Mihai Chirica: Respingerea OUG 14 in Parlament ar fi o sinucidere in masa, o lovitura aproape letala pentru PSD

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2017, 16:24 Actualitate | Politic

Mihai Chirica
Foto: Facebook
Liderul PSD Iasi, Mihai Chirica, afirma, intr-un interviu acordat RFI, ca o eventuala respingere a Ordonantei de Urgenta nr.14 in Parlament (ce abroga celebra OUG 13, care a starnit protestele de strada masive) ar reprezenta "o lovitura aproape letala pentru PSD" si "o sinucidere in masa" pentru acest partid.

"Nici nu vreau sa ma gandesc ca in Parlamentul Romaniei parlamentarii PSD ar contrazice demersul facut de prim ministrul Romaniei, domnul Grindeanu. Ar fi o sinucidere in masa a acestei formatiuni politice, o scoatere in afara normalitatii pe o lunga durata de timp si o lovitura aproape letala asupra Partidului Social Democrat roman. Prin urmare, nu cred ca o asemenea varianta ar putea intra ii discutie. Nici nu vreau sa ma gandesc. Sub nicio forma", spune Mihai Chirica.

De asemenea, ideologia mainii de fier cu care Liviu Dragnea conduce PSD trebuie sa se schimbe, intrucat aceasta "reteta" a dus la pierderea din credibilitate in fata electoratului, considera primarul Iasului.

Primarul Iasului spune ca el crede in reformarea si modernizarea PSD, dar atrage atentia ca "Tine foarte mult si de atitudinea pe care domnul presedinte Dragnea o va avea in continuare fata de acest moment pe care l-am depasit cu totii. Pana la urma, putem spune ca l-am depasit. Bineinteles ca am iesit ciufuliti din toata aceasta poveste. Nu poate nimeni sa conteste faptul ca noi ne-am intarit. Da, ne-am intarit conceptual, dar ca si credibilitate in fata electoratului nu ne-am intarit nici pe departe. Ca si credibilitate in fata romanilor, dimpotriva, am avut chiar de suferit. Daca se poate sau nu moderniza partidul cu domnul Dragnea la putere depinde foarte mult si de domnul Dragnea. Conteaza felul in care va intelege dumnealui sa se adapteze la noua configuratie a Romaniei de astazi, a oamenilor care nu vin la vot, dar vor totusi sa aiba un cuvant de spus."

Chirica mai spune, in interviu, ca pozitiile sale critice fata de adoptarea OUG 13 si conducerea partidului nu au fost "in scop personal": "Prima decizie care nu mi s-a parut corecta este cea legata de Shhaideh, a doua cea legata de ordonante. Am avut curajul sa o spun si prima data si a doua oara. Nu am facut-o intr-un scop personal. Nu am urmarit si nu urmaresc ocuparea posturilor de conducere la nivelul central al Partidului Social Democrat."

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

15814 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Hauleu mincatziash asta mai e in PSD? :) (Vineri, 10 februarie 2017, 16:30)

    za-k [utilizator]

    Asa ceva? In fiecare zi il injura de mama si de tata pe Dr.Agnea si ala nimic :)
    • +17 (21 voturi)    
      Dl Chirica (Vineri, 10 februarie 2017, 19:01)

      Bulakov [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      Pare normal la cap si cu oarecare buna credinta.Nu-i nici agresiv,nici macar incruntat.Nu urla,nu jigneste.Nu pare nici retardat.Fiind pesedist,teoretic aceste lucruri nu sunt posibile.Exceptia care intareste regulile,sorosist,platit de multinationale,basist,kovesist,iohannist,spion american??Ce-o fi cu el????
    • +5 (7 voturi)    
      Asa cum Livache spunea de cate ori il infrunta (Vineri, 10 februarie 2017, 19:52)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      Iohannis ca Presedintele vrea sa fie suspendat, dar nu o sa-i faca pe plac, asa si Chirica parca se cere afara, dar nici pe Primar nu-l da afara, pt ca si intr-un caz si intr-altul PSD ar avea numai de pierdut. In cazul Presedintelui acesta ar castiga Referendumul si si-ar intari considerabil pozitia, concomitent cu slabirea fortei social democratilor, in vreme ce, daca ar fi exclus din Partid, actualul Primar nu ar pierde sustinerea iesenilor, in schimb ce PSD ar pierde Primaria celui de-al doilea oras ca marime a populatiei din Romania.
  • +11 (15 voturi)    
    Isi da multa importanta. (Vineri, 10 februarie 2017, 16:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E drept ca in organizatia Ciuma Rosie Iasi are mai multi sustinatori decât rivalul lui - omul de afaceri (cu statul) Maricel Popa, asa ca are tupeul sa o face pe dizidentul. Altminteri, a fost mina dreapta a infractorului Nichita vreme de multi ani, si nu ne-a explicat cum a reusit sa scoata Iasul din calificari in competitia pentru Capitala Culturala Europeana. E drept, cultura si PSD-ul nu fac casa buna, nici macar in cazul CARIERUSTULUI Chiric al carui singur scop e sa apuce vreun ciolan mai gras.
    • +2 (6 voturi)    
      te cred, asa o fi dpdv local (Vineri, 10 februarie 2017, 23:40)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      dar privind de la distanta nu intereseaza atat de mult aceste lucruri cat faptul ca este cea mai puternica voce impotriva unui anumit mod de a face politica in PSD ... mod reprezentat perfect de un anumit cetatean mustacios

      si mai important este ca opozantul este din Moldova - daca era din Transilvania se astepta poate lumea, dar asa pune o presiune mai mare pe organizatiile "sudiste" care par geografic vorbind in minoritate / ce o fi in interiorul balaurului PSD nu am cum sa stiu, dar ca observator ne-"initiat" asa vad situatia
  • +17 (17 voturi)    
    Oamenii care nu vin la vot... (Vineri, 10 februarie 2017, 16:37)

    BEDE [utilizator]

    Cei care nu au venit la vot nu au venit pentru ca nu aveau incredere in nimeni. Adica nici in P$D, nici in PNL, nici in USR, nici in alt partid si in nici o personalitate politica. Dar asta nu inseamna ca partidul care a castigat alegerile trebuie sa trateze tara ca pe o prada de razboi.
    Si cred ca nici chiar cei care au votat P$D, daca nu i-au tampit antenele lui Voiculescu nu sunt de acord cu Ordonanta 13.
    Daca s-ar face alegeri anticipate, oare nu ar veni multi ca sa voteze contra P$D? Adica sa voteze contra lor ca sanctiune pentru ceea ce vor ei sa faca din tara unde traim noi.
  • +21 (23 voturi)    
    Nu probabil, ci sigur! (Vineri, 10 februarie 2017, 16:41)

    QfeastQuizzes [anonim]

    Intr-un fel, ma gandesc, poate, n-ar fi asa rau sa dispareti ca partid, si nimeni sa nu va mai primeasca in politica.

    Dar poate reusiti si fara sa respingerea OUG 14!
  • +8 (14 voturi)    
    Maine poimaine aflam ca l-au dat afara din PSD (Vineri, 10 februarie 2017, 16:43)

    OG [utilizator]

    La nivel de declaratii Chirica e ok, era nevoie de un contra-pol de genul asta in psd.
    • +6 (8 voturi)    
      PSD=PCR=FSN (Vineri, 10 februarie 2017, 18:06)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui OG

      Un om onest nu poate face dintr-o banda de borfasi care a acaparat Romania prin CRIMA si VIOLENTA.
    • +3 (5 voturi)    
      nu va inselati, doar tempereaza... (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 1:47)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui OG

      daca sint asa multi care mai cred ca sint cinstiti de ce nu va ruperi dragii mei sa vedem citi va urmeaza din partid si din electorat. o sa fiti surprinsi, asa e romania, mereu surprinzatoare. dar tata, sa fie curati...adica ...parol nea Mihai. Parerea mea, de observator al politicii romanesti in ultimii 30 ani: fratie, voi incercati sa mai dregeti busuiocul ca stiti ca e groasa. voi aveti un electorat al vostru care va voteaza pina intra in pamint dar va e frica de cei 70% care daca ies la vot.....atunci chiar partidul e pe butuci cu toti dreptii si mortii vostri. incercati in zadar sa pacaliti lumea, NU NE MAI PACALITI, ca na ati reusit sa va schimbati pielea de 5 ori dar naravul ba. ia puterea in partid daca sinteti o forta si arati ca e un real curent de schimbare/innoire cu oameni care nu sint patati. cam greu nu-i asa, adica imposibil. pai atunci declaratiile ptr cine sint? Mihai, o sa iesi sifonat...sobolanii doar ne provoaza scirba si vomitam.
  • +7 (11 voturi)    
    Normalitate (Vineri, 10 februarie 2017, 16:49)

    hamangiu [utilizator]

    La revolutie avea 18 ani..a intrat in PSD in 2012...o picatura de normalitate in structura PSD-ista
    Probabil v-a fi exclus in viitorul aproptat..nu cadreaza frate...
  • +3 (7 voturi)    
    binenteles (Vineri, 10 februarie 2017, 16:54)

    nahir [utilizator]

    ca nu urmareste ocuparea de posturi la nivelul central al psd. ocupa deja unul. e vicepresedinte psd.
    sunt convins insa ca doreste doar modernizarea psd. cu sau fara dragnea :"Conteaza felul in care va intelege dumnealui sa se adapteze la noua configuratie a Romaniei de astazi, a oamenilor care nu vin la vot, dar vor totusi sa aiba un cuvant de spus."
    cum dragnea nu cred ca se va schimba, ramane doar o singura solutie.
    • +3 (5 voturi)    
      Vrea sa fure (Vineri, 10 februarie 2017, 18:07)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      ... cum a facut cand era complice cu infractorul NICHITA si cum face toata ciuma ieseana PSD+ALDE.
  • +12 (14 voturi)    
    PSD si prietenii sai (Vineri, 10 februarie 2017, 17:10)

    -dan [utilizator]

    Parerea mea personala: atentie mare la membrul PSD MIhai Chirca!
    1. A parvenit in functie prin PSD. E moral? Nu!
    2. Discursul e mulat pe celebra logica: am furat, dar daca dau inapoi nu mai sunt hot. (doar daca se respinge oug 14, e o lovitura letala pentru PSD)
    3. Nu e un om onest pana la proba contrarie, e tocmai invers: PSD-ist pana la proba contrarie! Si prin fapte, nu prin vorbe!
  • +6 (8 voturi)    
    sincer ... (Vineri, 10 februarie 2017, 17:11)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cred ca sinucidere mai putin, mai mult un request catre popor sa vina sa va joace in picioare...
  • -2 (6 voturi)    
    pacat (Vineri, 10 februarie 2017, 17:31)

    danut1 [utilizator]

    Asta din ce zice are mai multa credibilitate decat tot partidul la un loc. Probabil ca nu vrea sa se implice la centru, pentru ca l-ar sfasia borfasii din partid. Asa sta cumintel pe locul caldut construit cu munca de el insusi, si poate si pe merit, dupa cum vad ca se comporta.
    • 0 (2 voturi)    
      asta cu credibilitatea este frumos spus (Vineri, 10 februarie 2017, 23:51)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui danut1

      problema este ca PSD nu poate structural sa recunoasca faptul ca a gresit oribil - o dau ca "nu s-a comunicat", "este o neintelegere", " au fost niste scapari", "e constitutional", "a facut si Pruna" etc

      cum draq ? daca nu venea Presedintele in Sedinta de Guv si nu erau demonstratii in Piata in seara crimei puteam sa credem asa ceva ...

      Chirica este singurul PSD-ist important care spune direct adevarul in acest moment ! din cauza asta se incarca atat de energie ... nu stiu ce intentii are si nici ce va face, dar miscarea lui mareste presiunea pt reforma adevarata in PSD ...

      PSD trece acum prin cel mai sensibil moment dupa '89 - ori se reformeaza complet (nu stiu cum) ori se duce complet si ireversibil la vale cu toti parlamentarii cu tot
      • 0 (2 voturi)    
        PSD sa se refomeze? (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 0:27)

        danut1 [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        PSd sa se reformeze, ce gluma proasta. Hotii o sa faca tot timpul ce au invatat mai bine!

        Pana nu dispare generatia ca sa fie inlocuita de alta proaspata fara mentalitatiile asteia, nu e nici o sansa...

        O pilda de genu asta e chiar in biblie, cu evadarea evreilor din Egipt. Aia care au fost sclavi nu au putut sa se schimbe, si au trebuit sa rataceasca 40 de ani prin desert, ca sa se schimbe. 40 de ani este exact cat schimbarea unei generatii.
        • 0 (0 voturi)    
          pe idea asta cu generatia urmatoare s-a mai mers, (Duminică, 12 februarie 2017, 1:22)

          NaitsircRemag [anonim] i-a raspuns lui danut1

          dar din pacate se pare ca generatia de care vrem sa scapam isi antreneaza viitorii inlocuitori, astfel incat si "prospaturile" capata naravurile predecesorilor. :-s

          Cat despre "pilda" biblica, afirmatia e cam generalizatoare si partinitoare. Schimbarea este accesibila oricui, nu e nevoie decat de un mediu favorabil si de vointa de a face un lucru corect.
  • 0 (8 voturi)    
    inventezi o problema si te sperii singur de ea (Vineri, 10 februarie 2017, 17:49)

    andipetre [utilizator]

    Cam asta face dl. Chirica, in speranta sa de a fi bagat in seama de cei din afara PSD, care acum ia apa si se scufunda... Doar-doar primeste si el ceva pe-acolo prin alt partid....

    Pai daca si Dragnea a spus ca nu anuleaza ordonanta 14 de anulare a ordonantei 13, ce rost mai au speculatii din astea gen "drobul de sare"?
    • +1 (3 voturi)    
      :))) (Vineri, 10 februarie 2017, 19:10)

      danut1 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Ce gluma!
      pai astia aus spus multe, ca fac sau nu fac, si intr-un final au mintit doar ca sa-i crezi, si au facut to ce au planuit sa faca si nu ce au spus. Si nu conta cu ce pret!
    • +1 (3 voturi)    
      Daca dracnea a spus ... (Vineri, 10 februarie 2017, 20:55)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      .. e litera de Biblie.

      Ia sa ne mai amintim de mai spunea dracea asta al tau:

      ""Eu l-as sfatui (pe ministrul Justitiei - n.r.) sa se inspire din experienta inaintasilor, adica din experienta guvernelor precedente. Daca sa se dea prin ordonanta sau sa se adopte proiect de lege, asta este problema lor. Dar e bine sa se uite la experienta inaintasilor. Daca s-a mai dat vreo gratiere prin ordonanta, poate sa dea. Daca nu, nu stiu daca e bine", a declarat Dragnea, marti, la ICCJ.
      Intrebat daca angajarea raspunderii Guvernului este o solutie, presedintele PSD a raspuns: "Aia intrebati primul ministru."

      "Deocandata am vazut foarte mult scandal pe niste intentii. Am vazut si o dezbatere publica. Eu zic sa asteptam sa vedem ce face Guvernul. Asta e problema Guvernului", a mai precizat Liviu Dragnea."

      Pe intentii, sefu', pe intentii.. Sa asteptam frumos in banca si sa vedem ce se intampla, nu mai creati probleme aiurea, nu-i asa?
    • +1 (3 voturi)    
      Dragnea (Vineri, 10 februarie 2017, 21:39)

      laila [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      nu mai are credibilitate si daca parlamentul majoritar psd respinge oug14 dragnea va spune ca el le-a indicat cum sa voteze dar alegerea a fost a lor si uite asa iese (aparent) cu fata curata .
      Oug 14 inca nu a trecut de parlament , e singura realitate acum
  • +3 (5 voturi)    
    Probabil (Vineri, 10 februarie 2017, 20:58)

    soundtrack [utilizator]

    faradelegea il tine in psd, amenintari cu dosare, santaj, fraude, abuz.
  • -1 (3 voturi)    
    politics (Sâmbătă, 11 februarie 2017, 8:16)

    Ilenuca1 [utilizator]

    un barbat adevărat