Tariceanu: Iohannis a venit in Parlament sa dea lectii, este inacceptabil

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 12:38 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu a declarat, dupa discursul lui Iohannis ca se astepta ca “in aceste momente de criza politica” presedintele sa “gaseasca calea spre dialog, spre detensionare”, lucru ce nu s-a intamplat. 

"A aratat ca vine la Parlament sa dea lectii, ceea ce este inacceptabil”, a spus Tariceanu, adaugand ca a vorbi despre luminitele din Piata nu ofera o rezolvare a situatiei.

Presedintele Senatului a spus ca va initia "un dialog cu toate institutiile care o relevanta in domeniul justitiei”, adaugand ca justitia “nu este un camp in care sa se razboiasca”.

"Ma intreb ce era in capul presedintelui cand vorbea de oamenii integri din fruntea statului”, a spus Tariceanu, atacandu-l apoi pe Iohannis pentru ca a fost “condamnat” pentru casa retrocedata, vorbind despre sute de mii de lei nereturnati si ca “nu se stie daca a platit impozite pe meditatii”.  

Tariceanu si-a incheiat astfel declaratiile date presei, plecand si ignorandu-l pe jurnalistul care il intreba daca i se pare potrivit ca presedintele Camerei Deputatilor este condamnat penal.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

10753 vizualizari

  • +45 (49 voturi)    
    Oh :( (Marţi, 7 februarie 2017, 12:40)

    mitg [utilizator]

    Ti-a facut Klaus buba? :(
    • +18 (18 voturi)    
      ei ei, bietu' baietzel (Marţi, 7 februarie 2017, 12:54)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      nenea Tariceanu, tot mai senil, tot mai incruntat...
  • +41 (43 voturi)    
    vorbeste ciobul! (Marţi, 7 februarie 2017, 12:43)

    qwerasdf [utilizator]

    licheaua care a intrat pe usa din dos la Permise, cand sute de oameni asteptau ca niste caini afara

    licheaua care a mintit justitia

    tu esti inamicul nr. 1 al tarii... pana si Dragnea e mai rezonabil ca tine
    • +10 (10 voturi)    
      Tariceanu cu Patriciu au sabotat PNL ... (Marţi, 7 februarie 2017, 12:58)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      In anul 1990, Patriciu devine membru fondator al PNL-la ordinul lui Caraman - fostul cadru al Securitatii "intors" catre KGB. În legislatura 1990-1992, Patriciu a fost ales ca deputat de Timiş pe listele PNL. A făcut parte din Comisia pentru administraţie centrală şi locală, amenajarea teritoriului şi urbanism şi din Comisia pentru echilibru ecologic şi protecţia mediului.

      După o scurtă perioadă de la alegeri, intrând în conflict cu vechii liberali, Patriciu, împreună cu Călin Popescu-TARICEANU, Horia Rusu şi Viorel Cataramă, au provocat o sciziune în partid prin înfiinţarea la 25 iulie 1990 a PNL-Aripa Tânără, formaţiune ce va fi condusă de Patriciu.

      În anul 1991, PNL-Aripa Tânără semnează, alături de FSN, Carta pentru Reformă şi Democraţie, intrând în Guvernul Petre Roman (2) remaniat. Ca urmare a acestei alianţe, Patriciu devine ministrul lucrărilor publice şi amenajării teritoriului.

      In februarie 1992, pentru prima data, opozitia castiga in fata FSN. In marile orase, opozitia castiga chiar detasat. Crin Halaicu, reprezentantul CD, il invinge pe Cazimir Ionescu (din FSN) la alegerile pentru Primaria Generala a Capitalei. Inainte de alegerile din septembrie 1992, PNL paraseste Conventia si incearca sa participe singur la alegeri.

      Rezultatul a fost neintrarea in parlament a PNL. Acest moment marcheaza schimbarea numelui Conventiei in Conventia Democrata din Romania (CDR), dar in alegerile din septembrie 1992, CDR a pierdut 20% comparativ cu rezultatele pe care le-a inregistrat in februarie. De ce? De ce a facut asta PNL? Pentru ca FSN trebuia ajutat, anul 1992 fiind semnificativ prin aceea ca a surprins primele alegeri locale libere. Asa ca prin ajutorul dat de PNL, FSN si-a revenit in septembrie.
    • +10 (10 voturi)    
      Mincinosul (Marţi, 7 februarie 2017, 13:07)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Mincinos solzos.Mintea Tariceanu la toate televiziunile despre O 13 ca ar fi necesara conform unei hotarari CC.S-a dovedit ca a mintit .Hotararea CC nu declarase ca fiind necostitutional art referitor la Abuzul in serviciu si il declarase constitutional si nu trebuia facut nimic.Tariceanu a mai mintit ca tarile UE nu au legislatie pentru abuzul in serviciu .Tocmai ca au.Este mincinos patologic si locul sau este la puscarie.Desfac o sampanie in ziua cand il vad in duba.
  • +32 (32 voturi)    
    E drept (Marţi, 7 februarie 2017, 12:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Penalii si coruptii din PARLAMENTUL RUSINII NATIONALE nu inteleg o lectie, caci ei stiu una si buna: cum sa faca sa fure fara sa ajunga la bulău. Relicva Tăriceanu e unul dintre ei.
  • +21 (23 voturi)    
    lmao (Marţi, 7 februarie 2017, 12:46)

    eleVenereCtions [utilizator]

    E clar ca nici macar "lol" nu mai e destul pentru a descrie cat de penibili sunt astia. Cu atat mai mult imi pare rau ca dl. Iohannis a fost prea bland cu ei azi.

    Sa gaseasca calea spre "dialog", zici tu? Care dialog? Cu hotii care s-au gasit sa plece in timpul discursului? Si la ce te referi tu prin "dialog"? E cumva ceva de inteles, in mod pozitiv, din situatia cauzata de voi in ultima vreme?

    Chiar ca avem nevoie de anticipate. Mizeria trebuie eliminata total.
  • +25 (25 voturi)    
    Vai de tine! (Marţi, 7 februarie 2017, 12:47)

    aricu [utilizator]

    Tu si cei de teapa ta aveti impresia ca detineti adevarul absolut si nimeni nu are ce sa va mai spuna... nu v-ati schimbat deloc, aceleasi declaratii si iesiri fara urma de decenta si responsabilitate.
    Provoci doar scarba si lehamite! Nu m-as mira sa apara si o cura de slabire cu numele tau... citeste omul o 'declaratie' de-a ta si nu-i mai trebuie mancare doua zile pana-i trece scarba...
  • +28 (28 voturi)    
    Taricene, tu in sala Parlamentului?!? (Marţi, 7 februarie 2017, 12:47)

    aladdin [utilizator]

    Ei, asta e cu adevarat inacceptabil.
    • +7 (7 voturi)    
      Tradiceanu asta (Marţi, 7 februarie 2017, 13:06)

      insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      sa raspunda de hotiile lui, nu de problemele altora.

      Jos cu el!!!
  • +28 (28 voturi)    
    Johannis s-a adresat tuturor romanilor (Marţi, 7 februarie 2017, 12:47)

    Andradda [utilizator]

    Parerea lui Tariceanu este absolut irelevanta.
    Sfarsitul e aproape. Ramane de vazut despre al cui sfarsit este vorba in aceste zile.
  • +37 (37 voturi)    
    ce inseamna "detensionare"? (Marţi, 7 februarie 2017, 12:47)

    NWalker [utilizator]

    aderarea la grupul vostru infractional?
    sa ia masa cu nastase?
    sa se dezica de oamenii din strada?
    sa incurajeze spolierea bugetului?
    sa bage pumnul in gura functionarilor de stat?
    sa se izoleze de partenerii straini?
    sa isi ia amanta tanara?
    sa scandeze impotriva EU?
    sa isi plateasca poze cu Donald la masa?
  • +24 (24 voturi)    
    jenant (Marţi, 7 februarie 2017, 12:48)

    ValentinV [utilizator]

    Zise el, un inacceptabil pentru functia pe care o detine.
  • +32 (32 voturi)    
    ! (Marţi, 7 februarie 2017, 12:48)

    Kpriciu [utilizator]

    Inacceptabil sunteti dvs, dle Tariceanu, ca dublu TRADATOR, de tara si de partid (liberal) !!!
    • +8 (8 voturi)    
      In supraevaluezi (Marţi, 7 februarie 2017, 12:52)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      E un biet pion, un agent al stim noi cui.... A spart PNL si acum indeplineste ordinul urrnător: distrugerea României si scoaterea ei din UE.
  • +6 (6 voturi)    
    As fi fost surprins sa nu puna placa (Marţi, 7 februarie 2017, 12:49)

    BokassaOficial [utilizator]

    Asta cu "lectia", ca doar a folosit-o si cu Basescu de atatea ori.

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-13711355-tariceanu-traian-basescu-abtina-dea-lectii-despre-economie-nu-are-caderea-dezbata-aceasta-tema-ponta-apreciat.htm
  • +10 (10 voturi)    
    Mafia la guvernare (Marţi, 7 februarie 2017, 12:50)

    Uhm [utilizator]

    E presedintele tarii, tu cine esti?
    Aaa, unul dintre capii mafioti;lor pe care romanii nu i-au lasat sa-si faca de cap cu viitorul lor si al tarii? Ce bine ar fi fost sa fim toti cu capul plecat, slugi la voi buni doar sa muncim si sa platim taxele pe care sa le furati voi, banditilor!....
  • +11 (11 voturi)    
    Impozitele pe meditatii (Marţi, 7 februarie 2017, 12:51)

    NWalker [utilizator]

    sunt cea mai mare problema din Romania.
    O fi mai mare decat manipularea bursei (RRC, rings a bell)?
    mai mare decat angjaraea de cheltuieli din bugetul de stat din surse neindentificate (2008 tariceanu PM)?
    mai mare decat discursuri despre "ruperea tarii"?
    MARS
  • +8 (8 voturi)    
    dovada clara (Marţi, 7 februarie 2017, 12:52)

    ManuSirbu [anonim]

    asta e dovada clara a proportiei in care a inteles puterea ce s-a intamplat in tara. un hot iti sparge casa, il prinzi in ultimul moment, inainte sa plece cu banii si bijuteriile si chemi politia. agentul spune: uite, ca sa nu mai pierdem timp si bani, ia-ti inapoi lucrurile, eu il pun sa iti repare stricaciunile si apoi ne intalnim sa vedem poate ca va intelegeti. cand ajungi la politie, hotul il ia la bataie pe politist ca l-a pus sa repare stricaciunile si apoi se plange ca e persecutat. cam asta e si de asta nu putem pleca din strada.
  • +8 (8 voturi)    
    Bai țîcă, te crezi miezu'? (Marţi, 7 februarie 2017, 12:52)

    za-k [utilizator]

    Esti penibil!
    Tu si cu Dr.Agnea el insusi sinteti nimeni cu fumuri de grandoare! Hai sictir!

    Tu vrei sa ne scoti din EU baiete?
    Dupa cite neveste ai avut esti un islamist!
  • +12 (12 voturi)    
    ba taricere.... (Marţi, 7 februarie 2017, 12:58)

    liviu_ [utilizator]

    cine e ales DIRECT si INDIVIDUAL de popor?! presedintele sau parlamentarii?!
    ciocu mic!

    nici dupa atatea evenimente nu ati inteles ca , pentru a avea liniste trebuie sa TACETI!!!
    poporul NU mai suporta nesimtirea si tupeul specific psdist si aldist?!
  • +11 (11 voturi)    
    nu meriti (Marţi, 7 februarie 2017, 13:03)

    zigot [utilizator]

    pic de atentie! esti deja …trecut
  • +8 (8 voturi)    
    Tupeu de jigodie penala ! (Marţi, 7 februarie 2017, 13:14)

    Susufler0 [utilizator]

    Inainte sa ia cuvantul Presedintele, Tampiceanu a indraznit sa sugereze de la tribuna Parlamentului cam ce ar trebui sa spuna Iohannis in discursul sau.

    PS Ori e de un tupeu nemarginit, ori e un cretin desavarsit.

    PPS. Nu ma puneti sa aleg, pt ca n-o s-o fac. Nu de alta dar nu am chef sa fiu cenzurat de HN !
  • +5 (5 voturi)    
    tu esti cantitate neglijabila (Marţi, 7 februarie 2017, 13:15)

    mnicku [utilizator]

    ai noroc ca venit doar el nu se stie pe unde te ascunzi daca vin maui multi si te pun la punct .

    Pina una alta noi te platim pe tine si nu tu pe noi

    Daca nu-ti convine .....VALEA,
  • +3 (3 voturi)    
    doar ca (Marţi, 7 februarie 2017, 14:05)

    hot news [utilizator]

    PRESEDINTELE ESTE IMPLICAT INTR-UN DOSAR CIVIL,spre deosebire de altii...
    Psd nu s-a inteles NICIODATA cu vreun presedinte ca sa poata colabora in afara lui Iliescu, care nu se uita stanga- dreapta.
    Asa inseamna ceva...
  • +2 (2 voturi)    
    Dragnea and Tariceanu (Marţi, 7 februarie 2017, 14:22)

    MichaelSteiner [anonim]

    Vor Jahren standen sich die Sozialistisch-Demokratischen Parteien, wie zum Beispiel die SPD in Deutschland oder die Franzosen oder Italiener noch sehr nahe und unterstützten sich gegenseitig. Mit dem strafrechtlich verurteilten Liviu Dragnea an der Spitze hat sich jedoch alles verändert. Die PDS Romania hat keinerlei Unterstützung mehr. Ein diktatorischer Führungsstil innerhalb der Partei, Belügen des rumänishcen Volkes, Unterstützung von Amtsmissbrauch und Korruption passt nicht mehr in die heutige Zeit. Die PSD muss innerhalb der eigenen Reihen eine enorme Säuberungsaktion durchführen, wenn sie eine Überlebenschance haben möchte. Die rumänische Bevölkerung zeigt es ihnen durch die anhaltenden Demonstrationen seh deutlich. Eine solche parteilich und doch unparteiliche Haltung passt wohl in die Ceaucescu-Zeiten, aber nicht mehr in das heutige vereinbarte Europa. Der machtbesessene und vorbestrafte Liviu Dragnea schon überhaupt nicht.
    Die rumänische Regierung sucht einen Schuldigen für die Demonstrationen, um von ihren eigenen Lügen und ihrer Regierungs-Unfähigkeit abzulenken. Natürlich ist Präsindent K.Johannis am besten dafür geeignet als Schuldiger dazustehen. Das ist nicht das erste mal, das in die Hosen geht.
  • +2 (2 voturi)    
    Taricene boulene, (Marţi, 7 februarie 2017, 14:33)

    Ponta [utilizator]

    Da, tu ai nevoie de o lectie pe care sa o tii minte inclusiv pe lumea cealalta.
    Sper ca lectia ce o vei primi sa fie pe masura prostiei si marlaniei de care dai dovada.