Kelemen Hunor: Partidele de la guvernare au recunoscut ca au gresit; este nevoie de modificarea Codului Penal in Parlament

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 februarie 2017, 22:27 Actualitate | Politic

Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, sambata, ca anuntul legat de abrogarea OUG 13/2017 arata ca partidele de la guvernare au recunoscut ca au comis o eroare reglementand legislatia penala, deoarece aceste decizii trebuie luate de Parlament, in conditiile in care exista peste 40 de articole ale Codului Penal care au fost declarate neconstitutionale.

"Prin decizia din aceasta seara, partidele aflate la guvernare au recunoscut faptul ca au gresit cand au decis modificarea prin OUG a Codului Penal si a Codului de Procedura Penala. Aceasta este decizia corecta: o tara nu poate fi condusa prin ordonante de urgenta. Insa decizia de azi remediaza doar o eroare a guvernului, problema de fond insa ramane: mai mult de 40 de articole ale Codului Penal sunt neconstitutionale. Noi vrem un stat de drept si legi clare, corecte. Insa pentru aceasta avem nevoie de modificarea ¬ prin dezbatere parlamentara ¬ a Codului Penal", se arata in declaratia pe care Kelemen Hunor a remis-o presei, in cursul serii de sambata, potrivit News.ro.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3626 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Mai baiatule! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 22:36)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Pot sa vorbeasca si sa dea OUG pana nu mai pot, ca nu se supara nimeni atata vreme cat sunt drepte si corecte!

    Si cu atat mai grav este cand un grup organizat ajunge prin diverse artificii si parghii sa guverneze o tara simuland votul democratic, atunci e nevoie de atitudine!

    Si ATITUDINE a fost zilele astea!

    Mândru de Români și de România! :)

    Show must go on!
    • +3 (3 voturi)    
      el vorbeste ca or sa le treaca prin parlament (Duminică, 5 februarie 2017, 2:05)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      adica, pregatiti-va frate de negocieri ca daca vreti sa treaca si noi vrem o bucata din prajiturica, ca ptr premianti. ei nu vor renunta...asta e mesajul...cine nu intelege nu a trait destul in ultimii 27 ani cu ticalosii astia. sint ca niste animale care au gustat ptr primada data gustul carnii de om si de atunci sint fuduli. asa sint astia, au vazut ca fura si scapa, ca sint imunitari, ca isi pun pensii si clauze de rupere a contractului de sute de mii de euro. nu sint eficienti, nu sint responsabili, nu au credinta si iubire fata de popor. e prea tirziu sa va opriti din drumul pe care l-ati parcurs si e valabil ptr toti.
  • +6 (8 voturi)    
    Nea ..................Nem Tudom (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 22:40)

    MoemBius [utilizator]

    de ce anume trebuie modificat Codu Penal?

    intreb si yo asa ntr o doara
    ce anume o sa i determine pe cei dinnstrada sa acepte o lege care ne intoarce inapoi in timp si sa avantajeze infractori?
    Noi intelegem ca dvs nu vorbiti bine romaneste
    da puteti adauga detalii?
    • +6 (8 voturi)    
      Cand ati furat prin mai toate guvernarile (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 23:08)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      ati tacut milc. Sinteti niste ticalosi si voi ca si cei linga care ati guvernat.
  • +7 (9 voturi)    
    . (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 22:41)

    theo667 [utilizator]

    Ioi tulai ma boanghene! Tomnu kelemen vrea la parlament ca sa fie acolo o negociere, o omenie ceva, sa le pice si lor de un aranjament pentru vot
  • +9 (11 voturi)    
    PSD=Partidul Slugilor lui Dragnea (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 22:53)

    unu_din_Romania [utilizator]

    Cand gresesti la nivelul asta..iti iei bagajul si pleci acasa (daca ai onoare)..daca nu, esti scos in suturi afara (DAR..doar dupa e abrogi OUG, nu inainte).

    Bravo romani! Bravo ROMANIA!

    PS: 3 mil de alegatori din 18 mil oameni (cu drept de vot) = 16% reprezentativitate; nu e MAJORITATE REPREZENTATIVA..
  • +11 (13 voturi)    
    CCR nu cere anularea unor pedepse. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 22:53)

    asavreau [utilizator]

    Cere reformularea unor articole care sun ambigui și permit interpretări.Cine a anulat niște pedepse este vinovat de favorizarea infractorilor și trebuie pedepsit.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu (Duminică, 5 februarie 2017, 7:28)

    Consonant [utilizator]

    UDMR-ul este un partid de curve care si-a alientat propriul electorat. Nu mai zic de faptul ca este tolerat un partid pe baze etnice, ceea ce este ilegal, deci UDMR-ul ar trebui desfiintat.
    • +3 (3 voturi)    
      corectie (Duminică, 5 februarie 2017, 9:45)

      Consonant [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      alienat
  • +4 (4 voturi)    
    Asta tot n-a inteles despre ce e vorba. (Duminică, 5 februarie 2017, 7:40)

    BokassaOficial [utilizator]

    "Partidele de la guvernare" (cum eufemistic se exprima acest kelemen, incercand sa se delimiteze de ei, desi i-au votat cu doua maini la investirea lor in parlament) puteau sa dea 10 ordonante pentru modificarea CP. dar nu redactate de hoti in favoarea hotilor.
    Voi credeti ca daca veniti cu acelasi bullshit in parlament, o sa fie bine?
    Sau ca populatia o sa accepte violul daca va puneti prezervativ?
    Incercati!