Tariceanu: Guvernul nu e vinovat, vinovati sunt cei care au facut campanie de dezinformare/ Se pare ca presedintele are un plan care sa duca la schimbarea Guvernului

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 februarie 2017, 22:58 Actualitate | Politic

Tariceanu si Dragnea
Foto: Agerpres
Guvernul nu e vinovat, vinovati sunt cei care au facut campanie de dezinformare, a afirmat sambata seara presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, in replica la mesajul sefului statului care spune intre altele ca Guvernul a gresit flagrant si este responsabil sa rezolve criza pe care a creat-o, relateaza Agerpres. De asemenea, Tariceanu a declarat ca presedintele Klaus Iohannis ar avea un plan sa schimbe guvernul. Liderul ALDE a denuntat si "intentia nepermisa a DNA in a ancheta deciziile politice ale Guvernului" si a anuntat ca va avea deplasari externe pentru a explicat situatia din Romania.

"Guvernul nu e vinovat, sunt vinovati cei care au facut campanie de dezinformare pentru ca, in esenta, oamenii care s-au mobilizat acum, cetatenii care au iesit in strada or sa spuna: 'Am iesit degeaba, pentru ca era legal, era constitutional, era justificat, era oportun?' Nu, ei s-au ambalat, au fost indusi in eroare, foarte multi probabil ca la un moment dat or sa aiba un moment de luciditate - 'Am gresit, dar asta este, nu se mai repeta'. Deci mi-as dori foarte mult sa vad un presedinte intelept, nu un presedinte care incita la violenta, la tulburari, la neliniste, pentru ca e in defavoarea tarii", a declarat Tariceanu la Romania TV.

El a adaugat ca si simpatizantii coalitiei PSD-ALDE au dorit sa iasa in strada, existand insa "riscul foarte mare ca Romania sa fie aruncata in aer". "Este o fisura in societate. Din pacate, foarte multi oameni se lasa antrenati, poate si de o parte si de alta, in atitudini extremiste, pe care eu le refuz", a adaugat presedintele Senatului.

"Se pare ca discutia pe care am avut-o cu presedintele, imediat dupa alegeri, nu era un simplu bluf. Se pare ca are un plan care sa duca la schimbarea Guvernului si la instalarea guvernului lui, asa cum a facut si in 2015, dupa accidentul de la Colectiv. Si acest lucru e foarte grav pentru ca presedintele trebuie sa respecte ordinea constitutionala, trebuie sa respecte rezultatul alegerilor, chit ca ii convin sau nu ii convin, trebuie sa respecte vointa cetatenilor', a mai afirmat Tariceanu, sambata seara, la Romania TV.

El a subliniat ca principalul rol pe care un presedinte il are este "acela de a respecta legalitatea si Constitutia".

"Daca nu respecta principiile democratice, sigur ca orice presedinte se descalifica, chiar daca pe moment poate profita de tulburarea, de nelinistea de enervarea oamenilor, a unei parti din public. Presedintele vrea sa profite de aceasta situatie si cred ca, daca nu va da un mesaj si el in sensul de a arata ca este momentul sa punem punct acestei tulburari care afecteaza Romania si mai ales marile orase de cateva zile, face o greseala mare", a adaugat Tariceanu.

Seful Senatului a mai declarat ca premierul si ministrii au dreptul sa decida asupra unor optiuni politice, iar Directia Nationala Anticoruptie nu are dreptul sa ancheteze, acest lucru urmand a fi semnalat ambasadorilor si reprezentantilor Parlamentului European.

El a denuntat "intentia nepermisa a DNA in a ancheta deciziile politice ale Guvernului".

"E un lucru care nu exista in nicio tara democratica, nici in Statele Unite, nici in tarile europene, nicaieri. Asta este modelul, atentie, de democratie controlata tip Putin - Rusia, unde conduce procuratura cu KGB-ul, care si-a schimbat acum denumirea. La noi, in povestea asta nu putem sa spunem ca s-au implicat serviciile. Este, insa, mentalitatea procurorilor comunisti care revine in capul conducerii DNA. Asta este modelul comunist. Premierul nu trebuie sa spuna ca nu are imunitate, sa se fereasca, pentru ca nu a facut nimic ilegal. Premierul, impreuna cu ministrii Cabinetului, au dreptul sa decida asupra unor optiuni politici, nu are dreptul sa ancheteze DNA-ul. Asta este problema. Asta e un abuz de putere neimaginat. Si saptamana viitoare, cand voi avea discutiile si cu ambasadorii si cu reprezentanti la nivelul Parlamentului European, voi semnala acest lucru fara niciun fel de retinere. O sa-i intreb: 'Voua vi se pare normal asa ceva? Despre ce vorbim in Romania?" a afirmat Tariceanu la Romania TV.

Potrivit acestuia, nu exista un control si un echilibru reciproc al puterilor de stat.

"Sunt puteri scapate de sub control. DNA ar trebui sa raspunda - pentru ca exista CSM care ar trebui sa observe aceste lucruri. Eu vad ca CSM este ocupat, prin declaratiile pe care le-a facut, sa devina jucator politic, sa spuna care este politica penala in Romania pe care sa o decida Parlamentul si Guvernul. Dar, aceste lucruri nu le vede. De-aia spun ca exista un dereglaj grav la nivelul functionarii institutiilor importante", a adaugat Tariceanu.

Tariceanu a precizat si ca a discutat cu unii ambasadori si are programate in perioada urmatoare o serie de intalniri cu partenerii externi pentru a explica situatia din tara, mentionand ca il felicita pe premierul Sorin Grindeanu pentru decizia de abrogare a ordonantei privind Codurile Penale.

"Cu unii din ambasadori am discutat si eu, nu cu toti. Am programate o serie de intalniri in perioada urmatoare. S-a intalnit premierul Grindeanu, s-a intalnit ministrul de externe, s-a intalnit Liviu Dragnea (cu ambasadori - n.r.). Eu o sa fac si eu probabil niste deplasari externe ca sa explicam partenerilor nostri externi care este situatia', a spus Tariceanu, la Romania TV.

El a spus ca pentru multi straini lucrurile au o interpretare "simplista".

"Privit din afara lucrurile au fost prezentate in felul urmator, pentru multi straini. Ei considera ca in Romania exista doua grupuri, doua tendinte: cei buni care vor sa continue in Romania lupta impotriva coruptiei si, eventual, il au in frunte pe presedinte si cei rai, in care probabil ma aflu si eu, care vor sa renunte la lupta impotriva coruptiei si sa lase coruptia sa revina (...). Fata de aceasta interpretare simplista, ca sunt unii buni care nu vor coruptie si sunt unii rai care, eventual, ar vrea, eu am sa va spun ca lucrurile sunt mult, mult mai complicate. In Romania nu este vorba de lupta anticorptie (...). Ce se intampla in Romania de astazi este o lupta foarte dura intre cei care au acaparat puterea reala in Romania, care sunt foarte oculte, nu au legitimitate, ma refer la institutiile de forta si care il sustin pe presedintele Iohannis. (...) Aceste forte sunt contrapuse fortelor legitime, Parlamentul si Guvernul", a explicat Tariceanu.

Presedintele Senatului a mai spus ca, in perioada urmatoare, va exista un plan de actiune si comunicare a "lucrurilor esentiale" pe care si le doresc romanii, iar premierul Grindeanu a luat "cu responsabilitate" decizia de abrogare a ordonantei 13.

"In perioada urmatoare va exista un plan de actiune si de comunicare pe lucrurile esentiale pe care romanii si le doresc si nu ne lasam antrenati in acest joc in care sa stam sa dam explicatii nesfarsite. Eu cred ca Guvernul condus de premierul Grindeanu a luat o hotarare de foarte multa responsabilitate. Il felicit pentru acest lucru. Apreciez acest gest si sper ca oamenii sa aprecieze si trebuie sa ne punem la treaba. Am fost votati de oameni nu ca sa stam intr-o disputa', a adaugat Tariceanu.

El a sustinut ca decizia de retragere a ordonantei s-a facut luand in calcul si faptul ca simpatizantii coalitiei la guvernare doreau sa iasa la manifestatii, existand riscul unor ciocniri violente.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

23013 vizualizari

  • +63 (73 voturi)    
    Herr 5 neveste (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:02)

    Bazil [utilizator]

    lasa democratia. Numai asa se deratizeaza sobolanii politici. Cel putin sobolanii (animalele) isi au rolul lor in natura. Voi, sobolanii politici nu trebuie sa existati.
    • +38 (46 voturi)    
      Tariceanu ne pacaleste ca pe nevestele lui (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:16)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Dracnea vrea sa schimbe guvernul, doar ca vroia sa o faca dupa OUG care-i albea cazierul.

      Si daca e vorba de dezinformare, sa se uite pe RTV si A3 unde se contrazic ba e festival, ba se da 30 lei de caine, ba e razboi civil, ba e razboi hibrid.

      Sau nu e nevoie sa se uite pe RTV si A3 pentru ca el le scrie minciunile?
      • +8 (10 voturi)    
        tariceanu vrea sa fuga din tara (Duminică, 5 februarie 2017, 7:41)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        .
      • 0 (4 voturi)    
        se poate face (Duminică, 5 februarie 2017, 9:07)

        asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        DNA face dosare penale pt. grindeanu,iordache si dragnea,Presedintele il suspenda pe grindeanu,(guvernul cade fara PM)si refuza de 2 ori un nou guvern!apoi,anticipate!
        totul,constitutional!
        • 0 (0 voturi)    
          sunt uimit ca nu intelegeti (Duminică, 5 februarie 2017, 15:15)

          asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui asspeeda

          tot ce am spus aici este posibil constitutional.
          e vorba de a scapa de acest guvern in mod legal.cred ca va grabiti cu minusurile,luati constitutia si cititi,nu dati minusuri doar emotional!
          speram ca cititorii hotnews sa fie mai analitici(sa nu spun destepti),nu condusi de emotii sau adrenalina!
          poate admin sau altcineva mai in tema sa va lamureasca!
          P.S:corectati ce ati scris,inainte de a trimite, e f. important.
    • +28 (36 voturi)    
      Bazaconii tariceniste (Duminică, 5 februarie 2017, 0:00)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Caragiale i-ar fi spus doar atat: "Amice, esti idiot"
      Eu l-as intreba: "Nevasta asta e ultima, sau va urma si o a saptea?"
      • +4 (6 voturi)    
        Amicul e chiar idiot (Duminică, 5 februarie 2017, 10:41)

        bokila1 [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Banditii astia continua sa ne ia de prosti. Ordonanta e cea mai mare calamitate juridica imaginabila, atat prin pragul de 200000 lei pana la care devine legal sa jefuiesti bugetul cat si prin imposibilitatea urmaririi penale a gastilor create in guvern, consilii judetene, consilii locale.
        O scalda acum ca au comunicat gresit cand de fapt legalizau hotia din buget.
    • +16 (18 voturi)    
      Cine e parvenitul asta de Tariceanu? (Duminică, 5 februarie 2017, 2:08)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Eu n-am inteles pt cine lucreaza Tariceanu asta, ne da exemplu Marea Britanie care IESE DIN UE !!! Pai asta vrea PSD, sa scoata Romania din UE ???


      sa spuna clar ca sa stim si sa mergem pe ei
      • +7 (9 voturi)    
        e (Duminică, 5 februarie 2017, 8:28)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        angajatul lui putin, ca si dragnea si majoritatea psd.
        scoaterea Romaniei din UE ar fi o mare victorie pentru micul cracanat.
      • +1 (1 vot)    
        i-a scapat porumbelul cu Brexit-ul (Duminică, 5 februarie 2017, 13:20)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Acum cred ca incaseaza suturi in cur de la Dragnea - ce faci, ba, ramolitule, dai din casa?
  • +15 (23 voturi)    
    Drepti! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:03)

    Mignan [utilizator]

    Am spus!
  • +55 (63 voturi)    
    . (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:07)

    theo667 [utilizator]

    ''Eu o sa fac si eu probabil niste deplasari externe ca sa explicam partenerilor nostri externi care este situatia', a spus Tariceanu, la Romania TV.'' domnu tariceanu sunteti om batran, zau ca nu are rost sa zburati pana la moskova, oamenii aia stiu foarte bine situatia noastra
    • -24 (34 voturi)    
      Rușii rușii (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:28)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      ciuma roșie, asistații, latrinele!

      $ în fiecare cuvânt ca să fim $uper cooli și originali!

      Theo! Lucrurile acestea se tratează! Stai calm!
      • +3 (11 voturi)    
        Shaolin, pentru tine exista un singur cuvant (Duminică, 5 februarie 2017, 1:37)

        NWalker [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        SOROS!
        • 0 (0 voturi)    
          pasi (Duminică, 5 februarie 2017, 13:14)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

          Prostilor li se mai spune "fa pasi..." De-acolo vine numele ales?
      • +1 (5 voturi)    
        din (Duminică, 5 februarie 2017, 8:30)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        prostie, spui adevarul.
        degeaba incerci sa-ti bati joc de @theo667.
        pana si faptul ca ai reactionat la presupunerea lui, demonstreaza ca are dreptate.
    • +27 (35 voturi)    
      UE nu a crezut europarlamentarii PSD si ALDE (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:29)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Tariceanu se duce sa dezinformeze Europa?!! La fel ca europarlamentarii PSD si ALDE, cum ca protestele doresc schimbarea puterii legitime, aleasca in 11 decembrie 2016.

      Urmariti cu mare atentie discursurile mincinoase si gretoase ale acestora: Noricai Nicolai,(ALDE)
      Ioan Mircea Pascu(PSD),
      Andi Cristea(PSD),
      Victor Bostinaru(PSD),
      Mircea Diaconu care se mai si lauda ca e fost infractor, care cica e si independent,
      Viorica Dancila (PPU).

      https://www.youtube.com/watch?v=WELCTQElDJ4
      • +21 (23 voturi)    
        Diaconu nu mai e 'fost' infractor (Duminică, 5 februarie 2017, 2:45)

        DanAlexe1 [anonim] i-a raspuns lui fit

        Dupa ultimele stiri Diaconu este un infractor 'actual'. A angajat, pe banii Parlamentului EU, 13 asistenti personali care nu fac nimic. Eu asa am inteles. Si daca nu ar fi adevarat tot e o mizerie de om. Nu poti, daca esti om intreg, pentru niste arginti sa sustzii niste nemernici cum sunt cei de acum, de la guvernare.
      • +8 (10 voturi)    
        cine (Duminică, 5 februarie 2017, 8:32)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui fit

        din UE il baga in seama pe tradiceanu?
        ridicolul si penibilul tradiceanu. se duce el sa explice. ce? ca nu are de a face cu votantii lui.
    • +32 (40 voturi)    
      N-a inteles nimic... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:40)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      A imbatranit degeaba in politica si ne spune povesti cu Baba Cloanta...

      Pai astia din Piata Victoriei aduc cateva procente din PIB-ul Romaniei, din care primeste si dl.Tariceanu indemnizatie de senator + sef de Senat.

      Imi aduc aminte de niste "ziceri" ale celor de la A3 din timpul protestelor din 2012 (niste glume fata de ce e acum): "Strada are intotdeauna dreptate !"

      Nu-i asa, dl.Tariceanu ?
      Abuz de putere a facut guvernul, actionand fatis in sprijinul unor fosti, actuali si viitori corupti. Printre care si dvs....
      • +13 (15 voturi)    
        Ba a inteles sa isi faca doar burta mare (Duminică, 5 februarie 2017, 0:42)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Patidul om al lui Tariceanu nu face decat sa isi vada de interesele marsave.
  • +38 (44 voturi)    
    Aoleu!!! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:09)

    pag [utilizator]

    Motociclene, ai tras prea mult fum de esapament pe nas? Voi chiar nu vedeti realitatea?

    Sunt din Moldova, unde ati fost votati masiv. A dreaq daca am auzit mai mult de doi votanti de-ai vostri care inca va dau dreptate, si nici aia nu s-ar duce nici pana la baie pt voi, dapai la demonstratii. Marea majoritate a votantilor vostri sunt IMPOTRIVA voastra la faza asta, pentru ca nu v-au votat ca sa furati legalizat, v-au votat crezand ca le va fi mai bine decat sub "ailalti".
    • +12 (18 voturi)    
      esti un "hot"... (Duminică, 5 februarie 2017, 0:35)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui pag

      mi ai "furat" gindirea si ceea ce vroiam sa postez...eu chiar le as cere sa vina cu "milionul".de manifestanti...
  • +37 (45 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:14)

    HP [utilizator]

    Lasa ba vrajeala, de abia astept sa te vad la bulau.

    "intentia nepermisa a DNA in a ancheta deciziile politice ale Guvernului" - da, corect, daca s-ar ancheta deciziile POLITICE, dar nu e vorba despre decizii politice, ci despre modificarea codurilor penale si despre dezincriminarea abuzului in serviciu si a traficului de influenta.

    Adica puterea legislativa, de fapt nici macar...Guvernul intra cu bocancii peste puterea judecatoreasca - NU !

    ""Privit din afara lucrurile au fost prezentate in felul urmator, pentru multi straini. Ei considera ca in Romania exista doua grupuri, doua tendinte: cei buni care vor sa continue in Romania lupta impotriva coruptiei si, eventual, il au in frunte pe presedinte si cei rai, in care probabil ma aflu si eu, care vor sa renunte la lupta impotriva coruptiei si sa lase coruptia sa revina "

    Pai exact asa e.

    La fel ca in 2012, o ardeti pe sistemul "lumea nu intelege, trebuie sa le explicam, toti sunt idioti, doar noi stim ce se intampla. Poporul, aliatii, habar n-au".

    Asta facea Ponta toata ziua la TV - ne spunea cum nu intelegem ce vor ei sa faca, "cel mai cinstit guvern", aproape la fel de prost ca cel de azi, probabil ca peste 2 ani, jumate din ei vor fi anchetati sau condamnati, la fel ca prima generatie.

    Mars ma, la puscarie cu voi !
    • +15 (19 voturi)    
      Ce tare (Duminică, 5 februarie 2017, 2:29)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui HP

      E sa poti sa pui cuvinte unu dupa altu si sa poti sa demontezi fiecare abjectie. Astia sunt terminati de spaima si nu mai pot saracii nici macar sa minta logic. Sunt terminati si pur si simplu delireaza.

      Doar Olguta spera sa o lase sa vina cu co-etnicii ei in Bucuresti sa bata "multinationalele".

      10000 in Craiova ar fi trebuit sa-i dea de gandit.
    • 0 (0 voturi)    
      gura pacatosului (Duminică, 5 februarie 2017, 13:17)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui HP

      "si cei rai, in care probabil ma aflu si eu, care vor sa renunte la lupta impotriva coruptiei si sa lase coruptia sa revina" ... ai sintetizat foarte bine situatia. Bravo!
  • +21 (29 voturi)    
    Fugiti sobolanilor (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:18)

    Ord [utilizator]

    inchideti "faxul" si fugiti, mai profitati de aer proaspat un pic. Firea inchide facebook-ul, acum cateva minute pana si "batausul de motociclisti chiar el" posteaza ca-si inchide pagina... e grav pentru voi. #panalacapat
  • +21 (29 voturi)    
    Explicatii.....cui? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:20)

    lumira [utilizator]

    Cine il mai crede pe Tariceanu?? Cred ca nici curcile !
  • +30 (38 voturi)    
    Bravo Tradiceanu! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:26)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asa te vreau!!

    "Guvernul nu e vinovat, sunt vinovati cei care au facut campanie de dezinformare"

    In sfarsit ai recunoscut ca RoHotiaTV, Latrinele, LaBe1 TV si iRealitateaTV otravesc creierele oamenilor.

    Nu? Nu asta ai vrut sa zici? Scuze... ai spus "campanie de dezinformare" si am presupus ca la ei te referi. Ah, pai retrag atunci.

    Sa inteleg, prin proces de eliminare, ca te refereai la gloata de sobolani PSD+ALDE+PMP ? Atunci cinste tie ca recunosti.

    Acum anuleaza mai repede OUG13 cu tot cu suspendarea aia de articole pe un an facuta cadou de Ciordache si Grindeanu, faceti referendumul de imunitate, demisionati si sa va vad cum va face cravata calaul la spanzuratoare fiecaruia dintre voi.
    • +7 (9 voturi)    
      Minusuri (Duminică, 5 februarie 2017, 3:46)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Vad ca am 4 minusuri si ma uit la cei din jur care au, in general 4 minusuri, cel putin la ora asta (3:30 AM).

      Numarul asta e o coincidenta la fel de mare ca faptul ca fix cand OUG ajunge la CCR, CCR primeste marire de buget.

      Bine ca nu-s paranoic si stiu ca e coincidenta ca altfel as zice ca exista postaci printre noi care fac downvote pentru felii de paine sau stiu eu in ce unitate de masura din Evul Mediu sunt platiti.

      Din cate stiu eu, "patriotii" fani Laika care au fost cei mai activi recent sunt Mazeta, xrobo, xanti si Shaolin, fix cei care vad ca se prefac "AFK" (sau "stau pe Invisible").

      Apropo baieti, ati semnat petitia pro-PSD? Stiti voi, aia care nu pomeneste nimic despre OUG dar este folosita ca instrument de propaganda cum ca "uite cati oamenti suporta ordonanta". Ati fost la contramanifestatie? Lasati-ma sa ghicesc: autobuzele rusnace si-au pierdut rotile pe drum. Asta e... better luck next time. Poate data viitoare veniti la contramanifestatie intr-unul din super MIG-urile alea cu care Rusia ameninta UE - stiti voi, alea care se descompun in zbor ca si rachetele spatiale care nu mai ajung la ISS de cateva luni din acelasi motiv. Bine ca s-a inventat scoci sa reparati ca adevaratii ingineri :-)
  • +21 (25 voturi)    
    iar umblii beat pe centura ? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:32)

    mnicku [utilizator]

    astea-s deplasarile tale externe
  • +25 (29 voturi)    
    Moshule Tariceanu, esti un idiot (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:33)

    transalpinarum [utilizator]

    tu vezi alt film! a spune mai mult e pierdere de vreme...
  • +20 (24 voturi)    
    Suspendare!? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:35)

    Adrian.. [utilizator]

    Din cate se pare, PSD si ALDE au aceeasi retorica, si toti din partid pun vina pe Iohannis.. Ma tem ca se pune de o suspendare.. :)
    • +5 (5 voturi)    
      dap (Duminică, 5 februarie 2017, 6:28)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      trebuie sa fii incostient sa o pui de suspendare ACUM, dupa atatia oameni care au iesit in strada INCLUSIV simpatizanti si votanti PSD. Dupa precedentul asta cred si sper ca memoria romanilor isi va reveni un pic astfel incat sa trimite la lada de gunoi a istoriei pe aceste specimene bolsevice
  • +22 (26 voturi)    
    . (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:37)

    Evq [utilizator]

    Deși îmi crește tensiunea de fiecare dată când deschide chestia asta gura, măcar am satisfacția că se afundă în mocirlă de unul singur ca un prost ce e.

    Trebuie totuși să scăpăm cumva și de el și de Meleșcanu (de Dragnea se subînțelege) pentru că nu numai că ne face de râs afară, ne face rău, rău de tot.
    • +14 (16 voturi)    
      Indeed! Agreed 1000% :) (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:49)

      za-k [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Deci daca nu suport pe cineva ever e Tariceanu.
      Habar nu am de ce, comparat cu el, nea' Dr.Agnea e parfum :)
    • -11 (11 voturi)    
      Dar ce îți pasa tie? (Duminică, 5 februarie 2017, 1:45)

      Nu-va-lasati-manipulati [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Dar ce îți pasa tie ca ne fac de ras in "afara"?
      Ce treaba ai tu cu cei din afara ?
      Sau poate chiar ai.
      Vedeți de unde vine manipularea ?
      Ce treaba am eu ca ROMAN cu cei din afara si de ce trebuie sa mi se aducă astfel de argument?
      NU MAI MANIPULAȚI oamenii si lăsați-i sa se liniștească. Au primit ce au dorit. Lăsați teoriile si nu mai prelungiți criza.
      Dacă ești roman (deși nu cred) tu ești un TRĂDĂTOR.
      • +9 (9 voturi)    
        troll mic (Duminică, 5 februarie 2017, 6:31)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

        fara "afara" si banii de acolo am fi ca venezuela, cu astia la putere de atatia ani. TU esti un tradator pentru ca indraznesti sa gandesti in halul asta ultranationalist. S-a vazut in piata ca romanii sunt patrioti, nu mai trebuie sa arunci cu venin marca vadim tudor.
      • +4 (4 voturi)    
        Singur nu ai nici o sansa (Duminică, 5 februarie 2017, 12:25)

        fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

        Fiecare tara are nevoie de prieteni si ajutor. Ca orice tara Romania a semnat intelegeri si tratate cu aliatii sai. Romania singura pe lumea asta este o prada pentru Rusia. Intelegi de ce trebuie sa colaboram si sa tinem seama de parerile aliatilor nostrii? Pana la urma nu cer nimic din ceea ce Romania nu s-a angajat deja sa faca ca parte a intelegerilor si negocierilor de aderare la UE si NATO. Fara ele si fara protectia lor Romania ar fi azi ca Moldova si ca Ucraina.

        Si mai usor cu afirmatiile de tradator si alte bazaconii. Aici esti pe un forum unde fiecare isi afirma si argumenteaza opiniile. Traiesti in secolul 21 intro tara a UE, in cazul in care nu esti un troll rus undeva intrun subsol in Rusia. Nu fi tampit, lumea de azi este o lume a colaborarii si a deschiderii. Nationalismul primitiv face parte din alte ere, deja apuse.
  • +23 (27 voturi)    
    Hahaha (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:41)

    fanegr1ja [utilizator]

    A ajuns Tariceanu sa imprastie frica de un asa zis sistem Putin - Rusia. Doar ca el din pozitia de al doilea om in stat l-a invitat in plenul senatului pe Serghei Narâşkin, preşedintele Dumei de Stat, camera inferioară a parlamentului rus.Narâşkin are interdicţie de a intra în UE, fiind considerat unul dintre cei responsabili de situaţia din Ucraina. Prezenţa lui în România a stârnit reacţii dure atât la adresa preşedintelui Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, cel care l-a invitat pe liderul rus, dar şi la adresa Ministerului de Externe, care nu a acţionat pentru evitarea acestei situaţii. http://www.activenews.ro/stiri/Presedintele-Dumei-de-Stat-a-Rusiei-primit-cu-proteste-in-Senatul-Romaniei.-MAE-si-Tariceanu-acuzati-ca-l-au-invitat-pe-politicianul-rus-interzis-in-UE-127272
  • +20 (22 voturi)    
    Hai, fugi la Moscova (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:41)

    xolv [utilizator]

    sa le explici stapanilor tai ca ai esuat.
  • +22 (26 voturi)    
    nu ti-e rusine (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:42)

    laila [utilizator]

    pui foc la tara si-o dezbini si acum vii sa faci pe pompierul salvator cand vezi ca nu ti-au reusit jocurile ?
    Dispari in gunoiul istoriei !
  • +16 (20 voturi)    
    Lasa-ne. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:43)

    napocanul [utilizator]

    Mai neuronule, nici acum nu-ti dai seama ce se-ntimpla? Romania voi incercati sa o aruncati in aer. Contramanifestatie nu aveti cu cine s-o faceti. Ai vostri au iesit deja cu noi. Mincinosule!
  • +10 (12 voturi)    
    Crash & Eddie (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:47)

    muma_padurii [utilizator]

    faina poza.


    Eddie e asta care vorbeste mai sus, pe la Rtv
  • +26 (30 voturi)    
    Cine e dezinformat? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:48)

    a-politic [utilizator]

    Sute de mii de romani - dezinformati
    Ambasadele si presa internationala - dezinformate
    Bulgarii si moldovenii care organizeaza demonstratii de sprijin - dezinformati
    Institutiile statului care s-au pronuntat impotriva ordonantelor - dezinformate
    Cartel ALFA - dezinformati si aia

    Toti din jurul vostru se insala, mai putin neocomunistii din PSD si ALDE care dau ordonante NOAPTEA ca hotii. Taricene, sa va fereasca bunul Dumnezeu, si pe tine si pe Dragnea, ca toti dezinformatii astia sa se sature cu adevarat de fariseismul vostru. Sunteti pe marginea prapastiei si nici nu va dati seama.
    • +9 (9 voturi)    
      Mai zic si eu (Duminică, 5 februarie 2017, 0:54)

      fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui a-politic

      BOR, Sindicatul Politistilor, Universitatile din tara, diaspora, oameni de stat, lideri de orgaizatii si deputati PSD scarbiti de toata tarasenia.
  • +18 (22 voturi)    
    Tăriceanu ne demonstrează că este ramolit. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:49)

    asavreau [utilizator]

    Nu mai are simțul realității.Alți dezinformează!Și tu Tăriceanu cu ce informații ai venit?Și da,Guvernul este vinovat.Guvernul trebuie să asigure siguranța cetățenilor și prin eliberarea din închisoare a unor infractori se crează o stare de nesiguranță.Și alte prevederi ale OUG aduc atingere siguranței vieții,deci Guvernul este vinovat.Dacă Tăriceanu vrea să fie solidar în vina Guvernului,ușurează ancheta pe care,sperăm,Parchetul ova efectua.Unele pedepse vor trebui urgent reintroduse..OUG a creat mai multe probleme decât poate mintea uzată a lui Tăriceanu să cuprindă.Orice discuție de remediere trebuie să-l excludă pe Tăriceanu.Nu vrem trufași care nu pot gândi.
  • +14 (18 voturi)    
    motocicleanu-tradiceanu-nevesteanu (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:57)

    deville2010 [utilizator]

    esti un viermus..ai ajuns la groapa de gunoi a politicii romanesti.Fa un bine si dispari.Definitiv!
  • +13 (17 voturi)    
    TARICEANU=GUNOI NERECICLABIL (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:59)

    perded [utilizator]

    Mare gunoi, alaturi de Grindeanu, mustaciosul sef si de Ciordache trebuie sa dispara cu totii din politica sau cel putin din guvern. Altfel oamenii vor iesi din nou in strada. Sa lase loc altora sa faca ceva treaba. Gunoiule de motocicleanu, noapte buna!
  • +12 (16 voturi)    
    o deplasare externa (Duminică, 5 februarie 2017, 0:01)

    Sasul70 [utilizator]

    ti-ar prinde bine tie si tarii intregi... dar numai una, si fara sa te intorci... preferabil Coreea de Nord, Myanmar,Cuba sau Venezuela!
    • +8 (8 voturi)    
      In Vanuatu' vrea sa mearga ... (Duminică, 5 februarie 2017, 1:25)

      za-k [utilizator] i-a raspuns lui Sasul70

      ca acolo presedintele a reusit sa se auto-gratieze :)

      Te' schimb de experienta sa vada cum a reusit el si ei nu!
  • +11 (15 voturi)    
    Stie cineva? (Duminică, 5 februarie 2017, 0:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Are pagina FB? Ca as vrea sa-i transmit ceva foarte personal.
  • +15 (19 voturi)    
    Sfidare pana la capat! (Duminică, 5 februarie 2017, 0:08)

    xenomorph [utilizator]

    "Guvernul nu e vinovat"
    "Ceilalti au facut campanie de dezinformare"
    "Nici-unul din noi nu beneficiaza de aceasta ordonanta"
    "Cel mai intelept cedeaza"

    Aroganta pana la capat!
  • +14 (18 voturi)    
    Imbecili (Duminică, 5 februarie 2017, 0:09)

    satanae [utilizator]

    Tariceanu ramine acelasi dobitoc umflat in pene, care a fost toata viata lui. Pina la urma, nu este vina lui, omul asta este , vinovati sint cei care l-au scos in fata ca mare lider de partid si l-au pus apoi prim ministru. In 2004, toti activistii de dreapta erau extaziati de cit de buna era alternativa Tariceanu la Nastase si noi am inghiti galusca ca prostii. Aceeasi poveste si cu Capitanul, ce ne conduse timp de zece ani, timp in care gasca lui de borfasi s-a batut cu cea a PSD-ului, iar lumea a fost lasata sa creada ca lupta pentru independenta justitiei. Se vede acum pentru ce lupta Capitanul, cind mai are putin si iese el in piata, ca sa apere ordonanta pe care i-a facut-o cadou Dragnea. Nu spun ca ailalti erau mai buni, din gasca lui Nastase&Co, dar macar ar fi trebuit sa nu fim mintiti atit de ordinar de catre ziaristi precum cei de la acest site.
    Acum, povestea cu manifestantii PSD, care erau pe cale sa iasa in strada. Nu stiu cit de mult mai pot sa separe astia din partid fanteziile lor de realitate, si cit fac pe grozavii, ca sa dea bine pe sticla, desi la cita prostie e in rindul natiei asteia, ii cred in stare sa si creada in ce spun. Poate ii lumineaza si pe ei cineva ca nu mai sintem in 1990 si ei nu mai sint condusi de nea Nelu, pe care-l iubea 80% din tara, ci de Dragnea. Nu iese nimeni pentru ei, nici din rindul propriilor alegatori, pentru ca si aia vor sa stea in fata televizoarelor si sa-i vada arestati, pentru ca dup-aia sa-i considere martiri. Pot sa adune citeva autocare de oameni platiti, de prin tara, dar mai mult se fac de ris.
    Si inca ceva: nu, nu vorbim guvernul PSD in continuare, trebuie sa plece, altfel iar se trezesc intr-o noapte fara luna sa se scoata din puscarie cind nu sintem atenti. Au cistigat alegerile, dar acum au pierdut orice legitimitate. Singura solutie este demisia a cit mai multor parlamentari acum, pentru a forta alegerile anticipate. Pas sa marseze PNL-ul la asa ceva.
    • +6 (6 voturi)    
      Eu cred ca manifestantii PSD sint in strada ... (Duminică, 5 februarie 2017, 1:27)

      za-k [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      deja impreuna cu cei care au iesit de 7 zile!

      Ei aveau manifestatii in strada si baga OUGuri doar ca sa arate ca Dr.Agnea are oo de le duce cu roaba.
      Se pare ca s-au micsorat intre timp.
    • -11 (11 voturi)    
      Câta inteligenta ! (Duminică, 5 februarie 2017, 2:03)

      Nu-va-lasati-manipulati [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      Ma mir ca nu da pe-afara.
      Oamenii care au votat PSD sa fie solidari cu guvernul si sa-i susțină. Sa vedem care-s mai mulți.
      Nici măcar nu trebuie sa ne batem ... îți spun eu nu 1 milion, ci 5 milioane vor ieși. Pt ca oamenii au văzut ca guvernul a început sa pună in aplicare excelentul program de guvernare. Singura problema e ca voi ați căzut, ca niște musculițe nevinovate, in plasa manipulatorilor străini de neamul nostru (asta dacă nu cumva ești si tu unul dintre ei).
      Va doresc sa va reveniti rapid si sa JUDECAȚI LIMPEDE; mai lăsați feisbucu si gândiți-va cine va vrea binele si cine nu. Iahannis sigur NU; el nu e roman; n-ai văzut cum a fugit repede sa se plângă prin tot UE-ul? Si ce argumente penibile a adus: statul de drept si corupția. Ma lași ?
      • +6 (6 voturi)    
        Esti dus cu pluta (Duminică, 5 februarie 2017, 8:19)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

        Votantii PSD sunt complici la jaful tarii, oentru ca PSD e adunatura de borfasi. Ca tine.
      • +1 (1 vot)    
        amice (Duminică, 5 februarie 2017, 13:27)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

        Vorba lui nenea Iancu: amice esti idiot...
    • 0 (0 voturi)    
      capitanul (Duminică, 5 februarie 2017, 13:26)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      Toate bune, dar cu "Capitanul" bati campii... Daca azi justitia, cu toate slabiciunile ei, isi vede de treaba, este si meritul lui...
  • +16 (18 voturi)    
    continua.. (Duminică, 5 februarie 2017, 0:10)

    USMarines [utilizator]

    sa creeze peisaje/imagini din realitatea paralela pe care vor sa o impuna impotriva adevarului faptic. Si sa tina in continuare captivi votantii. Altfel, acea realitate paralela dispare ca un fum...E singurul colac de salvare pentru ei.... Pentru ca ei stiu foarte bine ca timpul lor, al penalilor, a trecut. Si se agata cu disperare de aceasta realitate paralela. El vorbeste de KGB? E ca si cum hotul striga hotii. Venin, instigare, aroganta, atitudine de dictator... Nici o mirare ca prieten cu Dragnea... Doi stalinisti al caror timp politc a expirat, dar inca se agata, se agata.....
  • +20 (22 voturi)    
    Mai baiete... (Duminică, 5 februarie 2017, 0:12)

    morometu [utilizator]

    Tu nu pricepi ca romanii au inteles ca de fapt TU esti angajatul nostru si nu invers. Voi trebuie sa faceti legi bune pentru noi nu sa alergati dupa furaciuni. Nu sunteti buni, va inlocuim. Pa!!! Poporul hotaraste, voi sunteti delegati si daca nu faceti ceva bine, urmatorul!!!E dreptul nostru sa ne spunem cuvantul pentru ca noi va platim. Terminati cu aceasta aroganta si acest comportament, de parca noi am fi slugile voastre. Nu va mai toleram aroganta si se pare ca tocmai asta nu intelegeti. Putin respect, va rugam!!! Noi suntem platitorii de taxe! Voi, furati!
    Si ca o paranteza:Judecatorii in SUA au suspendat ordonantele lui Trump . Voi va credeti zei???
    • -8 (8 voturi)    
      Stai putin (Duminică, 5 februarie 2017, 2:37)

      Nu-va-lasati-manipulati [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      Care dreptul vostru ?
      L-ați votat voi ca sa aveți dreptul sa-l schimbați?
      Sau poate nici n-ați fost la vot si acum lătrați ca un cățeluș de plus.
      Eu l-am votat si la fel ca mine încă 3 milioane de ROMANI. Astfel ca noi nu va permitem celor 100.000 de bezmetici, care n-aveți altceva mai bun de făcut decât sa umblați pe străzi, sa-i schimbați. Lăsați-i sa-si facă treaba si la fel si voi. Angajați-va undeva, fiți serioși si mai mergeți la biserica sa va lumineze Dumnezeu mintea.
      Ați ajuns oamenii străzii, nimea-n drum. De fapt voi nu sunteți romani adevărați (sau poate nici nu sunteți romani), ca dacă erați ați fi văzut care sunt problemele reale ale României si nu umblatul pe drumuri. Noroc ca nu e Anul Nou, ca puteam spune si ca sunteți duși cu sorcova.
      Hai la duș ... spălați-va oul si oțetul de pe voi !
  • -18 (18 voturi)    
    Pus de altii (Duminică, 5 februarie 2017, 0:18)

    lider [utilizator]

    Un presedinte "mutulica" marioneta.
    • +8 (8 voturi)    
      Presedintele Romaniei (Duminică, 5 februarie 2017, 8:13)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui lider

      vorbeste cand se cade sa vorbeasca. Iar atunci vorbeste bine, clar, in romana si mai multe limbi straine. Are mintea clara, stie sa explice si este corect.
  • +28 (30 voturi)    
    Când Dumnezeu vrea să te piardă, (Duminică, 5 februarie 2017, 0:18)

    talos [utilizator]

    mai întâi îți ia mintile. Modestia si bunul simt le risipesti singur, fara ajutor divin. In bezna mintii lor acesti ipochimeni cred sincer ca pot prosti nu numai poporul ci si pe straini, si asta la nivel de ambasadori si politicieni de varf. Acest fost manechin care facea reclama la ciorapi sintetici Adesgo si-a depasit acum mult timp nivelul de competenta, si-a risipit bunul simt si educatia primita in cele patru vanturi si a devenit pur si simplu un pericol social. Se spune ca fiecare tara isi are conducatorii pe care ii merita dar ajungi sa te intrebi ce pedeapsa trebuie sa ispaseasca poporul roman cu asemenea conducatori pentru ca asta a devenit clasa politica din romania: o pedeapsa pe care nu stiu daca o meritam atat de aspra.
    Da Doamne mintea romanului de pe urma, puterea si vointa sa mature aceasta clasa politica si sa termine ce nu a fost in stare acum 27 de ani din naivitate si lipsa de experienta democratica. Amin!
  • +14 (16 voturi)    
    ai (Duminică, 5 februarie 2017, 0:32)

    keiser_soze [utilizator]

    imbatranit degeaba ! esti mai prost decat prevede legea .
    • -5 (9 voturi)    
      bre! (Duminică, 5 februarie 2017, 1:17)

      BogdanPa [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      Bai keiser sau kaizer, pe cat esti de bine crescut, pe atat esti de prost educat!
    • +3 (5 voturi)    
      ce daca (Duminică, 5 februarie 2017, 6:34)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      se da repede un OUG diseara, sa mareasca limita superioara de prostie...
  • +13 (13 voturi)    
    "Guvernul nu e vinovat" (Duminică, 5 februarie 2017, 0:48)

    slashroot [utilizator]

    Corect! Guvernul nu e vinovat. Guvernul e doar o instituţie.
    Vinovaţi sunteţi, nominal, voi: Tăriceanu, Dragnea, Grindeanu... De-aia apăreţi pe pancarte seară de seară - pentru că noi ne-am prins. Suntem cu ochii pe voi ca pe butelie. Şi ne-am săturat de jeguri politice ca voi.

    Abrogaţi! Şi apoi plecaţi!
  • +2 (6 voturi)    
    cat e Loganu? (Duminică, 5 februarie 2017, 1:14)

    BogdanPa [utilizator]

    Alo, golanu? cat e Loganu? tot 70.000? pai pentru binele cui?
    Spaga la fier vechi tot 10.000?
  • +9 (9 voturi)    
    Hahaha (Duminică, 5 februarie 2017, 1:18)

    robert.b [utilizator]

    Mai amaratule, pana acum ai fost oarecum lasat in pace din mila, ca esti senil si oricum te cam duci. Dar nu ne pune sa te luam in colimator, ca ne-ai furnizat material mult sa te umplem de ridicol.
  • +5 (5 voturi)    
    tariceanu impotenteanu (Duminică, 5 februarie 2017, 1:26)

    JWalker [utilizator]

    esti unul din cele mai mizere caractere! un sinistru demagog! o impotenta a intelectului cum rar intalnesti. scursura umana. un p o r c ordinar. tradator! marsh la brutarie
  • +6 (6 voturi)    
    ca sa l citez partial pe colegu .... (Duminică, 5 februarie 2017, 1:31)

    MoemBius [utilizator]

    mnealui de guvernare:


    "........................pe ma-ta"
  • +5 (5 voturi)    
    Tariceanu (Duminică, 5 februarie 2017, 1:36)

    NWalker [utilizator]

    1. "Guvernul nu e vinovat, sunt vinovati cei care au facut campanie de dezinformare pentru ca, in esenta, oamenii (...) ei s-au ambalat, au fost indusi in eroare, = Noi suntem ok; voi, toti sunteti prosti si manipulati (omul o da inainte ca totul e perfect normal, noi ne p pe voi)

    2.'Am gresit, dar asta este, nu se mai repeta' = Data viitoare o sa furam/mintim/operam mai cu cap, nici nu stiti ce va asteapta (daca viitoare ne p mai cu directie)

    3. Deci mi-as dori foarte mult sa vad un presedinte intelept, nu un presedinte care incita la violenta, la tulburari, la neliniste, pentru ca e in defavoarea tarii = KWJ, fiul lui Soros, urmareste in continuare sa rupa tara dar noi, in continuare, indraznim sa credem in ea (aka, sa credem ca voi sunteti prosti)
  • +8 (8 voturi)    
    O asemanare peste timp. (Duminică, 5 februarie 2017, 1:36)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Ii rog pe cei care au gandit programul PSD sa spuna daca au avut o sursa de inspiratie in planul economic de tip keynesian al lui Vuskovik din Chile, anii'70. Daca este asa, ii mai rog sa se intereseze cum a fost redusa la ruine si de catre cine Chile ca tara, si cum a sfarsit presedintele ei de atunci, Salvador Allende.
    Asemanarile sunt izbitoare.
    • +4 (4 voturi)    
      Ruina (Duminică, 5 februarie 2017, 8:16)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Se pare ca modelul a fost Grecia. Dar s-au incurcat (temporar) in niste detalii suparatoare cum ar fi amnistia si gratierea.
  • +10 (10 voturi)    
    Tariceanu sobolanu (Duminică, 5 februarie 2017, 2:01)

    vidra [utilizator]

    Nici in al 12-lea ceas nu renunta la minciuni si manipulari! Inca ne cred prosti, noi, cei 330.000 romani care am iesit sa ne aparam de sobolanii astia!!!!

    Nu plecam din strada pana nu obtinem anticipate!
    • +8 (8 voturi)    
      ANTICIPATE, DA, (Duminică, 5 februarie 2017, 7:45)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      DAR CU 300 DE PARLAMENTARI!
      • +3 (3 voturi)    
        300? (Duminică, 5 februarie 2017, 8:12)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Esti tu sigur ca gasesti 300 de membri de partid care sa nu fie hoti? In PSD, ALDE, UDMR, PMP, PNL - nu prea cred.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu, nu sunt sigur. (Duminică, 5 februarie 2017, 16:14)

          ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Dar e sigur ca micsoram numarul lor.
  • +12 (12 voturi)    
    minte si asta ... (Duminică, 5 februarie 2017, 2:30)

    j_brujah [utilizator]

    "E un lucru care nu exista in nicio tara democratica, nici in Statele Unite, nici in tarile europene, nicaieri..."

    Cum sa spuna asa ceva cand tocmai ce in Statele Unite, un judecator a blocat o parte a ordinului executiv al presedintelui Trump, referitor la interzicerea intrarii in US a cetatenilor din 7 state musumane? Si nimeni nu urla ca e neconstitutional, ca nu se poate ca nu stiu ce ... pai cine naiba sa va tina in frau atunci daca nu justitia !? Vreti mana liber sa faceti chiar orice !?!? NESIMTITILOR !!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Inalta tradare (Duminică, 5 februarie 2017, 2:47)

    CORUPTIE_MINCIUNA [utilizator]

    Sigur, noi suntem niste prosti! Nu stim nimic, facem curat dupa proteste, nu ascultam de conducatorii nostri (probleme de comunicare), nu stim sa citim o lege si ne lasam dezinformati de catre oricine (fapte alternative).

    Cunoastem.

    PSD si ALDE vor fi scoase in afara legii, baza - Constitutia Romaniei. Membrii partidelor vor fi arestati si acuzati de inalta tradare.

    Daca nu se intelege, este clar ca este alta problema de comunicare. Nu-i nimic grav.

    Alta intrebare?
  • +8 (8 voturi)    
    ALDE=Adunatura de Lichele, Demagogi si Excroci (Duminică, 5 februarie 2017, 3:08)

    unu_din_Romania [utilizator]

    Ia uite unde era cel mai întelept dintre pământeni - domnu' pupa mâna lu' dragnea (cu d mic).
  • +11 (11 voturi)    
    Aduceti-va aminte..... (Duminică, 5 februarie 2017, 5:40)

    predator [utilizator]

    Cat de perfid poate fi:
    - Masina presedintelui Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a fost filmata de un reporter GSP in timp ce bloca prima banda a Bulevardului Bratianu din Capitala, pe avarii, pentru ca fostul prim ministru sa poate face cumparaturi, vezi http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21416961-video-recidiva-masina-lui-tariceanu-blocat-banda-circulatie-universitate-pentru-permite-sefului-senatului-faca-shopping.htm
    - Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, considera ca preocuparea celor cu functii importante in stat este sa sa se dedice in principal problemelor societatii si comunitatilor, si "nu statul la coada", vezi http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21230015-tariceanu-despre-eludarea-cozii-drpciv-preocuparea-celor-functii-importante-dedice-societatii-nu-statul-coada.htm
    -- presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu de trafic de influenta invocand episodul "biletelul roz" din 2007, vezi http://www.hotnews.ro/stiri-politic-17544097-calin-popescu-tariceanu-denuntat-dna-pmp-cazul-episodului-biletelul-roz-din-2007.htm
    - Prietenia premierului Tariceanu cu Patriciu pune statul roman intr-o situatie delicata la Washington. In litigiul deschis de The Rompetrol Group (Olanda) la Banca Mondiala, statul roman este reprezentant de Guvern, prin Ministerul Finantelor Publice, condus de liberalul Sebastian Vladescu, vezi http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1192291-premierul-tariceanu-apara-patriciu-plin-litigiu-international-statul-roman.htm

    Cred ca Romania nu are nevoie de astfel de caractere la guvernare, cu siguranta exista multi oameni de bine in tara noastra. Trebuie doar sa ii gasim si sa ii sprijinim!
    • +8 (8 voturi)    
      Uite ce zic: (Duminică, 5 februarie 2017, 8:07)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui predator

      Sa i se ofere un loc „in fata” ca sa nu astepte prea mult la rand, când se deschid portile pentru noii incarcerați la Rahova.
    • +6 (6 voturi)    
      mai adaugam (Duminică, 5 februarie 2017, 9:56)

      ion+ [anonim] i-a raspuns lui predator

      - Masina de la MAI care a mers la a patra nevasta sa-i faca poza pentru bulletin
      - teritoriul din Marea Neagra amanetat inainte de a fi castigat procesul cu Ucraina
  • +10 (10 voturi)    
    hot pana la moarte ! (Duminică, 5 februarie 2017, 6:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    minciuni desantate ale unui batran decrepit folosit drept carpa de un partid condus de un om diabolic !
  • +6 (6 voturi)    
    cand o decizie politica favorizeaza hotia (Duminică, 5 februarie 2017, 8:02)

    nedumeritul [utilizator]

    cand o decizie politica favorizeaza hotia DNA si justitia nu naumai ca are dreptul sa ancheteze dar are obligatia , iar daca hotia are loc simultan cu protestele pagubitului se numeste talharie lucruri interzise in Romania de 2000 de ani. Guvernul acesta este de talhari.
  • +6 (6 voturi)    
    One way ticket (Duminică, 5 februarie 2017, 8:37)

    feisbuk [utilizator]

    Air Smolensk organizeaza curse charter pe ruta Odessa - Minsk - Moscova.

    Te bagi motociclistule?
  • +3 (3 voturi)    
    Dragnea out ! (Duminică, 5 februarie 2017, 9:18)

    tontu [utilizator]

    Principalul vinovat e Dragnea, el este cel care a condus PSD-ul si alianta de guvernare intr-o fundatura, folosindu-se de partid in interes personal. Daca PSD-ul mai vrea sa conteze la urmatoarele alegeri trebuie sa-si caute urgent alt presedinte.
  • +4 (4 voturi)    
    Voi sunteti vinovati (Duminică, 5 februarie 2017, 10:19)

    Acidutu [utilizator]

    Va trebui ca prin Constitutie si in Legislatia parlamentara, sa se interzica ocuparea posturilor de Presedinti ai Camerei Deputatilor si Senatului de catre sefii vre-unui partid. Cu atat mai mult de seful/sefii partidului/partidelor din cualitia majoritara. Dragnea si Tariceanu - mai ales Tariceanu al carui partid deabia a intrat in Parlament - nu aveau ce cauta in functia de al doilea si al treilea om in stat.
  • +4 (4 voturi)    
    "Ce, vreţi să vă duc la hotel?!!!" (Duminică, 5 februarie 2017, 10:23)

    Jaq [utilizator]

    ... sau "Guvernul nu e vinovat, vinovati sunt cei care au facut campanie de dezinformare/ Se pare ca presedintele are un plan care sa duca la schimbarea Guvernului" ... cele două citate sunt din împuţiciunea gândirii unuia dintre cei mai aroganţi trântori politici, asasini de economie naţională, care prin asociere cu un infractor notoriu fără scrupule au făcut ca România să fie arătată ca degetul, ca o ţară unde se poate institui/există un sistem mafiot, care face legea după bunul plac. Mizerabilul cu cei mai lungi canini, al cărui rânjet arogant şi perfid nu poate fi egalat nici de cei mai mari zâmbăreţi sau hăhăitori ai neamului, a făcut cele două afirmaţii în două contexte dintre cele mai grele pentru bietul popor: inundaţiile din 2005 din Banat şi tentativa de oficializare a statului mafiot în România!!! În acest context, atitudinea extraordinară a protestatarilor este vitală, altfel se duce pe râpă tot ceaa ce înaintaşii noştri au reuşit să clădescă şi să ne lase prin jertfa lor de sânge! Deja, bună parte din biata ţară a fost făcută scrum sau măritată, haideţi să nu ne lăsăm, să stăm pe capul lor în stradă, până ori se va da concurs pentru calitatea de administrator al statului, ori vom avea politicieni care să danseze cum cântăm noi, noi cei mulţi şi neprimitori de pungi cu făină sau de litri cu ulei, noi cei care nu mai dorim ca nepoţii şi amantele să ne bareze calea copiilor noştri către o carieră demnă, bazată pe valori! Pe ei, fraţilor! Să plece învârtindu-se atât guvernul cât şi ciuma roşie, cu sateliţii ei paraziţi, pe care am blamat-o zilele acestea, ciumă aducătoare de mult rău propriei naţiuni!!! Deşi am răcit la proteste, diseară voi fi acolo! Vom da lovitura de graţie acestor ticăloşi, care aşteaptă să fim mai mulţi decât votanţii lor! Ce semnal de plecare mai clar aşteaptă, decât aceste proteste, după ce au încercat prin mituire cu salarii, pensii etc., să ne uzurpe demnitatea instaurând statul dorit de ei şi clica mafiotă din spatele lor!!!
  • +1 (1 vot)    
    Esti ..Istorie.. (Duminică, 5 februarie 2017, 14:14)

    purplehaze [utilizator]

    ..Taricene, desi nu sunt sigur ca vei ramane chiar si acolo.
    Intr-un cuvant, ma iarta ca iti spun, este unul dintre cei mai mari Nemernici din istoria politica a Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    bai (Duminică, 5 februarie 2017, 18:15)

    dottore-plagiatore [utilizator]

    Motoclicleanule, pregateste-ti elicopterul ca sa poti fugi ca si sobolanul de Ghita.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce-i mai plange mustacioara lui (Duminică, 5 februarie 2017, 18:19)

    KostasP [utilizator]

    Cum se mai chinuie el pt binele tarisoarei asteia, cum isi roade el unghiile cu dintii aia cariati de grija noastra. Vai, vai, ce-o sa ne facem fara faru calauzitor, fara mintea stralucitoare a geniului din teleorman. Ba, ne lasi?
  • 0 (0 voturi)    
    Luciditate (Luni, 6 februarie 2017, 13:05)

    ParaoanSergiu [anonim]

    Cred ca Calin Popescu Tariceanu e singurul care are momente de luciditate :)))