Sporul de risc si solicitare neuropsihica de 50% din salariu pentru functionarii publici, adoptat de Senat

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2017, 18:43 Actualitate | Politic

Plenul Senatului a votat luni acordarea unui spor de risc si solicitare neuropsihica de 50% din salariul de baza pentru functionarii publici, dupa ce Curtea Constitutionala (CCR) a respins partial prevederea legislativa, mentionand ca sporul poate fi acordat, dar ca el nu poate face parte din salariul de baza asa cum prevazuse initial Parlamentul, scrie News.ro.

Acordarea sporului de risc si solicitare neuropsihica de 50% din salariul de baza lunar a fost adoptata cu 88 de voturi "pentru", 11 "impotriva" si o abtinere. Prevederea a fost inclusa in legea 188/1999 privind statutul functionarilor publici.

"Pentru compensarea activitatii specifice, functionarii publici din cadrul Agentiei Nationale a Functionarilor Publici beneficiaza si de un spor pentru risc si suprasolicitare neuropsihica de 50%, aplicat la salariul de baza lunar", este modificarea adoptata luni de plenul Senatului la legea 188/1999.

In noiembrie 2016, dupa o sesizare a guvernului Ciolos, CCR a decis ca sporul pentru risc si suprasolicitare neuropsihica poate fi acordat functionarilor publici, dar fara a fi inclus in salariul de baza.

Textul initial al modificarii legii 188/1999 prevedea ca "pentru compensarea activitatii specifice, personalul ANFP beneficiaza si de un spor pentru risc si suprasolicitare neuropsihica de 50%, aplicat la salariul de baza lunar, care face parte din acesta si care constituie baza de calcul pentru sporuri si alte drepturi care se acorda in raport cu salariul de baza".

Practic, CCR a declarat neconstitutionala a doua parte a articolului, anume "care face parte din acesta si care constituie baza de calcul pentru sporuri si alte drepturi care se acorda in raport cu salariul de baza". Explicatia judecatorilor constitutionali a fost ca reglementarea respectiva ar fi introdus un privilegiu in privinta modalitatii de determinare a salariului de baza, ajungandu-se la situatia in care alte sporuri ar putea sa fie calculate avand drept baza si sporul de risc si suprasolicitare neuropsihica, ceea ce echivaleaza cu legiferarea unui spor la spor.

"O atare solutie legislativa nu poate fi acceptata din perspectiva reglementarii de drept comun aplicabila tuturor persoanelor angajate intr-un raport de munca, respectiv art.160 din Codul muncii, potrivit caruia "salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri". Asadar, in acceptiunea deciziei Curtii, sporul pentru risc si suprasolicitare neuropsihica poate fi acordat personalului ANFP, dar fara ca sporul astfel stabilit sa constituie baza de calcul pentru determinarea salariului de baza", au explicat judecatorii CCR.

Senatul este prima camera sesizata in acest caz, legea trebuind votata si de Camera Deputatilor pentru a fi adoptata.


Citeste mai multe despre   






















18185 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Strigator la cer (Luni, 27 februarie 2017, 19:07)

    hamangiu [utilizator]

    Constructorii...minerii..muncitorii in general ar trebui sa aiba atunci spor de 200%
    • +9 (9 voturi)    
      Nu ma deranjeaza sporul...CI PERFORMANTA LOR! (Luni, 27 februarie 2017, 20:14)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

      ...aia e problema Romaniei, salariile funct.publici (alti decat prin ministere si centrale) sunt mici dar si asa sunt prea mari pt performata muncii lor!
      Eu le-as dubla salariul dupa ce as face fisa postului si circuitul hartiilor in aparatul de stat si as da afara jumatate din ei!
      • +2 (2 voturi)    
        Domne, tre să-i înțelegem și pă ei (Marţi, 28 februarie 2017, 11:28)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Că dacă ministrul le cere să facă ilegalități (vezi Ciordache și OG 13) nu suferă de stress și solicitare neuropsihică? Dar asta trebuie verificată pentru fiecare post, nu dată așa, la grămadă.... că este de fapt mită legală.... și discriminare față de privații care sunt și ei în aceeași situație, dar nu pot cere, că de, patronul nu este stat, să dea fără număr.....
    • +7 (7 voturi)    
      Ce idiotenie !!!!!!!!!!!!!! (Luni, 27 februarie 2017, 22:26)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

      Daca sunt 200.000 de functionari, cu o leafa medie de 5.000 lei/luna (brut - varianta optimista) , rezulta vreo 3 miliarde pe an care trebuie dati in plus. Cam cat e deficitul la pensii. Infractorul condamnat Dragnea si gasca de mafioti din P$D sunt in stare sa aduca Romania la nivelul Cubei, numai sa-si albeasca dosarele iar votantii lor, mituiti, sa nu reactioneze.
  • +27 (27 voturi)    
    Sporul de risc si solicitare neuropsihica !!! (Luni, 27 februarie 2017, 19:08)

    13adi [utilizator]

    Pentru furat banul public !?!
    • +4 (4 voturi)    
      "Vin in 5 minute !"` (Luni, 27 februarie 2017, 21:30)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui 13adi

      ... si poti vedea anuntul pe casele de "belete" RATB cu lunile ...

      Oare ... de ce? ... tu vrei doar sa iti platesti "calatoria" (inghesuiala maxima cu pensionari grabiti care nicaieri si elevi catre " scoala" ...
    • +2 (2 voturi)    
      "furatul" .. <10% din ei iau "ceva" in plus (Luni, 27 februarie 2017, 22:39)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui 13adi

      mare majoritate nu fura - ca nu ia toata lumea decizii in "sistem"
      dar este super-penibil sa iei o asemenea masura !
      trebuie o discutie publica foarte transparenta si globala - la nivelul intregii societati nu pe bucatele dupa cum avem interese politice !!!

      avem vreo marja reala de "impartit" ? pe termen mediu sau pe moment (pt ca nu putem face investitii) ? daca avem marja ce facem - reducem taxele, sa beneficieze si cei din mediul privat - eventual cei cu salarii mici - sau impartim surplusul la bugetari ? cine ia mult prea putin fata de ceilati si cine ia deja prea mult ?

      ce au facut astazi este inca un pas spre divizarea cetatenilor (dvd&impera) - si-au apropiat Primariile care sunt institutii-cheie in alegeri pt a domina pe termen mediu politica Ro !!
  • +19 (23 voturi)    
    Pretul demnitatii (Luni, 27 februarie 2017, 19:14)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci asa se cumpara si atat costa demnitatea si principiile: doar 50% din salariu.

    Imi este mila de ei si de pensionari. Au ajuns sa depinda de scursurile astea de asa zisi "conducatori".
  • +10 (10 voturi)    
    Asa-asa, pen' ca atat va haituie DNA asta (Luni, 27 februarie 2017, 19:22)

    Susufler0 [utilizator]

    cea rea, ca va neuro-astenizat de tot : nu mai puteti lua si voi o spaga blanda, nu mai puteti face si voi un trafic de influenta domol, ca mereu va sufla in ceafa bampirii astia cu sabia lui Patrocle deasupra capului !

    PS. Il meritati din plin sporul asta, tot astfel cum si judecatorii trag in plin cu sporuri de pedeapsa in voi cand va prind, spagarilor !
  • +20 (20 voturi)    
    " Sporul de risc si solicitare neuropsihica (Luni, 27 februarie 2017, 19:26)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Sporul de risc si solicitare neuropsihica de 50% din salariu pentru functionarii publici " :

    Bine doamna, aveti dreptate.... si eu acum la ce ghiseu trebuie sa ma duc?...
    (in risc enorm si suprasolicitare neuropsihica maxima , duamna raspunde ) :

    " - ALTA INTREBARE ?!?!?!??! -
    - PARDON !!! URMATOOORUL !!! "
    • +7 (7 voturi)    
      soli(ci)taire (Luni, 27 februarie 2017, 20:47)

      Steamy [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Solitaire este destul de solicitant si stresant neuropshic. Are si "boss key"? Ca nu mai tin minte, desi il jucam cand eram bugetar, impreuna cu Tetris
  • +9 (9 voturi)    
    dar spor de lene , mistocareala si bascalie (Luni, 27 februarie 2017, 19:50)

    mnicku [utilizator]

    pe cind
  • +13 (13 voturi)    
    romania se intoarce in bezna. (Luni, 27 februarie 2017, 19:56)

    ouyang [utilizator]

    cu fiecare spor scos din dosul unor mafioti pusi pe jaf. se cumpara linsitea prostimii. oamenii sanatosi la cap ar face bine sa-si faca bagajele. sa ramana porcii sa se manance intre ei.
    • +2 (2 voturi)    
      Cel mai bun comentariu. (Luni, 27 februarie 2017, 22:48)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Da.
  • +10 (10 voturi)    
    Solicitari . (Luni, 27 februarie 2017, 20:17)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Bravo , baieti ! Pai , dati si sectorului privat care va tine in carca , impozite mai mici pentru ca suporta toate prostiile voastre . Mai mare risc nici ca se poate
  • +10 (10 voturi)    
    "Pana cand ?" (Luni, 27 februarie 2017, 20:19)

    Orwell [utilizator]

    Stiti acea expresie celebra, "Pana cand ?"

    Pana cand va vom mai suporta si pana cand va mai plati clasa muncitoare taxele pentru ca cei platiti din taxele oamenilor sa ii umileasca?
  • +8 (8 voturi)    
    mda (Luni, 27 februarie 2017, 20:22)

    hot news [utilizator]

    si responsabilitatile raman aceleasi si atitudinea fata de oameni ramane aceasi..
    poate le cereti macar sa fie mai respectuosi de banii astia.daca tot le dati..
    Avem stirea care ne spune ca veniturile din ianuarie au scazut cu 5 % si incasarile de tva cu 20+ % si apoi avem stirea asta,ca dam ''sporuri'' de 50 %..
    mediu de afaceri,mediu privat, sa se pregateasca bine pentru noile majorari de taxe/impozite sau pentru noile taxe ce vor veni ..
  • +10 (10 voturi)    
    risc maxim (Luni, 27 februarie 2017, 20:22)

    nutunut [utilizator]

    ... riscul sa te agate DNA-ul cand pui de o cacealma este mare, iti consuma si nervii ramasi de la masterat !
  • +12 (12 voturi)    
    Cred că cetateanul ar trebui (Luni, 27 februarie 2017, 20:29)

    Goya [utilizator]

    Sa primeasca aceste sporuri tinand cont de incompetenta si indolenta majoritatii functionarilor publici si a modului mizerabil in care servesc societatea
  • +7 (7 voturi)    
    marire de salariu (Luni, 27 februarie 2017, 20:31)

    G.Oana [utilizator]

    Inclusiv pentru parlamentari. Parca si parlamentarii sunt functionari publici, sau ar trebui sa fie?!...
    • +7 (7 voturi)    
      marirea e la ANFP, nu la toti functionarii (Luni, 27 februarie 2017, 20:58)

      IuliaNezumi [anonim] i-a raspuns lui G.Oana

      Parlamentarii si ministrii sunt demnitari, nu functionari publici, e cu totul altceva. Iar daca cititi stirea vedeti ca se refera strict la functionarii unei singure agentii, nu la toti functionarii publici (conform organigramei lor, pe care am gasit-o pe net, ar fi 198 de persoane). Oricum, tot mi se pare aiurea, ce drac de suprasolicitare neuropsihica sa ai dc invarti niste dosare, ca asta fac acolo, supravegheaza dosarele celorlalti functionari si primesc dosare de la institutiile care organizeaza concursuri. Responsabilitatea lor e zero. Dar s-au gandit sa se capatuiasca putin, asa ca s-au propus la marire pe motiv de stress.
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui ca si cei care interactioneaza (Marţi, 28 februarie 2017, 11:21)

    Bogdan_100 [utilizator]

    cu acesti functionari sa primeasca sporuri pentru indolenta, nesimtirea si obraznicia acestor functionari. Si pentru orele pierdute pe la ghisee pentru documente inutile. O birocratie impietrita ce sufoca tara