SURSE Premierul Grindeanu s-a intalnit cu Victor Ponta la Guvern/ Se adanceste ruptura de Liviu Dragnea?

de Redactia politic     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2017, 18:30 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea vrea remanierea guvernului Grindeanu
Foto: Agerpres
Premierul Sorin Grindeanu si fostul premier Victor Ponta s-au intalnit astazi la Guvernul, au confirmat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. Informatia a fost publicata initial de stiripesurse.ro, care sustine ca fostul premier “si-ar dori sa-si faca prezenta in actualul cabinet condus de Sorin Grindeanu”. Intalnirea Grindeanu – Ponta a avut loc pe fondul racirii relatiilor dintre liderul PSD si primul ministru. HotNews.ro a scris ca decizia abrogarii ordonantei 13 a fost luata unilateral de premierul Grindeanu, in ciuda opozitiei manifestate de Dragnea si Tariceanu. 

Victor Ponta nu a putut fi contactat pentru explicatii. Fostul premier este cunoscut drept unul din adversarii lui Liviu Dragnea in PSD. Cei doi s-au aflat mereu pe pozitii de rivalitate interna, chiar daca in public au pastrat aparenta unor bune relatii.

Un alt posibil semn al rupturii intre premier si liderul PSD ar putea fi atacul dur lansat duminica seara de Romania TV la adresa premierului Grindeanu. Postul TV a prezentat
imagini filmate de site-ul Cancan.ro din care reiese ca acesta ar fi petrecut sambata la un restaurant din Herastrau alaturi de afaceristul Petrica Hogea, despre care RTV arata ca a fost condamnat la inchisoare.

Romania TV a prezentat pe larg trecutul lui Hogea si a insistat asupra prezentei lui Grindeanu intr-un anturaj nepotrivit. Ziarista Corina Dragotescu a comentat pe un ton foarte dur imaginile.

Alaturi de cei doi, la masa ar mai fi fost si Ion Arsene, fost deputat implicat intr-un scandal sexual.

Romania TV, post fondat de Sebastian Ghita, este folosit dupa fuga acestuia din tara de Liviu Dragnea pe post de principal instrument de propaganda al PSD.

Tot duminica, liderul PSD Mihai Chirica (Iasi) l-a indicat in premiera pe Grindeanu drept posibil presedinte al PSD in locul lui Dragnea.


Citeste mai multe despre   






















33120 vizualizari

  • -53 (67 voturi)    
    Hehe (Luni, 13 februarie 2017, 18:36)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu v-am zis eu că Victor-Viorel Ponta trebuie să revină la șefia PSD pentru a-i reda credibilitatea?
    • +35 (41 voturi)    
      Da... monument de credibilitate (Luni, 13 februarie 2017, 18:50)

      eduardst [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Acest ponta
      • +3 (5 voturi)    
        Novicele s-a dus la meditatii? (Marţi, 14 februarie 2017, 10:18)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui eduardst

        Cum sa folosesti Guvernul cu maxima eficienta in scopulgrupului mafiot organizat care conduce PSD.

        Nu va bucurati, ca nu iese nimic de bine din aceste intalniri!
    • +53 (61 voturi)    
      Credibilitate? (Luni, 13 februarie 2017, 19:39)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu stiu de ce cauta lumea credibilitate in PSD. Se vorbeste despre Chirica sau Ponta ca vor salva PSD de zici ca salveaza tara. Oameni buni, pentru binele acestei tari PSD trebuie sa piara, nu sa se reformeze, e prea infect sa mai fie reformat, trebuie sa piara.
      Gata cu Sindromul Stockholm ca de ani de zile tot ii votati pe ideea ca se reformeaza, ca se schimba, ca sunt altii. NU, tot aia sunt, si asa vor fi mereu. PNL si PSD trebuie sa piara cat mai repede, abia atunci vom fi liberi.
      • +5 (5 voturi)    
        un partid de zombi? (Marţi, 14 februarie 2017, 5:54)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean002

        este PSD un partid de zombi reincarnati? chiar poate redeveni ponta marele carmaci ?
        • +1 (1 vot)    
          Doar cu tupeu , aroganta, atacuri in tinte (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:07)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          inventate (ca Ciolos ) pot sa-si aplice autoritatea!
          Cealalta varianta pentru "armele" unui lider politic ar fi : profesionalism (macar intr-un domeniu), stiinta conducerii (macar bun simt si disponibilitate), principii afirmate si sustinute ferm ........Ma opresc ca ma apuca plasul !!!
    • +31 (33 voturi)    
      Hahahaha, made my day (Luni, 13 februarie 2017, 19:50)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Asta e gluma zilei, il faci de ras pe Mazeta.
      • +17 (17 voturi)    
        Cum ar fi sa il puna ministru' la Justitie? (Luni, 13 februarie 2017, 20:27)

        za-k [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Aia ar fi o gluma perfecta, mai ales ca tocmai ce i-au respins contestarea la plagiat :)
        • +10 (10 voturi)    
          la PSD totul e posibil (Marţi, 14 februarie 2017, 5:56)

          thatchme [utilizator] i-a raspuns lui za-k

          pentru bani pot sa-l puna ministru al justitiei si pe sile camataru.
    • +12 (12 voturi)    
      pana acum (Luni, 13 februarie 2017, 23:56)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      singurii pe care au reusit sa-i dezbine au fost romanii din strada. Ati mai vazut diviziuni in Camorra? Astia se au unul pe altul la mana, asta e doar o chestie de imagine. Protestele trebuie sa continue, mai puternice si mai vocale ca pana acum fiindca astia nu se lasa dusi cu una cu doua!
    • +6 (6 voturi)    
      de cretinibilitate (Marţi, 14 februarie 2017, 1:41)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      da .. Pinochio reinvie
  • +27 (31 voturi)    
    va rog fara afirmatii absurde! (Luni, 13 februarie 2017, 18:42)

    Crioan [utilizator]

    " pe fondul racirii relatiilor dintre liderul PSD si primul ministru" - asa ceva este principial imposibil, la fel cum principiul de incertitudine al lui Heisenberg nu poate fi incalcat.
    Nu este vorba de doi oameni, de doua personalitati, Dracnea l-a pus pe Grindeanu numai si numai pentru ca avea certitudinea ca ii va fi neconditionat fidel!
    Este ca si cum mana mea stanga se cearta cu plamanul drept, nu are sens "racirea"!
    • +12 (12 voturi)    
      Corect! (Luni, 13 februarie 2017, 22:32)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Despre ce racire vorbesc astia? Ei nu stiu ca chilotii au aceeasi temperatura cu coorul? Cam asa sunt si Dragnea cu Grindeanu.
      :))
  • +35 (39 voturi)    
    S-a intrunit la famiglia!! (Luni, 13 februarie 2017, 18:47)

    soundtrack [utilizator]

    Care pe care!
    Ma uit la serban nicolae si-l vad pana-n mezozoic!!!
    • +11 (11 voturi)    
      Începutul mezozoicului (Luni, 13 februarie 2017, 20:46)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      este legat de stingerea rapidă a multor specii între permian (paleozoic) și triasic, probabil de pe urma creșterii activității vulcanice sau din ciocniri cu meteoriți. Sfârșitul este marcat de dispariția saurienilor mari, probabil ca urmare a unui impact meteoritic (meteoritul Chicxulub?)!!!!!!!!
  • +35 (39 voturi)    
    il pune Ministrul Justitiei?! (Luni, 13 februarie 2017, 19:04)

    trem [utilizator]

    Ia-o pe asta drag popor. La cata aroganta a existat si exista nu m-ar mira....
  • +24 (28 voturi)    
    O fi urcat in jenuntii sai noi turcesti ? (Luni, 13 februarie 2017, 19:21)

    Plagarus [utilizator]

    Viorel se joaca cu focul,caci jupanul Dragnea-l are in buzunarul de la piept cu potlogariile facute !! ( kazahii 600 mil $,un singur exemplu )
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo, semnal catre cazahi ! (Marţi, 14 februarie 2017, 10:28)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      De genul ca nu si-a primit tainul, si alora inca le vinde iluzia ca are putere in executivul Romaniei!

      Nu trebuie sa-l reciclam pe infractorul administrative Ponta!
  • +34 (36 voturi)    
    Le urez bafta la sfisiat in partid :) (Luni, 13 februarie 2017, 19:41)

    za-k [utilizator]

    ramin mai putini si poate se dau in git unii pe altii!
  • +27 (31 voturi)    
    incaiera-i drace! (Luni, 13 februarie 2017, 19:45)

    dordetara [utilizator]

    dar tine-ti minte: cand doi se cearta castiga al trei-lea!
    • -2 (8 voturi)    
      pai al treilea e Ponta (Luni, 13 februarie 2017, 21:29)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui dordetara

      primii doi erau Dragnea si Grindeanu. Poate altceva ai incercat sa zici.
  • +10 (10 voturi)    
    aloo (Luni, 13 februarie 2017, 20:43)

    popaciuca [utilizator]

    Pentru cine nu stia deja: Daciana Sarbu este verisoara cu Grindeanu. Care este noutatea? Sunt doar diversiuni ieftine
  • +7 (7 voturi)    
    Ar fi bine sa se distanteze de Mustacios, dar... (Luni, 13 februarie 2017, 20:58)

    remus2009abc [utilizator]

    sa nu punem pariu ca va fi mai bun noul anturaj a lui Grindeanu. Grindeanu e un om mic, fara experienta, incearca sa se dea si el pe langa o fusta mai larga.

    Oricum se stie, in PSD, sansele sa gasesti un om lucid, cu bune intentii, sa recunoasca ca au gresit, sunt fix ZERO.

    Asta ar mai trebui, Micky Mouse in guvern!
  • +7 (9 voturi)    
    de la dottore la dottore (Luni, 13 februarie 2017, 21:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Or fi discutat intre ei de-ale doctoratului. Ce de la plagiator la plagiator?
  • +6 (8 voturi)    
    Ineficienta teorie a chibritului!... (Luni, 13 februarie 2017, 21:32)

    ArgusRO [anonim]

    Victor Ponta a reusit sa conduca "cel mai cinstit Guvern". Spre DNA, ANI si alte trasee de mare interes pentru indivizii certati cu legea....
    Sorin Grindeanu e pe cai mari, probabil, va deveni seful celui mai impopular Executiv roman, dupa 1990.
    O intrebare deloc retorica pentru membrii si simpatizantii PSD-ALDE: cate experimente esuate mai aveti in portofoliu?
  • +4 (6 voturi)    
    mai e procuror dr ponta? (Luni, 13 februarie 2017, 23:05)

    hopsinoi [utilizator]

    a dat banii inapoi plagiatorul ponta PSD pe care ia primit de la stat datorita plagiatului?
  • +6 (8 voturi)    
    da vrem dr plagiator ponta PDS la justitie. (Luni, 13 februarie 2017, 23:07)

    hopsinoi [utilizator]

    .
    • 0 (0 voturi)    
      sa aiba si Kovesi pereche (Marţi, 14 februarie 2017, 19:52)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      sau de ce?
  • +9 (9 voturi)    
    Dati-ne munitie ! Monta e munitia necesara sa (Marţi, 14 februarie 2017, 0:11)

    deval [utilizator]

    vrem mai mult decat demisia ! OK !
    Astfel convingeti pe toata lumea care a trecut macar prin Piata, pe sustinatorii acestora si chiar pe cei inca retinuti ca sunteti chiar MAFIA , ca programul vostru de guvernare are un singur punct :
    spalarea cadavrelor politice , salvarea coruptilor si legiferarea coruptiei !
  • +7 (7 voturi)    
    Cei trei Crai de la Rasarit! (Marţi, 14 februarie 2017, 1:43)

    cladob [utilizator]

    strada sau emigrarea.. ce alegem ?
  • +4 (6 voturi)    
    E incredibil cat tupeu pe Dragnea (Marţi, 14 februarie 2017, 3:10)

    mmagic [utilizator]

    nu e nimeni in romania sa le dea peste bot acestor borfasi care vor sa conduca tara sa spuna sus si tare ca romania vrea oameni competenti la putere?

    nu vrem niste imbecili care arunca tara in haos la cateva saptamani dupa ce urca la putere

    chiar lasam toate putorile astea tupeiste sa conduca romania ? din tot sufletul sper ca raspunsul este ca vom mai vota cu totii o data cat de curand ca sa putem scoate afara psd-ul definitiv.
  • +4 (6 voturi)    
    ha (Marţi, 14 februarie 2017, 6:25)

    toxx [utilizator]

    nu stiu care e mai nociv, ponta sau dracnea. oricum nu ai alege dintre ei. eu unul, am ajuns sa am greturi cand vad la tv personaje gen melescanu, nicolicea, nicolae, tariceanu dracnea si firea. sper sa rezistam la proteste si sa-si caute psd-ul cativa oameni credibili cel putin pt guvern
  • +1 (3 voturi)    
    Alt sens al privirii (Marţi, 14 februarie 2017, 6:51)

    aniod [utilizator]

    sa se uite si sa caute si prin alte parti. Ponta nu este o solutie a problemei.
  • +3 (5 voturi)    
    Parinti, ascultati-va copiii! (Marţi, 14 februarie 2017, 7:55)

    Thetis [utilizator]

    Ponta? Primarul de Iasi? Neee ... > Cei - din PSD - ce au inteles ca PSD este un sarpe cu multe capete ce nu-si poate nega propria ratiune de a fi (furtul, individualismul, clanul oriental), cei ce mai au o farama de dorinta de bine, deci inclusiv acest primar de Iasi, ar trebui sa-si dea demisia.
    Cei din blocuri, din case de chirpici, din corturi cu antene TV pe 3, ar trebui sa incerce sa se uite in ochii copiilor lor, al tinerilor-adulti din pietele oraselor si sa creada in ei. Sa incerce sa intelega lumea asta moderna, sa mai traiasca un pic in Prezent. PSD o sa va arunce precum Ceausescu cateva portocale de Craciun dar in mare, cu PSD nimic nu o sa se schimbe. Nu vedeti ca Nu au recunoscut ca au gresit dupa ce sute de mii de oameni le-au trimis mesaje, din Inima, din Verticalitate, din Prezentul tragic al unei tari pe care ei o vor plana, informa, la pamant?
  • +3 (3 voturi)    
    Dupa "doctorul " ot Balti,acum un "dr" penal ?! (Marţi, 14 februarie 2017, 8:38)

    Plagarus [utilizator]

    Viorel peKhinul are si sprijinul kazahilor pretini.
  • +2 (4 voturi)    
    cata naivitate (Marţi, 14 februarie 2017, 8:42)

    pb80tm [utilizator]

    nu exista rupturi in psd. ma intreb cu cine a batut palma psd daca au aparut informatii de genul rupturi in psd? si ce repede aceasta soparlitza linistitoare pt societatea civila sare in primetimeul hotnews? ordonanta 14 va cadea in parlament si atunci veti realiza ca codoasa democratie a mai permis un viol al libertatii. marionete ca ponta sau alt psdist sunt plimbate pe la colt de strada doar lumea pune botu si pleaca. binomul psd-democratie e profund antilibertate. ma asteptam in redactia hn sa fie persoane mai instruite politic. sa inteleaga ca democratia e o arma cu doua aisuri si psd tine de maner iar societatea civila e injunghiata. voi nu corelati informatiile? e suficient sa citim articolul cu deputatul th.nicolescu tot pe hn ca sa vedem cum bat ploile.