VIDEO Agitatie in Parlament la discursul lui Iohannis, PSD-istii au parasit plenul: Ati obosit deja? Ghinion! Interventia presedintelui, intampinata si cu aplauze dar si cu vociferari

de Red. stiri     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 12:15 Actualitate | Politic

Presedintele Iohannis vorbeste in Parlament
Foto: Privesc.eu
Discursul presedintelui Klaus Iohannis a fost, spre deosebire de alte ocazii unul cu reactii numeroase din partea salii, vociferari, aplauze si parasirea plenului de catre parlamentarii PSD si ALDE. De mentionat ca interventia lui Iohannis a fost mai emotionala ca de obicei iar seful statului a deviat mai mult de la discurs decat in alte cazuri, raspunzand la ceea ce se intampla in sala.

La un moment dat in timpul discursului presedintelui o buna parte a parlamentarilor PSD s-au ridicat si au parasit sala, au ramas circa 10 parlamentari PSD.

Printre acestia se numara: senatorii Serban Nicolae, Nicolae Moga, Eugen Teodorovici, Ecaterina Andronescu, Mihnea Costoiu si deputatii Petre Florin Manole si Liviu Pleosoianu care a tinut ridicata o pancarta pe tot parcursul discursului. Plesoianu este cel care vorbea despre organizarea unor contramitinguri, ca reactie la protestele din Piata Victoriei.

De asememnea, in prima faza, in momentul in care au plecat parlamentarii PSD, cei de la ALDE au ramas in sala. Dupa circa 5 minute, acestia s-au ridicat si au iesit, cu exceptia a doi dintre ei, unul dintre ei fiind deputatul Sorin Cimpeanu.

"Asta e situatia, unii multumiti, unii nemultumiti. Ce facem dragilor?  Care este marja de manevra pentru a iesi din acest impas?", a spus seful statului cand a fost intmapinat de vociferari.

"Ati obosit deja? Ghinion!", a comentat Iohannis plecarea reprezentantilor puterii, moment dupa care nu s-au mai auzit vociferari din sala.

La inceputul discursului sau, Iohannis a spus ca "m-as fi adresat si guvernului, dar este ocupat, dar nu-i bai, la ei am fost deja", facand referire la sedinta de guvern la care a facut o vizita surpriza cand dupa ce au aparut informatii despre promovarea ordonantelor privind amnistia si gratierea.

Remarca sa a primit aplauze din partea unei parti a salii. In acele momente, televiziunile aratau imagini cu randurile goale de langa prezidiu unde stau de obicei membrii guvernului. 

La final Iohannis a spus: "sa pastram tara curata, la propriu si la figurat pentru generatiile viitoare", sfarsitul discursului fiind marcat de aplauze prelungite.

Digi 24 anunta ca in Parlament si-au facut aparitia si circa 70 de revolutionari, iar Raluca Turcan sustine ca PSD a adus sustinatori in balcoane pentru a genera conflict in plen. Potrivit reporterului HotNews.ro aflat la fata locului, la balcoane nu au fost agitatori.

Vezi mai jos inregistrarea video cu reactia salii pe parcursul intregului discurs al lui Iohannis (click aici daca nu apare pe mobil):

























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

36509 vizualizari

  • +48 (50 voturi)    
    PSD (Marţi, 7 februarie 2017, 12:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    = hotie, penali, coruptie, tradatori de tara. JEGURI! O grupare de crima organizata care a distrus ROMANIA in 27 de ani
    • +6 (8 voturi)    
      rugaminte (Marţi, 7 februarie 2017, 12:44)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      putem afla cine sunt cei care au vociferat si ce au spus?
    • -17 (21 voturi)    
      Corect! Dar Klaus a acceptat sa fie PM!! (Marţi, 7 februarie 2017, 12:44)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Iti amintesti? USL? Grivco?

      Noroc de Base, ca l-a respins!
      • +11 (15 voturi)    
        da stim (Marţi, 7 februarie 2017, 13:12)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Johannis nu are nici pe departe un cec in alb din partea strazii. Deocmandata se comporta bine (chiar neasteptat de bine). Dar strada nu e nici pe departe a lui sau despre el. Strada e despre coruptie, nepotism, lustratie.
  • +3 (21 voturi)    
    Marea cafteala (Marţi, 7 februarie 2017, 12:21)

    Toni_Romania [utilizator]

    Marea cafteala pt. Romania. In sensul "pentru banul public".
  • +39 (41 voturi)    
    dragnea mama! (Marţi, 7 februarie 2017, 12:23)

    Francisc 1 [utilizator]

    pai cum e cu apelul la calm si unitate cand voi nu puteti asculta doua vorbe? este ca facem anticipate ! facem!
  • +46 (46 voturi)    
    Intrebare de bun simt (Marţi, 7 februarie 2017, 12:24)

    madriano [utilizator]

    Parlamentarilor si guvernantilor care lipsesc nemotivat de la locul de munca, nu li se desface contractul de munca?
    • +17 (19 voturi)    
      Nu. (Marţi, 7 februarie 2017, 12:41)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui madriano

      Alta intrebare!
    • -3 (11 voturi)    
      ca si celor care dorm la serviciu! (Marţi, 7 februarie 2017, 12:45)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui madriano

      nu?
      • +8 (8 voturi)    
        de ce nu (Marţi, 7 februarie 2017, 13:14)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Din orice partid ar fi, cine nu se comporta rezonabil la locul de munca, out. Eu daca dorm prin sedinte, prima oara ma intreabaq daca am probleme de sanantate sau personale si daca vreau un concediu fara plata, iar a doua oara iau concediu fara plata permanent. La ei de ce nu ar fi la fel?
      • +3 (5 voturi)    
        este un pacat mare pentru pesedisti cand dorm alti (Marţi, 7 februarie 2017, 13:14)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        in parlament cu mult mai mare decat o condamanre cu suspendare su o minciuna in fata instantei.
    • +2 (4 voturi)    
      ei as, asta-i impertinenta sa le ceri prezenta (Marţi, 7 februarie 2017, 13:16)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui madriano

      la serviciu, da' ce-s prosti cind sint pontati de colegii de ciordeala.

      ei primesc prime pt chiul
  • +26 (28 voturi)    
    Democratii mostri din PSD si ALDE au parasit sala (Marţi, 7 februarie 2017, 12:25)

    ty [utilizator]

    "eu nu sunt de acord cu tine dar pentru dreptul tau de a vorbi eu sunt gata sa mor"
    • +6 (8 voturi)    
      La coada vacii (Marţi, 7 februarie 2017, 13:04)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ty

      nu s-a auzit decat de cultura de prune, de vita de vie!
      Cartea este folosita pentru a rupe foile ca sa se faca niste cornete!
      Cam astia sunt cei pe care ... zice/se... ii reprezinta alde - pesedeaua.
      Pacat!
      Noi suntem dechisi la dialog iar ei pleaca spunand ca... sunt indignati!
      Sa ia niste extraveral si le trece!
      Noua nu ne ajung cei 27 de ani de ... rosu?!
  • +38 (40 voturi)    
    Cum adica ???????????!!!!!!!! (Marţi, 7 februarie 2017, 12:29)

    polonyca [utilizator]

    Cum adica ....sa paraseasca sala ??? Asa , in timpul serviciului , ei se ridica de la locul de munca si pleaca ....!!! Intre timp primesc salariile intregi , primesc prime si tot felul de bonusuri !! Asa ceva este inacceptabil !! Cineva tre sa le faca o Fisa a Postului si acestor .....DERBEDEI POLITICI !!!!! Repet , e de neacceptat asa ceva.....este o lipsa de respect pt tara si pt contribuabili.....e o ...MARLANIE !!!!!
    • -8 (14 voturi)    
      asa e..... (Marţi, 7 februarie 2017, 12:46)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      si unii si dorm la serviciu!!!
      • +9 (11 voturi)    
        Ati gasit unul... (Marţi, 7 februarie 2017, 13:03)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        ... si acum numai despre Gotiu veti vorbi.
        Omul asta macar are o scuza: a pierdut cateva nopti in sala parlamentului pentru a urmari sa nu se emita vreo lege precum OUG13. Asta a fost exact in noptile cand si-au frecat mainile de bucurie toti borfasii la guvern. Capisci?
        De ailalti de la tine nu ne zici nimic?
        www.youtube.com/watch?v=Y-9CWklUM6w
        • 0 (6 voturi)    
          gotiu (Marţi, 7 februarie 2017, 13:15)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

          Eu de la inceput am zis ca e o mare eroare sa-l bage pe gutsa in usr. Nush ce calitati au gasit la el...
    • -3 (7 voturi)    
      oo (Marţi, 7 februarie 2017, 12:59)

      zou [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      pai tu nu ai facut acelasi lucru cand ai stat ziua in piata?????????????
  • +22 (24 voturi)    
    Ce sa facem, astia ne conduc. (Marţi, 7 februarie 2017, 12:30)

    cristiaan [utilizator]

    Generatia tanara nu mai inghite o asemenea atitudine de dinozauri comunisti. Si dupa cum toti stim, dinozaurii in timp dispar. Ghinion, pentru ei.
  • +24 (26 voturi)    
    lol (Marţi, 7 februarie 2017, 12:31)

    eleVenereCtions [utilizator]

    E deja penibil. Tare mi-e ca dl. Iohannis e prea bland cu astia.

    Abia astept anticipatele. E clar ca spre ele ne indreptam acum.
    • +3 (9 voturi)    
      Eu nu cred ca e prea bine cu anticipate (Marţi, 7 februarie 2017, 12:39)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      Nu vad in opozitie vreo solutie serioasa. pnl e cu psd, iar usr nu are destui oameni si imi da impresia ca nu e pregatit pentru mai mult (erau buni pentru primaria capitalei).
      Astept o solutie de la psd; sa se rupa odata niste oameni de acolo si sa-l dea pe dragnea si acolitii lui jos.
      • +3 (5 voturi)    
        Ar fi macar un inceput (Marţi, 7 februarie 2017, 12:53)

        eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui muvis

        Azi s-a vazut cat se poate de clar ca nu exista nicio speranta in situatia actuala. Intr-adevar, opozitia e slaba si nu vad aproape niciun motiv sa am vreun pic de incredere in PNL, dar tot ar fi macar un pas serios inainte in comparatie cu mocirla in care ne aflam acum.

        Din pacate n-as zice ca sunt destui oameni buni care sa se rupa de acolo si sa faca o diferenta asa cum zici tu. Chiar daca ar fi, ar fi un risc mai mare pana si decat anticipatele.
    • -5 (7 voturi)    
      pai (Marţi, 7 februarie 2017, 13:02)

      zou [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      daca tot se fac mitinguri in diverse tarii de catre romanii prigoniti sa plateasca ei anticipatele ca noi astia prosti de aici nu avem ce face
  • +29 (31 voturi)    
    ca sa strangem putin latul (Marţi, 7 februarie 2017, 12:35)

    MinimaMoralia [utilizator]

    haideti si deseara in piata. doar la presiunea strazii guvernul care ne-a umilit va pleca. Iohannis singur nu are putere aspura acestui grup de mafioti!
  • +26 (30 voturi)    
    Discurs excelent ! (Marţi, 7 februarie 2017, 12:35)

    Susufler0 [utilizator]

    Voi ati provocat criza, voi trebuie sa o rezolvati. Daca nu veti reusi, voi interveni eu si voi invita partidele la consultari !

    PS. Asta ca sa afle si Mazetele pesediste ca OUG 13 nu a dat-o Presedintele ci au dat-o slugile lui Dragnea !
  • +11 (17 voturi)    
    XZXZX (Marţi, 7 februarie 2017, 12:40)

    solar [utilizator]

    Aoleu, CE TARE !!! Bravo JOHANNIS ! Daca o tii tot așa, ll depasesti pe BASESCU la adeziune populara !! EXCELENT !!!!
    • 0 (12 voturi)    
      pai (Marţi, 7 februarie 2017, 13:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui solar

      la inceput il numea pe basescu ''scandalagiu''. Acum el e ''scandalagiul'', nu e asa placut sa fii in pielea lui base, intre timp s-a convins si johannis. Tot e bine.
  • +22 (24 voturi)    
    Bun simt (Marţi, 7 februarie 2017, 12:43)

    RazvanMarinovici [anonim]

    Prin parasirea salii in timpul discursului si-au aratat adevarata fata.

    La fel cum bat tobele ca ei sunt alesi de popor, la fel si presedintele a fost ales de popor. Au aratat ca nu au pic de bun simt. Daca asa fac fata de presedintele lor pana una alta, eu ca cetatean ce pretentii sa am de la ei? La respect? Sa ma asculte si pe mine daca am probleme?

    Stai dr*cu in sala si asculta 5 minute, nu zice nimeni sa aplauzi sa canti si asa mai departe. Dar are o functie mai mare ca a voastra si el a fost ales de popor.
  • +26 (28 voturi)    
    Ati obosit deja? Ghinion. (Marţi, 7 februarie 2017, 12:45)

    aladdin [utilizator]

    Ce tocmai am vazut, spontaneitate din partea presedintelui? Se pare ca suntem pe drumul cel bun.
    • +16 (18 voturi)    
      Da, haha (Marţi, 7 februarie 2017, 12:58)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Daca nu au grija pesedistii, risca sa il faca pe Iohanis la fel de popular ca pe Base.

      Saracu' Dragnea, mai ca imi vine sa ii pling de mila - orice chestie orchestreaza in detaliu, se intoarce impotriva lui, pentru ca mereu intervine neprevazutul. Si asta pentru ca ei nu pot intelege psihologia celor care nu functioneaza momiti cu bani, singurul limbaj pe care il inteleg pesedeii
    • 0 (2 voturi)    
      Ast presedinte nu-si da seama ca se face de cacao (Marţi, 7 februarie 2017, 14:08)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      spunand acel cuvant,ghinion,tot asa cum s-a facut la interviul cu meditatiile si casele dobandite din meditatii!
  • +8 (10 voturi)    
    e clar... (Marţi, 7 februarie 2017, 12:59)

    liviu_ [utilizator]

    alegerile anticipate sint NECESARE!!!
    daca nu pricepi nimic dupa ce ies 600 000 de oameni in tara.... ai o mare problema si trebuie sa pleci!
  • -5 (9 voturi)    
    Intradevar (Marţi, 7 februarie 2017, 13:50)

    A310 [utilizator]

    Ghinion pentru profesori care nu au fost capabili sa cumpere 6 imobile din meditatii .
    Mare ghinion pentru romani , ca au ales in functia de presedinte asemenea creatura .
  • 0 (2 voturi)    
    DA, DEMISIA PARLAMENTARILOR PSD! (Marţi, 7 februarie 2017, 14:19)

    24alex24 [utilizator]

    PSD a adus România în situația dezastruoasă în care se află. Rușine PSD, rușine Dragnea.
  • +1 (3 voturi)    
    Poporul nu va renunta pana nu pleaca acest Guvern (Marţi, 7 februarie 2017, 15:37)

    AlinaStere [anonim]

    Poporul a cerut: abrogate, apoi plecati. Si cererea vine si din partea celor care i-au votat. S-au compromis, nu ii mai poti lasa sa guverneze ca unii care numai la hotii le e gandul: ordonanta 9, credite fara limite, ordonanta 13 jaf organizat legal. Sa isi asume faptele. Cand te prinde copiind la examen, nu ii spui profesoarei: Ia foaia si acum scriu ce stiu...Nu, iei nota 1 pentru copiat si afara din examen. La fel si iei, au nota 1 pentru ca au fost prins furand viitorul Romaniei.
    Tot globul se uita la Romania, in toate ziarele lumii se vorbeste despre cele mai mari proteste din Romania de dupa revolutie, in orice alta tara politicienii ar fi avut onoare si ar fi demisionat de mult...Poporul nu va renunta pana nu pleaca acest Guvern.
  • -1 (1 vot)    
    LOL (Marţi, 7 februarie 2017, 16:01)

    AM76 [utilizator]

    Jenant comportament din partea parlamentarilor PSD care au parasit sala.
    Si mai jenante declaratiile care au urmat, de tipul "- Rămâi cu poporul tău!"; "[...]Să stea cu cine l-a ales. Deci, nu e preşedintele meu.[...] Noi suntem aleşii poporului nostru, nu poporului lui [...]";

    ARTICOLUL 69
    (1) În exercitarea mandatului, deputaţii şi senatorii sunt în serviciul poporului." - CONSTITUTIA ROMANIEI. .. No comment!
  • 0 (0 voturi)    
    Voi ati ca obosit,de 30 ori mai putini,asta e (Miercuri, 8 februarie 2017, 10:40)

    xrogo [utilizator]

    ghinion!