Raluca Turcan: Schimbul de replici din Parlament dintre Dragnea, Tariceanu si Basescu demonstreaza ca sunt rupti de ce asteapta oamenii de la clasa politica

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 8 februarie 2017, 16:01 Actualitate | Politic

Raluca Turcan
Foto: Hotnews
Presedintele interimar al PNL Raluca Turcan considera ca un schimbul de replici precum cel desfasurat miercuri in Parlament intre Liviu Dragnea, Calin Popescu Tariceanu si Traian Basescu demonstreaza ca acestia sunt rupti de asteptarile pe care le au oamenii de la clasa politica.

"Am folosit acest instrument institutional democratic (motiunea de cenzura - n.red.) impotriva unui abuz care a uimit Romania si partenerii internationali. Chiar daca rezultatul votului a fost aceste, mai exact motiunea a fost respinsa, cred ca vocea oamenilor trebuie ascultata", a declarat Raluca Turcan.

Presedintele interimar al PNL a considera ca "schimbul de replici din Parlament dintre dl Dragnea, dl Tariceanu si chiar si dl Basescu demonstreaza ca sunt rupti direct de ce asteapta oamenii de la clasa politica. Oamenii vor un comportament politic onest si principial".

Raluca Turcan crede ca Parlamentul se poate recredibiliza, insa alesii trebuie sa invete "ceva din mesajul strazii"

Vicepresedintele PNL Catalin Predoiu a declarat, la randul sau, ca "motiunea a constituit scena pe care au defilat cei care au probleme cu legea".

"Vom continua sa facem aici in Parlament o opozitie foarte puternica", a adaugat Predoiu.

Amintim ca discursul lui Traian Basescu in Parlament, la dezbaterea motiunii de cenzura depusa de PNL si USR impotriva Guvernului, a fost presarat cu momente amuzante. Inca de la inceputul discursului, Basescu a cerut si din timpul PSD pentru a explica definitia abuzului in serviciu. La finalul discursului, Calin Popescu Tariceanu i s-a adresat liderului PMP, spunandu-i: "Eu i-am spus lui Dragnea sa nu va dea timp din timpul lor pentru ca o sa ajunga sa-i luati la intrebari pe banii lor".

De asemenea, Dragnea a inchis un schimb de replici intre fostul presedinte si presedintele Senatului, invitandu-i pe Basescu si pe Tariceanu la el in birou pentru a continua discutia. "La un whisky", a completat Tariceanu.


Citeste mai multe despre   






















6834 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    Haoleo, iar da din gura... (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu duduca Turcana se duce pineleu" tot la vale. A adus cu ea hoarda portocalie de borfasi, plus ordin de la dragă Stolo sa faca hopozitia de râs.
  • +8 (8 voturi)    
    Mai... (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:18)

    dragos_k [utilizator]

    ...rupti chiar si decat PNL-ul...
  • +4 (10 voturi)    
    peneleul (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:28)

    bobyrou [utilizator]

    Uite cine vorbeste, peneleul care este USL-ul. Peneleul, cel mai mare tradator partid. Peneleul cel mai parsiv partid care a existat vreodata in Romania. Peneleul cucoanei turcan a produs exmplare una si una: tariceanu, norica nicolai, crin antonescu, gorghiu. As avea nevoie de 10 pagini sa va dau exemple cu partidul penibililor.
  • +5 (5 voturi)    
    dinozaurii revin in forta (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:33)

    Dedalus [utilizator]

    Poate in 3-4 ani reusiti si voi sa intelegeti ce-i cu voi pe planeta Pamant.

    Nu ca aia de la Guvernare ar sti emisfera de domiciliu, dar ei sunt ocupti cu una, alta, guvernare, vopsit marmote, prietenii demne de, maine de fier pe mustati canite ... in sfarsit,,,
  • +3 (5 voturi)    
    las' ... (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:01)

    dagenia [utilizator]

    ... ca stiti voi, peneleu' ... cu busoi si predoiu ... SUNTETI VARZA! TREZITI-VA!
  • +2 (6 voturi)    
    Realitati . (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:08)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Una este sa fii rupt de realitate si alta , cum este cazul doamnei , cand vezi numai cai verzi si cum se spune pe romaneste , esti cu vaca . Ce este greu sa priceapa aceasta catastrofa politica din PNL , madam Turcan , ca vremea pupezelor chiar a trecut .
  • +3 (5 voturi)    
    PNL =/= USL (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:11)

    gaspy [utilizator]

    PNL-ul de azi nu mai USL-ul lui Antonescu.
    Afirmațiile de genul ăsta, cu „aceiași mizerie” a dus la absenteism și la rezultatul catastrofal din 11 decembrie.
  • +1 (9 voturi)    
    inca o palma.. (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:12)

    CRMS [utilizator]

    Pentru acei care il mai sustin inca pe Basescu.
    Basescu a avut timpul lui, a fot un rau mai mic decat alde Iliescu dar nu putem sa mergem mai departe cu unul ca el.
    • 0 (2 voturi)    
      A terminat mandatele de președinte (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:35)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      și nu a candidat niciodată împotriva lui Iliescu, dar au fost singurii politicieni adevărați pe care i-a avut România după 1989.

      Băsescu ar trebui de-acum să-și plimbe nepoții în parc, dar pentru asta ar fi nevoie să existe măcar 5-6 de nivelul lui în politica românească, ca să aibă cine-i lua locul. Iar ăștia 5-6 nu există, din păcate.
      • -1 (3 voturi)    
        basescu isi salveaza nepotii (Miercuri, 8 februarie 2017, 19:13)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        si pielea proprie. Nu este cu nimic mai bun decat Ghita.
  • -1 (3 voturi)    
    nici unul... (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:19)

    Iulian [anonim]

    Nici unul dintre ei (Liviu Dragnea, Calin Popescu Tariceanu si Traian Basescu) nu este agreabil. FAPTE BUNE, NU VORBE.
  • 0 (2 voturi)    
    toti la fel... (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:42)

    trem [utilizator]

    E uimitor cum vorbesc acum Basescu si Tariceanu cand acum cativa ani se porcaiau ca la usa cortului. Si la PNL e varza, pentru ca multi dinozauri inca misuna...

    Daca am avea alegeri azi probabil tot PSD ar iesi pentru ca alternativa PNL e stearsa de tot.
  • -1 (1 vot)    
    Ma incearca sentimentul acela (Miercuri, 8 februarie 2017, 18:13)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    in care incep sa ma dau batut.

    Raluca Turcan, in discursul motiiunii referindu-se la PSD:
    "Ascultati vocea oamenilor care v-au votat (votantii PSD?) [...] sa demiteti acest guvern."
    https://youtu.be/6-ynIQW_h5E?t=540

    Nici Nicusor Dan nu a fost mai stralucit.

    Ori nu avem cu cine, ori suntem sabotati. Nu mai inteleg nimic.