UPDATE Plenul Senatului a adoptat OUG 14, care abroga Ordonanta 13 de modificare a Codurilor penale

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 14 februarie 2017, 11:24 Actualitate | Politic

Senat
Foto: Agerpres
Plenul Senatului a adoptat marti proiectul de lege de adoptare a OUG 14/2017, care abroga Ordonanta 13 de modificare a Codurilor penale, in unanimitate. Au fost 118 voturi "pentru" si niciun vot "impotriva". Proiectul merge la Camera Deputatilor, camera decizionala.

Dupa ce USR si PNL au cerut sa fie discutata si OUG 13, care se afla la randul sau in procedura legislativa la Senat, presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a cerut o pauza de consultari cu liderii de grup. Ulterior, solicitarea de suspendare a sedinta a fost supusa la vot si respinsa.

Liderul senatorilor USR Vlad Alexandrescu a luat primul cuvantul si a cerut sa se discute si OUG 13, insa presedintele Comisiei Juridice, Serban Nicolae (PSD), a spus ca acest lucru nu este posibil. Senatoarea PNL Alina Gorghiu a sustinut la randul sau suspendarea sedintei sedinta de plen pentru ca cei din comisia juridica sa se reuneasca si sa dea raport si pentru OUG 13, apoi revenirea in plen si discutarea ambelor proiecte.

A urmat o intreaga dezbatere pe regulament si calendarul celor doua ordonante. Mihai Gotiu (USR), vicepresedinte al Senatului, a vorbit despre faptul ca "nu este nimic ridicol" sa se dezbata oricat este necesar, "pana poimaine" pentru a se da o lege clara care sa ii lamureasca pe "sutele de mii de romani din strada".

Marti are loc si o sedinta a comisiei juridice a Senatului, iar pe ordinea de zi se afla OUG 13/2017.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

7802 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Rusine Liviu Dragnea si PSD (Marţi, 14 februarie 2017, 11:38)

    MirceaIo [utilizator]

    Tot timpul PSD-isti s-au purtat smechereste: hoti, manipulatori, neseriosi, combinatori, mincinosi. Rusine Liviu Dragnea
    • +5 (7 voturi)    
      Ca racul! In loc sa mergem inainte... (Marţi, 14 februarie 2017, 12:37)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Un intreg parlament si o intreaga tara se preocupa acum de descalcirea itelor incurcate de Liviu Dragnea cu al lui PSD.
  • +4 (10 voturi)    
    Cred ca (Marţi, 14 februarie 2017, 12:12)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cred ca minunea numita "OUG13" a fost si in agenda celor 14 guverne anterioare, ca i excelenta pt. penalii cu orice insigna. Doar naucii astia din Psd au decis chiar sa treaca la actiune.
    • +3 (7 voturi)    
      Pentru asta ii platim pe parlamentari?!!! (Marţi, 14 februarie 2017, 12:42)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Majoritatea PSD si ALDE are acum de lucru! Sa incurce sau sa descurce Haosul creat de guvernul PSD.

      In loc sa megem inainte cu proiecte de dezvoltare stam sa ne cramponam de niste minti preocupate doar pentru a-si apara bogatiile ilegale dar si fundurile sa nu ajunga la inchisoare! Si culmea acesti parlamentari sunt platiti de noi si mai au si salarii si pensii speciale!
  • +8 (10 voturi)    
    same sh1t (Marţi, 14 februarie 2017, 12:45)

    harapalb [utilizator]

    E foarte bine ca s-a pus presiune pentru a fi starpita acea oug, fara discutii.

    Dar vreau sa transmit ca imi displace total cum tot ni se baga pe gata PNL-ul. Cei care nu avem memorie scurta ne amintim ca mai ieri se tineau de mana cu PSD.
    • +2 (4 voturi)    
      Macar (Marţi, 14 februarie 2017, 13:05)

      tudorborisev [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

      Cei de la PNL sunt niste escroci mai previzibili si nu atat de versati ca haita de escroci condusa de escrocul alfa...Liviu Dragnea. Deci in lipsa de ceva mai bun prefer raul mai mic.
      • +1 (1 vot)    
        da (Marţi, 14 februarie 2017, 18:10)

        harapalb [utilizator] i-a raspuns lui tudorborisev

        Sunt de acord, sunt doar niste escroci mai moderni.
        Am votat cu raul cel mai mic, recunosc, dar am fost constient ca nu a fost o alegere libera. Ce alegere e aceea in care ai de ales doar intre RAU si rau?

        Mi-am dat seama ca adevaratii condamnati suntem noi, oamenii simpli neimplicati politic. Cat oare va mai trebui sa suportam mizeriile tuturor politicienilor de pretutindeni? Exista vreo sansa sa intram intr-un fel de normalitate? Doar prin indiferenta sau ignoranta putem trai linistiti, vazand ce se petrece?
  • +2 (4 voturi)    
    Ce? (Marţi, 14 februarie 2017, 13:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Români, vi se pregătește ceva!
  • +2 (4 voturi)    
    OUG 13 se va discuta ca si OUG 14 mai intai (Marţi, 14 februarie 2017, 13:37)

    Susufler0 [utilizator]

    in Senat si abia apoi in Camera Deputatilor, astfel incat ii astept cu maxima nerabdare pe cei 118 senatori care au votat impotriva OUG 14 sa voteze pt OUG 13 !

    PS. Adica sa isi dea foc la valiza.

    PPS. Sau, mai bine zis, sa "innebuneasca" subit si sa-si contrazica votul.
  • +1 (3 voturi)    
    Cu 13 (Marţi, 14 februarie 2017, 13:46)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    cum ramane? Aia era urgenta.
    O tot lungesc ca sa castige timp.

    Inca odata: cum ramane cu OUG 13/2017?