Bayern Munchen a surclasat-o pe Arsenal Londra cu scorul de 5-1 (1-1), miercuri, pe teren propriu, in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor la fotbal si a facut un pas mare spre sferturi, potrivit Agerpres.

Bayern MunchenFoto: fcb-erlebniswelt.de

Golurile au fost marcate de Arjen Robben (11), Robert Lewandowski (53), Thiago Alcantara (56, 63), Thomas Muller (88), respectiv Alexis Sanchez (30).

Bayern a avut prima oportunitate de gol prin Vidal (8), dar portarul Ospina a fost la post. Trei minute mai tarziu, olandezul Robben a deschis scorul cu un sut cu efect la coltul lung, dupa ce a trecut de Coquelin.

Bayern s-a dezlantuit dupa pauza, iar Lewandowski (53) i-a adus pe bavarezi in avantaj, dupa centrarea lui Lahm, marcand al 11-lea sau gol in ultimele opt partide din Champions League. Peste doar trei minute gazdele isi majorau avantajul, prin golul lui Thiago Alcantara (56). Thomas Muller (88) a inscris si el la putin timp doar de la intrarea sa pe teren.

Bayern a mai eliminat-o pe Arsenal din optimile Ligii Campionilor in 2005, 2013 si 2014, potrivit Agerpres.