Ecaterina Andronescu, singurul senator care a votat impotriva respingerii OUG 13

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2017, 20:41 Actualitate | Politic

Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Senatorul PSD Ecaterina Andronescu a votat, luni, impotriva Legii de respingere a OUG 13/2017, fiind singurul senator care a sustinut astfel proiectul la vot, in timp ce alti noua parlamentari, dintre care sapte ai PMP, unul al PSD si unul al ALDE, s-au abtinut, anunta News.ro.

Potrivit rezultatelor votului electronic, pentru respingerea OUG 13 s-au inregistrat 110 voturi "pentru", 9 abtineri si un vot "impotriva". Votul "impotriva" a fost cel al senatorului PSD Ecaterina Andronescu. Ea nu si-a explicat de la tribuna votul.

Alti noua senatori s-au abtinut, printre ei fiind intregul grup senatorial al PMP prezent in sala. Cei noua parlamentari sunt Ioan Simionca (ALDE), Rodica Covaciu (PMP), Gabi Ionascu (PMP), Valeriu Badulescu (PMP), Cristian Lungu (PMP), Ioan Talpos (PMP), Gheorghe Baciu (PMP), Traian Basescu (PMP) si Stefan Mihu (PSD).

Din sala a plecat liderul ALDE Calin Popescu Tariceanu inainte de exprimarea votului, el afirmand ca senatorii formatiunii sale sunt liberi sa voteze cum doresc.

Toti parlamentarii PNL, USR si UDMR prezenti in sala au votat pentru respingerea OUG 13.

Senatorii au aprobat, in plen, proiectul de Lege de respingere a OUG 13/2017 inregistrandu-se 110 voturi "pentru", noua abtineri si unul "impotriva".

Dezbaterile asupra OUG 13 au durat aproximativ o ora si jumatate. PMP a anuntat, prin vocea liderului de grup, ca senatorii formatiunii se vor abtine, in timp ce Calin Popescu Tariceanu a parasit sala inainte de votul final, afirmand ca senatorii ALDE sa decida singuri cum vor sa voteze.

De altfel, Calin Popescu Tariceanu, presedintele Senatului, a refuzat sa conduca sedinta de plen in care a fost respinsa OUG 13, delegandu-l in locul sau pe unul dintre cei patru vicepresedinti, social-democratul Nicolae Badalau. Tariceanu a stat pe tot parcursul sedintei in bancile alocate senatorilor ALDE.
























[P] Acces gratuit la ultimul targ de nunti al sezonului, daca vii insotit!

Cel mai important targ de nunti al anului incepe vineri, 31 martie, la Palatul Parlamentului. Dupa o editie record in Februarie, Mariage Fest pregateste editia cu numarul 23, ultimul targ de nunti al sezonului, in perioada 31 martie – 1 – 2 aprilie

14348 vizualizari

  • +8 (40 voturi)    
    cred ca din greseala (Luni, 20 februarie 2017, 20:47)

    un_critic [utilizator]

    Abramburica a votat invers
    • +22 (24 voturi)    
      Ce rusiineee! (Marţi, 21 februarie 2017, 1:27)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui un_critic

      Este si ea prinsa in dosare la DNA cu abuzul in serviciu! Si mai apare la TV ca marea doamna a a integritatii si cinstei tarii romanesti!
    • +4 (4 voturi)    
      Are obligații față de Vanghelie. (Marţi, 21 februarie 2017, 13:08)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un_critic

      Este știut faptul că Ecaterina Andronescu a fost lansată în politică sub sloganul "Garantat Vanghelie".///
  • +56 (64 voturi)    
    Cutra care impreuna cu gasca ei a distrus invata- (Luni, 20 februarie 2017, 20:48)

    UnOarecare [utilizator]

    -mantul in Romania.
    Si continua si in prezent: vezi cum i-au reinstalat pe directorii de scoala incompetenti dar cu pile la sefi!
  • +53 (61 voturi)    
    ca intotdeauna (Luni, 20 februarie 2017, 20:50)

    amanda13 [utilizator]

    bunicuta atomica e mereu la datorie in lupta impotriva...anti-coruptiei!
  • +50 (58 voturi)    
    Ekaterina Andronovici (Luni, 20 februarie 2017, 21:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Groparul invatamântului din România, pupila CRMINALULUI Iliescu si o komunista sinistra care ar merita sa infunde puscaria pe viata pentru tot răul făcut țării,.
    • +31 (35 voturi)    
      Dosarul Microsoft o va duce pe gaspadina (Luni, 20 februarie 2017, 21:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Katia dupa un EXCEL de N ani !; uite referinte..cate de dashteapta "ie" http://www.georgebutunoiu.ro/blog/index.php/2016/08/21/cum-parcheaza-un-senator-de-ce-a-ales-varianta-2/
  • +49 (57 voturi)    
    Stalinista pana la capat !!!! (Luni, 20 februarie 2017, 21:07)

    cartofil [utilizator]

    S-a demascat, s-a demascat, ar spune un fost idol al dnei Andronescu:Elena Ceausescu.
  • +29 (33 voturi)    
    ce ochi oribili, răutate și prostie (Luni, 20 februarie 2017, 21:19)

    Maniu [utilizator]

    cum au ajuns copiii României pe mâna ăstora? Cum de n-au protestat părinții atâția ani față de măcelarii ăștia, cefe late și minți întunecate care-au continuat opera de distrugere a școlii a ctitorului nenorocirii țării? Nu ne puteam organiza, dar acum, se va putea! Nulitățile nu mai au ce căuta în fruntea ministerului învățământului. În fruntea niciunui minister. Asta să cerem prin protest, și maximum 2 mandate pentru toți aleșii! Fie primari fie deputați fie presedinti.
  • +28 (34 voturi)    
    tziganka (Luni, 20 februarie 2017, 21:35)

    DiDiRo [utilizator]

    penala. O parvenita politruca mafiota
  • +34 (38 voturi)    
    nu cauta nimeni prin contractele facute de (Luni, 20 februarie 2017, 21:36)

    N.S. [utilizator]

    dumneaei prin Politehnica, prin Regie, prin minister, etc...? sau nu a depasit pragul de 1mil, peste care se sesizeaza DNA?
  • +19 (23 voturi)    
    Eu cred altceva (Luni, 20 februarie 2017, 21:52)

    Alethea [utilizator]

    S-a vandut lui sorosz ala micu`
  • +27 (33 voturi)    
    Bramburica, aceasta Pauker moderna (Luni, 20 februarie 2017, 21:59)

    Locke Lamora [utilizator]

    dar inca in intunericul mintii cu capatzana.
  • +35 (39 voturi)    
    Demna de admirat (Luni, 20 februarie 2017, 22:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    O admir, sincer. Macar Dracnea si Tradiceanu se prefac ca slujesc tara si justitita. Ca sunt victime. Ca toti sunt impotriva lor cand tot ce vor ei e sa ne ajute pe noi - vesnicii nemultumiti, un popor de tradatori care vrea sa rupa tara in doua.

    Pe cand Ekaterina Ambramburicovici este mandra de ceea ce este. Rusnaca la sange. Tradatoare pe fata. Distrugatoare de educatie si absolut orice vede sau atinge.

    Cinste tie, cucoana, ca nu te ascunzi. E mai usor pentru noi sa stim cine-s dusmanii adevarati!

    Iti multumim! Sau cum stii tu, din tinerete, de pe vremea dinozaurilor: Спасибо

    Abia astept sa te vad in dungi...
  • +13 (15 voturi)    
    Erori au fost, erori sunt inca (Marţi, 21 februarie 2017, 1:41)

    ArgusRO [anonim]

    Daca mai are cineva dubii, fata de vocatia europeana a PSD.
    Nu ca ALDE ar fi mai breaz....
  • +10 (12 voturi)    
    Kati,tu esti o amintire din trecutul epocii de aur (Marţi, 21 februarie 2017, 4:49)

    Plagarus [utilizator]

    Buna de Kremlin,tovarasa asta barbatoasa si mieroasa
    • +5 (5 voturi)    
      si presedinta Comisiei pentru învăţământ, (Marţi, 21 februarie 2017, 10:13)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ştiinţă, tineret şi sport din senatul Romaniei.
  • +3 (7 voturi)    
    >>>>>>>>>>>>> (Marţi, 21 februarie 2017, 4:58)

    Invincible [utilizator]

    Ea a vrut sa voteze impotriva, insa a facut invers.
    Nu degeaba ii zice Ambramburica :)))))
  • +10 (10 voturi)    
    Minciuni (Marţi, 21 februarie 2017, 8:41)

    tddrg [utilizator]

    Ce teatru ieftin joaca aceasta Andronescu! O fatarnica fara limite!

    Iata ce zicea in 4 februarie: '' Dupa opinia mea, cred ca a fost o greseala aceasta ordonanta, a fost greseala si pe fond si cred ca daca presedintele Dragnea o corecteaza, face ceea ce trebuie".

    Iata ce face in 20 februarie: voteaza ordonanta! adica greseala!

    Ce mai javra!
  • +9 (9 voturi)    
    GROPARUL INVATAMINTULUI! (Marţi, 21 februarie 2017, 9:57)

    Cetatean97513 [utilizator]

    Nu ca nu am fi stiut ce ticaloasa e.
  • +5 (5 voturi)    
    Lace sa te astepti, (Marţi, 21 februarie 2017, 10:06)

    Ponta [utilizator]

    de la petard culturii romanesti. La cat de rebegit are asta creierul nu-I poti cere nimic.
  • +8 (8 voturi)    
    asemanare (Marţi, 21 februarie 2017, 10:09)

    anion [utilizator]

    Doamna pare a fi o hoasca din filme de speriat copii. Tot asa de bine ar putea fi si persoana cu emailul cucuveauamov.
  • 0 (0 voturi)    
    suflet (Marţi, 21 februarie 2017, 10:12)

    dum_i [utilizator]

    Cu sufletul au votat insa mult mai multi contra respingerii...
  • +6 (6 voturi)    
    sunt o (Marţi, 21 februarie 2017, 10:15)

    Gaby51 [utilizator]

    Baba Comunista
  • +1 (3 voturi)    
    De ce doamna ?! (Marţi, 21 februarie 2017, 10:27)

    anca_2017 [utilizator]

    O adevarata PSD-ista, merita respectul nostru, tanti face turul televiziunilor zilnic, scrie si carti, sta si in senat, mai conducea si Politehnica... Napoleaon ar fi invidios nevoie mare !
    Tineti-o tot asa doamna!
  • +3 (3 voturi)    
    respect pentru valorile morale (Marţi, 21 februarie 2017, 10:40)

    jescu [utilizator]

    E cu atat mai grav cu cat lucreaza in invatamant. Iar daca cineva nu are respect pentru valorile morale, atunci nu prea are ce sa caute in invatamant.
  • +4 (4 voturi)    
    este anchetata in ... (Marţi, 21 februarie 2017, 10:53)

    Claudiu-N [utilizator]

    dosarul Microsoft 2 ...
    • 0 (0 voturi)    
      Dosarul Microsoft 2 (Marţi, 21 februarie 2017, 14:56)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu-N

      Va fi lasat de izbeliste pana cand Bill Gates isi va
      scimba numele Companiei,adica prin 2099 vara.
  • 0 (0 voturi)    
    au pacalit-o (Marţi, 21 februarie 2017, 16:47)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    E singura care chiar crede ca colegii ei (penali), sunt inocenti si persecutati politic.