Actualizat

VIDEO Deputatii juristi, raport favorabil pe legea de respingere a OUG 13. Florin Iordache si-a respins prin vot propria ordonanta/ Urmeaza votul final

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2017, 9:44 Actualitate | Politic

Florin Iordache in Comisia Juridica
Foto: Hotnews
Comisia juridica din Camera Deputatilor a adoptat marti dimineata un raport favorabil pentru legea de respingere a OUG 13/2017, abrogata de Guvern prin OUG 14, iar aceasta va intra la votul final marti dupa-amiaza. Tot marti va fi votata si OUG 14 in plenul Camerei Deputatilor.

PNL a propus un amendament privind introducerea unui articol care sa prevada ca OUG 13 nu a mai produs efecte dupa ce a fost abrogata prin OUG 14. Si deputatii USR au formulat amendamente asemanatoare. Acestea insa au fost respinse la vot.

Deputatul UDMR Marton Arpad a sustinut ca prin aceasta respingere "devenim complici la dezincriminarea abuzului in serviciu".

Presedintele Comisiei Juridice Eugen Nicolicea a reiterat faptul ca acest proiect risca sa fie declarat neconstitutional. "O lege de respingere a unei OUG care nu este in vigoare are sanse mai mari sa fie declarata neconstitutionala decat o lege de aproabare a OUG 14" a spus el.

In final, votul a fost aproape unanim pentru acest proiect de respingere - 21 voturi "pentru" si trei "abtineri".

Printre cei care au votat pentru respingerea OUG 13 s-a numarat chiar fostul ministru al Justitiei Florin Iordache, autorul acesteia, acum deputat PSD membru in Comisia Juridica.

Video mai jos cu momentul votului (click aici pentru mobil)


"Balbaiala" de dimineata

Comisia juridica ar fi trebuit sa dea raport pe legea de respingere a OUG 13/2017 marti dimineata de la ora 09.30 insa, potrivit presedintelui comisiei, Eugen Nicolicea (PSD), proiectul nu a ajuns luni seara de la Senat si deci acesta nu putea fi inca dezbatut. Sedinta comisiei s-a amanat initial pentru ora 15.30, apoi insa conducerea Camerei Deputatilor s-a reunit si a stabilit ca aceasta sa aiba loc mai devreme, la ora 10.30, astfel incat legea de respingere a OUG 13 va putea intra la vot marti.

Vezi aici fisa proiectului de respingere a OUG 13/2017


Desi Nicolicea spunea presei ca va fi sedinta la 15.30, surse parlamentare spuneau jurnalistilor ca proiectul "va intra". 

Liderul PSD Liviu Dragnea a dat saptamana trecuta semnalul ca doreste ca legea de respingere a Ordonantei abrogate sa se faca rapid.

Astfel, dupa ce Nicolicea a declarat ca proiectul nu a ajuns la timp de la Senat si nu se poate face raport in timp util, Biroul Permanent al Camerei Deputatilor a aprobat ca deputatii juristi sa lucreze in paralel cu plenul si astfel sa se poata introduce si acest proiect.

"O sa intre pe ordinea de zi si se va vota odata cu cealalta (cu OUG 14 - n.r.) sau una dupa alta" a mai spus Nicolicea, dupa aceasta sedinta.

La plenul Camerei Deputatilor de marti se va discuta si vota proiectul de lege de aprobare a OUG 14, cea care abroga OUG 13 de modificare a legislatiei penale.

Plenul incepe la ora 10.00, cu votul final fiind programat pentru ora 15.00.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

7403 vizualizari

  • -13 (15 voturi)    
    Lege neconstitutionala (Marţi, 21 februarie 2017, 10:21)

    Gustav666 [utilizator]

    Cum sa legiferezi pe ceva ce nu exista?
    • +9 (9 voturi)    
      spune le asta la votantii P$D Inteligenti (Marţi, 21 februarie 2017, 11:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      ...ca tine....komrad gustave..iar bagam salam in frigiderele P$D !!!! In Strada !!!!! P$D Joaca treishpe - Paishpe cu Noi !
    • +12 (12 voturi)    
      Pai (Marţi, 21 februarie 2017, 11:18)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Intreaba-i pe pesedisti, ei au creat haosul, noaptea ca hotii.

      Acuma tot ei trebuie sa il dezlege, se pare ca tot in stilul lor.
      Oricum, cu ocazia asta ma astept sa mai bage un fitil, vreun precedent pe care il vor exploata tot ei, ca deh, cand interesul e mare, avem capete luminate care sa produca diverse inginerii.
      • +4 (4 voturi)    
        sa-i fereasca Sfantu' (Marţi, 21 februarie 2017, 12:59)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        daca umbla cu smechreii si dau vreo lege pentru penalizarea tarii, sa vezi atunci PROTEST..
  • +6 (6 voturi)    
    da-i si lupta neicusorule . . . (Marţi, 21 februarie 2017, 10:34)

    ty [utilizator]

    Cand se apuca parlamentarii nostri de legiferarea hotararilor CCR?
    • +5 (5 voturi)    
      Alta intrebare (Marţi, 21 februarie 2017, 11:18)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Te referi sa se apuce in mod corect?
      • +1 (1 vot)    
        Evident (Marţi, 21 februarie 2017, 16:54)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        am impresia ca unora le convine ca hotararile CCR nu sunt legiferate.
  • +8 (8 voturi)    
    o adunatura de mincinosi si nemernici (Marţi, 21 februarie 2017, 11:20)

    Ed___ [utilizator]

    o adunatura de mincinosi si nemernici !
  • +11 (11 voturi)    
    Forta protestelor (Marţi, 21 februarie 2017, 11:43)

    buncrestin [utilizator]

    Sa mai zica cineva ca nu are rost sa protestezi...Iata ce forta au cetatenii! Autorii sunt pusi astazi in situatia de a omori, cu propriile lor maini, monstrul pe care ei l-au creat. Bravo oamenilor cinstiti din tara asta! Curaj!
    • +3 (3 voturi)    
      Inca nu e sigur. Deloc! (Marţi, 21 februarie 2017, 12:08)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Tariceanu declara acum 2-3 zile ca OUG13 este moarta, nu mai exista, si nu a produs si nici nu va produce vreun efect.
      Dragnea , la randul sau promite primarilor ca ii va scapa oricum de raspunderea penala in executarea functiilor.
      Colac peste pupaza, Nicolicea o da inainte cu neconstitutionalitatea si constitutionalitatea, OUG fara sa poata explica, concret, la ce se refera.
      Asa ca, la ora actuala, absolut nimic nu este clar si, ce este mai rau, absolut nimeni nu este in stare sa explice corect , logic si coerent ce se va intampla cu aceste doua OUG.
      Teatru de Dambovita, mizerie, manevre, imbarligaturi, minciuni, dezinformari, trageri de timp si batjocura totala.
    • +5 (5 voturi)    
      Asa e (Marţi, 21 februarie 2017, 12:20)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Dar sa nu ne imbatam deocamdata cu apa rece.
      Cred ca din pacate mai urmeaza multe episoade noi :(
      • +2 (2 voturi)    
        P$D Strike Back- Mustatza dintzata de TR (Marţi, 21 februarie 2017, 13:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        sulfa greu Acum (Vader..sound)...
  • 0 (0 voturi)    
    Ridicol...astia nu aunpesronalitate (Marţi, 21 februarie 2017, 15:00)

    Coco Whistle [utilizator]

    Doar executa ordinele primite de sus. Sistemul electoral in romania e perimat. Nu e normal sa se voteze liste intocmite la centru. Propun casute individuale ptr fiecare candidat pe listele electorale. In cazul in care un candidat ales renunta atunci urmatorul candidat pe baza numarului de voturi indiverent de partid intra in parlament. Aceasta e democratie. Daca vrem o alta romanie trebuie sa scapam de sindromul primului furt, votul si cumpararea functiei de deputat/senator. Niste slugi, tigani care actioneaza impotriva propriului popor. Nu sinteti credibili, plecati.