Raetchi: E inadmisibil ca un politician care a fost cercetat de DNA sa solicite demisia sefului DNA, asa cum face Tariceanu obsesiv

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 28 februarie 2017, 12:43 Actualitate | Politic

Ovidiu Raetchi
Foto: Facebook - Ovidiu Raetchi
Deputatul PNL Ovidiu Raetchi critica solicitarea lui Calin Popescu-Tariceanu ca procurorul-sef DNA sa demisioneze ca urmare a deciziei Curtii Constitutionale de luni, afirmand ca este "inacceptabil faptul ca politicieni direct vizati de anchetele DNA ataca" insititutia.

Ce scrie Raetchi pe Facebook:

"E inadmisibil ca un politician care a fost cercetat de DNA sa solicite demisia sefului Directiei Nationale Anticoruptie cu orice prilej - asa cum procedeaza, cumva obsesiv, Tariceanu. Cel mai important castig dupa Revolutia din 1989, odata cu stabilizarea regimului pluralist, este edificarea unui sistem juridic puternic, capabil si dispus sa cerceteze politicieni suspectati de coruptie. Aceasta capacitate - pe care nu o gasim in alte state din Estul Europei - a facut din Romania un reper regional. Faptul ca politicienii care sunt direct vizati de anchetele DNA ataca Directia cu orice ocazie este inacceptabil. Ei se afla, in mod vadit, intr-un conflict moral de interese. Din momentul in care au fost pusi sub acuzare, singura lor preocupare politica a devenit, din senin, "lupta impotriva oprimarii cetatenilor". In fapt, lupta pentru distrugerea si inlocuirea procurorilor care si-au luat in serios menirea. Intr-o ordine morala fireasca, politicienii penali ar fi primii care ar trebui sa demisioneze din functii publice cu miza - nu sa se agate dizgratios de putere pentru a ataca procurorii cu orice prilej."





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5603 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Corect (Marţi, 28 februarie 2017, 12:45)

    mitg [utilizator]

    Dar senilul de Tariceanu nu-si da seama ca e jenibil de-a dreptul.
    • -5 (13 voturi)    
      ABERANT (Marţi, 28 februarie 2017, 13:25)

      DinuNedelea [anonim] i-a raspuns lui mitg

      Sunt anti PSD si il detest pe Tariceanu. DAR sa imi explice si mie cineva logica asta ridicola si datatoare de fiori pentru democratie: e suficient sa fii ACUZAT de un procuror ca sa iti dispara legitimitatea unei critici???? Spun acuzat de un procuror, nu hotarat vinovat de un judecator!!!! Ce Dumnezeu ati orbit toti? Nu contest ca Tariceanu are un interes personal in criticile lui si in postura fatisa anti-DNA. Insa daca e suficient sa pui sub acuzare pe cineva pentru a-l "asasina" politic si a-l reduce la tacere, atunci sa nu ne mai miram de o clasa politica idioata daca le urmam logica falacioasa.
      • +12 (14 voturi)    
        Probabilitatea statistica ... (Marţi, 28 februarie 2017, 13:31)

        za-k [utilizator] i-a raspuns lui DinuNedelea

        ca un acuzat sa fie si vinovat e cam 100% la politicienii nostri. Teoretic ai dreptate, practic ... e Romania :)
      • +9 (11 voturi)    
        exista o diferenta (Marţi, 28 februarie 2017, 13:45)

        danzigk [utilizator] i-a raspuns lui DinuNedelea

        opinia e libera (garantata de Constitutie). Insa taica cel senil nu are o opinie... el nu "crede" ca d-na Kovesi ar trebui sa-si dea demisia... el CERE ca d-na Kovesi sa-si dea demisia. Aici e aberatia... ma rog, aberatia e ca acest personaj este nr. 32 in stat!!!
      • +5 (7 voturi)    
        Nu este aberant deloc (Marţi, 28 februarie 2017, 15:23)

        Calin02 [utilizator] i-a raspuns lui DinuNedelea

        Statistica spune ca 90% din cazurile instrumentate de DNA se finalizeaza cu condamnari. Deci se pare ca oamenii astia nu vorbesc fara probe si dosare solide.

        Aberant este linsajul mediatic la care sunt supusi indezirabilii de catre media aservita.
        • -3 (7 voturi)    
          Aberant x 2 (Marţi, 28 februarie 2017, 15:44)

          DinuNedelea [anonim] i-a raspuns lui Calin02

          Aberant e sa intervii cu STATISTICA intr-o astfel de inferenta. Daca e suficienta statistica de ce sa ne mai obosim sa ii JUDECAM? Ceea ce spun eu e simplu si e usor de inteles daca ai discernamant, chiar daca e in raspar cu ce credem noi despre vinovatia lui Tariceanu or whatever. Pana si Tapalaga in ultimul articol in care analiza bilantul DNA pe 2016 spunea ca s-au facut si dosare pe genunchi, fara dovezi solide care au fost desfiintate umilitor de catre judecatori. Nu e nevoie de munti de astutie ca sa intelegi ca nu e suficient sa fii VIZAT de DNA (cum spune Raetchi) pentru a ti se inchide gura. E nevoie sa fii dovedit vinovat. Daca ne intereseaza democratia si justitia, Daca nu, foarte bine, e suficient sa fii parat si acuzat de Procuratura ca sa fii deja linsat, ca pe vremea comunistilor. Dreptul la aparare e un moft, prezumtia de nevinovatie e un moft, logica e un moft etc etc
  • +10 (10 voturi)    
    dap (Marţi, 28 februarie 2017, 13:08)

    Nevermind [utilizator]

    La fel de inadmisibil ca pupilul lui voiculescu, fostul sef facias, sa fie penelist de frunte si de "dreapta".
  • +13 (15 voturi)    
    scarbavniceanu : (Marţi, 28 februarie 2017, 13:11)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    " Am spus si repet : puterea absoluta corupe absolut. "

    Bine macar ca recunosti, tmm de ciocoi bashinos si obosit !!!

    Vezi ca si bashinile se amendeaza prostu' satrei !!! ( vezi cazul Slobozia).
  • +5 (5 voturi)    
    Amuzant Tariceanu asta (Marţi, 28 februarie 2017, 14:44)

    danut1 [utilizator]

    1. " Am spus si repet : puterea absoluta corupe absolut."

    Pai ast au a zis-o el a zis-o altcineva :) acum isi aroga si ce a zis altcineva ? :))

    2 E normal sa poti critica, dar toate lucrurile trebuie facute cu moderatie si echilibru.
    Cand critici o chestie de dimineata pana seara si esti in conclict cu acea chestie, e clar ca ai ceva impotriva, si motivele nu conteaza daca sunt reale sau nu.
    Deci in acel moment trebuie sa intre in functiune ignorarea acelei opinii.

    3. procurorul sef si seful DNA nu ar trebui s amia fie alesi de politicieni. Ar trebui sa existe un sistem intern de promovare fara sa poata fi influentat din exterior. Si in acel moment daca dispare seful DNA vine urmatorul din spate si ocupa functia si o sa continue munca fara deraieri.
    • +1 (1 vot)    
      Foarte buna idee: (Marţi, 28 februarie 2017, 16:14)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui danut1

      "procurorul sef si seful DNA nu ar trebui sa mai fie alesi de politicieni. Ar trebui sa existe un sistem intern de promovare fara sa poata fi influentat din exterior. Si in acel moment daca dispare seful DNA vine urmatorul din spate si ocupa functia si o sa continue munca fara deraieri."
  • +3 (5 voturi)    
    in sfarsit! (Marţi, 28 februarie 2017, 15:03)

    liviu_ [utilizator]

    credeam ca nu o sa zica nimeni asta!