Un deputat PNL propune ca orele suplimentare sa fie scutite de impozitul pe venit si de plata contributiilor la sanatate si somaj

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 28 februarie 2017, 11:23 Actualitate | Politic

Claudiu Racuci
Foto: cdep.ro
Deputatul PNL de Alba Claudiu Racuci a depus o propunere legislativa pentru modificarea Codului Fiscal care prevede ca orele suplimentare lucrate de angajatii cu norma intreaga vor fi scutite de impozitul pe venit, de contributiile sociale de sanatate, de somaj, riscuri de accidente.

"Am depus astazi, la Camera Deputatilor, impreuna cu mai multi colegi deputati din PNL o propunere legislativa pentru modificarea si completarea Codului fiscal, care va aduce beneficii majore atat angajatorilor, cat si angajatilor din sectorul privat si va contribui la o mai buna colectare a sumelor stranse la bugetul asigurarilor sociale. Este vorba despre o relaxare fiscala puternica aplicata asupra muncii suplimentare. Mai precis, orele suplimentare lucrate de angajatii cu norma intreaga vor fi scutite de impozitul pe venit, de contributiile sociale de sanatate, de somaj, riscuri de accidente.

"Pentru orele suplimentare realizate se vor plati numai contributii de asigurari sociale, de 10,5%, contributia angajatului, contributii care vor sprijini angajatii sa obtina un punctaj superior la pensionare si vor diminua deficitul pe care il are in prezent fondul de pensii. Exista, evident, si un plafon, deja definit de Codul muncii, al numarului de ore suplimentare pe care le poate efectua intr-o luna un angajat, de 32 de ore. Asadar, facilitatea priveste strict orele suplimentare efectuate in limita acestui plafon si doar pentru angajatii din sectorul privat, care sunt incadrati cu norma intreaga" precizeaza deputatul, intr-un comunicat de presa.

"Din cate am vazut cu totii, in bugetul PSD pentru 2017 nu sunt bani suficienti nici macar pentru acoperirea salariilor pe tot parcursul anului, dar apoi si pentru plata orelor suplimentare. Deci, pentru plata orelor suplimentare in sectorul public raspunde Guvernul Grindeanu-Dragnea. Ceea ce putem face noi, ca liberali, este sa stimulam productivitatea si competitivitatea agentilor economici din mediul privat. Din cauza fiscalitatii atat de mari aplicate asupra muncii, foarte putini agenti economici platesc ore suplimentare, desi si-ar dori sa creasca propriile afaceri. La randul lor, si angajatii si-ar dori salarii mai mari, muncind inca 1-2 ore suplimentare pe zi. Dar cum poti sa-l convingi daca el castiga inca foarte putin la salariu? Cum poti stimula un agent economic sa produca mai mult, daca nu gaseste personal pregatit sau chiar nu mai gaseste deloc forta de munca? Pentru acest motiv am venit in intampinarea celor doua categorii, angajati si angajatori, dar ne-am gandit si la deficitul bugetului asigurarilor sociale care ar fi unul dintre castigatorii acestei masuri. Am toata increderea ca o astfel de masura va fi extrem de bine receptata in mediul privat, motiv pentru care am convingerea ca, desi proiectul este initiat de PNL, el va fi sustinut si de parlamentarii de la alte partide",  a mai adaugat deputatul PNL.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1684 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    bravo (Marţi, 28 februarie 2017, 11:30)

    drago [utilizator]

    In sfirsit un deputat vine cu o propunere desteapta!
    • +1 (7 voturi)    
      asta e propunere desteapta?!? (Marţi, 28 februarie 2017, 12:38)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui drago

      Oare nu vor fi tentati toti patronii sa angajeze pe salariu oficial mic si sa dea cit mai mult din salariul efectiv pe "ore suplimentare"? Sau mai simplu, angajez cu jumate de norma si 4 ore/zi sunt ore suplimentare.
  • +3 (5 voturi)    
    speechless (Marţi, 28 februarie 2017, 11:33)

    moka [utilizator]

    cu propuneri si specimene d'astea o sa-si revina liberalii cand om fi in EURASIA.
  • 0 (4 voturi)    
    super idee (Marţi, 28 februarie 2017, 11:33)

    eduardst [utilizator]

    Imi fac un contract cu o ora pe saptamana si lucrez 39 de ore suplimentare. Ce ar putea merge rau ?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu merge cum ti-ai dori tu... (Marţi, 28 februarie 2017, 12:44)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui eduardst

      Este doar pentru cei angajati cu norma intreaga in sectorul privat!
      O masura buna!
      • 0 (2 voturi)    
        hai sa vedem cit de buna e (Miercuri, 1 martie 2017, 11:44)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Ce zici daca patronul imi scade salariul de 4000 de lei la 2000 pe 8 ore plus inca 2000 de lei pe 4 ore suplimentare executate acasa sau pe teren? Si ca sa fiu de acord imi mai da si o prima de 200 de lei pe orele suplimentare ca sa-mi convina si mie.

        Masura asta nu face decit sa incurajeze eludarea platii impozitelor.
        • +1 (1 vot)    
          #bogdan 14177 (Miercuri, 1 martie 2017, 13:23)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          1. Exista un cod al muncii si nu ti se va putea scadea salariul de baza la jumatate pentru ca ai un contract de munca...angajatul este foarte bine protejat de legislatia muncii (daca esti angajat legal).
          2. Orele suplimentare pot fi platite numai in cuantum de 32/luna.
          Sub nici un scenariu nu ai cum sa primesti pentru 4 ore suplimentare acelasi salariu ca pentru programul normal (2000 lei cum este exemplul tau).
          Orele suplimentare se platesc la salariul tarifar pe care il ai in comtract.
          In exemplul tau nu are cum sa ti se plateasaca aproximativ 80-90 ore suplimentar/luna ci doar maximum 32.
          3. Orele suplimentare se platesc doar de firmele care au nevoie de asa ceva ...in firme care au productie, constructii, transport, etc.
          Nu suntem la stat si hai ca ne mai facem ca muncim o ora in plus...
          Daca ai citi cu atentie amendamentul la lege ai vedea ca eu ca si angajator as fi interesat sa platesc ore suplimentare decat sa mai angajez oameni in plus iar tu ca angajat ai fi platit legal pentru orele pe care le muncesti in plus.
          I-ar conveni si angajatorului si angajatului iar statul ar castiga in plus CAS - platit de angajat pe orele suplimentare.
          Nu este o masura de stanga pentru ca statul nu plateste nimic aici...este vorba de firme private.
          Ti-as putea exemplifica in continuare dar nu am timp...si probabil ca nu ai pricepe tot angrenajul economic din spate.
          Fara suparare!��
          • -1 (1 vot)    
            Tu pe ce lume traiesti? (Vineri, 3 martie 2017, 10:28)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

            1. daca vine patronul si zice ca in loc de 4000 iti face salariul 4200 cu schema asta, macar jumatate din cei intrabati spun da. Iar codul muncii o fi functional la firmele mari si foarte mari, da' la patronul cu 10-20 de angajati n-are nici o valoare.
            2. bun, 2 ore suplimentare platite dublu. Asta e problema?
            3. si domeniile alea nu-s suficiente? Si poti adauga acolo si serviciile, unde se fac ore suplimentare la greu

            Masura e protectionista si incurajeaza coruptia. Tu ca stat nu trebuie sa incurajezi orele suplimentare. Pleacind de la premiza ca acea munca va fi oricum facuta de cineva, statului ii convine sa aiba 1.200 de angajati care muncesc 8 ore decit 1.000 care muncesc 10 ore. 200 de angajati in plus inseamna 200 de ajutoare sociale mai putin, 200 de oameeni care consuma mai mult. Iar 1000 de oameni care muncesc 8 ore inseamna 1000 dde oameni care coonsuma mai mult pentru ca au 2 ore in plus timp liber, 1000 de oameni care se imbolnavesc mai greu pentru ca nu se suprasolicita, si tot asha. Daca iesi nitel din logica interesului tau personal si vezi imaginea de ansamblu, nu poti sa nu vezi prooblema.
            • +1 (1 vot)    
              Eu sun in lumea reala (Vineri, 3 martie 2017, 11:11)

              paonipao [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              dar tu fabulezi si continui sa fii in eroare!
              Exempul tau ti-am explicat ca nu sta in picioare.
              Daca totusi ar exista un patron excroc ce ar propune sa ti plateasca jumatate de salariu pe ore suplimentare (chiar daca legal nu este posibil), atunci cei ce ar accepta treaba asta( pentru 200 lei cum sti tu) sunt chiar " vai mama lor".
              Chiar nu cred ca jumatate din cei intrebati ar accepta sa fie parte intr-o actiune ilegala!
              Dar ce stiu eu ca si antreprenor cinstit...si idealist?!
              • 0 (2 voturi)    
                pai hotaraste-te (Marţi, 7 martie 2017, 12:22)

                bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

                Esti "antreprenor cinstit...si idealist", sau esti in lumea reala?!?

                In lumea reala treaba merge asha:
                1. concurentul gigel aplica schema asta si isi scade costurile salariale
                2. scade pretul produsului pina te falimenteaza
                3. iti cumpara afacerea falimentara si aplica si acolo aceeasi tactica.

                Daca ai fi afacerist ai sti lantul asta de consecinte.
                • +1 (1 vot)    
                  Gigel al tau (Marţi, 7 martie 2017, 15:01)

                  paonipao [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                  daca aplica schema ta este in afara legii!

                  Nu am nici o temere ca asemenea agarici ( care isi spun oameni de afaceri) imi vor periclita mie vreodata existenta pentru simplul motiv ca nu ma voi intersecta cu domeniul lui Gigel de activitate unde angajatii lui se bucura la 200 de lei.

                  Exista si firme care produc valoare adaugata mare, cu angajati profesionisti platiti bine si mai ales cu manageri care sunt instruiti sa nu fenteze legea si sa nu faca compromisuri de frica concurentei.
                  Asta este motivul pentru care realitatea mea este alta!
                  Dar tu nu ai cum sa sti si sa intelegi pentru simplul motiv ca lucrezi pentru Gigel!

                  Transmte-i lu Gigel ca fiecare pasare pe limba ei da faliment!
                  • 0 (0 voturi)    
                    nu vorbim de nise (Vineri, 10 martie 2017, 11:51)

                    bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

                    OK, domeniul tau o fi cu profesionisti bine platiti. Al meu e la fel. Dar nu despre astfel de nise vorbim, ci de economie in insamblu. De spalatoria auto, de mici magazine, de constructii, de tursim. Si acolo nu-s profesioniti platiti cu 3000 de euro care, chiar sa le propui scheme din astea, te-ar refuza imediat.
  • +2 (4 voturi)    
    PSD nu scuteste asa ceva! (Marţi, 28 februarie 2017, 11:37)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cum sa-i lase unui fraier care munceste 10 ore cateva sute de lei pentru truda lui! Sa munceasca mai mult!


    Mai bine ii da degeaba 400 ron la ajutoare sociale unui individ care mai si fura si de la vecini!
  • +1 (1 vot)    
    PSD nu scuteste asa ceva! (Marţi, 28 februarie 2017, 11:37)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cum sa-i lase unui fraier care munceste 10 ore cateva sute de lei pentru truda lui! Sa munceasca mai mult!


    Mai bine ii da degeaba 400 ron la ajutoare sociale unui individ care mai si fura si de la vecini!
  • +1 (5 voturi)    
    figura dansului (Marţi, 28 februarie 2017, 11:46)

    sadestwank [utilizator]

    imi provoaca o dorinta nemarginita sa imi depun actele de emigrare.
    Daca asta este opozitia suntem o tara complet secatuita de valori.
  • 0 (0 voturi)    
    O idee buna (Marţi, 28 februarie 2017, 12:02)

    t4v1 [utilizator]

    Din discutiile pe care le am cu colegii din firme unde se face overtime serios, se plateste intodeauna la buget nu la ora. Adica muncesti 10 ore in + dar nu primesti bani decat de 5...cand sunt.

    Si evidenta acestor ore e o problema. Sa nu credeti ca vreun HR-ist tine vreodata evidenta. Ore in plus = cost pentru firma.
    • +3 (3 voturi)    
      O prostie ca angajatii suporta asa ceva ! (Marţi, 28 februarie 2017, 12:41)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      O firma care nu plateste orele suplimentare, si/sau nu le declara trebuie inchisa si patronul bagat in puscarie !
  • +1 (5 voturi)    
    pnl e psd? (Marţi, 28 februarie 2017, 12:43)

    bogdan1477 [utilizator]

    Astea-s masuri de dreapta?!? Sa scazi impozitele la orele suplimentare? Adica sa incurajezi orele suplimentare de munca? adica pe acelasi volum de munca sa ai mai putini angajati si in consecinta mai multi asistati? Si peste citiva ani parte din angajatii care muncesc 10-12 ore/zi sa se imbolnaveasca si sa ajunga sa creasca costurile asigurarilor de sanatate?

    Asta e tot ce poate PNL, sa dea pomeni? In loc sa veniti cu un program articulat de dreapta, cu masuri economice concrete, cu planuri de dezvoltare, cu reforme in domeniile sensibile, voi va luati la intrecere cu PSD care da mai mult?
    • 0 (2 voturi)    
      Opreste-te omule! (Miercuri, 1 martie 2017, 15:31)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Angajatorul nu plateste orele suplimentare la acelasi nivel de munca ( cum spui tu), el va plati ore suplimentare numai daca va avea nevoie sa-si suplimenteze productia in tr-o zi (de exemplu) deci numai daca are nevoie, iar tu ca si angajat poti accepta sau nu!
      Orele suplimentare sunt pentru cei care vor sa primeasca un ban in plus!
      Asta nu te transforma in asistat social !
      Nu ma intereseaza de unde vine propunerea asta dar este foarte buna...macar de s-ar aplica.

      Nu mai comenta, ca esti pe langa complet!
      • -1 (1 vot)    
        ihi (Marţi, 7 martie 2017, 12:23)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        In luma ideala in care traiesti tu asha o fi.

        In lumea reala, orice portita legislativa e speculata pentru a scadea costurile.
        • +1 (1 vot)    
          Este corect (Marţi, 7 martie 2017, 15:10)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ce spui atata timp cat nu incalci legea!
          Concurenta se justifica atunci cand toti joaca si respecta aceleasi reguli.
          Altfel nu ma intereseaza!