Tariceanu, un nou atac la justitie intr-un interviu acordat BBC: DNA si serviciile secrete sunt percepute acum ca institutii care nu respeta cadrul legal, corupte ele insele, folosite ca parghii in lupta politica

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2017, 12:07 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
​Presedintele ALDE Calin Popescu Tariceanua declarat pentru BBC ca sistemul judiciar din Romania nu este independent, sustinand ca DNA si serviciile secrete ar fi percepute ca institutii care nu respecta cadrul legal, sunt corupte si sunt folosite drept parghii in lupta politica din Romania. De asemenea, liderul Senatului a creionat imaginea unei justitii lipsita de independenta, in care procurorii si judecatorii sunt mana in mana, incalcand libertatile civile intr-un mod ce aduce aminte de abuzurile din perioada comunista.

Declaratiile apar intr-un articol intitulat "Retragere strategica sau <<predare>> a Guvernului?", in care Nick Thorpe scrie ca a fost nevoie de o intalnire de urgenta pentru ca Guvernul roman sa abroge propriul decret de urgenta.
"De ce un guvern - care se bucura de o majoritate confortabila in Parlament - sa se comporte asa? L-am intrebat pe Calin Tariceanu, presedintele Senatului si liderul ALDE. Fost prim-ministru, domnul Tariceanu admite ca actiunile Guvernului si modul in care acestea au fost comunicate au dovedit lipsa de tact. Cu toate acestea, Tariceanu insista ca erau bine intentionate. Liderul ALDE respinge ideea ca acest conflict este o lupta intre oficiali corupti si o societate care lupta impotriva coruptiei", scrie BBC.

"Regret sa trebuie sa spun asta, dar sistemul judiciar din Romania nu este independent, iar aceasta este clar problema care trebuie sa fie abordata in viitor", a declarat Tariceanu, desenand imaginea unor procurori, in special procurori DNA, care lucreaza mana in mana cu serviciile secrete. De asemenea relateaza BBC, presedintele Senatului mai spune ca procurorii sunt mana in mana cu judecatorii si incalca libertatile civile intr-un mod nemaiintalnit din periooada comunista.

"DNA si servciile de informatii sunt percepute acum ca institutii care nu respecta cadrul legal, care sunt corupte ele insele si folosite ca parghii importante in lupta politica din Romania", a declarat Tariceanu pentru BBC.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

13418 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Nu are dreptate. (Luni, 6 februarie 2017, 12:11)

    accidutzu13 [utilizator]

    Dar cred ca in urmatorii 4 ani are timp sa-si revina. Nu-i asa domnule Pantazi si Tapalaga?
    • +19 (19 voturi)    
      La fel ca europarlamentarii PSD si ALDE!! (Luni, 6 februarie 2017, 12:44)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui accidutzu13

      La fel ca europarlamentarii PSD si ALDE, in Parlamentul European in data de 2 februarie 2017, cum ca protestele au dorit de la inceput rasturnarea puterii legitime, aleasca in 11 decembrie 2016.

      Urmariti cu mare atentie discursurile mincinoase si gretoase ale acestora: Noricai Nicolai,(ALDE)
      Ioan Mircea Pascu(PSD),
      Andi Cristea(PSD),
      Victor Bostinaru(PSD),
      Mircea Diaconu care se mai si lauda ca e fost infractor, care cica e si independent,
      Viorica Dancila (PPU).

      https://www.youtube.com/watch?v=WELCTQElDJ4
      • +11 (13 voturi)    
        Mircea Diaconu joaca teatru (Luni, 6 februarie 2017, 14:02)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui fit

        el joaca rolul de parlamentar.Ca sa ia banii.In rest nu face decat sa joace teatru.
    • +11 (13 voturi)    
      Percepute de cine asa? (Luni, 6 februarie 2017, 14:01)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui accidutzu13

      de rusi?de arabi?de corupti?de Black Cube?de hoti?de ALDE?de excroci?de Tariceanu?de borfasi?de PSD?de maradonisti?de Dragnea?de cine????Noi oamenii cinstiti avem o perceptie buna despre DNA si serviciile secrete si chiar am dori si mai multa actiune si intensificarea luptei impotriva coruptiei impotriva politicienilor din administratia locala,centrala,parlament.Din ministere si autoritati ale statului care ne insulta zilnic prin abuzurile in servici si hotia lor patologica.Tariceanu ameninta ca functionarii publici nu mai semneaza acte de frica sa nu-i ia DNA.Foarte bine.Problema lor era ca nu faceau decat acte de furat.Bune nu faceau ca de ce sa faca daca nu-i iese nimic.mai bine sa se piarda banii daca nu poate fura si el functionarul cel terorizat de DNA.
  • +37 (43 voturi)    
    La puscarie, d-le Tariceanu ! (Luni, 6 februarie 2017, 12:13)

    Idealistu [utilizator]

    Acolo va e locul !
  • +35 (41 voturi)    
    Adevărat... (Luni, 6 februarie 2017, 12:13)

    Vival [utilizator]

    ... aceasta este percepția hoților și a corupților.
    • +24 (26 voturi)    
      De-asta trebuie continuat protestul! (Luni, 6 februarie 2017, 12:55)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Vival

      Nu trebuie sa ne lasam. Guvernul Grindeanu trebuie sa plece si oamenii astia care ii sustin din parlament trebuie sa inteleaga ca nu asa se face politica.
  • +46 (52 voturi)    
    e dement omu' (Luni, 6 februarie 2017, 12:13)

    Scotty [utilizator]

    trebuie sa scapam de ei, de toti acesti indivizi.

    Dragnea, Tariceanu, Grindeanu, Iordache, Nicolicea, Androneasca, Serban Nicolae, Codrin Stefanescu, Melescanu, Tutuianu ... si mai stiu eu cati ... plus vuvuzelele lor dedicate Gadea, Ciutacu, Badea, Ursu, Chireac, Nistorescu ...

    nu se mai poate cu ei, sunt de o nesimtire nemasurata.
    Sa faca dracu' ceva DNA-ul cu ei pana nu vor fi desfiintati, ca eu stau in strada cat pot de mult.

    ne ajunge!!! sa va ia naiba de nemernici.
    Ne-ati tampit parintii, nu se mai poate discuta cu ei.
    • +2 (10 voturi)    
      Acesti oameni au fost votati, din pacate! (Luni, 6 februarie 2017, 13:14)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Scotty

      Avem ceea ce s-a votat, din pacate1
  • +43 (49 voturi)    
    Tariceanu (Luni, 6 februarie 2017, 12:15)

    Grasul [utilizator]

    Mi se pare normal ca Tariceanu sa atace DNA, Justitia, SRI pentru ca au indraznit sa-l acuze de marturie mincinoasa in procesul cu retrocedarea padurilor.
    Cum isi pemit niste amarati de procurori sa-i puna intrebari mincinosului Tariceanu?
    Ma mir ca nu a cerut sa fie spanzurati!
  • +39 (45 voturi)    
    hotul striga hotii! (Luni, 6 februarie 2017, 12:15)

    gatsby [utilizator]

    atat timp cat are procese pe rol, nici m-as fi obosit sa-i iau astuia interviu! Ce altceva ar fi trebuit sa ne asteptam sa spuna?...
  • +32 (38 voturi)    
    fara violenta (Luni, 6 februarie 2017, 12:15)

    GeorgeT [utilizator]

    Baietii se tin tare, pina nu vor fi beliti nu se lasa convinsi de buna voie sa plece..
  • +36 (42 voturi)    
    PSD si ALDE trebuie desfiintate (Luni, 6 februarie 2017, 12:16)

    madriano [utilizator]

    Deja incalca legea de functionare a partidelor politice prin defaimarea tarii si nerespectarea principiilor statului de drept.
  • +33 (39 voturi)    
    Vorbeste Motocicleanu (Luni, 6 februarie 2017, 12:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Auzi la el, corupte... Spsue de un traficant de influenta si inviunuit penal ca el, suna a gluma...
  • +28 (34 voturi)    
    IRELEVANT - de ignorat (Luni, 6 februarie 2017, 12:19)

    gwolf [utilizator]

    interviu si comentarii facute de agent aflat in interesul unei puteri straine, pus sa decredibilizeze justitia si statul de drep din Romania.
    Irelevant si de ignorat.
    Voi continua sa insist pe subiect ca sa inteleaga cat mai mult oameni cu cine avem de-a face.
    Imbecilul asta trebuie facut disparut peste noapte.
  • +29 (35 voturi)    
    Ra-Molicene (Luni, 6 februarie 2017, 12:21)

    BillytheGreat [utilizator]

    ai ajuns cel mai toxic deseu al peisajului politic romanesc, Cind deschizi orificiul buco-anal numai tampenii debitezi.
    • +13 (15 voturi)    
      Tariceanu este un fan al celebrului (Luni, 6 februarie 2017, 13:00)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui BillytheGreat

      Egura Kakuru
  • +18 (20 voturi)    
    Este complicat (Luni, 6 februarie 2017, 12:23)

    OG [utilizator]

    cu acesti infractori, Dragnea, Tariceanu si prietenii lor. Trebuie sa fim atenti, dar tare imi e frica de actiunile si propaganda lor in lunile ce vor urma. Sper ca justitia sa scape cu bine de amenintarile lor. Sustin DNA!
  • +11 (13 voturi)    
    Noile ținte (Luni, 6 februarie 2017, 12:24)

    ww [utilizator]

    Iată și noile ținte care vor fi atacate.
    După cum vedem, Revoluția Albă a dlui Tapalagă e pe cale să înfrângă.
  • +11 (13 voturi)    
    Aoleu (Luni, 6 februarie 2017, 12:28)

    Evq [utilizator]

    Nu mai zic nimic...nici BBC nu pare să-l ia în serios.
  • +13 (15 voturi)    
    Bai lepra, (Luni, 6 februarie 2017, 12:28)

    ouyang [utilizator]

    stie toata tara cine sunt coruptii in clipa asta. Ar trebui sa fiti arestati toti mafiotilor!
  • +12 (14 voturi)    
    TARICEANU a ingropat PNL in 1990 (Luni, 6 februarie 2017, 12:29)

    fit [utilizator]

    n anul 1990, Patriciu devine membru fondator al PNL-la ordinul lui Caraman - fostul cadru al Securitatii "intors" catre KGB. În legislatura 1990-1992, Patriciu a fost ales ca deputat de Timiş pe listele PNL. A făcut parte din Comisia pentru administraţie centrală şi locală, amenajarea teritoriului şi urbanism şi din Comisia pentru echilibru ecologic şi protecţia mediului.

    După o scurtă perioadă de la alegeri, intrând în conflict cu vechii liberali, Patriciu, împreună cu Călin Popescu-TARICEANU, Horia Rusu şi Viorel Cataramă, au provocat o sciziune în partid prin înfiinţarea la 25 iulie 1990 a PNL-Aripa Tânără, formaţiune ce va fi condusă de Patriciu.

    În anul 1991, PNL-Aripa Tânără semnează, alături de FSN, Carta pentru Reformă şi Democraţie, intrând în Guvernul Petre Roman (2) remaniat. Ca urmare a acestei alianţe, Patriciu devine ministrul lucrărilor publice şi amenajării teritoriului.

    In februarie 1992, pentru prima data, opozitia castiga in fata FSN. In marile orase, opozitia castiga chiar detasat. Crin Halaicu, reprezentantul CD, il invinge pe Cazimir Ionescu (din FSN) la alegerile pentru Primaria Generala a Capitalei. Inainte de alegerile din septembrie 1992, PNL paraseste Conventia si incearca sa participe singur la alegeri.

    Rezultatul a fost neintrarea in parlament a PNL. Acest moment marcheaza schimbarea numelui Conventiei in Conventia Democrata din Romania (CDR), dar in alegerile din septembrie 1992, CDR a pierdut 20% comparativ cu rezultatele pe care le-a inregistrat in februarie. De ce? De ce a facut asta PNL? Pentru ca FSN trebuia ajutat, anul 1992 fiind semnificativ prin aceea ca a surprins primele alegeri locale libere. Asa ca prin ajutorul dat de PNL, FSN si-a revenit in septembrie.
    • +12 (14 voturi)    
      Tariceanu (Luni, 6 februarie 2017, 13:14)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Pe acest "domn" scrie KGB inca din 1985.
  • +14 (16 voturi)    
    Statul la coada la permise (Luni, 6 februarie 2017, 12:30)

    miss saloane [utilizator]

    Domnul Tariceanu nu e cel care ne explica noua cum e cu gestiunea timpului atunci cand ai o pozitie inalta in stat? Intreb si eu: statul cui? Ca al dumnealui nu e ca el nu a stat.
  • +11 (13 voturi)    
    asha baieti, dati-i inainte (Luni, 6 februarie 2017, 12:34)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu de alta, dar or mai fi si unii care se gindesc sa renunte la proteste. Nu precupetiti nici un efort sa le aratati cum ginditi de fapt si ce ar insemna ca strada sa se retraga. In felul asta vom fi din ce in ce mai multi, saptamina de saptamina, pina plecati cu totii.
  • +12 (14 voturi)    
    dl. Cobra ce se da cu MOBRA (Luni, 6 februarie 2017, 12:35)

    ing.Orca [utilizator]

    Auzi dl. Mobra, intr-un stat normal ai fii pus sub acuzatie numai pentru aceste declaratii, sau internat la psihi. Stii cum se zice in Ardeal: du-te bate-ti coasa, sau, cu alte cuvinte, LASA-NE, LASA-NE!
  • +12 (14 voturi)    
    dl tar (Luni, 6 februarie 2017, 12:35)

    zigot [utilizator]

    demult nu mai respecta justitia din Ro; prin 2005, cand
    era primministru, transmitea biletele fostului
    presedinte ptr a influienta urmarirea penala a fostului sau prieten, patriciu; tot ca PM, a facilitat preluarea
    unor terenuri pentru prospectiuni petroliere de catre o
    firma si in conditii -presupus - dubioase; apoi este
    in ancheta - marturie mincinoasa- cu privire la dosarul
    de mostenire al printului paul .
    acesta este cel ce critica justitia in Ro si consider ca a fost unul din potentialii beneficiari ai ord 13/2017
  • +14 (16 voturi)    
    specimen de expus la Antipa in formol (Luni, 6 februarie 2017, 12:36)

    mnicku [utilizator]

    in vrme ce apare vargat intr-una din fotografii, el face pe mimoza pudica.
  • +18 (20 voturi)    
    Judecata lui Tariceanu (Luni, 6 februarie 2017, 12:37)

    CapitanulPanait [utilizator]

    De fapt gandirea despre justitie a PSD+ALDE se rezuma astfel:
    Justitia este independenta daca:
    - baga pe Base si Johannis la puscarie direct, fara judecata
    - declara ca Tariceanu, Dragnea, Voiculescu si toti prietenii lor intr-ale hotiei sunt declarati niste nuferi imaculati
    - desfiinteaza orice post TV sau radio care este de alta parere decat PSD+ALDE
    - ne lasa sa facem (a se citi ''furam'') ce poftim, macar 4 ani

    Daca se intampla cele de mai sus atunci traiasca justitia, DNA, procurorii, judecatorii.

    Daca nu atunci inseamna ca sunt cu totii basisiti sau johannisti si trebuiesc desfiintati.
  • +15 (17 voturi)    
    BBC? (Luni, 6 februarie 2017, 12:38)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Intreb asa ca idee: de ce BBC tine cont de declaratiile unui penal?

    Intrebare stupida, stiu...
  • +13 (15 voturi)    
    merg pana la capat.... (Luni, 6 februarie 2017, 12:38)

    USMarines [utilizator]

    Acum ca mizeria cu OUG 13 a fost clar pusa in bratele lor, sunt obligati sa mearga pana la capat.
    Daca renunta, sunt out.
    Deci se lupta cu ghearele si dintii ca sobolanii incoltiti.
    Ei cred intr-o ultima sansa, ca vor pune botnita protestelor, isi vor face mendrele cu legile si vor scapa de justitie.
    Pentru asta invaluie adevarul in mistificari spuse cu nesimtire, manipulari cu tupeu, creeaza false tinte.
  • +9 (11 voturi)    
    Insul nici macar nu-si serveste bine interesele (Luni, 6 februarie 2017, 13:50)

    Susufler0 [utilizator]

    personale si nici pe cele ale celor pe care ii reprezinta !

    Pai cum altfel, cand te apuci sa spui ca aproape ca nu exista vreo diferenta intre SRI si Securitatea dinainte de 1989 ? Zicand enormitatea asta, dintr-o data il faci pe interlocutor sa fie mai circumspect chiar decat si-ar fi propus mai inainte sa te intervieveze.

    PS. Dar pana la urma cred ca jurnalistul britanic in documentarea pe care a facut-o in vederea intervievarii lui Tampiceanu a aflat cu cine are de a face !

    PPS. Asa ca Tarlicene, slabe sperante sa te mai creada cineva !
  • +5 (9 voturi)    
    Tari,draga, lasa-ne (Luni, 6 februarie 2017, 14:01)

    CipCC [utilizator]

    Lasa-ne, lasa-ne.....
  • +5 (9 voturi)    
    Declaratie mincinoasa!!! (Luni, 6 februarie 2017, 14:07)

    MirceaIo [utilizator]

    La nivelul unui fost premier, asa ceva!? Declaratie mincinoasa la parchet!!!! La ocna!!!!
  • -6 (10 voturi)    
    Aici are dreptate.. (Luni, 6 februarie 2017, 14:14)

    floriniulian [utilizator]

    Institutiile enumerate sunt praf de coruptie.

    Nu se poate nega.

    Romania nu are cum sa fie cea mai corupta tara din Europa fara sa aiba cele mai corupte institutii de siguranta.

    Daca aceste institutii isi faceau treaba si nu se ocupau cu patronarea hotiilor din aceasta tara nu ajungeam unde suntem in prezent.

    Fara reformarea din temelii a acestor institutii slugi , populate cu oameni corupti,incompetenti si de proasta calitate Romania nu are nici un viitor.

    O sa ramina un stat mafiot.
  • +4 (6 voturi)    
    asta era mana intinsa de Tariceanu (Luni, 6 februarie 2017, 14:29)

    revo [utilizator]

    Cu una cerseste mila, in timp ce in cealalta, asunsa la spate, tine un cutit.
  • +1 (5 voturi)    
    nene Tariceanu (Luni, 6 februarie 2017, 14:29)

    nedumeritul [utilizator]

    Chiar daca este asa cum spui:
    "DNA si servciile de informatii sunt percepute acum ca institutii care nu respecta cadrul legal, care sunt corupte ele insele si folosite ca parghii importante in lupta politica "
    Ce am vazut noi este ca voi nu vreti sa eradicati aceste apucaturi ci vreti sa le luati locul celor care le practica.
    Poporul care tocmai isi pierduse speranta a vazut la guvernul Ciolos ca se poate guverna si un pic mai onest, mai transparent si nu mai inghite astfel de apucaturi.
    Vrei sa spui ca printre cei condamnati sunt si nevinovati, curati ca lacrima ? si ca li s-a inscenat ?? Eu nu cred. Stiu insa ca DNA si SRI cunosc multi hoti si ii accepta tacit.Asa a fost din totdeauna.
    Criteriile lor dupa care unii sunt mai toxici decat altii nu-mi plac nici mie.
    De aceea vreau un stat de drept, si nu cea ce ati inceput sa faceti voi cu aceste ordonante.
  • +1 (5 voturi)    
    aroganta fara legitimitate (Luni, 6 februarie 2017, 15:52)

    blackone [utilizator]

    Dincolo de aroganta afisata este un vid total in capul acestui personaj cu multe nume.
    Pentru ca tot ii place sa spuna ca el are legitimitate am fac un calcul foarte simplu.
    ALDE a obtinut la alegerile din 11 dec.2016= 6%
    Nr. total de alegatori prezenti la urne =7.212.022
    Nr. de alegatori care au votat cu ALDE= 7.212.022 x 6%= 432.721 persoane.
    La protestele din 05.02.2017 au fost 600.000 persoane impotriva ALDE, deci 600.000> 432.721 , si atunci unde mai este legitimitatea lui ?