Dragnea se declara impotriva unei Europe cu mai multe viteze: "I-am propus presedintelui Iohannis consultarea partidelor. E timpul sa ne trezim si sa fim uniti ca romani"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 2 martie 2017, 13:53 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele PSD Liviu Dragnea se declara impotriva unei Europe cu mai multe viteze si anunta ca i-a propus presedintelui Klaus Iohannis sa initieze consultarea partidelor politice pentru a se ajunge la un consens pe aceasta tema, spunand, intr-o postare pe Facebook, ca "e timpul sa ne trezim, sa ne ridicam putin deasupra luptelor interne si sa fim uniti, ca romani, in fata partenerilor europeni".

Mesajul lui Dragnea:

"Romania trebuie sa aiba un statut egal cu toate celelalte state membre ale Uniunii Europene. Nu putem accepta o Europa cu mai multe viteze. Iata un obiectiv pentru care ar trebui sa realizam un #consens national, intre toate fortele politice si intre toti decidentii din aceasta tara.

Am vazut ca si presedintele Iohannis impartaseste acelasi punct de vedere. I-am propus sa initieze consultarea partidelor politice pentru a sustine impreuna o pozitie unitara, clara si coerenta in raport cu Uniunea Europeana. E timpul sa ne trezim, sa ne ridicam putin deasupra luptelor interne si sa fim uniti, ca romani, in fata partenerilor europeni!"

PSD a transmis si un comunicat de presa pe aceasta tema:

Partidul Social Democrat (PSD) considera ca Romania trebuie sa isi exprime o pozitie ferma pentru sustinerea principiului egalitatii  intre membrii Uniunii Europene si  sa respinga categoric orice scenariu privind o Europa cu mai multe viteze sau o Uniune a cercurilor concentrice.

In opinia PSD, definirea unei pozitii clare si unitare a Romaniei in raport cu situatia actuala a Uniunii Europene trebuie sa devina un obiectiv comun, care sa reuneasca intreaga clasa politica romaneasca.

Prin urmare, in perspectiva participarii Romaniei la dezbaterile privind viitorul Europei, PSD ii propune presedintelui Klaus Iohannis sa initieze consultarea partidelor politice pentru stabilirea unei viziuni comune care sa fie promovata unitar pe plan extern, la toate nivelurile politice si diplomatice.

De asemenea, este important ca in cadrul acestor consultari sa fie stabilit un mecanism de lucru permanent, cu reprezentanti ai tuturor partidelor parlamentare si ai Administratiei Prezidentiale, care sa aiba ca obiectiv armonizarea abordarilor politice in plan extern, in sensul sustinerii interesului national al Romaniei in relatia cu institutiile europene.

PSD isi manifesta sustinerea clara pentru realizarea unui consens politic cu privire la interesul national al Romanei in cadrul Uniunii Europene























6702 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    Draqnea A spus : e timpul sa ne unim (Joi, 2 martie 2017, 13:56)

    un domn [utilizator]

    cu Uniunea Eur-Asiatica....asta e draqnea..un sovietic !
    • +15 (17 voturi)    
      Aba neagra (Joi, 2 martie 2017, 14:02)

      marsur [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cand vorbim de justitie vrem marsarier cand vorbim de avantaje vrem viteza a 5-a ! Scoala politica braziliana nu se potriveste cu cea europeana !
      • +8 (8 voturi)    
        Nu ne mai unim cu hotii! (Joi, 2 martie 2017, 15:30)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui marsur

        Vrem 2 Romanii, una a oamenilor cinstiti care lupta contra hotilor, puturosilor, infractorilor, agresorilor, necivilizatilor!

        Gata, ne lepadam de excroci!
        • +5 (5 voturi)    
          Vrem Exorcizarea P$D (Joi, 2 martie 2017, 15:52)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Draqnea, Leapada te de ALDE !
    • +14 (14 voturi)    
      Compromisul pana la compromitere (Joi, 2 martie 2017, 14:04)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu e nevoie ca un PENAL ca Dragnea sa ceara public o pozitie a Romaniei, ea exista deja si a fost anuntat de Iohannis - Romania nu doreste o Europa cu 2 viteze!

      Dragnea daca nu era ocupat cu OUG 13 ar fi auzit cand Iohannis a spus aceste lucruri, inca din 2016
    • +12 (12 voturi)    
      Nu pot (Joi, 2 martie 2017, 14:06)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Eu nu pot fi unit cu un hot condamnat penal, nici cu un partid mafiot sau cu electoratul lui PROFUND CORUPT. Nici cu secaturi ca TARICEANU - traficant de influenta si josnic aparator al infractorilor. DACA AVETI URMA DE PATRIOTISM IN VOI, daca vreti BINELE acestei tari, si nu dispatitia ei, atunci DEMSIIONATI, plecati din politica impreuna cu toate haimanalele din PSD+ALDE (=PCR=FSN).
    • +9 (9 voturi)    
      Dragnev,bulgar. (Joi, 2 martie 2017, 14:08)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Bulgarul Dragnev vrea sa preia initiativa in politica externa.Propunerea lui este o capcana.Faptul ca el initiaza cererea de consultari este doar o tactica care sa il apere de opinia publica.In realitate el doreste distantarea de EU.Prietenul lui Dragnev,grecul Tariceanu si-a exprimat demult dorinta de a renunta unilateral la MCV.tariceanu este acelasi Tariceanu care cerea retragerea trupelor romane din Irak generand criza in sanul NATO si neancrederea asupra RO.Cei doi joaca cartea ruperii de EU si chiar doresc o EU cu doua viteze ca sa nu mai aiba MCV si inspectori antifrauda.Ei doresc sa se revina la vremurile de haiducie din anii 1990-2007 cand bugetul tarii era bugetul PSD.
  • +29 (31 voturi)    
    Vrei egalitate ?!?! (Joi, 2 martie 2017, 13:58)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Marsh la puscarie , fmm in g ! Du-te si vezi sarmani care fura o paine si iau 4 ani !!! tmm de deseu radioactiv , pentru tine va trebui o duba blindata cu plumb !!!
  • +22 (24 voturi)    
    Cum altfel? (Joi, 2 martie 2017, 13:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu penali in fruntea parlamentului? Cu atacuri la ceas de noapte impotriva statului de drept? Cu un PSD grupare de crima organizata pusa pe furt condusa de un condamnat penal cu afacer dubioase in Amerca de Sud. Un asa stat nu are ce cauta in UE.
  • +8 (8 voturi)    
    pasi concreti de actionare in viziunea PSD (Joi, 2 martie 2017, 13:59)

    nellino [utilizator]

    1. Trimiterea unsei scrisori din partea Statului Roman semnata de Presedintele Romaniei si Presedintii celor doua Camere ale Parlamentului prin care sa se reitereze dorinta fierbinte a poporului roman de cooperare bilaterala cu organismele europene si vointa de nestramutat impotriva unei Europe cu doua viteze.

    2. Accelerarea absorbtiei fondurilor europene in proiecte de infrastructura care sa impacteze dezvoltarea atat a Romaniei cat si a UE-i.

    3. Dezincriminarea abu
    • +8 (8 voturi)    
      4 (Joi, 2 martie 2017, 14:18)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      4. Sinucidere in avionul toaletei.
      5. Cinci.
  • +11 (11 voturi)    
    nu uita:in democratie, hotii stau la puscarie. (Joi, 2 martie 2017, 14:01)

    andreeaandreea [utilizator]

    Sa ne povestesti cum e cu treaba din Brazilia, cum e cu blocul din bucuresti, cum e cu domeniul din imparatia Teleormanului, etc...
    Toate facute cu un salariu de bugetar.
    Dupa aia vorbim de UE.
    • +3 (3 voturi)    
      care bloc ? unul sau mai multe ? (Joi, 2 martie 2017, 14:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      acesta e unul ? http://www.cancan.ro/avem-primele-imagini-cu-iubita-secreta-a-unuia-dintre-cei-mai-puternici-politicieni-din-romania-seful-psd-s-a-mutat-cu-fosta-secretara-la-un-an-de-la-divortul-de-bombonica-16046483

      unde o fi stand ? la penthouse ? vad ca are si dentist la parter...
  • +10 (10 voturi)    
    Omniscientul si omniprezentul Dragnea! (Joi, 2 martie 2017, 14:01)

    Andradda [utilizator]

    Asta i-a depasit de mult pe sotii Ceausescu in ce priveste implicarea lui in absolut toate problemele.
    El se pricepe la tot, el este peste tot, el numeste guverne si ministri, el da ordonante, el rezolva orice, el isi da cu parerea, el da indicatii, el da ordine, el taie si spanzura!
    Treziti-va romani, pana nu e prea tarziu!
  • +6 (6 voturi)    
    Eu zic sa inviti pe rand (Joi, 2 martie 2017, 14:02)

    Zummm [utilizator]

    Romanii in vacanta la domeniul Brazilian pe cheltuiala ta bineinteles
  • +5 (5 voturi)    
    Europa are nevoie de mentalitati europene! (Joi, 2 martie 2017, 14:04)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    Nu este suficient sa zicem : vrem si noi acolo ! Pentru a fi cu adevarat in lumea occidentala este nevoie de stat de drept ( nu noaptea ca hotii!) este nevoie de conducatori cinstiti ( nu de condamnati penali!) este nevoie de rigoare bugetara ( nu de pomeni platite din deficit), este nevoie de munca ( nu de vanatoare de sinecuri si de furtul banilor publici). In nici un caz nu este nevoie de o mafie condusa de Dragnea.
  • +8 (8 voturi)    
    nene Dragnea, (Joi, 2 martie 2017, 14:04)

    anca_2017 [utilizator]

    Parlamentul european nu are pozitia ghiocel in fata ta, precum colegii tai din PSD.

    Parerea celui care a initiat OUG 13, este egala cu zero in UE. Intelege ca nu ai credibilitate decat in curtea partidului.
  • +6 (6 voturi)    
    E capcana lui Dragnea aici (Joi, 2 martie 2017, 14:05)

    catalinmz [utilizator]

    Si daca se face UE cu mai multe viteze? Iesim din ea, nu?
    Ca noi suntem romani mandri, nu ne spune nimeni ce sa facem.
  • +11 (11 voturi)    
    Nationalist convins si patriot local sadea (Joi, 2 martie 2017, 14:06)

    JestersTear [utilizator]

    Dragnea este impotriva utilizarii mai multor viteze. El doreste doar viteza incet-incetisor precum o caruta din Teleorman.
  • +8 (8 voturi)    
    LOL!! (Joi, 2 martie 2017, 14:12)

    Gaetano73 [utilizator]

    S-a trezit infractorul Dracnea!! Tremurã Europa!!
  • +7 (7 voturi)    
    Si alternativa lui Dragnea (Joi, 2 martie 2017, 14:17)

    BEDE [utilizator]

    Parca vad ca alternativa lui Dragnea la o Europa cu doua viteze va fi iesirea Romaniei din UE, ca doar nu este corect ca Romania sa fie tratata cumva mai prost decat Italia - ca sa nu mai vorbim de Franta si Germania.
  • +10 (10 voturi)    
    de ce oare nu-l cred (Joi, 2 martie 2017, 14:29)

    moka [utilizator]

    cand spune el ca e alba sigur e invers.
  • +9 (9 voturi)    
    la zdup cu tine hotule! (Joi, 2 martie 2017, 14:34)

    MirceaIo [utilizator]

    o persoana atat de corupta ca tine nu poate fi luata in calcul. Pai si din cauza ta s-a ajuns aici. Hotule!!!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    A zis Dragnea (Joi, 2 martie 2017, 14:36)

    mr_mojo [utilizator]

    Gata, ne executăm. Totuși, a zis în calitate de ce? Prim mafiot? Viitor pușcăriaș?
    În locul lui mi-aș lua bilete dus către o țară care nu are acord de extrădare cu România.
    • +3 (3 voturi)    
      coreea de nord (Joi, 2 martie 2017, 14:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      consultant pentru kim jong..
  • +3 (3 voturi)    
    Dar, dar numai (Joi, 2 martie 2017, 14:42)

    aniod [utilizator]

    dupa ce ne facem vacantele in Brazilia. Unde altundeva sa ne cheltuim banii?
    In insulele din Cuba?
  • +4 (4 voturi)    
    Aha ! Daca nu incepea RP investigatia din (Joi, 2 martie 2017, 14:47)

    Susufler0 [utilizator]

    Brazilia, nu realizai ca e timpul "sa fim uniti ca romani in fata partenerilor europen", nu-i asa ?

    Doua chestiuni, Livache : Europenii nu vor sa aiba de-a face cu tine si cu coruptii politicieni pe care ii reprezinti.

    Si a doua: esti sigur ca voi pesedistii nu sunteti adeptii Europei cu doua, trei sau mai multe viteze, eventual chiar "centuristii" Europei ? Nu de alta, dar voua nu v-a pasat pana acum deloc de respectarea Tratatelor Uniunii si a Hotararilor luate de CE si de Consiliul European. Altfel ati fi fost cu adevarat preocupati de intrarea Romaniei in Spatiul Schengen, de pregatirea intrarii in Zona Euro, de crearea statului de drept, intelegand prin asta intensificarea luptei anti coruptie iar nu invers, de ceea ce ati facut voi, respectiv, intensificarea luptei impotriva anticoruptiei, de depasirea pragului de deficit bugetar stabilit de CE si inca de atatea altele.

    PS. Deci, mai Ochi de Peste Mort, nu incerca sa ne aburesti ca nu tine !

    PPS. Fraier ar fi Iohannis sa vrea sa discute cu tine pe tema asta !
  • +4 (4 voturi)    
    Marș, bă, teleolteanule! (Joi, 2 martie 2017, 14:51)

    linxs [utilizator]

     își investește furăciunile prin Brazilia, da' el cică vrea tot cu Ioropa, muică. Normal, căi dacă aia închid taraba și dacă multinaționalele cele blamate se cărăbănesc de aici, înseamnă că:
    - 3-4 milioane de români sunt nevoiți să se întoarcă în România (adică nu vor mai intra 4 mld. E în țară, in schimb se vor cheltui 4 mld. E anual cu ajutorul de șomaj), in conditiile în care...
    - după retragerea multinaționalelor, PIB-ul se va restrange cu 28%, iar locurile de muncă cu 25%

    Dacă scenariul se realizează, să vezi ce de piei de politruci vor atârna pe toate gardurile. Îmi vine greu să aleg ce variantă aș prefera...
  • +5 (5 voturi)    
    Asta se crede pe podium (Joi, 2 martie 2017, 15:01)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    la mitingul lor de la Targoviste? Sa-i spuna cineva (stiu ca are multi subalterni pe aici) ca Europa nu da doi bani (bani, nu eurocenti) pe ce spune un penal noapte ca hotii. Eventual ii transmite "hai, bullshit de aici, ca avem treaba"
  • +4 (4 voturi)    
    Uniti in jurul penalilor din politica RO ???? (Joi, 2 martie 2017, 15:56)

    Plagarus [utilizator]

    Crede ca vorbeste cu mortii electorali,inviati de "dansul"? "
  • +4 (4 voturi)    
    Ne-am trezit si am decis. (Joi, 2 martie 2017, 16:25)

    ouyang [utilizator]

    Nu mai vrem PSD ALDE PNL. In principiu nu mai vrem mafie. Vrem sa dispareti si sa ne descurcam singuri cu ce oameni competenti si cinstiti gasim. Mars la parnaie.
  • +4 (4 voturi)    
    Alo, se aude acolo? (Joi, 2 martie 2017, 16:42)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Domnu' Liviu,
    Din cauza nenorocitilor ca tine care ne exploateaza de 27 de ani (indiferent de culoare politica) a ajuns Romania sa fie considerata "buna" doar de clasa a 2 a sau a 3 a (clase dintr-alea de la tren).
    Asa ca bolboreseli de-astea pe-acasa, prin Teleorman, nu se pun la Bruxelles. Acolo nu poti merge mirosind a transpiratie si cu traducatorul dupa tine, ci trebuie sa te descurci singur in engleza sau franceza.
    Asa ca las-o jos. Sau cum spunea nesimtitul celalalt din acelasi partid cu "matale": "Hai, hai, lasati!"
  • +1 (1 vot)    
    De parca il baga cineva in seama (Joi, 2 martie 2017, 17:08)

    Locke Lamora [utilizator]

    Pe Califul de Tele Or(m)ban in afara de pleava societatii romanesti.
  • +1 (1 vot)    
    pai suntem uniti ca romani, (Joi, 2 martie 2017, 17:16)

    __alex__ [utilizator]

    uniti contra hotilor!
    Aia adusi cu autocarul la mitingul PSD nu sunt uniti, sunt doar colegi de autobuz!
  • +1 (1 vot)    
    melescanu (Joi, 2 martie 2017, 17:36)

    cladob [utilizator]

    sustinea, la audierea in fata comisiei parlamentare, ca politica externa trebuie facuta conform cercurilor concentrice.
    Acum PSD sustine ca nu e de acord cu o Uniune Europeana a cercurilor concentrice ..

    Si-a schimbat opinia meleascanu ? psd uita de la mana pana la gura ? ce e de inteles din asta ?