Proiectul lui Tariceanu care exclude presedintele si ministrul justitiei din procedurile de numire a sefilor DNA si DIICOT si a conducerii Inaltei Curti, amanat inca o luna de senatorii juristi

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 14 februarie 2017, 13:08 Actualitate | Politic

Tariceanuui
Foto: Captura Digi 24
Senatorii juristi au decis amanarea timp de patru saptamani a proiectului de lege initiat de Calin Popescu Tariceanu care exclude presedintele si ministrul de Justitie din procedurile de numire a conducerii Inaltei Curti de Casatie si Justitie si a procurorilor-sefi, motivul fiind ca noul guvern nu a avut timp sa fie consultat si sa isi exprime un punct de vedere.

Amanarea a fost agreata de presedintele Senatului, prezent la sedinta comisiei juridice si sustinuta de toti membrii comisiei.

Senatoarea PNL Alina Gorghiu a atras atentia ca in avizul dat de consiliul legislativ se invoca incalcari ale constitutiei in reglementare. 

La randul sau, senatorul USR a declarat ca "acest proiect se inscrie pe traiectoria lupta cu justitia", Tariceanu raspunzand ca "vorbeste deplasat".

Proiectul lui Tariceanu a fost deja adoptat tacit, in iunie 2016, de Camera Deputatilor.

Acesta propune modificarea Statutului judecatorilor si procurorilor, in sensul ca in functiile de conducere sa nu mai fie implicat factorul politic - presedintele tarii si ministrul Justitiei.

"Inalta Curte de Casatie si Justitie isi numeste, dintre judecatorii care au functionat la aceasta instanta cel putin doi ani, presedintele, vicepresedintele, presedintii de sectii", prevede proiectul lui Tariceanu.

Potrivit acestuia, revocarea din functie a presedintelui, vicepresedintelui sau a presedintilor de sectii se face de catre ICCJ care se poate sesiza din oficiu, la cererea unei treimi din numarul membrilor sau la cererea adunarii generale a institutiei.

"Procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, prim-adjunctul si adjunctul acestuia, procurorul general al Parchetului National Anticoruptie, adjunctii acestuia, procurorii-sefi de sectii ai acestor Parchete, precum si procurorul-sef al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism si adjunctii acestora sunt numiti de Consiliul Superior al Magistraturii, dintre procurorii care au o vechime minima de 10 ani in functia de judecator sau procuror, pe o perioada de trei ani, cu posibilitatea reinvestirii o singura data", mai prevede proiectul de lege.

Conform propunerii, revocarea acestora se face tot de catre CSM, care se poate sesiza din oficiu, la cererea adunarii generale sau, dupa caz, a procurorului general al Parchetului de pe langa ICCJ.

In expunerea de motive a proiectului se arata ca "in spatiul public si nu numai in Romania, in toata lumea, se desfasoara o dezbatere legata de modalitatile cele mai potrivite pentru a asigura independenta justitiei si pentru a scoate actul de justitie de sub influenta prea mare a factorului politic".

In momentul de fata legea prevede ca presedintele, vicepresedintii si presedintii de sectii ai ICCJ sunt numiti de catre presedintele Romaniei la propunerea CSM, iar propunerea lui Tariceanu este ca aceste numiri sa tina numai de instanta suprema, care sa isi aleaga din randul ei, "fara niciun fel de interventie politica din afara", conducerea.























4488 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Altfel spus (Marţi, 14 februarie 2017, 13:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O mai întindem cu ordonanțele și CP, dar justiția si statul de drept trebuie puse pe butuci neaparat.
  • +15 (21 voturi)    
    ? (Marţi, 14 februarie 2017, 13:25)

    mariusssss [utilizator]

    Asta alte preocupari nu are?
    • +3 (3 voturi)    
      disperarea-i mare (Marţi, 14 februarie 2017, 15:03)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

      timpul preseza . . .
  • +16 (22 voturi)    
    Amanat, da... (Marţi, 14 februarie 2017, 13:26)

    Andradda [utilizator]

    ...pt ca inca nu e momentul. Protestatarii din Piata Victoriei le-au incurcat planurile - deocamdata!
    Tariceanu este mai toxic pt societatea si democratia din Romania, decat intregul PSD!
  • +8 (10 voturi)    
    Omul (Marţi, 14 februarie 2017, 13:36)

    Rescator [utilizator]

    Daca mai poate fi numit asa face,in modul cel mai
    consecvent posibil,inca din 1985, jocul Kremlinului in
    ceea ce priveste Romania.Cei care sunt platiti si au
    jurat sa ne protejeze se fac ca ploua,desi au probe
    solide.
  • +10 (12 voturi)    
    #demisia (Marţi, 14 februarie 2017, 13:45)

    Vlad2 [utilizator]

    comunist batran si trist
  • +10 (12 voturi)    
    aha (Marţi, 14 februarie 2017, 13:49)

    bogdan1477 [utilizator]

    deci peste o luna iesim din nou in strada jumate de milion. Doar ca de data asta nu vom mai renunta pina la anticipate. Si... nici afara nu vor mai fi -10 grade...
    Asha ca... aviz amatorilor.
  • +8 (12 voturi)    
    daca... (Marţi, 14 februarie 2017, 13:49)

    liviu_ [utilizator]

    le reuseste asta s-a terminat...
    pe langa asta nu cred ca e constitutional. asta inseamna ca dna si diicot NU mai sunt independnete politic!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu ar fi neconstitutional dar (Marţi, 14 februarie 2017, 15:19)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pt situatia actuala a Romaniei ar fi total contraproductiv !

      PS. Vorba cronicarului : nu vremurile sunt sub om ci omul este sub vremuri !
  • +10 (12 voturi)    
    Tariceanu e toxic (Marţi, 14 februarie 2017, 13:51)

    nicolaeds [utilizator]

    Am privit cu atentie filmuletul discursului în Parlament al lui K. Iohannis (https://www.youtube.com/watch?v=t1ToH3XMF6Y). Dragnea si Tariceanu au dat semnalul plecarii parlamentarilor, la min 12.07 Tariceanu si la 12.12 Dragnea, fix peste 2 minute parlamentarii s-au ridicat.
  • +4 (6 voturi)    
    multumim Caragiale (Marţi, 14 februarie 2017, 13:52)

    nedumeritul [utilizator]

    Multumim Caragiale !!, multumim Orwell ca ne-ati deschis ochii, dar in inchisoare fiind, nu prea avem spatiu de manevra.....
  • +6 (8 voturi)    
    Nu pot sa-l banui pe Tarliceanu de bune intentii ! (Marţi, 14 februarie 2017, 13:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Principial, proiectul de lege este corect, este bun si l-as sustine daca nu as avea convingerea creata de indelungata observare a realitatii, ca Tarliceanu se bazeaza pe un CSM tot mai rosu, tot mai politizat si deci la niste sefi de Parchete si ai Justitiei, tot mai conformisti, tot mai obedienti.

    PS. Intrebati-l pe Tariceanu daca si-ar dori ca Presedintele statului sa fie ales prin vot universal, direct si secret sau prin vot al Parlamentului si dupa ce va raspunde o sa stiti ce fel de Romanie isi doreste.
  • +8 (10 voturi)    
    Asta e important pentru tara? (Marţi, 14 februarie 2017, 14:09)

    benicio [utilizator]

    Tovarase Tariceanu, ati auzit de reforma sanatatii, reforma educatiei, agricultura, infrastructura, sistemul de pensii, consolidarea flancului sudic al NATO, sectorul de cercetare, etc etc? Alte probleme nu aveti, decat din astea care scot lumea in strada? Nu-i nimic, noi ne-am obisnuit deja, coregrafia e din ce in ce mai buna, vremea se incalzeste, suta de mii de oameni o sa fie rutina. Golanilor, n-aveti pic de decenta, nimic...
  • +8 (10 voturi)    
    iar? (Marţi, 14 februarie 2017, 14:12)

    Conservator [utilizator]

    Iar faceti legi pe comanda? Acum ii taiati presedintelui din puteri, pentru ca nu e de la PSD. Dar daca va fi Dragnea presedinte (Doamne apara si pazeste!), le veti schimba iar.
    Un necunoscator ar zice ca nu prea aveti treaba si va faceti de lucru, dar noi stim bine ce aveti in cap.
  • +3 (5 voturi)    
    Lovitura de stat parlamentara PSD ALDE. (Marţi, 14 februarie 2017, 14:56)

    ouyang [utilizator]

    Se impune arestarea acestor tradatori. Daca statul nu are de gand sa se apere sa nu ne miram cand cetatenii isi vor dezvolta singuri anticorpi.
  • +3 (3 voturi)    
    Tot ceea ce vine de la... (Marţi, 14 februarie 2017, 16:04)

    Olyx [utilizator]

    la presedintele Senatului poate fi calul troian pentru Justitia din Romania...
  • 0 (0 voturi)    
    tariceanu vrea control asupra dna diicot si iccj (Marţi, 14 februarie 2017, 22:39)

    Florin DoruAndrei [anonim]

    Tăriceanu susţine în expunerea de motive că a depus acest proiect de lege pentru „a scoate actul de justiţie de sub influenţa prea mare a factorului politic"
    Dar nu cumva cei din Parlament nu sunt tot oameni politici sau sunt extraterestrii
    Daca ar fi un presedinte de la PSD sunt convins ca ar schimba regulile jocului.Nu vedeti oameni buni ca astia schimba regulile cand nu lecunvine ceva?
    Tariceanule ai auzit de spitale de scoli cu veceul in curte nebunilor din PARLAMENT acolo sunt cateva zeci de penali