Proiectul legislativ ce prevede ca "omisiunea" de a denunta o fapta in maxim 30 de zile se pedepseste cu pana la 6 ani de inchisoare, in dezbaterea Camerei Deputatilor/ Ioan Ghise, initiatorul

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2017, 12:01 Actualitate | Politic

Ioan Ghise
Foto: senat.ro
Proiectul de lege initiat in aprilie 2016 de fostul senator ALDE Ioan Ghise care prevede modificarea Codului penal astfel incat cei care nu denunta, in termen de 30 de zile, savarsirea unei infractiuni, sa primeasca o pedeapsa cu inchisoarea de la 2 la 6 ani, a fost adoptat tacit de Senat la inceputul lunii februarie si a ajuns in dezbaterea Camerei Deputatilor, camera decizionala.

Proiectul are un singur articol, care prevede modificarea Art. 266 din Codul penal, astfel:

"Omisiunea de a denunta in maximum 30 de zile savarsirea unei fapte prevazute de Codul penal se pedepseste cu inchisoarea de la 2 ani la 6 ani."

Ce prevede acum Art. 266:

"Nedenuntarea
(1) Fapta persoanei care, luand cunostinta de comiterea unei fapte prevazute de legea penala contra vietii sau care a avut ca urmare moartea unei persoane, nu instiinteaza de indata autoritatile se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.
(2) Nedenuntarea savarsita de un membru de familie nu se pedepseste.
(3) Nu se pedepseste persoana care, inainte de punerea in miscare a actiunii penale impotriva unei persoane pentru savarsirea faptei nedenuntate, incunostinteaza autoritatile competente despre aceasta sau care, chiar dupa punerea in miscare a actiunii penale, a inlesnit tragerea la raspundere penala a autorului sau a participantilor."

Ghise a candidat anul trecut pe listele de deputati ALDE in Brasov, insa nu a reusit sa prinda un nou mandat de parlamentar.

"Societatea romaneasca este bulversata de multimea de denunturi ale unor presupuse fapte penale vechi de mai multi ani, chiar opt sau zece ani. Implicatiile scandalurilor publice generate de aceste denunturi sunt sociale, politice, administrative, institutionale si economice. Autoritatea publica este grav stirbita de arestarile celor alesi in functii de demnitate publica pentru fapte penale presupuse a fi comise cu multi ani inainte de a fi alesi, dar denuntate dupa multi ani", sustine el in expunerea de motive.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



10662 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    II apara pe cei batrani in rele! Cei ca el si Iles (Joi, 9 februarie 2017, 12:05)

    fit [utilizator]

    "Societatea romaneasca este bulversata de multimea de denunturi ale unor presupuse fapte penale vechi de mai multi ani, chiar opt sau zece ani. Implicatiile scandalurilor publice generate de aceste denunturi sunt sociale, politice, administrative, institutionale si economice. Autoritatea publica este grav stirbita de arestarile celor alesi in functii de demnitate publica pentru fapte penale presupuse a fi comise cu multi ani inainte de a fi alesi, dar denuntate dupa multi ani", sustine el in expunerea de motive.
    • -1 (3 voturi)    
      Hoti la hoti trag. (Joi, 9 februarie 2017, 16:42)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Mafioti se apara intre ei .Este rusinea Brasovului acest ipochimen .
      Dupa ce a fost turnator inainte , in loc sa se dea la fund i-si scoate capul la iveala ca sarpele cand vrea sa fie omorat , dar nu numai el este vremea lor acum . Acum ii curg mucii pe la televiziunile securistului ghita si turnatorului voiculecu . Cei ce se aseamana se aduna . Vai de natiunea asta de au ajuns asemenea jigodii sa ne fac legi.
  • +15 (17 voturi)    
    mafia lucreaza (Joi, 9 februarie 2017, 12:05)

    mavis [anonim]

    lucreaza lucreaza
  • +27 (29 voturi)    
    Logica de penal ! (Joi, 9 februarie 2017, 12:12)

    W. [utilizator]

    Logica de penal !

    Coruptii nenorociti ca Ghise au ajuns sa ne faca legi.
    Daca stiu despre o fapta penala si sunt amenintat, santajat eu sau familia, pe urma (dupa 30 de zile) cand o denunti iti iei 6 ani de puscarie pentru asa propune Mafia ajunsa in Parlament. Dar daca fur sub 200 000 lei si eventual dau niste acte normative pentru a favoriza furtul, se dezincrimineaza.
    Penalii astia nu au absolut nici o jena sa faca orice, chiar daca au vazut sute de mii de oameni in strada strigandu-le sa plece.
  • +19 (21 voturi)    
    Pe scurt o mizerie (Joi, 9 februarie 2017, 12:13)

    t4v1 [utilizator]

    Prevenirea denunturilor pentru fapte mai vechi de 1 luna, inchisoare pentru denuntatori.
  • +22 (24 voturi)    
    Adica... (Joi, 9 februarie 2017, 12:15)

    OvidiuStoica [anonim]

    Daca esti chemat ca martor pentru o fapta care a avut loc acum un an si spui ceva ce incrimineaza acuzatul (si deci implicit ceva ar fi putut fi subiectul unul denunt cu un an in urma) esti pasibil de inchisoare fiindca nu ai facut un denunt imediat.

    Numai un oligofren ca Ghise putea veni cu asemenea idei "originale" in materie de justitie.

    PSD e hotarat sa distruga justitia si codul penal.
    Infractorii si prietenii lor au ajuns acum sa formeze Parlamentul si sa isi faca legile.
    • +2 (2 voturi)    
      nu ar intra la punctul 3 ? (Joi, 9 februarie 2017, 12:56)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      (3) Nu se pedepseste persoana care, inainte de punerea in miscare a actiunii penale impotriva unei persoane pentru savarsirea faptei nedenuntate, incunostinteaza autoritatile competente despre aceasta sau care, chiar dupa punerea in miscare a actiunii penale, a inlesnit tragerea la raspundere penala a autorului sau a participantilor."
      • +1 (1 vot)    
        un pic confuz (Joi, 9 februarie 2017, 14:04)

        BogdanSabau [anonim] i-a raspuns lui andreiu

        (3) nu se anuleaza acum? proiectul prevede un nou continut pentru intreg articolul nu? fara prevederile de la 1) 2) si 3). intreb, nu afirm :)
  • +17 (17 voturi)    
    Ticalos ! (Joi, 9 februarie 2017, 12:18)

    NicolaeA [utilizator]

    Asta tot pentru a speria eventuali denuntatori !
    Fripturist politic !
  • +12 (12 voturi)    
    Acest Ghise este un TITAN al gindirii (Joi, 9 februarie 2017, 12:24)

    Sparafucile [utilizator]

    Dar unul profund nedreptatit fiindca nimeni nu i-a recunoscut pina acum calitatile . Nu suntem experti in drept , dar dupa umila noastra parere acest proiect de lege va pica la Curtea Constitutionala fiindca pare intocmit de un amator ageamiu , diletant si p'afarist in acelasi timp . Fireste , noi pe Ghise nu pentru asa ceva il iubim .
  • +11 (11 voturi)    
    Cum se dă legea îl denunț pe Ghișe. (Joi, 9 februarie 2017, 12:27)

    asavreau [utilizator]

    Să aibă onoarea de a fi primul arestat pe baza propriei legi.
  • +10 (10 voturi)    
    disperarea .... (Joi, 9 februarie 2017, 12:30)

    asada [utilizator]

    .....PSD-ului este teribila daca au ajuns sa il scoata de la naftalina pe ipochimen!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    nu disperati (Joi, 9 februarie 2017, 12:51)

    CRMS [utilizator]

    Legea asta poate fi anulata in viitorul parlament, nu e ca si cum ar trebui sa ramanem cu ea pe vecie.
    • +4 (6 voturi)    
      Asa o fi. (Joi, 9 februarie 2017, 13:18)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Dar e suficient sa-si faca efectul pt cateva zile.
      Aceste legi nu sunt concepute pt viitor, ci pt prezent!
      • +2 (2 voturi)    
        legea penala mai blanda (Joi, 9 februarie 2017, 17:29)

        un.om [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        se aplica retroactiv... deci eventualii denuntatori condamnati pe art. lui Ghise ar fi eliberati pe legea ulterioara
  • +9 (9 voturi)    
    Omerta, asta propune majoritatea (Joi, 9 februarie 2017, 12:56)

    v_sile [utilizator]

    Omerta: cam asa vad politcienii PSD/ALDE codul penal romanesc.

    Tine-ti gura, daca nu vrei sa o patesti.

    Mai intai, prin celebra ordonanta 13, au propus sa ai doar 6 luni sa poti face denuntul. Dupa asta nu mai obtii nimic favorabil pentru tine de la procurori si denuntul nu mai e proba in proces.

    Acum. Ghise propune direct sa infunzi puscaria daca nu faci denuntul in 30 de zile, chiar daca nu te incrimineaza cu absolut nimic faptele. Doar daca ai stiut si nu ai spus in 30 de zile, infunzi puscaria.

    Mai e doar un mic pas pana a egala mafia siciliana: ai denuntat un "barosan", in trei zile esti gasit ciuruit la marginea orasului.

    Cumplit de rau am ajuns, daca acesti indivizi sunt majoritari in parlament si ne fac legi.
  • +5 (5 voturi)    
    Mafia Psd-tariceanu (Joi, 9 februarie 2017, 13:11)

    exista [utilizator]

    adica in OUG13 hotii psd-tariceanu considera ca trebuie dezincriminat furtul mai mic de 50mii eur iar pentru valori mai mari se da intre 6 luni si 3 ani inchisoare,sau amenda, iar daca nu faci denuntul unei fapte de coruptie in fix 30 de zile esti pedepsit mai aspru decat cel care comite infractiunea!!!!!!!!!!!!!

    Nenorocitii astia chiar vor sa transforme Romania intr-o tara de banditi politici care sa fure legal!
    • -1 (1 vot)    
      stai linistit (Joi, 9 februarie 2017, 17:31)

      un.om [utilizator] i-a raspuns lui exista

      nu ajunge in lege asemenea aberatie
  • +3 (3 voturi)    
    daca se aplica doar la ce e (Joi, 9 februarie 2017, 13:32)

    averageJoe [utilizator]

    mentionat la punctul 1 (... contra vietii/ ..din care rezulta deces) atunci e relativ ok. Poate n-am inteles eu suficient, Oricum de la Ghise ma astept la cei mai rau... si cand auzi numele lui trebuie sa fii en garde.
  • +3 (3 voturi)    
    Cand se prescrie fapta...... (Joi, 9 februarie 2017, 13:43)

    Petru-DoruCiuca [anonim]

    Atunci se termina si cu valabilitatea denuntului!

    In rest, asa cum se spune in comentariile precedente:
    logica lui Ghise este logica de PENAL!
  • +3 (3 voturi)    
    Atac la institutia denuntatorului! (Joi, 9 februarie 2017, 13:51)

    wanderer04 [utilizator]

    Sa nu mai poata face denunt dupa 30 de zile...Aceleasi marsavii ale penalilor!
  • +4 (4 voturi)    
    acest artilerist (Joi, 9 februarie 2017, 13:53)

    nedumeritul [utilizator]

    acest artilerist lanseaza fumigene si trage cu tunul pentru simpla placere de a asculta bubuiturile. Dintotdeauna intervenea ca sa distraga atentia de la problema urgenta a "cartofului fierbinte" pe care societatea il avea de rezolvat la un moment dat
    E un diversionist din esalonul doi. Nu poti avea incredere in el.
    Cat creier si logica poti avea (poate doar Nicolicea) sa propui asa ceva in conditiile in care:
    Majoritatea cetatenilor duc o viata grea si nu cunosc legislatia in masura satisfacatoare.Nu au posibilitatea sa citeasca legile si nu mai vorbesc de normativele de aplicare.Multi nu stiu deosebi o contraventie de o infractiune.De asemenea nu stim ce considera legea a fi "O FAPTA"
    Oamenii care cunosc fapte de multe ori nu-si dau seama ca sunt "FAPTE" Chemati sa depuna marturie pot spune ca nu stiau. Daca dovedesti ca stiau vor face 2-6 ani puscarie nevinovati E contrar OUG 13 ?? Sau il consideram martor mincinos si-l pedepsim ca martor mincinos? Nu stiu care e mai severa..Cu asfel de initiative starnesti si initiezi harababura...facand legi rastalmacibile in fel si chip....
  • +2 (2 voturi)    
    Rusinea Brasovului . (Joi, 9 februarie 2017, 16:35)

    dezamagitul [utilizator]

    Alt penal si jigodie tradator liberal care s-a pus pres in fata comunistilor . Antenist , si turnator de pe vremea lui ceasca a ajuns sa ne faca nou legi. mars la cotet javrelor.
  • +1 (1 vot)    
    Daca e . . . . (Joi, 9 februarie 2017, 17:38)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . vorba de 30 de zile de la momentul cand ai luat la cunostinta de hotia respectiva e in regula, ca nimeni nu poate contesta data indicata de tine ca ai aflat. Daca insa proiectul se refera la 30 de zile de cand s-a produs hotia, el te invita sa-ti tii dracului gura si sa nu mai spui ce stii ca hotul va fi condamnat cu suspendare dau achitat, iar tu ca bun cetatean mergi la bulau! Interesant!