Glume in timpul discursului lui Basescu din Parlament. Basescu si Tariceanu, invitati de Dragnea la o discutie in birou. Seful ALDE: La un whisky

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 8 februarie 2017, 14:35 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Discursul lui Traian Basescu in Parlament, la dezbaterea motiunii de cenzura depusa de PNL si USR impotriva Guvernului, a fost presarat cu momente amuzante. Inca de la inceputul discursului, Basescu a cerut si din timpul PSD pentru a explica definitia abuzului in serviciu. La finalul discursului, Calin Popescu Tariceanu i s-a adresat liderului PMP, spunandu-i: "Eu i-am spus lui Dragnea sa nu va dea timp din timpul lor pentru ca o sa ajunga sa-i luati la intrebari pe banii lor".

"Numai in Romania se poate intampla sa te injure cineva pe timpul tau", a intervenit si Dragnea, moment in care Basescu a raspuns: "Doar in Romania un ayatollah e crestin" (referire la Liviu Dragnea).

Discursul lui Basescu a inceput cu rasete in sala, in momentul in care fostul sef al statului li s-a adresat parlamentarilor cu "Pentru cei care nu ma cunosc: am fost ministru, primar si v-am fost presedinte 10 ani."

In timpul discursului, cineva a strigat in sala "Toate panzele sus!" Si "vant din pupa!"

Un alt moment care a starnit deliciul salii:

Basescu: Avem o lege in vigoare, legea 365/2004: stiti ce este aceasta lege? Ati citit-o vreunul? Poate dumneavoastra, domnule presedinte Dragnea.
Liviu Dragnea intervine: Am citit-o.
Basescu: Ce zice la art. 19?
Dupa rasetele din sala, Basescu a continuat: "Legea a fost votata de dumneavoastra in 2004 si prevede ca infractiunea de abuz trebuie sa indeplineasca 3 conditii: intentie, folos necuvenit si incalcarea legii. Aratati-mi unde sunt indeplinite cele 3 conditii ale unei conventii pe care Romania a ratificat-o de 13 ani. Sigur, e mult de citit, ca e greu sa faci politica, trebuie sa citesti mult."

Dupa un discurs sustinut de Serban Nicolae, care a vorbit despre aprobarea de catre CSAT a unei colaborari intre SRI si procurori, Traian Basescu cere din nou cuvantul, pentru "2 minute".

Tariceanu: Domnule presedinte, aicea se ridica mana nu e ca pe vapor.
Basescu: Nu stiu cum era pe vapor dar sa stiti ca acolo nu am intalnit escroci. Categoria asta de oameni daca apucau sa se urce pe vapor nu stiu daca ajungeau si la intoarcere, pe cand parlamentul vad ca tine orice, pe tot mandatul

Dupa aceea, Basescu a precizat ca o astfel de decizie invocata de Serban Nicolae nu a fost niciodata adoptata in CSAT cat timp a fost el presedinte

Tariceanu l-a intrebat razand cum se face ca aceasta informatie nu a ajuns la el, in conditiile in care a afirmat ca este cel mai informat om din Romania.

"Am fost cel mai bine informat om politic dar nu am stiut decat 10%. In conditiile astea va dati seama cat stiu cei dopi presedinti de camere", a spus Basescu, tot razand.

Tariceanu a incercat si el sa faca o gluma: "Dl presedinte fiecare cu gasca lui. Dvs cu serviciile noi cu ceatenii".

"Asa e, am vazut cat sunteti cu cetatenii numai zilele astea prin piata Victoriei. Se vede cat sunteti cu ceatenii ca toti v-ati pitit de frica ca vi s-au facut publice numerele de telefon. De ce fugiti de cetateni, vorbiti cu ei la telefon", a replicat Basescu.

Dragnea a inchis schimbul de replici invitandu-i pe Basescu si pe Tariceanu la el in birou pentru a continua discutia.

"La un whisky", a completat Tariceanu.

Sfârşitul conversaţiei

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

41351 vizualizari

  • -23 (37 voturi)    
    badea tiganu (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:41)

    ator2050 [utilizator]

    bai base! Cand te vad la latrina 3?
  • +18 (44 voturi)    
    ce sa mai (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:46)

    bobyrou [utilizator]

    cel mai bun Presedinte pe care l-a avut Romania. Pacat ca haznalele, realitatea si in general televiziunile au avut grija sa spele pe jos cu el.
    • -3 (39 voturi)    
      Intr-adevar, (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:54)

      MicaS [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      a fost cel mai bun presedinte, dar a devenit cel mai prost fost presedinte al Romaniei.
      • +17 (29 voturi)    
        Nu neaparat (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:07)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui MicaS

        N-a murit si in ultima vreme se comporta ok . Pe vremuri eram fan .
  • +20 (28 voturi)    
    Nu la whisky (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:54)

    Soljenitin [utilizator]

    La Kim Ir Dragn in birou nu se bea whisky, ci doar se fumeaza. Iar daca iese cineva la toaleta, atunci valetul personal al lui Kim Ir Dragn, Grindeanu, ii va tine tigara aprinsa. ;-)
  • +2 (10 voturi)    
    nici asa (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:10)

    Dedalus [utilizator]

    La urmatoarele alegeri asemenea personaje nu vor avea ce sa caute pe liste.

    Unul dintre motivele absenteismului este aceasta non-politica, aceasta abureala generala.

    Vremea aburelilor a trecut, dar multi politicieni de atunci supravietuiesc si in prezent.

    Cand un partid castiga alegerile, doar nu isi inchipuie cineva la modul serios ca o motiune de cenzura poate trece.

    Pierdem vremea zi de zi si ceas de ceas cu tot felul de prostii.

    Au mai trecut aproape 2 luni de la alegeri si tot strada s-a mobilizat.

    Partidele nu.

    Cei de la putere sunt ocupati cu pupatul poalei lui Dragnea. Cei din opozitie sunt ocupati cu privitul siderat. USR face cartonase.

    Daca as scrie ce gandesc, nu mi-ar mai aparea comentariul.
  • +3 (15 voturi)    
    Romania trezeste-te!! (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:13)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Mafiotii fac glume, beau whisky, controleaza parlamentul, guvernul, Ccr, av. poporului, dau legi sa scape de dosare si condamnari si noi stam si ne uitam???
    • +3 (3 voturi)    
      asa e , dar daca te uiti.. (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:46)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      cite minusuri ai , as zice ca "mafiotii" despre care vorbesti au "baza" pe care se sprijina...de aia fac ce fac,pt ca au realizat ca sunt prea multi hoti si imbecili, in tara aia , care sa i voteze...
  • -7 (13 voturi)    
    Din sex simbol a devenit sibolul sexului (Miercuri, 8 februarie 2017, 15:16)

    jackalphonse [utilizator]

    Asta merita.
    • +1 (3 voturi)    
      probabil (Miercuri, 8 februarie 2017, 20:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ca te referi la mojicul de tradiceanu, manechinul cum i se mai zicea.
  • +1 (7 voturi)    
    eroare sau neindeplinirea unei prevederi legale??? (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:15)

    ..13 [utilizator]

    De fapt este unul si acelasi lucru - imi prare rau ca trebuie sa contrazic CCR care spune ca trebuie sa indici prevederea legala si nu indeplinirea defectuoasa a unei prevederi legale.

    Atunci de ce mama lui stefan cel mare mai este nevoie de concursuri cand aplice pe un post si ti se cere un toptam de legislatie??? Doar asa ca sa ai habar sau ca sa il inveti pentru ca urmeaza sa lucrezi cu aceea legislatie???

    Sigur ca aici este o mare problema - dar ne intoarcem la ceea ce inseamna cu adevarat stat minimal si anume reglementarile nu trebuie sa prevada fiecare actiune si reactiuni si principii si norme generale si sa lase judecatorii sa judece si sa aprecieze pe caz daca actiunile tale sunt efectuate cu buna credinta sau cu rea credinta.

    Imi pare rau sunt departe de ceea ce a sustinut Basescu prin discursul sau si cu atat mai mult sunt departe de mizeriile care sunt aruncate acum de PSD si ALDE.

    Nu ma asteptam ca PMP sa aiba aceasta pozitie, dar inteleg ratiunea pentru care o face- NU SUSTIN.

    Imi pare tare rau ca un presdinte care a avut o contributie atat de importanta la lupta impotriva coruptiei sa vina acum in Parlament cu un astfel de discurs.

    Luare de mita este similara cu spaga si este legata de lupta impotriva coruptiei.

    Cum poate cineva cu experienta lui Basescu sa nu poata sa spuna ca de fapt luare de mita= coruptie????

    Cade cerul peste Dvs. domnule Basescu cand iesiti cu astfel de declaratii...

    Indeplinirea defectuoasa insemna ca de exemplu nu ai citit o anume lege sau nu ai avut habar de ea si de aceea ti-ai indeplinit defectuos activitatea. Mai mult - exista control intern preventiv care impreuna cu juristul firmei/insituttiei trebuie sa aiba o imagine de ansamblul asupra activitatilor care nu sunt legale si care pot sa fie prevenite sau stopate mai inainte sau mai degraba de indata ce s-au intamplat in cadrul firmei/institutiei .

    Dar lucrurile acestea nu se intampla in institutiile statului si nici in organizatiile private.

    Regrete!
    • 0 (6 voturi)    
      ai dreptate cu o mica.. (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:57)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      paranteza...marinarul nu a avut nici o contributie la lupta impotriva coruptiei....el doar a "latrat" de ochii lumii...presiunea pe justitie a venit de afara...dovada ca nu e mai cinstit ca toti ceilalti din politica se vede acum ...cind ataca justitia la fel ca toti escrocii...
  • +1 (3 voturi)    
    Va transmit (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:18)

    Rescator [utilizator]

    Sunteti cu totii niste ciocoflenderi,care faceti misto de noi.Pentru a mai reechilibra balanta va transmit un
    "calduros" salut in codul Q al transmisionistilor,si anume, QSTF.Puteti sa aflati ce inseamna de la un transmisionist militar,ceva mai in varsta.
  • +4 (8 voturi)    
    xxzxzxz (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:52)

    solar [utilizator]

    Ce se intampla HOT NEWS ? Tineti mortis sa repetati aceeasi gresala capcana anti BASESCU? Repetata si din dreapta si din stanga ? De unde pînă unde ...MISTOCAREALA ? intra cum va in traditia political corect ?
    Ce nu a spus exact si la obiect BASESCU? Sustineti un PNL total plecat cu ...luntrea? Si un USR inca infantil in manifestari politice? Nu va dati sema ca toate astea costa enorm de mult la momentul actual? Tocmai incepusem sa cred ca HOT NEWS a revenit cu picoarele pe pamant si nu a ramas suspendat cu capul în nori !! Chiar ca nu inteleg de ce nu vă convine ”Basismul ” in esenta lui independenta de parerile venite dinspre si ...dinspre ?! Nu e o argumentaie” solidă” ca nu va place... stilul !! Oare numai stilul nu va place? Sau o fi vorba si de altceva ? Care in cele din urmă tot o sa iasă la suprafata ! Mai tarziu decat ...in critica literara !! Asta e adevarat ! In fond , intre Basescu si Johannis nu exista deosebiri, decat de ...stil . POATE ! Nu se vede cu ochiul liber si fara...ochelari ????