Camera de Comert Americana in Romania: Acuzatiile la adresa companiilor multinationale - nefondate si neconstructive pentru economie si societate

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2017, 15:19 Actualitate | Politic

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham) respinge ofensiva PSD impotriva multinationalelor si afirma ca "propagarea unor insinuari lipsite de fundament" este nesanatoasa pentru societatea romaneasca si subliniaza ca "prin volumul investitiilor, amploarea operatiunilor si  numarul de locuri de munca create, companiile multinationale asigura bunastarea a sute de mii de familii de romani".

Redam comunicatul AmCham transmis joi presei:

"In numele membrilor sai, companii americane, romanesti, europene si internationale, AmCham Romania respinge acuzatiile indreptate impotriva companiilor multinationale vehiculate recent in spatiul public prin care acestora li se atribuie o implicare in sustinerea protestelor publice ca reactie la schimbarile fiscale si legislative.  Consideram nesanatoasa pentru societatea romaneasca propagarea unor insinuari lipsite de fundament. Cetatenii romani, indiferent de locul de munca, isi exprima public, in mod liber si voluntar convingerile, fara interferente din partea angajatorilor.

Capitalul uman este una din cele mai valoroase resurse pe care Romania le detine, un important avantaj competitiv ce a plasat Romania pe harta economiei internationale, datorita competentelor tehnice, lingvistice si creativitatii prin care in special tinerele generatii s-au facut remarcate pe piata muncii si care au avut un rol determinant in atragerea investitiilor in economia romaneasca.

In conditiile in care acest avantaj este grevat de exodul de tineri talentati si de tendintele demografice, consideram ca stigmatizarea angajatilor in functie de tara de origine a investitorilor induce o stare de tensiune si neincredere la nivelul angajatilor si angajatorilor deopotriva, si transmite un semnal nefavorabil catre investitori.

Prin volumul investitiilor, amploarea operatiunilor si  numarul de locuri de munca create, companiile multinationale asigura bunastarea a sute de mii de familii de romani, au un aport insemnat la PIB, sustin cu dedicare si  generozitate cauzele sociale si ofera accesul la expertiza vasta acumulata in alte piete, sustinand avansul economiei romanesti.

In Romania anului 2017 este de dorit ca valori precum responsabilitatea, integritatea si spiritul civic deprinse in contextul locului de munca, sa fie recunoscute si insusite de angajati, indiferent ca activeaza in sectorul public sau privat.

In opinia AmCham, trebuie incurajata colaborarea dintre companiile locale si cele cu capital strain, care sunt parteneri in dezvoltarea unui mediu de afaceri solid si competitiv, contribuind impreuna la realizarea dezideratului de crestere a nivelului de bunastare a tuturor romanilor.

AmCham Romania ramane ferm dedicata misiunii de a facilita dialogul public-privat deschis si transparent, un proces care sustine obiectivele comune de crestere economica a tarii."


Cine este AmCham:

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este cea mai reprezentativa  asociatie profesionala de afaceri, infiintata in anul 1993 reuneste in prezent peste 400 de companii americane, internationale si romanesti. Acestea au cumulat investitii totale de peste 20 miliarde dolari, generand in jur de 250.000 de locuri de munca. AmCham Romania este ferm angajata in facilitarea unui dialog deschis intre comunitatea de afaceri si autoritatile centrale, promovand solutii si prioritati pentru imbunatatirea mediul de afaceri si cresterea competitivitatii economice a Romaniei in plan regional si european. AmCham Romania este membra a U.S. Chamber of Commerce si a retelei europene AmChams in Europe. 





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3490 vizualizari

  • -11 (13 voturi)    
    aha (Joi, 9 februarie 2017, 15:31)

    Toni_Romania [utilizator]

    Se impute treaba cu aversiunea romanilor fata de multinationale de au iesit astia cu acest anunt.
    • +4 (4 voturi)    
      Care romani, aia care sunt asistati sociali? (Joi, 9 februarie 2017, 15:53)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      si fac alergie la munca?

      Care romani, aia care nu au invatat nimic nou in ultimii 5 ani?
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Joi, 9 februarie 2017, 19:12)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui taro

        Aia care fac alergie la evaziune fiscala si golaneli corporatiste.
    • +3 (3 voturi)    
      ESTI O CORNUTA! (Joi, 9 februarie 2017, 16:35)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Nu cumva esti toata ziua cu caruciorul prin Kaufland, Lidl sau Carrefour printre rafturi?
      Pai de ce ma tovarase cumperi de la multinationale?
      Se poate?!
      Ca sa-ti intre bine in capul ala sec (pe care il utilizezi numai ca umbrela!), 99% din ceea ce cumperi este fabricat de o multinationala.
      Mai putin rahatul pe care il mananci. Ala s-ar putea sa fie in regie proprie, sau vi-l imparte la PSD!
      • 0 (0 voturi)    
        Cornuta esti tu. (Joi, 9 februarie 2017, 19:07)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        M-am luat de multinationalele tale dragi?
        Care fac evaziune fiscala de 5 miliarde euro pe an.
  • +10 (10 voturi)    
    Hotii gandesc altceva (Joi, 9 februarie 2017, 15:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    PSD+ALDE nu au probleme de astea - pentru ei totul e sa FURE cit mai mult. La fel pentru GUVERNUL HOTIEI NATIONALE = guvernul DracGrin. Toti vor sa scoata tara din UE si sa o vinda mafiilor rusesti. Detalii la rinocerul de la Externe, diplomatul ceausist MELESCANU.
    • -4 (4 voturi)    
      Serios? (Joi, 9 februarie 2017, 16:18)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Iaca vine iar un contingent de trupe Usa in Ro. Pe am-ericani se pare ca nu i deranjeaza ca la Buc e o turma de hoti.
      • +2 (2 voturi)    
        Pe noi ne deranjeaza (Joi, 9 februarie 2017, 17:15)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Agramatii. Care nu pot scrie o propozitie corect in limba Romana. Stiu ca e criteriu de admitere in psd dar varsa la voi la sediul ineptiile agramate.
        • 0 (0 voturi)    
          Da, ca tu esti Einstein 2.0. (Joi, 9 februarie 2017, 19:08)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          ----
  • +11 (11 voturi)    
    Cu asa tampiti in parlament, ... (Joi, 9 februarie 2017, 15:33)

    NicolaeA [utilizator]

    vor pleca din Romania si investitorii si tinerii care au mai ramas (mai putin cei din TSD, care sunt viitorul tarii !).
  • +9 (9 voturi)    
    PSD este organizatie terorista (Joi, 9 februarie 2017, 15:37)

    mavis [anonim]

    nu are nimic de-a face cu interesul Romaniei si romanilor.
    • 0 (0 voturi)    
      da? (Vineri, 10 februarie 2017, 8:33)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      Iaca Am-erica mai aduce un transport de alti militari in tara teroristilor.
  • -9 (15 voturi)    
    Ce s-au oparit astia! (Joi, 9 februarie 2017, 15:41)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ca li se cere 16% din profitul real!
    Deci firmele americane care incalca flagrant legea (vezi UBER) au voie sa functioneze, eu personal nu am voie sa-mi pun semn de taxi pe masina mea si sa lucrez pentru mine! Eu dau impozi pe profit, impozit pe dividende, 100% impozit pe salariu, CASS si CAS pentru dividende si UBER nu da bonuri fiscale, da doar chitante, care nu sunt documente fiscale.
    SI le e teama ca s-ar putea sa-i puna cineva sa plateasca cat se cuvine! SI recomanda ieri sa se puna batul pe micul intreprinzator!
    • +5 (7 voturi)    
      Terminati cu idioteniile! (Joi, 9 februarie 2017, 16:28)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Am mai scris si cu alta ocazie dar trebuie repetat.

      Cifra de afaceri pe an per angajat (2013):
      - companii cu capital strain - 100,000 euro
      - companii cu capital romanesc - 60,000 euro

      Cum statul ia o treime din tot ce produce economia privata, cine plateste taxe mai multe in Romania?

      Profitul se impoziteaza cand este produs si dupa aia este proprietate privata, fiecare privat face ce vrea cu el. Evident ca l-ar refolosi in Romania daca ar avea si conditiile necesare. Dar profitul se impoziteaza asa cum se impoziteaza si celelalte taxe - cata vreme stii cat incaseaza si cheltuiesc.
    • 0 (0 voturi)    
      corporatiile sunt mai corecte decat unele firme (Joi, 9 februarie 2017, 20:47)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Corporatiile nu isi permit sa isi luxeze imaginea pentru niste maruntisuri in Romanica.

      Isi platesc angajatii - si de obicei platesc mai bine decat firmele romanesti- ofera conditii deosebite pentru acestia dar evident ca si cer de la acestia performanta.

      Cine nu poate nu are cum sa ramana intr-o multinnationala. Poate de aceea sunt unii un pic suparati.

      Daca sunt probleme cu preturile de transfer de ce nu se fac controale si sa se discute despre aceste probleme in spatiul public.

      Am lucrat pentru o multinationala si am acoperit o parte din lumea asta cu activitatea mea. AM ales ca postul meu sa fie in RO desi puteam sa il ocup pe cel din alta tara - am vrut sa am aproape copilul meu care se pregatea pentru facultate.Impozitele si taxele erau platite regulat - nu erau intarzieri nici la salarii. asa ca nu am avut de ce sa ma plang...
  • -7 (13 voturi)    
    Ei, lasa ca nu iese fum fara foc (Joi, 9 februarie 2017, 15:48)

    jackalphonse [utilizator]

    Sa lasam multinationalele deoparte, ca vine si timpul lor.
    Deocamdata se protesteaza impotriva coruptiei. Folosirea subiectului "multinationale" aici este doar o retorica de prost gust.
    Asta nu inseamna ca nu este un subiect care trebuie dezbatut la un moment dat.
  • +1 (1 vot)    
    ce-i drept, este gingasie.. (Joi, 9 februarie 2017, 17:06)

    splinty [utilizator]

    .. fata de ultima perioada istorica importanta, aceea dupa WWII
  • +1 (3 voturi)    
    fac pe prostii? (Joi, 9 februarie 2017, 17:11)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Americanii fac pe prostii, sau chiar sunt extrem, extrem de naivi?!

    Zice ca acuzatiile sunt "neconstructive pentru economie si societate"

    Dar sunt extrem de constructive pentru Dracnea si ai lui!
    Pedeserelul VREA ca economia Romaniei sa mearga prost, pentru ca ei stiu bine sa gestioneze mizeria, penuria, nu belsugul!

    Daca pleaca toti investitorii straini si dispar milioane de lcouri de munca, Dacnea va exulta: toti deveni asistati sociali, care, se stie, voteaza cu partidul lui Ilici!
  • 0 (0 voturi)    
    cert este ca resursa umana s-a degradat (Joi, 9 februarie 2017, 20:50)

    ..13 [utilizator]

    Fata de ceea ce era la inceputul anilor 1990.

    Acum nu se mai pre4a gasesc oameni care sa gandeasca in RO - cei care stiau cum sa faca lucrul acesta au plecat - au ramas aia mai saraci cu duhul sau cei care au nostalgii sau grija de familiile lor de aici.

    Nu merita sa ramai in Romanica.
    Astazi mai mult ca ieri.

    Ultimul sa stinga lumina, daca mai apuca...
    • 0 (0 voturi)    
      fraza aberanta (Vineri, 10 februarie 2017, 8:43)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      "au ramas aia mai saraci cu duhul"
      Pe bune? Am amici deosebiti plecati in Vest dar stiu si tembeli din diaspora, oho. Care nu au invatat nimic din Occidentul ala.
  • 0 (0 voturi)    
    inca e bine (Joi, 9 februarie 2017, 21:42)

    revo [utilizator]

    Cat timp mai avem reactii din partea investitorilor straini, e bine. In momentul in care n-or sa mai ia atitudine dar or sa-nceapa sa reduca productia, sa mute, pe tacute, sectiile in alta tara... atunci va fi clar ce soarta ne asteapta.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci aveam dreptate (Vineri, 10 februarie 2017, 9:12)

    Toni_Romania [utilizator]

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-21600876-isarescu-multinationalele-trebuie-intre-legislatia-romaneasca-respecte-fiscalitatea-regulile-noastre-cate-multinationale-sunt-fapt-romania-afaceri-deruleaza-cati-angajati.htm