Dragnea: Vom vota legea de respingere a OUG 13 pentru a nu mai ramane loc de nicio interpretare

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2017, 17:16 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea a anuntat pe Facebook ca a discutat cu presedintii Comisiilor Juridice din Parlament si a decis ca PSD sa voteze legea de respingere a OUG 13/2017, abrogata de Guvern, "pentru a nu mai ramane loc de nicio interpretare".

"Ordonanta 13 este abrogata. Din punctul meu de vedere este un subiect inchis.
Au fost opinii ca nu ar mai trebui sa se dezbata in Parlament, pentru ca deja este abrogata. Am discutat cu presedintii comisiilor juridice ale celor doua camere din #Parlament si am decis sa ducem procesul pana la capat. Vom vota legea de respingere a OUG 13 pentru a nu mai ramane loc de nicio interpretare", a scris Dragnea.

Joi, atat PNL cat si USR au cerut ca PSD sa voteze in regim de urgenta o lege de respingere a OUG 13.

In prezent, exista in procedura legislativa un proiect de lege de aprobare a OUG 13/2017. Acesta ar urma sa se transforme intr-unul de respingere a OUG 13/2017, care sa fie votat de Senat, apoi de Camera Deputatilor.
























Material sustinut de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Baba Ganoush, unul dintre cele mai populare aperitive din lumea araba

Baba Ganoush este unul dintre cele mai populare aperitive din lumea araba, fiind nelipsit de la masa in tari ca Liban, Siria sau Iran. Baba Ganoush este un aperitiv pe baza de vinete coapte si tahini, pasta de susan. Se serveste rece, dupa ce a stat cel putin 2-3 ore la frigider pentru a se intrepatrunde aromele si se potriveste perfect alaturi de painea arabeasca - pita sau lipie si in combinatie cu legume proaspete.


4556 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Cand ? (Joi, 16 februarie 2017, 17:18)

    Susufler0 [utilizator]

    Aud, Livache ?
    • -1 (3 voturi)    
      Asa sa fie? (Joi, 16 februarie 2017, 20:03)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      A vota respingerea unei OUG abrogate o fi constitutional?
    • -1 (3 voturi)    
      Aud, susule? (Joi, 16 februarie 2017, 20:04)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Lumineaza-ma.
    • 0 (2 voturi)    
      niciodata (Joi, 16 februarie 2017, 23:35)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      cum sa respingi / dai lege pe ceva ce nu mai exista?

      a se vedea si respingerea plangerii Avocatului Poporului de catre Curtea Constitutionala care a zis ca nu mai are cum sa o analizeze fiindca OUG 13 a fost abrogata de OUG 14.
  • +9 (11 voturi)    
    Multumim dar... (Joi, 16 februarie 2017, 17:20)

    Valentin.Vali [utilizator]

    Vaaiii multumim frumos, ne-ai face si un enorm serviciu daca ai pleca unde vezi cu ochii si sa nu te mai intorci!
  • +11 (13 voturi)    
    o mai cotiti mult? (Joi, 16 februarie 2017, 17:21)

    Francisc 1 [utilizator]

    sau ati clocit iar vreo coțcărie?
    • +6 (6 voturi)    
      masinaria de scenarii pesedista (Joi, 16 februarie 2017, 18:10)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      lucreaza inca.. lumea-i nemultumita. buna miscarea pnl + usr..

      sa vedem faptul implinit.. Surpriza e inca posibila!
  • +11 (11 voturi)    
    singura intrebare (Joi, 16 februarie 2017, 17:25)

    ekek [utilizator]

    Cand votati nene? Pana acum era marea urgenta, o dadeati noaptea, acum a dracu' nu e urgenta.
  • +10 (10 voturi)    
    Cu cine a discutat? (Joi, 16 februarie 2017, 17:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Unul e fost sofer mafiot si nesimtit, altul o lichea cu discurs de komisar bolshevic. Ce-o mai fi pus Ciuma Rosie la cale - stie cineva?
  • +11 (11 voturi)    
    Aha... garantat 150% ca o va face (Joi, 16 februarie 2017, 17:29)

    JestersTear [utilizator]

    Cat timp nu precizezi si ziua cand o vei face, este ca si cum ne promiti ca o vei face la pastele cailor. Viitor este si peste o ora si peste 100 de ani.
    • +7 (7 voturi)    
      Cand ii vad zambetul superior si smecheresc (Joi, 16 februarie 2017, 18:07)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      asa imi vine . . . sa nu cred nimic din cea ce zice.
    • +7 (7 voturi)    
      trebuie facuta inainte ca CCR sa se pronunte (Joi, 16 februarie 2017, 18:12)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      indiferent ce CCR va zice de OUG 14, parlamentul TREBUIE sa voteze impotriva OUG 13 INAINTE de pronuntarea CCR pt OUG 14
  • +2 (2 voturi)    
    legislatie rastalmacibila in fel si chip (Joi, 16 februarie 2017, 19:02)

    nedumeritul [utilizator]

    va dati seama cat de rastalmacibila este legislatia romaneasca daca si dupa anularea ordonantei 13 exista posibilitatea ca dupa o interpretare de tip Nicolicea ordonanta sa se aplice.
  • +2 (2 voturi)    
    mi-e teama (Joi, 16 februarie 2017, 20:05)

    Adrian1 [utilizator]

    Mi-e teama ca astia iar pregatesc vreo mantzocarie. Eu unul n-am incredere in ei nici sa-i trimit la magazin dupa paine, sigur fug cu banii si-si dau o ordonanta sa scape.
  • +2 (4 voturi)    
    PSD-ALDE ce asteptati? (Joi, 16 februarie 2017, 21:48)

    ArgusRO [anonim]

    Cu viteza asta, sigur, respingeti OUG 13, in 30 februarie 2017, ora 25, nu-i asa?
    "Jos Tariceanu, Dragnea si Grindeanu!.." Putina viteza si curaj nu strica!....