Un deputat propune o superimunitate pentru judecatorii Curtii Constitutionale - nu vor putea fi urmariti penal decat cu votul a doua treimi dintre ei

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 2 martie 2017, 18:30 Actualitate | Politic

Judecatorii Curtii Constitutionale (2017)
Foto: Agerpres
Deputatul Adnagi Slavoliub, reprezentant al minoritatilor, a depus la finalul lunii februarie o propunere legislativa de modificare a Legii nr. 47/2002 de organizare si functionare a Curtii Constitutionale care prevede ca judecatorii CCR nu pot fi nici urmariti penal, nici arestati preventiv si nici trimisi in judecata fara incuviintarea a doua treimi dintre acestia, si a cerut dezbaterea acestuia in procedura de urgenta.

Mai mult, proiectul prevede si ca "dupa incetarea mandatului ca urmare a expirarii termenului pentru care au fost numit, judecatorul Curtii Constitutionale poate opta pentru intrarea in avocatura sau notariat, fara examen." 

Practic, proiectul aduce cateva modificari la art. 66 si 69 din Legea 47/2002.

Printre propunerile de modificare ale art 66 din Legea de functionare a CCR - 47/2002 se numara:
  • "Judecatorii Curtii nu pot fi urmariti penal, retinuti, arestati sau perchezitionati sau trimis in judecata penala decat cu incuviintarea plenului Curtii Constitutionale, la cererea ministrului justitiei, sesizat de procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.
  • Incuviintarea se da cu votul a doua treimi din numarul judecatorilor Curtii Constitutionale.
  • Judecatorul trimis in judecata penala poate fi suspendat prin decizia plenului Curtii Constitutionale adoptata cu votul a doua treimi din membrii Curtii. In cazul unei decizii de achitare, suspendarea inceteaza, iar in cazul unei decizii definitve de condamnare, mandatul de judecator al Curtii inceteaza de drept."
In prezent, cei care incuviinteaza urmarirea penala, retinerea sau arestarea sunt forurile care au propus respectivul judecator in functie - Camera Deputatilor, Senatul sau Presedintele Romaniei.

Ce spune art. 66 in prezent:

(1) Judecătorii Curţii Constituţionale nu pot fi arestaţi sau trimişi în judecată penală decât cu aprobarea Biroului permanent al Camerei Deputaţilor, al Senatului sau a Preşedintelui României, după caz, la cererea procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
(2) Competenţa de judecată pentru infracţiunile săvârşite de judecătorii Curţii Constituţionale aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.
(3) De la data trimiterii în judecată penală, judecătorul Curţii Constituţionale este suspendat de drept din funcţia sa. În caz de condamnare definitivă, el este exclus de drept, iar în caz de achitare, suspendarea încetează.

"Imunitatea propusa constituie cea mai eficienta garantie ca judecatorii Curtii Constitutionale isi pot exercita rolul conferit fara constrangeri sau preisuni", sustine deputatul in expunerea de motive.

Proiectul a fost depus la Camera Deputatilor, Senatul fiind camera decizionala.























3610 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    Pai nu? Asa pot decide cum vrea partidu' :) (Joi, 2 martie 2017, 18:42)

    za-k [utilizator]

    fara sa le pese de nimic si fara sa dea socoteala!

    Sint niste fricosi si lasi la cum s-au fofilat sa nu analizeze OUG13!
    • +13 (17 voturi)    
      Constitutia Romaniei (Joi, 2 martie 2017, 19:43)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      Egalitatea în drepturi

      ARTICOLUL 16

      (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
      • +3 (5 voturi)    
        DA ..." noi vrem egalitate... (Vineri, 3 martie 2017, 6:45)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        ... dar nu pentru catzei ".
    • +5 (7 voturi)    
      :/ (Joi, 2 martie 2017, 22:32)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      vor sa decida politic in mod direct si nemijlocit prin cei numiti tot de ei, ....... trai nineaca, i-am facut si pe astia, ce curte constitutionala, un fleac.

      incep sa devina creativi, si asta din lipsa de lucru.

      nu-i preocupa ca ne ducem in cap zi de zi, isi aranjeaza toate smenurile sa poata "opera' in voie.
      • +5 (7 voturi)    
        De ce nu depun deputații USR un proiect (Vineri, 3 martie 2017, 2:20)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui 404.8

        care să prevadă alegerea judecătorilor CCR prin vot universal?

        De ce să-i numească președintele sau parlamentul? N-ar fi mai democratică alegerea lor de către întreaga națiune? Din 3 în 3 ani să fie alegeri pentru CCR, iar primii 3 clasați să preia mandatele vacante. Sau în fiecare an să fie ales câte unul, nu contează detaliile exacte, dar judecătorii CCR să fie aleși de popor.
        • +3 (5 voturi)    
          La fel și pentru alte funcții (Vineri, 3 martie 2017, 6:58)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Precum Avocatul Poporului...
  • +18 (24 voturi)    
    e3u zic... (Joi, 2 martie 2017, 18:45)

    liviu_ [utilizator]

    sa aiba drept de viata si de moarte asupra romanilor...
    macar sa stim o treaba...

    sictir cu legile astea!
    cum ramane cu toti sunt egali in fata legii?!
    • +4 (6 voturi)    
      @e3u pic, plus.... (Joi, 2 martie 2017, 21:45)

      AlexJ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      plus dreptul sa-si aleaga 30 virgine in fiecare an, in judetul, orasul, circumscriptia din subordine.

      plus sa mearga prin scoli sa-si aleaga copii clasele 1-6 in scopul pregatirii ca ieniceri.
  • +13 (17 voturi)    
    Slavoliub .... (Joi, 2 martie 2017, 18:47)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Taaare mai iubeste regulile net trasate de MoKba Slavoliub ...Slavo ...liubiu tibia in gura...

    Maarsh acasa !!!
  • +7 (15 voturi)    
    hmmm (Joi, 2 martie 2017, 18:48)

    /./ [utilizator]

    E cat se poate de clar ce se urmareste.Ordonanta 13 o sa fie votata ca lege in parlament, CCR-ul o sa zica ca este constitutionala desi nu este , in momentul ala nimeni si nimic nu le mai poate face nimic.E cam clar ce razboi ne asteapta, ori ei ori noi.Singura lor grija este cum sa isi mai voteze legi cu dedicatie ...incredibil.. mai are rost sa mai stam in tara ???
    • +3 (7 voturi)    
      Pai si ce infractiune savarsesc daca stabilesc (Joi, 2 martie 2017, 19:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui /./

      printr-o hotarare ca o lege este constitutionala desi ea nu este ?

      Lasand la o parte faptul ca abia ce s-a stabilit ca Parchetul nu are dreptul sa cerceteze daca o lege este oportuna sau nu, constitutionala sau nu, y compris sa cerceteze legalitatea procesului de legiferare.

      PS. Altul este interesul iar minoritarul face serviciul unui majoritar !
      • +2 (4 voturi)    
        Pai tocmai ca incalca constitutia (Joi, 2 martie 2017, 21:21)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ..Incalcand constitutia inseamna ca avem o problema, oamenii aia nu mai reprezinta vointa poporului ci este un grup mafiot organizat iar din acel moment normal ar fi ca presedintele etc sa poata sa ceara cercetarea lor si nici de cum ei sa voteze daca pot sa fie cercetati sau nu.Oricum ceea ce cere jigodia asta o sa incalce articlul 16 din constitutie care zice :
        1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

        Daca nu ai inteles , parchetul a cercetat fapte de natura penala , nici de cum oportunitatea legi sau constitutionalitatea ei.
        • +4 (4 voturi)    
          Am inteles perfect asta ! (Vineri, 3 martie 2017, 0:08)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui /./

          Ce iti spun eu este ca nu ii poti acuza ca au savarsit o infractiune pt faptul ca nu ar declara Ordonanta 13 neconstitutionala !

          A, da... daca descopera ca judecatorii constitutionali au distrus acte, au savarsit falsuri intelectuale si au sustras inscrisuri in procesul de elaborare al hotararii prin care au declarat OUG 13 ca fiind neconstitutionala, atunci procurorii au tot dreptul, ba chiar au obligatia sa cerceteze faptele penale, savarsite in acest context.

          PS. Despre asta este vorba !
    • +3 (5 voturi)    
      DA . De mult peste 2,000 de ani (Joi, 2 martie 2017, 19:27)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui /./

      #dacii_liberi
  • +5 (9 voturi)    
    Domnule Deputatul Adnagi Slavoliub (Joi, 2 martie 2017, 18:52)

    cladob [utilizator]

    din Uniunea Sârbilor din România, in România exista Constitutia României care zice:

    Art. 16 – Egalitatea în drepturi

    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
    (2) Nimeni nu este mai presus de lege.
  • +1 (5 voturi)    
    hmm (Joi, 2 martie 2017, 19:01)

    subcultura [utilizator]

    Pai si daca vreo 4-5 din 9 sunt in situatia de a fi urmariti penal?

    in varianta actuala, urmarirea penala nu necesita nici un fel de aprobare, doar arestarea si trimiterea in judecata.
  • +8 (10 voturi)    
    o piedica in plus (Joi, 2 martie 2017, 19:05)

    trem [utilizator]

    De unde acest interest subit pentru imunitateajudecatorilor CCR? Culmea ca se coreleaza cu observatiile pro-Guvern facute de CCR in ultima perioada.

    E o piedica in plus in cazul in care cineva (posibil presedintele) se gandeste sa ceara urmarirea penala a vreunui judecator CCR.
  • +9 (11 voturi)    
    Cred ca merita gandita problema. Ianuarie 2015 (Joi, 2 martie 2017, 19:08)

    ty [utilizator]

    Toni Grebla, judecator la Curtea Constitutionala, urmarit penal de DNA pentru trafic de influenta si constituirea unui grup infractional organizat. Grebla, acuzat ca a vrut sa incalce embargoul Rusiei asupra importului de alimente din UE.
    http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-anticoruptie-19165798-ultima-ora-judecatorul-ccr-toni-grebla-adus-dna.htm
    Omul si-a dat demisia din CCR si cam atat. Mai stie cineva ceva despre ancheta DNA in acest caz?
  • +8 (12 voturi)    
    asa cum (Joi, 2 martie 2017, 19:38)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    am mai spus, nu trece o zi fara o noua hotie sau/si o ticalosie. Si asa va fi inca patru ani de acum incolo.
  • +4 (6 voturi)    
    Romanii e destepti - conditii clare .... (Joi, 2 martie 2017, 21:38)

    AlexJ [utilizator]

    pentru ridicarea imunitatii si urmarire penala trebuiesc stabilite pentru tot felul de alesi sau numiti ai poporului.
    Ridicarea imunitatii sa se faca numai in urmatoarele conditii:

    1. o cireada de elefanti furiosi sa alerge prin camera;
    2. ridicarea imunitatii se face intre orele 3:55 si 4:00 PM
    3. ridicarea imunitatii se face numai in data de 4 iulie
    4. ridicarea imunitatii e posibila numai in conditii meteriologice de grindina.

    Acest lucra se aplica deja in alte tari democratice de la care ne inspiram, vezi: https://en.wikipedia.org/wiki/Fool_Coverage
  • 0 (0 voturi)    
    IMUNITATEA (Vineri, 3 martie 2017, 10:27)

    jidanul [utilizator]

    Daca esti corect si cinstit ca parlamentar, ministru, prim-ministru, presedinte al tarii, judecator, procuror sau orice functie ai ocupa, de ce este nevoie de IMUNITATE ? Eu sunt de parere sa se desfinteze definitiv imunitatea si sa se infinteze RESPONSABILITATEA judecatorilor, parlamentarilor, ministrilor si pentru toate functiile de decizie. RESPONSABILITATEA va fi cea mai buna IMUNITATE. Adica, daca ca OM care AI O FUNCTIE de DECIZIE si ai RESPONSABILITATEA unor decizii corecte si cinstite atunci devii IMUN la orice atac.
  • -1 (1 vot)    
    !? (Vineri, 3 martie 2017, 16:33)

    Gladiatorul [utilizator]

    Ce-ai de gand cu astia, Doamne?