Tariceanu sesizeaza Curtea Constitutionala privind existenta unui conflict juridic intre Guvern si DNA

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 8 februarie 2017, 17:28 Actualitate | Politic

Tariceanuui
Foto: Captura Digi 24
Presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu a sesizat Curtea Constitutionala "in vederea constatarii existentei unui conflict juridic de natura constitutionala" intre Guvernul Romaniei si Ministerul Public, prin Directia Nationala Anticoruptie, componenta a autoritatii judecatoresti, dupa ce DNA a deschis o ancheta legata de aprobarea OUG 13/2017, se arata intr-un comunicat de presa.

Redam comunicatul de presa:

"Presedintele Senatului, domnul Calin Popescu-Tariceanu a decis sesizarea Curtii Constitutionale a Romaniei, in baza prevederilor art. 146 lit. e) din Constitutia Romaniei, in vederea constatarii existentei unui conflict juridic de natura constitutionala intre Guvernul Romaniei, pe de o parte, si Ministerul Public, prin Directia Nationala Anticoruptie, componenta a autoritatii judecatoresti, pe de alta parte.
 
Conflictul juridic de natura constitutionala pe care presedintele Senatului il aduce in atentia Curtii Constitutionale a Romaniei a fost generat de demersurile procurorilor din cadrul DNA, constand in anchetarea circumstantelor in care a fost elaborat proiectul de ordonanta de urgenta al Guvernului referitor la modificarea si completarea Codului penal, respectiv a Codului de procedura penala,  fapt care a creat blocaje institutionale.
Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 13/2017, abordeaza o tema de politica penala a statului roman, ori, masurile de politica penala se afla in competenta exclusiva a Parlamentului si a Guvernului, alte autoritati publice, inclusiv autoritatea judecatoreasca, pot exprima puncte de vedere in aceasta materie, pot si trebuie sa fie consultate, dar nu pot avea putere de interferenta, de amestec discretionar, inclusiv de urmarire penala, nici a structurilor Parlamentului, nici a structurilor Guvernului, se mentioneaza in sesizarea trimisa Curtea Constitutionala a Romaniei.
 
Presedintele Senatului considera ca, procedand la anchetarea oportunitatii, circumstantelor si imprejurarilor elaborarii proiectului de act normativ, reprezentantii Ministerului Public au uzurpat unele dintre competentele Guvernului, prin Ministerul de Justitie, fapt care a condus la aparitia prezentului conflict juridic de natura constitutionala, in sensul deciziilor CCR.

 In finalul sesizarii, presedintele Senatului solicita ca prin decizia pe care Curtea o va pronunta sa se deblocheze conflictul, statuand faptul ca pe viitor, organele de urmarire penala nu pot ancheta oportunitatea elaborarii actelor normative."

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

10159 vizualizari

  • +29 (37 voturi)    
    Of doamne (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:30)

    mitg [utilizator]

    Tati, esti penibil.

    Muta-te in Siberia si lasa-ne.
  • +21 (23 voturi)    
    ciudat...minciuna spisa la Brasov (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:33)

    un domn [utilizator]

    in speta cu Truica nu o denunta ?
  • +23 (27 voturi)    
    ce sa mai zic .. (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:35)

    exilatul [utilizator]

    de romania care are ca al doilea om in stat, un ne-orocit de escroc votat de popor ( ma rog o parte )...si al treilea ( taranul din teleorman ), la fel...nu stiu daca mai e cazul sa te plingi de ceva...se zice ca .."ai ce meriti"...sau .."dupa cum iti asterni , asa dormi"...
  • +25 (29 voturi)    
    Doamne, ce e de facut?! (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:35)

    fit [utilizator]

    Ce avem de facut ca acesti oameni sa nu ne mai conduca si sa nu ne mai dea legi? Chiar suntem legati de maini?

    Somnul Natiunii si Ratiunii a nascut monstri!!
    • -3 (3 voturi)    
      Iti spun eu ce sa faci. (Joi, 9 februarie 2017, 9:38)

      Flinder [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Du-te si propune-te pe tine in locul lor sa conduci si promiti ca nu mai dai legi ! Asa ar fi bine, nu?
  • +21 (25 voturi)    
    tupeu de infractor (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:37)

    laila [utilizator]

    citez :
    " masurile de politica penala se afla in competenta exclusiva a Parlamentului si a Guvernului, alte autoritati publice, inclusiv autoritatea judecatoreasca, pot exprima puncte de vedere in aceasta materie, pot si trebuie sa fie consultate,"
    Tu spui : "pot si trebuie sa fie consultate"
    Voi pe cine ati consultat ?
    Nu mai aveti limita in nesimtire si faradelege.
  • +27 (31 voturi)    
    Si daca DNA descopera (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:45)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    ca Bica a facut draftul, te pui la coada la permise, pasapoarte si buletine?
    Ce sa inteleg de aici, ca nimeni nu poate depune o plangere despre modul cum isi fac treaba ministrii pe motiv ca nu e voie sa fie anchetati?
  • +10 (14 voturi)    
    se joaca la "golul de aur" (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:45)

    Romania,_trezeste_te [utilizator]

    Fiecare ataca cu arme cu doua taisuri. Sper ca sa avem un arbitru corect...
  • +6 (14 voturi)    
    Nu-i asa (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:45)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Fiindca daca o lege e data pentru Tariceanu, atunci e de competenta DNA-ului.
  • +23 (27 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:46)

    KronosTM [utilizator]

    incredibil ca nu l-a linsat inca nimeni pe gunoiu' asta
  • +19 (23 voturi)    
    Ii roade (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:47)

    subcultura [utilizator]

    ca nu stiu ce e in dosar la DNA.

    DNA nu investigheaza oportunitatea, investigheaza plangerea pe care a primit-o si ei stiu asta, insa nu stiu ce e acolo.

    Cum ar putea judeca CCR in cunostinta de cauza daca nu li s-ar spune ce se investigheaza?! Daca li s-ar spune, s-ar afla
  • +16 (22 voturi)    
    daca.... (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:48)

    liviu_ [utilizator]

    ccr da curs acestei sesizari e clar... fugiti din tara asta cat inca o sa fie granitele deschise!
  • +21 (25 voturi)    
    Doua cuvinte (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:51)

    xanti [utilizator]

    Bolsevic imputit
  • +16 (20 voturi)    
    Inca nu este clar? (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:54)

    Lucky1 [utilizator]

    Tariceanu este PESEDIST. A fost inca de la inceput, cand Iliescu l-a implantat inca de la inceput pentru a destabiliza si decredibiliza PNL in fata publicului si a intregii lumi democrate.
    Cand PSD s-a aflat in situatii critice, Tariceanu a fost acolo, gata sa ajute, punand PNL la bataie, si a facut asta in repetate randuri, culminand cu acea odioasa creatura USL in interiorul careia s-a vazut clar ca nu exista nici-o diferenta intre PSD si PNL, partide de "culori" diferite dar cu aceeleasi politici. Cand nu a mai putut controla PNL, tariceanu nu s-a sfiit sa-l transforme in ALDE, regrupand ceeace mai era folositor PSD atat in PNL cat si in partidul lui Voiculescu, si acela de aceeasi factura pesedista.
    Asa ca ajungem la intrebarea finala: nu este clar ca acest individ nu se mai poate ascunde, ca si Plutonius, in spatele perdelelor pentru a ne injunghia, pe la spate, unul cate unul???
    • +1 (5 voturi)    
      Asa a fost de la inceput... (Miercuri, 8 februarie 2017, 20:11)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Si-au dat mana peste hotii numai ca unii erau in fata mai vocali dupa care se ascundeau si-i lasau pe ceilalti sa fie mai vocali. Cand nu se mai intelegeau la ''prada'' se mai taxau unii pe altii si asa mai vedeam si noi cate ceva. Numai ca hotiile lor erau facute la intuneric. Acum au iesit la lumina. Le vedem adevarata fata si ne minunam.
  • +15 (19 voturi)    
    Astia chiar nu intelege! (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:56)

    trem [utilizator]

    Bai mult tupeu e acumulat in tine - crezi ca nimeni si nimic nu te poate atinge. Ai uitat de accidentul cum motorul...iti mai da si Dumnezeu cate un semn, dar tu nimic.

    Tii sa fii jalnic si patetic si dincolo de orice lege.
  • +15 (17 voturi)    
    scârbă (Miercuri, 8 februarie 2017, 18:05)

    of of [utilizator]

    Dacă ar fi fost prezența la vot doar puțin mai mare, ALDE nu mai prindea parlamentul.
  • +15 (17 voturi)    
    baga de seama acuzatule ... (Miercuri, 8 februarie 2017, 18:08)

    TRABI [utilizator]

    Imi pare rau taricene , zilele tale-s numarate in lumea civila . Onestitatea si dreptatea vor invinge . Ai un curaj naebun , necontrolat . Vorba celui mai mare , " Cine va credeti ? "
  • +15 (17 voturi)    
    El este aristocrat, el are dreptul (Miercuri, 8 februarie 2017, 18:15)

    Maniu [utilizator]

    el are toate drepturile.
  • +11 (13 voturi)    
    reminder! (Miercuri, 8 februarie 2017, 18:29)

    dizzyme [utilizator]

    atat ca DNA ancheteaza pe baza unui denunt !
  • +5 (9 voturi)    
    tradiceanu si compania... (Miercuri, 8 februarie 2017, 19:30)

    astronaut [utilizator]

    vor subjugarea Justitiei indeosebi a parhetelor exact ca pe perioada guvernului ''BOMBO'', atunci 'el condamnatul '' era cel care abroba sau dezaproba interventia parchetelor intrun caz sau altul , exista cazuistica concreta in sustinerea afirmatiilor !
  • -2 (8 voturi)    
    Lasa ca e bine! DNA ii lasa se se ambaleze ... (Miercuri, 8 februarie 2017, 19:41)

    za-k [utilizator]

    si apoi arunca bomba cum ca s-au vorbit astia intre ei despre OUGul ala si se desumfla toti ca baloanele sparte cu acu :)
  • +5 (9 voturi)    
    Egalitatea in fata legii - Constitutie (Miercuri, 8 februarie 2017, 19:43)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Pai poate oug s-a dat cu incalcarea legii, poate s-a comis o infractiune, daca DNA a fost sesizata de ce sa nu faca cercetari??? Guvernul e deasupra legii? In Constitutie scrie altceva...
    • +8 (10 voturi)    
      Intrebare (Miercuri, 8 februarie 2017, 21:18)

      Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Are individul asta pregatirea juridica necesara pentru a formula aceasta `plangere`? Adica e indrituit sa faca asta, sau la Adesgo s-a dat in alb certificate de `facultate de drept`?
      Ar putea sa-si faca plangere `pa` persoana fizica ca nu e in masura sa depuna plangere, nu? Asta cred c-ar fi mai pertinenta, mizerie de om si tradator de tara ce este!
  • 0 (0 voturi)    
    il mananca.. (Joi, 9 februarie 2017, 12:10)

    danete [utilizator]

    il gabjeste DNA si pe tariceanu in curand, gasesc ei ceva, un denunt ceva, vorbeste prea mult...