Remus Borza, deranjat de intrebarile presei dupa ce a vorbit de "razboi civil": Guvernul a dat bani si institutiilor media

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2017, 14:22 Actualitate | Politic

Remus Borza
Foto: Agerpres
Deputatul ALDE, Remus Borza, s-a aratat deranjat de insistentele jurnalistilor cu privire la declaratiile sale anterioare pe tema riscului unui "razboi civil" si i-a spus unui reporter, pe care l-a caracterizat drept "virulent", ca Executivul nu are nicio vina, el dand bani "la toata lumea", inclusiv in institutii media, relateaza News.ro.

Remus Borza a fost intrebat de jurnalisti despre declaratiile sale anterioare, privind riscul "razboiului civil" in Romania din cauza protestelor, el reluandu-si argumentatia ca "fuge toata lumea ca dracu de tamaie, pleaca investitorii" din cauza situatiei din tara.

"Dragii mei, simplele proteste - ca sunt de 100 de mii, 200 de mii, 300 de mii de oameni in strada, in toate marile orase, creaza prejudicii ireparabile Romaniei in imaginea externa. Iubitilor, aici e foarte multa ipocrizie si vorbim de un dublu standard", a afirmat el.

Deputatul a invocat si exemplul din Statele Unite ale Americii, unde oamenii protesteaza fata de masuri mult mai controversate luate de Donald Trump, insa presedintele SUA nu da inapoi si isi face treaba. Fiindu-i atrasa atentia de catre un jurnalist ca diferenta este ca in SUA masurile sunt unele anuntate inca din timpul campaniei electorale, pe cand modificare Codurilor penale nu a fost anuntata de PSD, Borza s-a contrazis pe aceasta tema, afirmand ca nici in SUA nu se stia decat despre zidul cu Mexicul.

El s-a intors catre jurnalistul care i-a facut aceasta observatie: "Care e vina Guvernului Grindeanu, ca a dat la toata lumea? Inclusiv la institutiile media. TVR, ca il vad acum foarte virulent, 124 de milioane de lei anul trecut, anul asta a ajuns la 950 de milioane".

Deputatul a afirmat ca el sustine organizarea unor contramanifestatii.

"Si simpatizantii si membrii majoritatii PSD-ALDE clocotesc in tara, pentru ca eu au realizat ca vorbim de o manipulare cat se poate de grosolana si evidenta si un atac la adresa institutiilor de baza ale statului (...) Parerea mea personala, ar trebui sa avem o contramanifestatie in toata tara. Sa aratam tuturor, ca exista o alta majoritate, chiar daca e o majoritate tacuta", a spus el.

Deputatul ALDE Remus Borza a declarat, duminica, in Parlament, in timpul dezbaterilor asupra bugetului CSM, ca discutiile ar trebui suspendate deoarece "convulsiile sociale" din strada afecteaza cresterea economica a tarii si pot duce la scaderea PIB-ului. El si-a avertizat colegii ca exista posibilitatea unei lovituri de stat si a unui razboi civil.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

9491 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Soros (Duminică, 5 februarie 2017, 14:29)

    mavis [anonim]

    Soros e de vina, si evreii si UE si rusii si americanii si ungurii . Nu noi care vrem sa scapam coruptii de puscarie.
  • +24 (24 voturi)    
    maestrul spagii: (Duminică, 5 februarie 2017, 14:36)

    paranoid_android [utilizator]

    "credeam ca v-am mituit si pe voi!"
  • +28 (28 voturi)    
    v-am platit, miseilor, deci taceti! (Duminică, 5 februarie 2017, 14:37)

    revo [utilizator]

    Cam asta transmite ALDE.

    TREBUIE SA-I DAM JOS CU TOTUL. ALEGERI ANTICIPATE!!
  • +22 (22 voturi)    
    La ALDE a tunat și ia adunat. (Duminică, 5 februarie 2017, 14:37)

    asavreau [utilizator]

    Unul mai șmecher ca altul.Ne iau de proști.Dacă Guvernul a dat,nu a dat din buzunarul lui Borza și presupun că așa prevedea legea.
  • +18 (18 voturi)    
    bla blabla bla (Duminică, 5 februarie 2017, 14:39)

    hot news [utilizator]

    ''oamenii protesteaza si ei sunt vinovati de ce se intampla cu Romania zilele astea,ei strica imagine externa a Romaniei,nu noi,oamenii protesteaza degeaba,fiind manipulati ,noi aducem bunastare,dam la toata lumea''
    gretos
  • +21 (21 voturi)    
    Romania (Duminică, 5 februarie 2017, 14:42)

    miohaiham [utilizator]

    A fost distrusa o data cu aparitia FSN ului,Si ce a urmat lui...ciuma rosie...Hoti in Democratie.
  • +20 (20 voturi)    
    incredibil (Duminică, 5 februarie 2017, 14:42)

    tirolez [utilizator]

    Dar de ce nu vreti referendum? Acolo se vede clar care e majoritatea. De ce ati mers pe ascuns si ati refuzat propunerea de referendum?! Cata nesimtire!
  • +19 (19 voturi)    
    Hm (Duminică, 5 februarie 2017, 14:43)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Liniste va rugam, domnul deputat condamnat penal Remus Borza ne da lectii de democratie, economie, moralitate si ce mai vreti. Si nu, el nu lucreaza cu standarde duble, doar ni se pare.
  • +19 (19 voturi)    
    Visul lui Borza (Duminică, 5 februarie 2017, 14:46)

    Frank777 [utilizator]

    si visul Tariceanului este razboi civil.Avertizand ca exista riscul de razboi civil nu precizeaza intre cine.Si nu spune cine este initiatorul acestui razboi civil. Cei din piata nu sunt agresivi.In lipsa acestor informatii este clar ca razboiul civil este visul lui Boza si Tariceanu.Agresivi sunt Borza si Tariceanu care ameninta,Olguta,Firea si Codrin Steflenescu sun agresivi si ameninta.Furiosi pe populatia din Piata acestia viseaza mitralierele care sa sparga vointa populara.Viseaza la instaurarea legii martiale si la arestari masive in randul opozantilor.Viseaza la ordonante care sa isi gratieze propriile fapte.Sunt niste indivizi deosebit de periculosi
  • +20 (20 voturi)    
    Borza sa tina cont ca: (Duminică, 5 februarie 2017, 14:47)

    NWalker [utilizator]

    1. Are un interes direct in ceea ce priveste TVR pentru ca a fost foarte frustrat cand nu i s-a permis un mandat de insoventa pentru aceasta insitutie. Auceti-va aminte anul trecut cand a aparut in presa cu numere foarte detaliate despre nr de angajati/rating/venituri/cheltuieli/comparatii cu alte insitutii similare din EU. Se vroia salvatorul acesteia, asa cum a facut - rele dar si cu bune la Hidroelectrica - insa i s-a respins oportunitatea inca unui cal alb dar cu o expunere mediatica infinit mai mare.
    2. Avea posibilitatea sa candideze din partea ALDE la BUC, SB, VL si MM. Nu, a ales BV acolo unde stia ca exista un nucleu de votanti ALDE. El, personal, nu a adus nici un castig acestui partid pentru ca nici un om normal la cap nu l-ar vota. El e cel care a profitat de pe urma ALDE si nu invers. Aici vreau sa spun ca acei membri multi ai PSD si, mai ales(!) ai ALDE care "fierb" efectiv nu exista, sunt doar o mana de fripturisti oportunisti, bugetari a caror sinecuri dispar daca partidele astea nu au rezultate. membri ALDE sunt fostul rezervor de cadre a lui Voiculescu plus rebuturile din PNL (care oricum nu e o adunare de academicieni) deci cei mai prosti dintre cei mediocri.
    3. La Sibiu, in numele unei restructurari si salvari a Polisano, a distrus o gramada de afaceri adiacente holdingului (distributia, depozitele de medicamente, reteaua de farmacii). Da, Vonica a construit o increngatura de firme care se sprijineau/protejau una pe alta insa toate mergeau si tineau angajati sute de oameni cu profituri corporatiste decente. Acum, a ales cireasa de pe tort si a cumparat (investit spune el) o parte din fabrica de medicamente oncoligice gandita si proiectata tot de raposatul Vonica. Sunt convins ca nu astea erau planurile doctorului si nu asa vroia sa ii fie dusa mai departe mostenirea!
    Borza, ai decenta (ca inteligenta stim ca ai) sa iti insusesti mesajul oamenilor: FARA CORUPTIE, FARA PENALI IN PARLAMENT(asta ti se adreseaza direct!), FARA DEMAGOGIE, FARA JAF!!!
    • +7 (7 voturi)    
      intrebati stimabilul si (Duminică, 5 februarie 2017, 16:33)

      Tinam [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      despre Hidroelectrica si Ceernavoda!?!
      • 0 (0 voturi)    
        si de (Duminică, 5 februarie 2017, 22:01)

        nicknolteanu [utilizator] i-a raspuns lui Tinam

        romag drobeta, termo drobeta,,,,,,,,,!!!!!!
  • +21 (21 voturi)    
    Penibilule! (Duminică, 5 februarie 2017, 14:49)

    KostasP [utilizator]

    Razboi civil pt o mana de hoti votati de o mana de prosti. LOL!
  • +19 (19 voturi)    
    Nu veti reusi (Duminică, 5 februarie 2017, 14:50)

    brifcor [utilizator]

    NICIODATA sa platiti pentru constinta unor oameni, din ce în ce mai multi, care va vor matura, borfasilor !
  • +16 (16 voturi)    
    Poza (Duminică, 5 februarie 2017, 14:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Poza anexata articolului spune o mie de cuvinte... 'nuff said!
  • +8 (8 voturi)    
    Asta e Romania actuala (Duminică, 5 februarie 2017, 15:05)

    Andradda [utilizator]

    "Remus Borza, condamnat definitiv de Inalta Curte de Casatie si Justitie la un an de inchisoare cu suspendare pentru conflict de interese, va rămane administrator judiciar la Hidroelectrica."
    Astazi, acest infractor isi permite si are tupeul sa-i apostrofeze si sa-i ameninte pe protestatari!
    Bataie de joc in toata regula!
  • +9 (9 voturi)    
    Penali "vocali" d'HALDE:Vosganian,Borza,Stan (Duminică, 5 februarie 2017, 15:06)

    Plagarus [utilizator]

    Stau la coada : Tudor Pendiuc,Gigi Chiru, Mircea Banias,Cataniciu Steluta, Ovidiu Silaghi, Eugen Durbacă,Ilie Niță,Dian Popescu samd toti penali in razboi cu legea.
    Borza Remus s-a " ocupat " de insolvenţa companiilor de stat Hidroelectrica, CET Govora, Vulcan SA,Plafar, UCMR Resita.....
  • +8 (8 voturi)    
    Esti manjit, Borza (Duminică, 5 februarie 2017, 15:08)

    OmulNou [utilizator]

    Esti manjit rau de tot.

    ALDE, ca sa vezi...
  • +9 (9 voturi)    
    Voi nu dati, voi trebuie sa administrati... (Duminică, 5 februarie 2017, 15:22)

    cartofil [utilizator]

    Jegurilor, voi nu ne dati nimic, voi administrati banii statului roman. Nu sunt banii vostri, dar asta este mentalitatea acestor ticalosi. S-au obisnuit sa considere Statul roman ca pe propria mosie iar pe romani ca pe iobagi. Cuvantul lui Nastase este sugestiv pentru atitudinea acestor infractori: pooooooolime.
    • +4 (4 voturi)    
      cu o mina dau cu zece iau (Duminică, 5 februarie 2017, 17:27)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      nu sinteti doar sobolani rosii sinteti cancerul romaniei. indobitociti populatia cum mintea voastra ingusta si aroganta. BOR a ajuns partasa la aceasta indobitocire. au murdarit totul ptr planul lor diabolic. romanul nu are dreptul la demnitate.....se pune cizma pe gitul nostru(stim noi a cui)
  • -8 (10 voturi)    
    hm (Duminică, 5 februarie 2017, 15:44)

    Nevermind [utilizator]

    Mai bine te rezumi la partea economica. Acolo prestezi ok, iar pe plan politic aberezi
  • +3 (3 voturi)    
    si ceausescu a dat 100 lei (Duminică, 5 februarie 2017, 17:21)

    Coco Whistle [utilizator]

    si stim toti cum a sfirsit. ucis tot de voi. sinteti diaboloci sobolanilor. pe de alta parte crezi ca nu vedem de big picuture? hai sa le dam 50 lei in plus ca romanul isi vinde sufletul de cretin, putoare, animal...la o asemenea atitudine ne dam seama cine sint scursurile societatii si de ce nu o ducem si noi mai bine, cum ar trebui daca banii si putera ar fi intelept folosite in favoarea poporului.
  • +3 (3 voturi)    
    Borza fumega partizan ref.la abuzul in serviciu (Duminică, 5 februarie 2017, 17:34)

    Plagarus [utilizator]

    La nivelul statelor membre ale Consiliului Europei,sunt trei categorii de reglementări, şi anume:
    1.Drept penal ordinar, aplicabil tuturor (inclusiv miniştri);
    2.Prevederi penale aplicabile în special oficialilor publici, atât administrativi, cât şi politici (inclusiv miniştri);
    3.Prevederi penale speciale aplicabile numai miniştrilor.
    Sunt definite expresii de genul „folosirea inadecvată a atribuţiilor funcţiei”, „abuz în serviciu”, „exces de putere”, „gestiune păguboasă” şi altele asemenea. Astfel, în Franţa şi Germania actele sunt definite ca „asumare ilegală de interese”, „amestecarea unui interes privat într-un proces administrativ”.
    În Marea Britanie „conduita inadecvată în serviciul public” este o infracţiune de drept comun comisă de funcţionarul public care funcţionează în această calitate şi care cu intenţie neglijează îndeplinirea datoriei sale sau acţionează inadecvat de o manieră încât se ajunge la abuzarea încrederii publicului în deţinătorul funcţiei.
    In România în materia infracţiunilor de abuz în serviciu pune în evidenţă că niciodată sintagma „în mod defectuos” conţinută în structura dispoziţiei legale care reglementează abuzul în serviciu nu a fost pusă în discuţie din punct de vedere al clarităţii, predictibilităţii, accesibilităţii normei penale.
  • +5 (5 voturi)    
    Mare mason (Duminică, 5 februarie 2017, 17:41)

    ww [utilizator]

    Așa l-au învățat marii propovăduitori ai toleranței și iubirii între oameni (de afaceri), să bage pumnul în gura celor care nu vor să se mai lase prostiți de poveștile lor.
  • +2 (2 voturi)    
    dezarmant !!!! (Duminică, 5 februarie 2017, 19:48)

    asada [utilizator]

    Doamne este inimaginabil cate lichele s-au aciuat in PSD si ALDE !!! De unde or fi aparand ,cum de se prasesc !!!????? Cred ca au o masinarie care ii multiplica ,dar ies din ce in ce mai multe rebuturi !!!!
  • +1 (1 vot)    
    mi-arplace sa te vad cintand la (Duminică, 5 februarie 2017, 22:04)

    nicknolteanu [utilizator]

    emisiunea lui Dinescu , aia cu mancare si lautari , ai fata de lautar,,,,
  • 0 (0 voturi)    
    Investitorii (Luni, 6 februarie 2017, 10:21)

    europeanul2 [utilizator]

    Investitorii sunt in principal speriati de instabilitatea pe care ati provocat-o voi, nu de oamenii care ies in strada si care au exact atitudinea de care au nevoie investitorii. Cei din strada au spus: Nu Hotiei! Ti se pare ca asta sperie investitorii?
    Mars in pizda ma-tii tu si cu toti borfasii oligofreni dintre care faci parte!
  • 0 (0 voturi)    
    infractor cu acte-n regula (Luni, 6 februarie 2017, 11:15)

    Tritonul [utilizator]

    In ciuda ”ofertei” gigantice, este greu de gasit in clasa noastra politica un individ mai abject decat acest penal.