Nicusor Dan: USR sustine Proclamatia Romania 2017 lansata de Initiativa Timisoara si Coruptia Ucide

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 22:47 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Agerpres
Uniunea Salvati Romania sustine Proclamatia Romania 2017, intrucat acest document contine si "valorile fondatoare ale USR", anunta presedintele USR Nicusor Dan, potrivit Agerpres.

"USR sustine Proclamatia Romania 2017, lansata de Initiativa Timisoara si de Coruptia Ucide. Regasim in ea revendicarile oamenilor care au iesit in strada si valorile fondatoare ale organizatiei noastre: transparenta, integritate, responsabilitate. USR se angajeaza sa actioneze pentru a transforma in realitate obiectivele Proclamatiei", scrie, marti, Nicusor Dan pe contul sau de Facebook, care ataseaza postarii si textul Proclamatiei.

Potrivit documentului, printre solicitarile enuntate sunt "rectificarea noii ordonante - OUG 14/2017 - pentru a fi constitutionala pana la confirmarea de catre procurorul general al Romaniei si CSM ca OUG 14 anuleaza toate efectele OUG 13, retragerea imediata a legii gratierii, anularea art. 7.3 din OUG 9, interzicerea accesului la functii de demnitate publica sau functii numite pentru persoane care au cazier si pierderea functiei de demnitate publica sau functiei numite a persoanelor in momentul condamnarii definitive".

In textul Proclamatiei se mai arata ca este sustinuta lupta anticoruptie si orice demers in acest sens si se solicita transparenta in administratie prin publicarea pe internet a tuturor contractelor in care sunt implicati bani publici din administratia locala si centrala.

De asemenea, in document se cere depolitizarea functiilor publice si a posturilor din companiile detinute de stat prin ocuparea lor doar prin concurs si se arata ca demnitarii trebuie sa aiba imunitate pentru declaratii politice, iar pentru toate celelalte fapte sa poata fi condamnati penal chiar si in perioada detinerii functiei de demnitate publica.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

6466 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 7 februarie 2017, 22:52)

    mavis [anonim]

    sustin.

    PSD trebuie desfiintat !
    • +6 (6 voturi)    
      NU NUMAI (Marţi, 7 februarie 2017, 23:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      cine vrea Partid de Stanga sa NU aiba voie sa aiba membrii si salariati (care spala wc ul sau portari : ex.Nastase sau Hrebenciuc) care au activat in FSN si "mladitele" PDSR..pana la Famiglia P$D !

      Iliescu langa Visinescu !
      #Rezist

      Nastase sa il vad asistat Social !
      #rRezist
  • +10 (14 voturi)    
    Unde votez pentru Proclamatie? (Marţi, 7 februarie 2017, 23:06)

    fanegr1ja [utilizator]

    Este defapt legea lustratiei ce nu a mai putut fi pusa pe agenda publica dupa ce minerii lui Iliescu au facut liniste.

    Poate ca de data asta ne iese si scapam si de fostii nomenclaturisti de pe vremea FSN-ului la pachet. Acum toti au magarii cu bani publici facute in spate.
  • -1 (15 voturi)    
    Domnul Nicusor Dan (Marţi, 7 februarie 2017, 23:06)

    Ord [utilizator]

    poate ar trebui sa treaca in spate un pic si sa lase pe altii cu o comunicare mai buna si care nu au blocaje, grimase si se dau de gol cand sunt emotionati/enervati.
    • +3 (7 voturi)    
      e viu, (Marţi, 7 februarie 2017, 23:21)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Ord

      e normal. Vrei marionete gen Tariceanu si Ponta ?
    • -1 (3 voturi)    
      Daca (Marţi, 7 februarie 2017, 23:47)

      CORUPTIE_MINCIUNA [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      si in aceste momente sunt penalizate (ok, aici pe hn, doar cu minusuri care denota opinia generala) criticile constructive, sugestiile realiste, cinstea... Wtf is wrong with you!?
      • 0 (0 voturi)    
        "Sa (Miercuri, 8 februarie 2017, 10:18)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui CORUPTIE_MINCIUNA

        treaca in nsapate " nu este o critica constructiva. Este o critoca distructiva.
      • 0 (0 voturi)    
        O critica constructiva (Miercuri, 8 februarie 2017, 10:19)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui CORUPTIE_MINCIUNA

        ar fi fost propunerea ca USR sa-si gaseasca un purtator de cuvant.
    • -1 (1 vot)    
      Sunt glitch-uri de la resoftare! (Miercuri, 8 februarie 2017, 9:06)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      .
  • +5 (5 voturi)    
    Cred ca (Marţi, 7 februarie 2017, 23:12)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Romania a intirziat cel putin doua decade in dezvoltarea sa democratica din cauza imunitatii parlamentare extinse valabile inca si azi.
    Iar aici e vorba in primul rind de lipsa de incredere care poate fi devastatoare intr-o democratie tinara ca a noastra -- parlamentarii sint, de fapt, deasupra legii.
  • +5 (7 voturi)    
    ok (Marţi, 7 februarie 2017, 23:21)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    CORECT, trebuie sustinuta in strada.

    Demisia acestui guvern +Proclamatia!
  • -1 (7 voturi)    
    proclamatia buna (Marţi, 7 februarie 2017, 23:58)

    xanti [utilizator]

    Dar Nicusor iertat sa-mi fie dar e prost comunicator.
    Si o intrebare ,ce naiba cauta Gotiu in USR ,parca era o broasca umblatoare langa Johannis.
  • -1 (1 vot)    
    Un glitch al unui reprogramat neuronal (Miercuri, 8 februarie 2017, 8:13)

    baciul-vrancean [utilizator]

    .
  • -2 (4 voturi)    
    U se re - coloana a cincea a bolsevismului (Miercuri, 8 februarie 2017, 8:36)

    baciul-vrancean [utilizator]

    in Romania. Sunt atat de transparente manifestarile bolsevice ale acestei stransuri ! Ce ma intriga insa este suportul pe care il primesc de la cei cu vederi conservatoare. Singurul care a avut forta sa admita si sa incerce sa schimbe ceva a fost Moroianu. A fost linsat !
  • -2 (4 voturi)    
    Zero (Miercuri, 8 februarie 2017, 8:42)

    MaQ [utilizator]

    Nu stiu exact de ce, dar acest personaj nu imi spune nimic. Desi sunt total impotriva psd, aceasta persoana nu imi inspira niciun fel de incredere.
    • 0 (2 voturi)    
      Mie (Miercuri, 8 februarie 2017, 10:23)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui MaQ

      imi inspira incredere. Ce facem acum ?
  • 0 (0 voturi)    
    matematician ratat (Miercuri, 8 februarie 2017, 13:26)

    noi-toti [utilizator]

    Daca nu iti gasesti cuvintele si iti inghiti vorbele, daca nici macar nu citesti ca sa-ti formezi o opinie, daca scrii pe fituici ca nu esti in stare sa faci opozitie, daca colegii tai dorm in parlament , daca nu ai un program clar , atunci limiteaza-te la formulele matematice si du-te! Degeaba v-am sustinut. Am sa devin impreuna cu altii un anti-USR.