Ponta a primit functia de presedinte al delegatiei Parlamentului Romaniei la OSCE. Dragnea: "Este un post foarte important pentru Romania"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 1 martie 2017, 17:43 Actualitate | Politic

Dragnea si Ponta
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Camera Deputatilor si Senatul au stabilit, miercuri, in sedinta comuna, componenta delegatiilor Parlamentului Romaniei la organizatiile europene si internationale. Victor Ponta a fost propus de Liviu Dragnea si ulterior ales de plenul reunit presedinte al delegatiei de la OSCE, iar fostul ministru al Justitiei Florin Iordache pe cea de la Adunarea Parlamentara a Mediteranei.

"Am discutat cu dumnealui lucrul asta. Este o delegatie importanta si un post foarte important pentru Romania. Eu i-am propus aceasta varianta si a fost de acord cu ea", a spus Dragnea miercuri despre aceasta numire.

Delegatia la Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei va fi condusa de senatorul PSD Titus Corlatean, iar delegatia la Adunarea Parlamentara a NATO de senatorul PNL Vergil Chitac, transmite Agerpres.

Victor Ponta (PSD) va conduce delegatia Parlamentului Romaniei la AP a OSCE, iar Matei Adrian Dobrovie (USR) va fi seful delegatiei Parlamentului Romaniei la Adunarea Interparlamentara a Ortodoxiei.

Delegatia Parlamentului Romaniei la Adunarea Parlamentara a Cooperarii Economice a Marii Negre va fi condusa Roberta Anastase (deputat PNL).

Seful delegatiei la Adunarea Parlamentara a Francofoniei va fi deputatul PSD Nicolae Banicioiu, iar delegatia Parlamentului Romaniei la Adunarea Parlamentara a Mediteranei va fi condusa de deputatul PSD Florin Iordache.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

7838 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Mama ma-sii de cumetrie (Miercuri, 1 martie 2017, 17:50)

    tiberius_p [utilizator]

    Cum dracu sa trimiti un rusofil la OSCE?!? E clar pe cine reprezinta PSD-ul, pe oricine si pe orice mai putin Romania si poporul roman.
    • +14 (14 voturi)    
      Asa functie pt ...... (Miercuri, 1 martie 2017, 18:41)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      .......... un hot si un plagiator ???!!!!! De rasul lumii ne facemmm.......
      • +5 (5 voturi)    
        traducere poza : (Miercuri, 1 martie 2017, 20:36)

        si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        mustatza: "...- Vezi ca te-am facut , fraiere?!!?! "
        mickydutza: : " - Rabdare, Mustacimea Voastra,... rabdare... !!! "

        ... Nu mai bine invatam noi un cantecel?...

        "Daca vesel se ciordeste zi asa...
        Daca vesel se ciordeste zi asa...
        imi bag aia in Grindeanu
        dau muje lui tariceanu
        Scap asha!!!"


        ... SAU NU... !!!!
      • +3 (3 voturi)    
        ras (Miercuri, 1 martie 2017, 22:43)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Ar fi de ras, daca n-ar fi de plans...
    • +5 (5 voturi)    
      Ponta facea scandal pt ca voia o functie de la PSD (Miercuri, 1 martie 2017, 20:41)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      acum stim de ce Ponta facea valuri, stia ca acum imparte PSD functiile BUGETATE - platite din banii nostri - si a zis ca e momentul sa faca gat

      Dragnea i-a aruncat si lui o ciozvarta, numai sa taca
  • +17 (17 voturi)    
    Non grata (Miercuri, 1 martie 2017, 17:53)

    Raju [utilizator]

    Abia astept sa-l vad pe Ponta la o sedinta prin Europa ca sa am ce fluiera! Poate mai primeste un titlu de doctor pe undeva!
    • +4 (4 voturi)    
      non grata (Miercuri, 1 martie 2017, 19:15)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      non grata
      da pentru tot neamu (P$D) nu numai pentru astia
      scos in afara legii
      isi bat joc de o tara intraga
      si se pi.......sa pe noi toti
      halal tara am ajuns sa avem
      Daca nu ne ajuta nimeni din interior eu cred ca ar trebui sa emigram toti
      e bataie de joc la maxim
      noi zicem una si ei .....tot cu melodia lor
  • +11 (11 voturi)    
    Uuu (Miercuri, 1 martie 2017, 17:54)

    mitg [utilizator]

    E bine ca ajunge cu reputatia gata-facuta din mirobolanta sa perioada ca Premier.
  • +3 (3 voturi)    
    Un exercitiu de imagine pt nenea Dragnea, (Miercuri, 1 martie 2017, 18:02)

    anca_2017 [utilizator]

    de cand nenea Ve.Ve. Ponta creste in sondaje...
  • +8 (8 voturi)    
    Erata titlu : (Miercuri, 1 martie 2017, 18:10)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    dracul viu mai tusind , mai mustacind, de fapt a zis :

    Ponta a primit functia de presedinte al delegatiei Parlamentului Romaniei la OSCE. Dragnea: "Pontaste un pRost foarte important pentru Romania"
  • +9 (9 voturi)    
    Dupa ce a facut gura mare mai ieri: (Miercuri, 1 martie 2017, 18:17)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Dragnea: Arunca-i si prostului un colt de paine ca sa taca!
    Plenul: Gata boss!

    M?
  • +6 (8 voturi)    
    o mana spala alta. (Miercuri, 1 martie 2017, 18:25)

    BanateanulVesel [anonim]

    nu-i asa marinimos Dragnea. Tremura izmenele ca Ponta va forma cu catva parlamentari o noua formatiune politica, iar Dragnea pierde majoritatea in Parlament.
  • +7 (9 voturi)    
    Canibalism PSD. (Miercuri, 1 martie 2017, 18:33)

    asavreau [utilizator]

    Zicea Severin când a fost arestat,că cineva îi bagă strâmbe să nu ajungă într-o funcție importantă.A avut dreptate.
    • +3 (3 voturi)    
      that what He h2o Get... (Miercuri, 1 martie 2017, 19:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      acel mobster
    • +3 (3 voturi)    
      crede (Miercuri, 1 martie 2017, 22:46)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Si l-a crezut cineva pe individul asta? Si asa pana l-a condamnat justitia di Romania "tovarasii sai de fapte" isi ispasiser pedeapsa...
  • +13 (13 voturi)    
    sunt sigur (Miercuri, 1 martie 2017, 18:37)

    sorvas [utilizator]

    ascultati la mine ca numirea lui ponta si ciordache pe pozitiile astea sunt de fapt mite mascate. le-a dat functii ca sa se asigure ca o sa taca din gura. probabil ponta si ciordache stiu multe si dragnea le cumpara tacerea.

    mie mi se pare absolut evidenta intentia si miscarea. sunt singurul care crede asta? e evident, absolut 100% :) mafie...
  • +5 (5 voturi)    
    Delegatie de nefrecventabili! (Miercuri, 1 martie 2017, 19:03)

    soundtrack [utilizator]

    Vor sta prin colturi.
  • +5 (5 voturi)    
    domnilor, (Miercuri, 1 martie 2017, 19:23)

    Stapanu [utilizator]

    surasurile & zambetele d-voastre imi provoaca scarba; asta asa, just for case, sunt convins ca va distreaza si mai mult.../ sper sa ajungeti odata unde va e intr-adevar locul
  • +11 (11 voturi)    
    Livache si cu Mitomanu' au inceput sa enumere (Miercuri, 1 martie 2017, 19:33)

    Susufler0 [utilizator]

    fiecare scheletii pe care-i ascunde celalalt in dulap, dupa care Victor-Viorel a primit sefia delegatiei parlamentului Romaniei la OSCE !

    PS. Sa fie primit !
  • +3 (3 voturi)    
    Plata (Miercuri, 1 martie 2017, 20:20)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci asta e avansul. Asteptam lichidarea mitei.

    Imi place ca PSD si PNL are rolurile cheie in relatiile cu ceilalti, dar USR are la ortodoxie.

    E ceva PSD-ul asta... dar, vad ca Dragnea invata din greseli si isi drege relatiile cu inamicii si rivalii din PSD si PNL.

    Trebuie sa gasim o metoda sa ii stergem din istorie cat mai repede. Deja au aprobat cele 19 sisteme de sifonat bani. Daca se si apuca de ele (si cred ca abia asteapta) o sa o ducem mai ceva ca in Evul Mediu :(

    Urmatorul pas e eliminarea ultimelor 2 obstacole: CSM si DNA. Dupa cele va elimina si daca UE se desteapta si vede ce se intampla si se spala pe maini de noi, ai Rusiei vom fi.
    Trebuie sa ne miscam repede.
  • +3 (3 voturi)    
    Capriciul lui ponta a fost satisfacut. (Miercuri, 1 martie 2017, 21:29)

    gayon [utilizator]

    A ajuns presedinte. Domnu Goe nu mai inceta cu mofturile, asa ca tanti Mita si-a onorat promisiunea. Cum ar arata lumea fara Caragiale? Trista! Nu-i asa?
  • +3 (3 voturi)    
    Exportam un deseu profesional si politic ! (Joi, 2 martie 2017, 5:04)

    Plagarus [utilizator]

    Cu d'alde astia defilam prin Europa ? Dupa rusinea cu Severin,acum ia startul Viorel ex doctorel ?
  • +3 (3 voturi)    
    acu' nu mai e Coldea (Joi, 2 martie 2017, 6:28)

    nedumeritul [utilizator]

    Fratilor ! Coldea nu mai e ! Putem sa ne desfasuram. E drept ca e tarziu dar vom recupera !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Gargara... (Joi, 2 martie 2017, 17:01)

    cerceteaza [utilizator]

    Ponta a fost tras pe linie moarta. Ca sef al delegatiei Parlamentului roman la Adunarea Parlamentara a OSCE este un fel de presedinte de comitet de scara de bloc, intr-un imobil cu 55 de scari. Rahat cu perje!
    Singurul roman, care a ocupat o functie, cat de cat importanta in OSCE a fost Adrian Severin, care, scos din delegatia parlamentara romaneasca la OSCE, pentru ca partidul sau nu i-a iertat siceritatea cand a declarat ca presa romaneasca este plina de securisti, a fost salvat de PNTCD, care, sacrificandu-l pe Cornel Sturza Popovici, i-a oferit lui Ad. Severin locul in delegatie si l-a sustinut pentru ocuparea functiei de Presedinte al Adunarii Parlamentare a OSCE pentru o perioada de 4 ani si inca cativa ani ca presedinte de onoare. Dar si atunci, ca presedinte al Adunarii Parlamentare, nu era decat un mic bec pe o craca a bradului OSCE, condus de acest Schulz, care acum ii sufla in ceafa lui Junker.
    Sa nu mai amintesc si de rahatul obtinut de OSCE in conflictul din Transnistria.
    Nici nu stiu de ce mai exista OSCE...
    Sigur, ca sa ne aflam in treaba este chiar foarte necesar...