Senat: Aviz favorabil respingerii OUG 13 si aprobarii OUG 14 in Comisia de constitutionalitate

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2017, 12:49 Actualitate | Politic

Comisia de constitutionalitate a Senatului a dat luni aviz favorabil pentru respingerea OUG 13 privind modificarea Codurilor penale. De asemenea, comisia a dat aviz favorabil Ordonantei 14 care abroga OUG 13, scrie Agerpres.

Cele doua ordonante vor primi raport din partea Comisiei juridice, cele doua acte normative urmand sa fie dezbatute si votate in plenul Senatului, in calitate de prima Camera sesizata.

Comisia a amendat primul act normativ, initiat de Guvern, chiar in titlul sau - proiectul de lege privind aprobarea OUG 13/2017 pentru modificarea si completarea Codurilor penale devenind proiect de lege de respingere a OUG 13/2017.

Saptamana trecuta, mai multi deputati PNL au depus la Senat un proiect de lege pentru abrogarea aceleiasi OUG 13, care nu a fost inca repartizat comisiilor de Biroul permanent.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4581 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Bieții borfași.... (Luni, 13 februarie 2017, 13:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ...din PSD+ALDE ! Au incercat si ei, daca n-a tinut, n-a ținut si basta! Acum plimba OUG-urile si cine stie ce mai clocesc... Gloata de mafioti e puternica, moare dar nu se preda.
    • 0 (0 voturi)    
      pe ei, pe borfasi (Luni, 13 februarie 2017, 14:46)

      insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      mergem in piata victoriei si le cerem sa modifice OUG 14/2017 cu doua completari:

      1) textul art. 25, alin. 5 sa contina specificatia "cu exceptia prescriptiei" la art. 16, alin. 1, lit. e) si f)

      2) textul art. 215^1, alin. 2 sa adauge la sfarsit "Prevederile art. 212 alin. (1) si (3) se aplica in mod corespunzator"

      sa aprobe OUG 14/2017 modificata si completata
      sa respinga OUG 13/2017

      Liviu, ai grija ce-ti doresti,
      Ca sa nu-ti spun cine esti!
  • 0 (2 voturi)    
    aprobare sau respingere? (Luni, 13 februarie 2017, 13:19)

    Mos Andrei [utilizator]

    daca i-au schimbat doar numele in "respingere OUG13", poate fac pe prostii si ii dau aprobare la votul in plen.
  • +1 (3 voturi)    
    Pariu (Luni, 13 februarie 2017, 13:28)

    Tescovin [utilizator]

    Îmi place să pun pariuri pe care mi-aș dori sincer să le pierd.
    Pariul zilei: După ce-și iau toate avizele favorabile de la toate comisiile posibile, proiectele astea o să pățească o ne-pățită în plen: resping 13 dar resping și 14, sau ceva de soiul ăsta, motivând apoi că s-au încurcat și n-au știut exact ce votează (comunicarea din partea secretariatului Camerei fiind defectuoasă...).
    • +1 (1 vot)    
      de fapt (Luni, 13 februarie 2017, 14:00)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      ce zici tu nu ar fi in niciun caz rau.

      OUG13 nu a avut efecte juridice - confirmat la CC. respingerea sa in parlament prima ne-ar aduce in aceeasi situatie: nu va avea efecte. Pe urma, ca resping OUG14 sau nu, nu mai conteaza, ne aflam in situatia dinainte de introducerea OUG 13. Si ambele legi se duc la Iohannis sa le semneze, daca este ceva necurat bagat la mijloc, ataca atunci OUG 13 pe fond la CC (si nu intra in vigoare pana nu se clarifica situatia si pana cand nu o semneaza), nu ca am mare incredere in CC, dar ne da timp sa analizam situatia si sa reactionam. vedem atunci.
  • -3 (3 voturi)    
    E foarte rau sa suferi de paranoia,vad ca toti (Luni, 13 februarie 2017, 13:41)

    xrogo [utilizator]

    de-aici sufera de paranoia ordonantelor,ca or fi asa ,ca or fi pe dincolo s-si dau toti cu presupusul si fac scenarii mai ceva ca-n filme!
  • +1 (1 vot)    
    Cred ca va fi un vot de respingere a OUG 13 (Luni, 13 februarie 2017, 14:34)

    Susufler0 [utilizator]

    si un vot de adoptare a Legii ce vizeaza OUG 14 de abrogare a OUG 13.

    Cat si-ar dori Dragnea sa se linisteasca in ceea ce priveste situatia lui penala, va trebui sa mai amane operatiunea de "albire". Este constient si el si Serban Nicolae, cred ca pana si panarama aia de Codrin Stefanescu de faptul ca daca se intampla vreo "defectiune" cu OUG 13 si 14, ies in strada sute de mii de oameni.

    Cred ca vor fi unele din cele mai sigure voturi, acestea privind desfintarea OUG.

    Altfel, Dragnea risca sa-si ingroape guvernul si guvernarea. Si asa, a pierdut extrem de mult. Daramite sa guverneze zilnic cu sute de mii de oameni in strada.

    Asta nu inseamna insa ca abandoneaza.

    PS. Doar amana !
  • 0 (0 voturi)    
    Art.297 CP - Dezbatere viitor text (Luni, 13 februarie 2017, 15:08)

    relu59 [utilizator]

    Buna ziua,

    Si totus. .... presupunand ca in final se va gasi o formula ca efectele OUG nr.13/2017 sa fie minime sau chiar nule – avand in vedere „vidul legislativ referitor la Art. 297 – Abuzul inservici. cred ca este timplul la o bezbatere on-line cu privire la:
    1. Propunere de text pentru viitorul Art. 297 – Abuzul in servici – tinand seama de Decizia CCR 407/2016
    2. Data la care ar trebui sa intre in viguare – tinand seama ca la ora actuala Art.297 – Abuzul in servici, este de facto dezincriminat.