Contra-atacul PNL la cresterile de salarii pentru bugetari: propune scaderi majore la impozitul pe venit, impozitul pe profit si la contributiile sociale platite de companii

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 1 martie 2017, 12:41 Actualitate | Politic

Florin Citu
Foto: Agerpres
Senatorul PNL Florin Citu a depus un proiect legislativ de modificare a Codului Fiscal care prevede reduceri majore ale contributiilor de asigurari sociale - 7,25 puncte procentuale - si a impozitiului pe venit si pe profit - de la 16% la 10%. Proiectul este sustinut de mai multi parlamentari PNL intre care si presedintele interimar, Raluca Turcan.

Astfel, cotele de contributii de asigurari sociale scad cu 7,25 pp, in care 0,5 pp la angajat si 6,75 pp la angajator. "Contributiile totale datorate de angajat, incluzand contributiile pentru asigurari sociale (10%), contributiile pentru asigurari de sanatate (5,5%) si contributiile pentru asigurari de somaj (0,5%), vor atinge, incepand cu data de 1 octombrie 2017, procentul total de 16%, sustin initiatorii.

"Acest proiect de lege urmareste diminuarea poverii fiscale pe piata munctii prin promovarea masurii de reducere a cotei de contributie de asigurari sociale datorata de angajator si angajat, reducerea cotei de impozitare a venitului, reducerea cotei de impozitare a profitului, transferul platii asigurarii de somaj in totalite catre angajat si reducerea cotei de contributii pentru concedii si indemnizatii" se arata in expunerea de motive semnata de Citu.

Raluca Turcan a prezentat proiectul intr-o conferinta de presa sustinuta miercuri.

"PNL pune pe masa guvernantilor o solutie de crestere a veniturilor cu 8 mld. lei, dar cu sprijinul mediului de afaceri. Guvernul PSD ALDE a lasat balta economia si se ocupa doar de obsesiile si interesele domnilor Dragnea si Tariceanu: distrugerea institutiilor si a statului de drept. Guvernul PSD trebuie sa iasa din agenda politica proprie si sa puna accentul pe sprijinirea celor care produc pentru a produce si mai mult. Partidul National Liberal vine astazi in fata opiniei publice cu un pachet de propuneri de stimulare a dezvoltarii sectorului privat. Consideram ca aceasta este abordarea corecta, fireasca, in acord cu necesitatile momentului. NU cresterea ajutoarelor sociale, ci cresterea sprijinului pentru cei care produc banii pentru ajutoarele sociale" a declarat miercuri Turcan intr-o conferinta de presa.

"Mediul privat, in special zona intreprinderilor mici si mijlocii, este impovarat excesiv de costurile privind forta de munca si este nestimulat sa ofere salarii mai mari, fara sa piarda locuri de munca. Guvernul majoritatii PSD-ALDE nu a luat nicio masura de compensare a deciziilor care ingreuneaza din ce in ce mai mult activitatea economica a intreprinzatorilor onesti din Romania. De la 1 Martie Guvernul in functiune promisese in fata mediului de afaceri ca va lua niste masuri. A ratat momentul. Au folosit ordonantele doar pentru cheltuielile bugetare in timp ce masurile pentru mediul de afaceri le-au plasat in Parlament cu scopul evident de a amana si a-i amagi pe beneficiari" a continuat ea.

Vezi aici in integime textul proiectului de lege

Citu sustine ca sunt preconizate si alte efecte pozitive pe langa cele bugetare directe, precum cresterea competitivitatii bunurilor si serviciilor produse in interiorul tarii, cresterea atractivitatii mediului de afaceri romanesc pentru investitorii straini, sustenabilitatea pe termen lung a unor bugete.

Proiectul a fost depus la Senat marti pe 28 februarie iar initiatorii au solicitat dezbaterea lui in procedura de urgenta.

Daca este votata, legea ar urma sa intre in vigoare cu data de 1 a lunii urmatoare publicarii in Monitorul Oficial.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

10720 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    Bravo..... (Miercuri, 1 martie 2017, 12:44)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    poate mai avea cineva dubii că usl nu mai trăieste. Trăieste din plin.
  • +6 (18 voturi)    
    PNLSD - partidul unic incepand din 1946 (Miercuri, 1 martie 2017, 12:53)

    dexpropriat [utilizator]

    Scaderile tuturor veniturilor la bugetul de stat au un singur scop: falimentul statului roman si alungarea din tara a creierelor nealterate de hotie si minciuna.
  • +3 (11 voturi)    
    O taxe si impozite,trai pe vatrai in RO !!! (Miercuri, 1 martie 2017, 13:04)

    Plagarus [utilizator]

    Astia cred ca avem grandioase rezerve de uraniu,petrol,resurse de gaz pentru a încălzi toată Europa..................????
  • +2 (8 voturi)    
    Pai daca romanii (Miercuri, 1 martie 2017, 13:12)

    AdrianRO [utilizator]

    doar la astfel de chestii voteaza.
  • 0 (10 voturi)    
    cineva... (Miercuri, 1 martie 2017, 13:13)

    liviu_ [utilizator]

    din pnl sau psd s-a uitat la avertismentele ue cu privire la deficitul bugetar?! aparent nu!

    as dori sa ne explice atat pnl cat si psd... cum o sa ne incadram in deficitul bugetar de 3% cu astfel de masuri... si eventual, ce taxe se vor mari!
  • +5 (13 voturi)    
    Asa, baieti (Miercuri, 1 martie 2017, 13:14)

    aladdin [utilizator]

    Nu va lasati mai prejos. Nimeni sa nu mai plateasca taxe si tuturor sa li se mareasca salariile/pensiile. Care era target-ul de curs valutar? 50 lei/euro?
  • 0 (10 voturi)    
    Si va mirati ca se voteaza cum se voteaza (Miercuri, 1 martie 2017, 13:17)

    Anonym [utilizator]

    Pai daca la pomeni electorale pe partea de cheltuieli raspunzi cu pomeni electorale pe partea de venituri...normal ca lumea va zice "aceeiasi oameni" sau establishment

    Cand toti trag semnale de alarma, cand avem politici monetare favorabile, context international super-favorabil...tu in loc sa strangi bani pt zile negre, cheltui toata rezerva? :))
    Sau credeti ca vom trai in lapte si miere vreo 50 de ani de acum inainte?
  • +13 (15 voturi)    
    Stop cheltuieli populiste! (Miercuri, 1 martie 2017, 13:34)

    Precup [utilizator]

    Sa reduci taxele este normal. Banii sunt ai oamenilor si e normal ca statul sa le ia mai putin din avut. Problema nu sunt taxele, ci cheltuielile. PSD e la putere, n-are decat sa tina cheltuielile in frau.

    Repet: PROBLEMA SUNT CHELTUIELILE!

    Daca scad taxele, banii nu dispar din tara si nici din economie. Doar ca nu mai intra la stat, ci raman in partea privata a economiei. Foarte bine!
  • +1 (9 voturi)    
    exact ca la gradinita (Miercuri, 1 martie 2017, 13:35)

    bogdan1477 [utilizator]

    Unii maresc pensii, ceilalti taie impozite. De parca dezvoltarea unei tari sta in modificatul pensiilor si impozitelor.... probabil asta e limita lor intelectuala.

    Da' ceva reforma a invatamantului, reforma in domeniul sanatatii, plan de constructie de autostrazi, de facilitati fiscale pentru fabrici in zonele defavorizate, o reforma constitutionala, etc, etc, nu sunteti in stare sa produceti?!? E in mod evident mai complicat decit sa ajunti ca tu propui scaderea impozitelor, dar daca vrei sa te adresezi electoratului non-psd, ai nevoie de niste argumente mult peste a scadea impozitul...
  • +10 (10 voturi)    
    :-( (Miercuri, 1 martie 2017, 14:10)

    msk [utilizator]

    citesc comentariile si nu-mi revin !
    Majoritatea nu inteleg deloc ce incearca Florin Catu ... asimileaza masurile care vor insanatosi mediul de afaceri pomenilor de tot felul pe care PSD le promoveaza de la castigarea alegerilor incoace.

    NU se poate sa tot dai in calul care trage !!! Mediul privat trebuie sa primeasca o gura de oxygen !

    Ar fi fost foarte OK daca exista o minima decenta in cheltuirea banului public - dar din pacate PSD nu a stiut niciodata sa faca asta.
    Asa ca trebuie stimulat mediul de afaceri sa produca mai mult- si asta se face cu mai mici si cu un mediu economic mai prietenos !
  • -7 (9 voturi)    
    De unde l-au reinviat pe asta ? (Miercuri, 1 martie 2017, 14:14)

    all23 [utilizator]

    Acest Citu nu era pe la RATB ? Cu toate mismasurile de acolo ?
    De ce sa scada impozitarea pe firme ?
    Pentru angajati statul ia 50% din cat produce un angajat ( valoare muncii lui - declarate ) Oare firmele , cu 16% pe profit plus 10 % ( parca) pe dividende sunt mai importante decat oamenii ? Si sa nu uitam ca firmele au acea schema de deductibilitati ( adica scad toate cheltuielile si doar pe restul platesc impozit ) .
    Daca luam in calcul si ultima reducere de 5 % , care s-a aplicat angajatorilor , urmatoarea , tot de 5% ar trebui acordata angajatilor.
    De ce nu recomanda nea Florin ca sumele pe care le platesc firmele pentru angajati , sa fie trecute tot in sarcina angajatului , sa fie stipulate in contractele de munca, iar retinerea si neplata lor in termen de 30 de zile sa duca automat la dosar penal pentru toti decidentii firmei : administrator , contabil etc ....
    • +2 (2 voturi)    
      :-( (Joi, 2 martie 2017, 9:09)

      msk [utilizator] i-a raspuns lui all23

      RATB ? poate ING .... este o mica diferenta.
      Oricum nu avea sanse sa ajunga la RATB - omul are studiile facute in USA, nu se incadra cerintelor ptr un job la RATB :-)
  • +5 (5 voturi)    
    Tarziu si necredibil! (Miercuri, 1 martie 2017, 14:50)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    PSD deja a scazut impozitul pentru micile firme. Oarecum l-a adus pe acolo pe unde platesc marile firme. Masura se combina excelent cu micsorarea masiva a numarului de bugetari! Daca vrea sa militeze pentru ceva si nu stie pentru ce (pentru ca e plin de trepadusi si securisti nu oameni din afaceri) sa militeze pentru imbunatatirea mediului de afaceri, sa se micsoreze pozitiile de forta ale statului pe batatura celui care a indraznit sa investeasca in aceasta tara si pentru micsorarea masiva a numarului de bugetari! Sa-si propuna sa ajunga la jumatate si sa fie solutii cum sa faca asta sustenabil.