Carmen Dan catre jandarmi: Ati raspuns huiduielilor cu diplomatie si profesionalism

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 februarie 2017, 19:31 Actualitate | Politic

Carmen Daniela Dan
Foto: Facebook
Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, le-a transmis miercuri jandarmilor ca la protestele recente din tara au raspuns huiduielilor cu diplomatie si profesionalism si in schimb au primit flori de la manifestanti, scrie Agerpres.

Intr-un mesaj publicat pe Facebook si adresat la bilantul Jandarmeriei Romane pe 2016, demnitarul a precizat ca, de la preluarea mandatului, actiunile prioritare ale ministerului s-au axat pe zona de asigurare a ordinii si sigurantei publice sau a gestionarii situatiilor de urgenta cauzate de fenomenele meteorologice periculoase.

"Ati fost cea mai importanta structura a Ministerului Afacerilor Interne la recentele evenimente publice din Bucuresti si tara - prin misiunile de asigurare a ordinii publice ati fost cei care au raspuns huiduielilor cu diplomatie si profesionalism. Ati primit flori de la o multime agitata si aparent ostila. Toate acestea pentru ca, desi sunteti o structura de forta a MAI, ati stiut sa nu raspundeti cu violenta miscarilor din strada", a afirmat Carmen Dan.

Ministrul a apreciat deschiderea Jandarmeriei in a colabora cu Politia si cu Politia de Frontiera.

"Stiu ca in spatele unei normalitati exista multa munca de echipa, dar mai stiu si ca aveti probleme serioase cu deficitul de personal, dotarile materiale insuficiente sau cadrul legislativ ce necesita ajustare. Jandarmeria Capitalei, cea care este solicitata la maximum la orice perturbare a climatului social, are cele mai insalubre sedii. Nu am uitat ca la prima mea vizita aici imi povesteati cum elevii invata in scoli care stau sa se darame. Am fost in Piata Victoriei si am vazut masinile Jandarmeriei cu care va desfasurati misiunile", a adaugat Carmen Dan.

Ea a subliniat ca doreste sa imbunatateasca conditiile de munca ale jandarmilor, "de la echipamentele si mijloacele de interventie pana la sedii".


Citeste mai multe despre   






















2959 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    Ce ai fă? (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:37)

    ouyang [utilizator]

    Nu a huiduit nimeni jandarmii. Poate la Cotroceni.
    • +8 (10 voturi)    
      blonda lui Dragnea...atat o duce capul (Miercuri, 15 februarie 2017, 20:38)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      dupa mintea ei romanii care au protestat si huiduit PENALII din guvernul PSD aveau o problema cu jandarmi...doamne fereste
      • +5 (5 voturi)    
        Alexandria si Videle sunt pe TRIP ADVISOR (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        asta a fost pohta lu Draqnea, pohta ce a pohtit sa puna Videle si Alexandria pe acelasi loc cu Bogata unde Snoop va concerta..insa Snoop stie unde merge, la Videle si Alexandria...nu stie
    • +13 (15 voturi)    
      Duduia dan (Miercuri, 15 februarie 2017, 21:15)

      SilaDe Antrei1 [anonim] i-a raspuns lui ouyang

      calca din nou in strachini cum o face cu gratie de elefant de atita vreme si mai ales de cind e ministreasa. N-a aflat pina acum sau mai degraba nu vrea sa stie sau si mai degraba vrea sa-i instige pe jandarmi impotriva protestantilor. Doar ca jandarmii care au asigurat cordoanele in piata stiu mai bine ca ea ca huiduielile au fost cu adresa catre guvernul din care cu onoare face parte si 'mneaei.
      Protestantii le-au oferit jandarmilor flori si ceai cald, -au cintat unuia din ei "La multi ani" de ziua lui pe cind doamna ministru s-a facut ca uita sa le transmita ca vin huliganii sa dea cu pietre in ei.
      De fapt doamna ministru s-a folosit de pretextul unor felicitari ca sa mai bage un bat prin gard catre protestatari si sa-i arate stapinului dragnea ca e sluga credincioasa care-si merita postul.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu te enerva. (Miercuri, 15 februarie 2017, 21:37)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Programul lor de guvernare prevede recomandarea sa spuna despre altii ce fac ei si despre ei, ce fac altii. Au ajuns sa-i compare pe coruptii lor cercetati sau arestati cu detinutii de la Sighei. In halul asta!
  • +19 (21 voturi)    
    !!! (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:44)

    Evq [utilizator]

    „Ati primit flori de la o multime agitata si aparent ostila. Toate acestea pentru ca, desi sunteti o structura de forta a MAI, ati stiut sa nu raspundeti cu violenta miscarilor din strada”

    Mincinoaso! Puțină rușine!
    • +4 (6 voturi)    
      Dubios (Miercuri, 15 februarie 2017, 20:50)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Ostila? Da, dar cu voi, cei din GUVERNUL DE HOTI PSD+ALDE.
    • +3 (5 voturi)    
      Dragi tovarasi (Miercuri, 15 februarie 2017, 21:23)

      SilaDe Antrei1 [anonim] i-a raspuns lui Evq

      Nu mai folositi cuvinte ca: rusine, jena, penibil, bun simt cind e vorba de politicieni fiindca lor li s-au sters din creieras notiunile astea cind au intrat in partid. E o procedura standard - cind ti se inmineaza carnetul de membru de partid ti se sterg si cuvintele de mai sus. In plus tot procedura standard este ca pe masura ce avanasezi in functii se pierde sin ce in ce mai mult contactul cu realitatea. In acest fel cei din conducerile partidelor, ministri, parlamentari si toti cei asemenea traiesc in lumea lor care nu are nimic de-a face cu lumea reala in care traiess oamenii obisnuiti.
      Sa ne traiasca! Noi i-am votat.
  • +16 (18 voturi)    
    Auzi (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:44)

    sp4nutz [utilizator]

    "multime agitata si aparent ostila". Multime care, denota din postarea fumeii, huiduia. Pai, matale o arzi nonsalant ca si cum multimea ar fi huiduit jandarmii? Ca eu asta inteleg. Iar in piata nu am auzit pe nimeni sa fi huidit altceva decat HOTIA LA MIEZ DE NOAPTE!
  • +13 (15 voturi)    
    ???? (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:47)

    OvidiuTudor [anonim]

    La ce huiduieli se refera ?
  • +17 (19 voturi)    
    Asta chiar e teleghidata! (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:48)

    soundtrack [utilizator]

    .
  • +14 (16 voturi)    
    incredibil ... (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:48)

    Scotty [utilizator]

    "... ati fost cei care au raspuns huiduielilor cu diplomatie si profesionalism. Ati primit flori de la o multime agitata si aparent ostila ..."

    Madame e dusa, huiduielile erau pentru ei, nu pentru jandarmi, iar multimea ... "aparent ostila", auzi ce idiotenie

    o proasta
  • +16 (18 voturi)    
    600.000 de huiduitori si de latrai, nu?!? (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:49)

    dexpropriat [utilizator]

    Oare oamenii nu au protestat tot cu profesionalism si cu prea multa diplomatie fata de cat respect meritati voi? Astia chiar vor sa intarate la proteste si mai abitir; la urmatoarele alegeri, lumea se va monta mult mai tare sa convinga nehotaratii sa iasa la vot anti-psd.
  • +16 (18 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:51)

    ak33 [utilizator]

    asadar multimea striga "jandarmeria,jos palaria" iar "distinsa doamna " aude huduieli , bravo madam , vi se potriveste locul in actualul guvern de BOI
    • +9 (11 voturi)    
      Intriganat PSD (Miercuri, 15 februarie 2017, 20:52)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      La ce te poti astepta? Apucaturi de Florica Dansatoare intr-un guvern de ticalosi
  • +13 (15 voturi)    
    asa (Miercuri, 15 februarie 2017, 20:07)

    Anonym [utilizator]

    Dai inainte cu aparatul de manipulare
    Ti-a scris Dragnea discursul sau scuzama, israelienii?

    Am incredere ca jandarmii pot sa vada prin micile gainarii de influentare pe care le incercati
    • +7 (9 voturi)    
      . (Miercuri, 15 februarie 2017, 20:55)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Cum ar fi să dea Jandarmeria încă un comunicat, de data asta în care o contrazice direct pe asta.
  • +7 (9 voturi)    
    Eu stiam (Miercuri, 15 februarie 2017, 20:42)

    Bazil [utilizator]

    ca secretarele de scoala generala sunt mai destepte.
  • +10 (12 voturi)    
    ce (Miercuri, 15 februarie 2017, 21:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    scirba pedeserista tipica, exact ca dogarii si pensionarii ceausisti de la cotroceni, care chiar au huiduit, oricum de-aia au fost adusi acolo si altceva tot nu stiu.
  • +4 (6 voturi)    
    Cucoana cam la asta se astepta, (Miercuri, 15 februarie 2017, 21:27)

    gayon [utilizator]

    sa se raspunda cu violenta la o manifestatie pasnica, chiar prea pasnica tinand cont de sursa provocatoare. La ce altceva sa ne asteptam din partea secretarei. Linguseala in partidul olteanului e mamaliga de pe masa.
  • +7 (9 voturi)    
    Am o nelamurire (Miercuri, 15 februarie 2017, 21:38)

    fanegr1ja [utilizator]

    De ce decide un civil, temporar ajuns in functia de ministru, bunastarea si benele structurilor interne?

    Eu credeam ca bugetul se aproba in Parlament si banii trebuie sa ajunga acolo unde sunt destinati. Salarii, uniforme, echipament, etc.

    Sa lasi de inteles ca depinde de pixul tau cum se cheltuie bugetul ministerului mi se pare cel putin santaj sau tentativa de mita in masa.

    Mi-e teama ca oamenii astia ce se lasa manevrati de Dragnea or sa plateasca cat pentru tot ce i-a pus sa faca papusarul si pe deasupra.
  • +8 (10 voturi)    
    mda.... (Miercuri, 15 februarie 2017, 21:49)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    concluzie de secretara.
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:58)

    John.Doe [utilizator]

    Pot sa confirm ca in Siibu, absolut nimeni nu a huiduit jandarmeria si absolut nimeni nu a fost ostil. jandarmii au primit flori si ocazional au cantat imnul impreuna cu protestatarii. Am prieteni in jandarmerie, unul dintre ei chiar un prieten foarte bun. In timp ce jandarmi insoteau coloana de protestatari, iubitele/sotiile, frati/surori sau parintii lor se aflau in coloana la protest. In zilele de marti sau miercuri cand eram mai putin in strada, chiar aveam timp sa schimb o vorba cu prietenul meu in timp ce faceam traseul protestului.
    De ce tocmai acuma se vrea "imbunatateasca conditiile de munca" a jandarmeriei? Se prezice o furtuna si se vrea asigurarea loialitatii? Dupa cum a spus si prietenul meu, in interiorul jandarmeriei parerile sunt impartite, dar cel putin jumatate ar fi vrut sa iasa in strada sau sustin protestul.
  • +4 (4 voturi)    
    Oh da! (Miercuri, 15 februarie 2017, 23:22)

    Florin Cj [utilizator]

    Si la Cluj au fost huiduieli in fiecare seara de proteste, gen: "Jandarmeria, jos palaria!"