la cocina A3 sau pe la haznaua rtv.
      Halal
  • +13 (13 voturi)    
    Primul "peincipiu"al.... (Vineri, 3 martie 2017, 18:02)

    gigiN [utilizator]

    ...guvernarii...dragnea :"Nici un om sanatos la cap nu va fi numit sef la vreo institutie a statului"!!!
  • +13 (13 voturi)    
    Dupa calorifer,acum un ditamai bolovan ? (Vineri, 3 martie 2017, 18:09)

    Plagarus [utilizator]

    Ce poate sa ajunga si ICRul,cu un asemenea lumpenproletar politic ?
    • +4 (6 voturi)    
      simplu (Vineri, 3 martie 2017, 20:02)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Ce a fost dintotdeauna, prin si pentru toti: o sinecura.
  • +4 (4 voturi)    
    bai, Dracneo... (Vineri, 3 martie 2017, 19:07)

    astronaut [utilizator]

    dar numai din astia ai in psd-ul ala de juma' de miliard de membrii !!
  • +5 (5 voturi)    
    Vanghelie! (Vineri, 3 martie 2017, 19:14)

    q1953 [utilizator]

    Ce va mai incurcati cu Georgica, puneti-l direct pe Vanghelie!
  • +5 (5 voturi)    
    E potrivit sa fie Georgica ! (Vineri, 3 martie 2017, 19:45)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce treaba a avut PSD cu promovarea culturii romane in strainatate, atunci cand nu a fost vorba de manele ?

    PS. E chiar foarte potrivit... sa ne faca de ras !
  • +5 (5 voturi)    
    Dupa ce Ponta a luat ICR-ul de la presidintie (Vineri, 3 martie 2017, 20:20)

    ty [utilizator]

    acesta a devenit o anexa a PSD-ului.
    Guvernul Ponta a adoptat, pe 13 iunie 2012, Ordonanta de Urgenta 27/2012, prin care ICR a fost trecut de sub autoritatea presedintelui tarii in subordinea Senatului, care, in termen de maximum 15 zile, urma sa numeasca conducerea operativa a institutului, cat si membrii Consiliului de conducere. Conducerea operativa a institutului va fi asigurata de un presedinte, cu rang de secretar de stat, ajutat de doi vicepresedinti, numiti si revocati in/din functie de plenul Senatului, cu votul majoritatii senatorilor prezenti, la propunerea Biroului Permanent al Senatului.
    http://a1.ro/news/politic/institutul-cultural-roman-trece-de-la-presedintie-la-senat-patapievici-demisioneaza-id132293.html#
  • +7 (7 voturi)    
    Toti oamenii importanti ai P$D au mutre... (Vineri, 3 martie 2017, 20:58)

    cartofil [utilizator]

    care cer un belciug in nas ??????? Uitati-va la absolut toti primarii lor, uitati-va la asta.