Dragnea, cu o zi inainte de protestul urias anuntat duminica, spune ca "se poate vorbi chiar de abrogarea OUG" pentru a iesi din "impas"

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:27 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea vrea remanierea guvernului Grindeanu
Foto: Agerpres
 Liviu Dragnea a decis sa se intalneasca cu premierul si cu ALDE "pentru a le propune o iesire din impas", potrivit unei declaratii a presedintelui PSD pentru DC News, facuta cu o zi inainte de protestele de duminica, la care sunt asteptati 1.000.000 de oameni in toata tara.

"O sa propun o solutie de stingere a conflictului pe care sper s-o accepte premierul in legatura cu OUG. Eventual se poate vorbi chiar de abrogarea OUG, daca premierul accepta", a spus Dragnea adaugand ca face acest lucru "cu speranta ca acest lucru ii va convinge si pe membrii si simpatizantii nostri sa nu iasa in strada, escaladand tensiunile".

"Pot spune ca membrii si simpatizantii PSD nu mai pot fi tinuti in frau, oamenii vor sa iasa in strada pentru a-si exprima dezaprobarea profunda fata de miscarea de inspiratie sorosista la care asistam. Partidul se organizeaza singur. Simt ca nu voi mai putea sa tin in frau, de la centru, presiunea din organizatiile din tara, care pot aduce in strada, la Bucuresti, aproape un milion de oameni. Ca urmare, am decis sa ma intalnesc cu partenerii de coalitie si cu premierul pentru a le propune o solutie de iesire din impas", a declarat Dragnea, potrivit sursei citate.

"Nu vreau sa existe in conflict romani contra romani si sa se rupa Romania in doua. Pentru ca nu se mai poate discuta cu argumente rationale, ci ne confruntam cu o masina de dezinformare incredibila in timp ce Romania are nevoie de liniste si stabilitate pentru a putea inainta spre prosperitate, dezvoltare si democratie", potrivit declaratiei pentru DC News.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

38376 vizualizari

  • -124 (138 voturi)    
    suspendarea presedintelui (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:30)

    xanti [utilizator]

    A doua oara cand presedintele arunca la gunoi votul cetatenilor.
    • +58 (64 voturi)    
      N-aveti pic de rusine? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:18)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Oare daca ar fi sa descinda protestatarii in subsolul PSD, te-ar gasi la butoane?
      • +39 (41 voturi)    
        :d (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:42)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        lucreaza de acasa :)))
        • +11 (11 voturi)    
          Ce a urmarit Dragnea (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:40)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          "A demonstrat vesticilor și în special americanilor că România este în continuare imprevizibilă, că în români nu poți avea deplină încredere, că aici nu poți construi nimic vital pe termen lung pentru ca oricând poate veni un nebun sau un ticălos la putere care să facă țăndări tot ceea ce alții au construit cu bună credință și migală, tot ceea ce părea făcut să reziste o sută de ani.

          Stă însă în puterea noastră să limităm proporțiile dezastrului, să-i obligăm prin protestele noastre pe Dragnea și ai lui să evacueze scena și să ne apucăm cât mai rapid să împingem, din nou, la deal, bolovanul pe care Dragnea tocmai l-a trimis, cu o lovitură de copită, înapoi în vale."

          http://www.digi24.ro/opinii/dragnea-si-a-atins-deja-primul-mare-obiectiv-663013
          • -7 (7 voturi)    
            Well .. Hoitnius are in sectia stiinta ceva ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:14)

            MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui fit

            Well .. Hoitnius are in sectia stiinta ceva relevant pentru ce se intampla in PSD acum:

            http://science.hotnews.ro/stiri-stiintele_vietii-21570654-video-grup-cimpanzei-isi-ucide-mananca-partial-fostul-lider.htm

            Deocamdata sunt la faza de maraituri - insa in scurt timp vor lua exemplu de la colegii lor din jungle, cu Dragna in rolul lui Saddam, Grindeanu in cel al lui Mammadou.

            Ateptam ivirea lui David de Kongo - care sa-i sara la beregata lui Dragnea ... un rol la care este predispus Codrin Stefanescu prin excelenta.

            Abia asteptam noul episod ... poate il dau si pe National Geographic - sa fie vazut in toata lumea.

            "Patria si Dreptul Meu!"
            .
          • +3 (7 voturi)    
            de la manipularea cu "Bica a scris ordonanta" la (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:16)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui fit

            Liviut cu "abrogarea". Abureli pesediste pentru sustinatori. Credibilitate ZERO.
      • +6 (8 voturi)    
        mai draga (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:57)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        ai comite abuz in serviciu !

        se vede ca esti grad mic, nu stii ce s'a decis la comandament :-))
        • +3 (3 voturi)    
          a spus pentru Mediafax Ion Iliescu: (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:45)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          ”Este efectul incitării pe care a făcut-o preşedintele ţării, care în loc să joace rolul de moderator şi om al dialogului, a incitat strada şi a provocat această anarhie la care asistăm cu toţii. Este răspunderea totală a preşedintelui Iohannis şi va trebui să dea socoteală ţării pentru părăsirea rolului care îi revine prin Constituţie – să fie moderator, nu incitator”
          Dragnea cu "abrogarea" lui se pare ca are un sef
          • +3 (3 voturi)    
            S-a maronat tot de furie si de frica (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 20:15)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ty

            dosarelor Revolutiei si Mineriadei iar d-na Nina nu i-a schimbat pemparsul !

            PS. Vai, vai, vai... rusinica, bolsevila ! :)))
      • +10 (10 voturi)    
        ANULARE, NU ABROGARE (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:39)

        voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        Nu abrogare, vrem anulare/retragere.

        Abrogare inseamna ca a fost in vigoare putin si o vor folosi pentru a scapa, ca niste jigodii ce sunt.

        ATENTIE la capcana asta cu abrogare, vedeti ca explica si guran si mai multi care e diferenta:

        abrogare = se șterge, dar lasă urme ! adică se recunoaște că a existat, chiar și pentru un minut; se poate face de către emitent (iar asta ar fi periculos, pentru că permite aplicarea legii mai favorabile) sau de către altă entitate (în cazul ideal, de către CCR)
        anulare = ca și când n-ar fi existat niciodată; în principiu, anularea se face de altă entitate/instituție decât emitentul
        revocare/retragere = ca și când n-ar fi existat niciodată; este același lucru cu anularea făcută chiar de către emitent

        sursa blogul factual
      • -9 (9 voturi)    
        "stiu si eu mai paraschive..." (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:00)

        cristianaxl [utilizator] i-a raspuns lui mitg

        acum na' am surprins si eu o discutie mai de oameni scuturati...ieri pe la pranz...in care o fraza suna cam asa..."nu intelegi ma...ti-i tin pe strada cat vrem noi...nu intelegi ca nu conteaza politica ci cine controleaza oamenii astia?..." se refereau la controlul facebook-ului si a mediei online...

        acum nu stiu...trageti si voi concluzii...fiecare cum stie mai bine...
        • +3 (3 voturi)    
          bai jeg! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 20:22)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

          eu am fost de capul meu in strada ca nu-mi spune iohanis sau altii ce e bine si ce e rau ! Inceraca si tu sa gandesti sa vezi ca doare la inceput dupa care te simti mai bine!
    • +32 (38 voturi)    
      tu ai creieru suspendat (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:19)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      hai la nanica in continuare, bobocel
      • +9 (9 voturi)    
        nu are asa ceva.. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:20)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui moima

        e doar unul din borfasii care formeaza baza escrocilor de la putere..
    • +28 (32 voturi)    
      esti dus rau baiatule... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:26)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ...
    • +37 (37 voturi)    
      Argumenteaza (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:27)

      cristi-badila [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cum a aruncat președintele la gunoi votul cetățenilor?
      • +26 (26 voturi)    
        Uite aici (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:02)

        UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui cristi-badila

        Alta intrebare!
    • +19 (21 voturi)    
      poate te cheama (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:28)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      SANCHI
    • +30 (32 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:29)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      din cate stiu eu presedibtele asta a fost ales cu un numar mai mare de voturi decat a fost ales partidul tau mult iubit
      (inca o data numar de persoane , nu procente )
      • -20 (26 voturi)    
        Trăiască Diaspora (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:52)

        Nu-va-lasati-manipulati [utilizator] i-a raspuns lui ak33

        Atunci se puteau face șmecherii cu diaspora, asta e explicația
        • +6 (6 voturi)    
          .... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:04)

          ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

          de genul facute de ponta cand a inchis ambasadele?
        • +1 (5 voturi)    
          esti (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:41)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

          alt...prost, ca sa fiu bland.
          la votul pt. prezidentiale se tine cont de nr. votantilor pentru un candidat unic, nr. votantilor din diaspora putand inclina balanta, asa cum s-a vazut.
          la votul parlamentarelor, diaspora a avut un nr. limitat de parlamentari, insuficienti ca sa faca diferenta in parlament in defavoarea partidului infractorului de dragnea.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:39)

            ak33 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Lasa tu prosteala mea ca nu va intrece nimeni pe voi astia "rosii"
            Btw,acum dou zile ziceati ca nu or sa schimbe nimic protestele,oare ce o sa anunte dragnea in seara asta?inca100 de lei la pensie?
          • +2 (2 voturi)    
            multumita lui Dragnea diaspora a avut (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:47)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            un nr. limitat de parlamentari.
      • +18 (18 voturi)    
        si procente, si voturi... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:55)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui ak33

        .. si tot ce vrei. dar asta are mai putina importanta.
        Indiferent cine si cum te-a votat nu poti sa faci tampenii, impotriva tuturor (justitie, romani, UE....).
        Nu cred ca lumea va opri protestele daca papusile gonflabile by Dragnea vor abroga ordonanta.la noapte .
        • -10 (10 voturi)    
          Nici eu nu cred (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:05)

          Nu-va-lasati-manipulati [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          Dar prin manipulare si interese străine ... mergea prea bine Romania si deranjam ... Programul electoral al PSD era prea bun ca sa fim lăsați de străini sa le-o luam înainte .
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:39)

            ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

            Mazeta,tu est8?
          • +2 (2 voturi)    
            misto (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:43)

            Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

            Sper ca faci "misto" si ca nu vorbesti serios, caz in care ai fi dus cu pluta...
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:50)

            ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

            Program electoral?care, sa eliberam hotii ca spitale am tot contruit,medici avem,singuri nedreptatiti sunt puscariasi
        • +1 (1 vot)    
          ... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:14)

          ak33 [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          perfect de acord cu tine ,nu tine de culoare politica
    • +28 (30 voturi)    
      De fapt plangi in pumni in fata tastaturii ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si e abia inceputul !
      • +4 (4 voturi)    
        n-au dat ei ordonanta moca, (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:13)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        au avut se pare ceva stimulente financiare in spate , altfel nu ar fi inceput fix cu ce-i doare

        Ar fi interesant ca SRI sa spune ce sume s-au pus la bataie de penali pt oug de scapare; cumva citeva sute de mil euro?
        • +4 (4 voturi)    
          Daca e asa cum spui tu, inseamna ca (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:28)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          n-o s-o anuleze niciodata !

          Eu cred totusi ca este o chestie care pleaca doar de la Dragnea !

          Poate ne lamurim chiar in seara asta.
    • +31 (31 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:37)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      care vot? poate tu ai votat ordonantele, ca cetatenii sigur nu. ciordache, tu esti mah?
    • +27 (27 voturi)    
      Care vot? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:38)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tu ai votat pentru legalizarea hotiei sau pentru ce ti-a promis psd-ul (salarii, pensii etc). Eu nu stiu niciun psd-ist care sa fi votat ca furtul sa fie dezincriminat de facto.
    • -33 (37 voturi)    
      Iohannis sa fie neutru (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:49)

      Nu-va-lasati-manipulati [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      De acord cu suspendarea si de acord si cu un meeting de susținere a guvernului
      • +3 (5 voturi)    
        ahem... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:40)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

        tu chiar te-ai bate pt dragnea? Ca doar el e guvernu'. Da? Ei, atunci, asta e. Ne vedem in piata.
      • +2 (2 voturi)    
        hotii (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:44)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

        n-au ce cauta pe aici.
        incearca direct la "beciul domnesc".
      • +5 (5 voturi)    
        si eu sint de acord.. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:23)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

        ca imbecilii care i sustin sa iasa la meeting...din pacate pt voi , javrele, hotii si borfasii ...sunt cam lasi...pt ca ar fi iesit de mult "milionul" de simpatizanti cu care se lauda escrocul sef....hai sictir!!!
      • +5 (7 voturi)    
        Pofteste bibicule... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:55)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

        toti suntem curiosi sa vedem cine sunt hotii din Romania si complicii lor - unul esti tu
        • +5 (5 voturi)    
          BRAVO! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:05)

          Arcasu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Fin si inteligent! Sunt sigur ca sunt multi ca tine si tara asta nuramane pe mainile borfasilor!
      • +2 (2 voturi)    
        furt (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:46)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Nu-va-lasati-manipulati

        Adica sa stea in banca lui si sa nu deranjeze hotii in frunte cu Dragnea ? Asta intelegi prin impartial, dovlecel?
    • +17 (17 voturi)    
      tu esti care ...? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:53)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      tataie, tu esti cel care ai aruncat cu ouo in protestatari acum doua seri? doar vreo 2, ca ti-a fost teama sa nu fii reperat :)) Nu in Buc, ci in alt oras ROSU ...
    • +13 (13 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:02)

      Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui xanti

      du-te bre unde stii si lasa-ne

      Iohannis turul 2, 2014 prezidentiale, aproximativ 6.2 milioane de voturi.
      PSD + alde, 2016, legislative, maxim 3.2 mil psd+0.4 mil -alde .
      Asa ca nu-ti mai apara hotii!
    • +4 (4 voturi)    
      Cumparati o carte! CONSTITUTIA (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:19)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si vezi ce inseamna "Suprematia Constitutiei".
      Nici o lege nu poate incalca valorile constitutionale.
      Cum ar fi :dreptatea sau egalitatea in drepturi.
      Se spune ca,CONSTITUTIA este cartea cu care fiecare american doarme sub perna.
      Oare de ce?
    • +1 (1 vot)    
      adevarul e (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ca presedintele vostru psd e chiar un gunoi.
      cand vrei sa faci ceva cu adevarat, pai o faci, nu stai la taclale. asa, pare o alta minciuna marca dragnea/psd.
    • +5 (5 voturi)    
      Sanchi, tu ai votat pt hotie! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:31)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sondaj de opinie, cati PSD-isti au votat pt hotie. Si atunci puteti fi scosi in afara legii. Pana va regrupati - ca de - infractori vor exista mai mereu - va mai dura. Poate isi revine si tara asta.
    • +5 (5 voturi)    
      Corect !!! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:50)

      13adi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Presedintele Dragnea impreuna cu Ponta si-au deturnat in interes proprie voturile primite de PSD.
    • +4 (4 voturi)    
      Ba xanti (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:00)

      Arcasu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Esti Mazeta deghizata?
      Du-te, ma, si fa-ti sepukku! A scuze, asta e pentru cei care au ONOARE!
    • +2 (2 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:29)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Inger,ingerasul meu scapa-ma de PSDeu,scapa-ma de mafie si de ciuma rosie!
    • +3 (3 voturi)    
      du-te bah cu votul tau... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:43)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      protestul iti arata ca e mai important. dar ce credeai, ca stai si hibernezi 4 ani ca sa iesi sa le mai dai o stampila lui Dragnea si Tariceanu? Voturile totale acumulate de PSD-ALDE sunt in jur de 20% din totalul cu drept de vot. "Desteptii" lui Dragnea s-au raportat doar la aia prezenti la vot crezand ca ailalti ce nu s-au prezentat sunt inexistenti si nu au drepturi. Ei bine, e posibil ca ceilalti 80% sa-si arate adevarata fata. Asa payesti cand guvernezi numai pt propriii votaci.
  • +60 (66 voturi)    
    Crezi ca daca dai inapoi nu vom continua? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:30)

    Tuperman [utilizator]

    Pasul 1. Abrogarea;
    Pasul 2. Demisia;
    Pasul 3. Cazare Jilava!
    • +30 (36 voturi)    
      Nu am incredere in PSD (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:22)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Tuperman

      "Interesele ruseşti în România sunt adânc înrădăcinate în partidele PSD/ALDE (şi parţial PNL). Să nu vă imaginaţi că este doar zona politică aici. Serviciile ruseşti controlează televiziuni, mii de firme căpuşă abonate la contractele cu statul, mii de oameni dependenţi de aceste firme, de corupţie, mii de foşti comunişti şi o parte din SRI. Aceasta este SISTEMUL. Acest sistem ne-a nenorocit ţara in ultimii 27 de ani. Au făcut-o premeditat, pas cu pas începând cu distrugerea educaţiei, sistemului de sănătate şi prin crearea unui cadru de dezvoltare a corupţiei. Aceşti nenorociţi şi slugile lor sunt raspunzatori pentru milioanele de români plecaţi în afara ţării şi pentru distrugerea valorilor fundamentale. Aduceţi-va aminte de PRU, partid cu membru marcant Sebastian Ghiţă, care şi-a luat simbol chipul lui Ţepeş şi a lui Cuza terfelind toate valorile noastre curate şi luminoase, istorice. Să nu uitaţi niciodată că sistemul se simte bine într-un stat slăbit de corupţie, manipulabil, needucat, fără valori, şi căpuşat de firmele lor."
      • -10 (12 voturi)    
        E tare (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:56)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui fit

        De unde ai citat ?
        • +2 (6 voturi)    
          din ordinul de zi pe unitate (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:59)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          serveste patria ! :-))
    • +3 (3 voturi)    
      pasul 1 (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:19)

      normalpeople [utilizator] i-a raspuns lui Tuperman

      Abrogare in asa fel incat sa fie sterse inclusiv efectele OUG, altfel e complet irelevant.
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:49)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui normalpeople

        Nu mai pot fi sterse, din pacate. Ramane a doua la care trebuie sa dea verdictul CCR pana in 10.02.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu incepteti ceva ce nu puteti termina (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:25)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Tuperman

      Vor trece legile lor prin parlament ...in miez de noapte....pas nu guverneaza decit daca pune tara cu botul pe labe. Ei sint ...neinfricatii....restul cretini. Votul meu vreau sa conteze, vreau sa am optiuni cind votez nu persoane de interes care sa voteze in turma cind urla seful.oamenii partidelor in romania nu au cod de conduita, nu au responsabilitate ci imunitate, nu au coloana ci plecaciuni si buzunare umplute. Tara trebuie schimbata de sus in jos. Ar fi pacat sa ratam sansa. Mai stii ce au facut la revolutie? Frontul salvarii nationale..asta ne trebuie noua...dar pe bune de data asta. Se opune cineva? Manifestatile publice ajuta daca avem un derapaj si oameni capabili sa conduca o tara...la noi care sint liderii si acele persoane deasupra carora nu planeaza nici o banuiala de afiliere la mafie? Mafia rudelor, mafia banilor, mafia afacerilor, mafia nepotismului, mafia gruporilor de interese...tara e interesul suprem, cine gindeste altfel sa plece.
    • +6 (6 voturi)    
      La noapte, in Monitor (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:14)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Tuperman

      Pana nu vedem in Monitor, nu credem.
      Dupa aceea, ceilalti pasi. Acest Guvern nu poate prezenta nicio garantie ca intr-o alta noapte de exemplu nu ne va scoate din UE printr-o OUG.
      Dupa aceea sa se aseze la masa odata cu totii si sa faca lucrurile care trebuie si cum trebuie.
    • +5 (5 voturi)    
      asa e, nu trebuie sa va opriti.. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:28)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Tuperman

      altfel ja-rele vor face o mica pauza si pe urma vor continua...trebuie profitat de val, nu va lasati aburiti pt ca tot viitorul tarii se joaca acum sau niciodata....in spatele gratiilor le e locul...
    • +4 (4 voturi)    
      Erata : (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:43)

      Acidutu [utilizator] i-a raspuns lui Tuperman

      daca este permis, nu Abrogare ci ANULARE.
      Restul ramane asa cum ai propus.
      Sanatate Tuperman!
  • +38 (40 voturi)    
    iesirea e demisia ta din fruntea psd (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:30)

    Francisc 1 [utilizator]

    si abrogarea ordonantelor ticaloase ! da asta azi, ca dupa aia venim peste voi ! Sinut-i mai fa iluzii cu " votul masiv" al romanilor , nici aia nu te mai plac!
    • -3 (11 voturi)    
      Atat, nu mai mult! Fara puscarie. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:59)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Abrogarea si plecarea lui din politica! Atat!
      Daca il amenintam cu puscaria, asta e in stare sa arunce tara in aer ca razbunare. Sa ne multumim ca scapam de el, sa se duca in conacul lui din Teleorman unde sa se bucure de liniste pana la batranete.
      • +2 (2 voturi)    
        MINCIUNI pesediste (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:04)

        Cami2012 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        MARE ATENTIE :
        DOAR GUVERNUL ar putea retrage OUG-ul înainte să intre în vigoare !
        Update: important de reținut că, dacă guvernul demisionează, cel interimar nu mai poate retrage ordonanța.
        Doar guvernul actual poate retrage OUGi sau toate speranțele rămân în Curtea Constituțională , dar atunci vom fi la mana MO care este sub controlul guvernului.
        ACTUL DE ANULARE TREBUIE PUBLICAT ÎN MO PÂNĂ LA DATA DE 10.01.2017 , ora 23:55 !
        Dragnea minte ! NU POATE FI VORBA DE ABROGARE, pentru că NU SE POATE ABROGA O LEGE NEINTRATĂ ÎN VIGOARE !
        ORDONANȚA TREBUIE RETRASĂ tot prin OUG !
        RETRASĂ , nu se poate abroga !
        NU TREBUIE SĂ PĂRĂSIM STRADA !
  • +22 (22 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:31)

    Flaviius [utilizator]

    Nu e suficient . Trebuie iesit in strada pana la demisie si anticipate . Drum lung , stiu , dar necesar .

    Daca ii lasam la putere , in cateva luni , in ceva noapte , ne trezim iar cu un OUG . Si data viitoare or sa fie mai bine pregatiti baietii , de nu stiu daca ii mai oprim .
    • +2 (2 voturi)    
      asa e! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:37)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      Demisia guvernului si anticipate , altfel va trebui sa fim vigilenti in fiecare zi , nu cumva sa ne trezim cu o noua ordonanta care sa modifice codul penal si alte legi legate de justitie pe ici , pe colo prin partile esentiale care-i dor pe pesedisti
    • -4 (6 voturi)    
      de acord (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:01)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      si pe cin' aduceti la putere ?!
      sa stim si noi, daca e cazul sa mai iesim.
  • +58 (60 voturi)    
    singurul lucru (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:33)

    paranoid_android [utilizator]

    pe care il spune jigodia asta e ca isi vor taia ei macaroana inainte sa le-o taie curtea constitutionala; asta ca sa ii pacaleasca pe naivi
    • +18 (18 voturi)    
      Dracnea nu stie nimic (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:44)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Nici macar dupa ce a numit un guvern de paiete, nici macar cand le dicta mot-a-mot ce sa spuna, nici cand raspundea la intrebari care incepeau cu 'Domnule Prim-ministru'.

      El doar o sa ramana in istorie impreuna cu CIordache ca tradatorii care au distrus Romania doar pentru a putea fura, au provocat exodul a inca 2-3 milioane de romani, excluderea din UE si NATO si re-intrarea sovieticilor in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        si-a (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:47)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        asumat atat guvernul cat si programul de guvernare, asa ca e responsabil 100%.
    • +24 (24 voturi)    
      Dupa abrogare, plecare! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:47)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      In strada!
    • +20 (22 voturi)    
      Romania (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:53)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Este deja rupta doua
      Intreaba pe toti de 30-40 care vorbesc cu parintii lor...

      Ca un manipulator perfid spune ca incearca evitarea unui "razboi civil" si nu ca ordonatele sunt hotesti
      • 0 (0 voturi)    
        Da: oamenii cinstiti si penalii (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 21:36)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

        in asta e "rupta" (citez dintr-un prieten, ce a postat pe FB).
    • +19 (19 voturi)    
      nu cred (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:54)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      cel mai probabil au gasit o cale juridica de a profita de pe urma ordonantei chiar daca e abrogata, sau poate nici nu o retrag.
      • +1 (1 vot)    
        ordonanta asta (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:10)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        este doar o pocnitoare sa acopere celelalte decizii luat ,gen Articolele suspendate prin OUG numarul 9 adoptata in data de 25 ianuarie 2017
    • +25 (25 voturi)    
      desfiintarea organizatiei (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:56)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui paranoid_android

      teroriste PSD. Nicio diferenta intre PSD si ISIS. Ambele organizatii duc la moartea civililor.
    • +26 (26 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:07)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Serios bai , deci piromanu care a dat foc casei , vine acum si el cu o galeata de apa .

      Demisia si anticipate ! Altfel in doua luni pregatesc alta miscare , si imi e teama ca data viitoare or sa fie mai bine pregatiti .
    • +17 (19 voturi)    
      Mai spune de furia simpatizantilor PSD (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:07)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Ma astept la violente regizate la demonstratia PSD, ca sa dea vina pe protestatarii anti-ordonanta.
    • +27 (27 voturi)    
      Stai linistit (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:25)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Strada nu e electorat psd ca sa puna botul la vrajeli din astea. Macar sa fi auzit ca isi cere scuze pentru ce a incercat sa faca si sa promita ca a inteles mesajele strazii si nu va mai incerca magarii din astea. Da' el cica retrage ordonanta pen'ca nu mai poate tine in friu poporul psd care vrea sa iasa in strada. Parerea mea ca pina nu ajungem la schimbarea conducerii psd sau la anticipate nu trebuie sa ne oprim.
  • +55 (57 voturi)    
    e culmea nesimtirii! Se poate vorbi? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:33)

    __alex__ [utilizator]

    Anulati si demisionati!
    Nu ne oprim pana ticalosii care au dat foc la tara ca sa scape de puscarie nu ajung acolo unde trebuie!

    P$D-ul a dovedit inca odata ca este solidar cu cei mai abjecti dintre penali. Astia vor sa ramana sa guverneze inca patru ani?
    • -4 (4 voturi)    
      ROMANII AU VOTAT DEMOCRATIC PSD ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:17)

      LearnHowToThink [anonim] i-a raspuns lui __alex__

      ROMANII AU VOTAT DEMOCRATIC PSD !
      • 0 (2 voturi)    
        prost (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:54)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

        Faci pe prostul? Da, asa e, democratic au votat vre-o 18-19% pentru hotii astia din cauza celor care-au stat acasa.. Dar acum acestia s-au lamurit...
  • +51 (53 voturi)    
    Urmatoarea mutare! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:33)

    traian_mari [utilizator]

    cred ca Dragnea nu a mai gasit oameni care sa iasa la protestul psd-ului si a zis ca e mai bine sa renunte! Cred ca urmatoarea cerere va fi JOS GUVERNUL!
    • +16 (16 voturi)    
      Drum cu sens unic (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

      Indiferent de ce va decide CCR, drumul e unic - dimisia guvernului de marionete ale Ciodoiului de Teleorman. Cert e ca Dracnea e DEFINITIV compromis si un politician (=hot) ratat..
    • +20 (20 voturi)    
      Culmea disperarii pesediste: (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:51)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

      sa fie obligati sa faca doar cea ce au promis in campania electorala.
      Lasa-i frate sa guverneze doar mai au ceva treaba. Sa fim cu ochii pe ei ca pe butelie. Vorba aia: in PSD sa nu ai incredere nici atunci cand iti fac darari
    • +19 (19 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:03)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui traian_mari

      Ce Jos Guvernul ?? JOS IN MM lor de PSD isti !
      PSD in afata legii ! LUSTRATIA !
  • +43 (45 voturi)    
    Retragere, nu Abrogare! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:33)

    OG [utilizator]

    Hotilor!

    https://blog.factual.ro/myth-busting-si-faq-dezbaterea-publica-despre-ordonante/
    • +12 (12 voturi)    
      Modalitatea este o noua Ordonanta de Urgenta (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui OG

      care sa anuleze art I din Ordonanta 13 !
    • +1 (1 vot)    
      Bun linkul (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:01)

      Sunt_Intentionat [utilizator] i-a raspuns lui OG

      https://blog.factual.ro/myth-busting-si-faq-dezbaterea-publica-despre-ordonante/

      Clarifica niste chestii. Si acum in jurul meu se striga "Abrogati" in loc de "Anulati"
  • +54 (56 voturi)    
    S-a speriat (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:33)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    de mitingul copiilor? :))
    • +28 (30 voturi)    
      nu, (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:38)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      s-a induiosat
    • +12 (12 voturi)    
      Fara gluma, cred ca da. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:39)

      OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Fara gluma, cred ca da. Mai ales ca a fost intens mediatizat. Cum ar fi putut justifica ca se lupta cu copii de 6 ani ?
      • +4 (4 voturi)    
        Sunteti naiv ! Dragnea nu are simt moral ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:25)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

        S-a speriat de protestul adultilor care poate sa scoata si peste un milion in toata tara ! S-a speriat de semnalele Comisiei Europene (Junker) si a principalelor state din UE, de semnalul Secretariatului de Stat , dar in special de mesajele (nedate publicitatii, venite de la aceste Organizatii si institutii si tari.

        Orice s-ar spune , economicul bate politicul iar asta inseamna ca pt a fura asa cum ti-ai propus, trebuie sa ai si ce sa furi . Ori daca se porneste o blocada economico-financiara acum, impotriva Romaniei, economia Romaniei o ia la vale, finantele se prabusesc si ele iar Dragnea si cu PSD-ul nu vor mai gasi asa usor si ieftin fondurile necesare pt a putea plati pensii, ajutoare sociale si salarii pt bugetari, in asa fel incat sa poata fura in liniste.

        PS. Opinia mea asta e ! nu cautati la pesedisti ca Dragnea si cei din jurul lui valori axiologice. Ei sunt simpli banditi judeteni, cum bine spunea CTP-ul.

        PPS. Putini pesedisti cu simt etic, cu valori morale, parasesc partidul asta, asa cum s-a intamplat cu Jianu, cu Moisa.
    • +16 (16 voturi)    
      Eu cred ca (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:42)

      deveselu [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      A sunat telefonul de la Washington.
    • +19 (19 voturi)    
      e speriat (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:43)

      DanielMit [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      are informatia ca duminica vor fi 1 milion impotriva lui Dragnea in Bucuresti, prin aceasta declaratie spera sa mai reduca din nr celor care si-au anuntat prezenta in Bucuresti. Este speriat, cei din tara i-au promis cateva autocare cu turisti luati cu forta, dar Dragnea stie ca cu asa ceva nu se mai poate juca, a fost odata condamnat. Daca ei aduc oameni platiti la miting vor avea o mare problema cu legea, costurile sunt uriase chiar si pentru deplasarea unui nr de 50.000 oameni. Iar pe gratis nu vine nimeni, poate doar cateva rude sau prieteni celor condamnati, sau bugetarii certati cu legea.
      • +11 (11 voturi)    
        Daca vrea sa reduca (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:53)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui DanielMit

        e cu atat mai prost. Pai iesim sa sarbatorim si tot iesim :))
      • +12 (12 voturi)    
        SRI trebuie sa investigheze serios acest (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:01)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui DanielMit

        lucru, promisiunea de aduce la Bucuresti (de ce la noi, nu pot organiza la fiecare fief de baron?) autocare cu mardeiasi. De-aia vor sa schimbe legislatia SRI ca sa si-o aserveasca, asa cum PCR si Ceausescu detineau securitatea, sa aiba o politie politica in slujba lor! Cu ochii pe ei ca pe butelie!
  • +16 (16 voturi)    
    old is gold (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:34)

    Dedalus [utilizator]

    Cum era povestea aia cu Olguta care cere contra-manifestatie?

    Ati prin acum miscarea de care va vorbeam?

    A aparut "Salvatorul natiunii"!!

    He, he, scoala veche a manipularii e inca valabila.
  • +43 (45 voturi)    
    univers paralel (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:36)

    DanielMit [utilizator]

    de unde scot ei 1 milion? in ce univers paralel trăiesc acesti oameni? prin ce extensie a imaginatiei a ajuns la aceasta concluzie, daca mai au 1 milion de votanti nu era nevoie sa dea OUG la 12 noaptea.
    • +13 (13 voturi)    
      Ii scoate Olguta (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:40)

      OG [utilizator] i-a raspuns lui DanielMit

      de la fabricile din judetul Dolj cu forta, cu amenintarea ca isi pierd locurile de munca. A mai facut asta in trecut, are toata 'infrastructura' pregatita :).
      • +3 (3 voturi)    
        le promite Olguta ceva bun ;) (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:49)

        pardalian [utilizator] i-a raspuns lui OG

        si vin toti in fuga, De fapt cred ca acest sobolan chiar a vrut sa convoce o contra-manifestatie si si-a dat seama ca... n-are cu cine. Si-a dat seama ca restul sobolanilor mai mici au dat bir cu fugitii si a ramas cam singurel. Si atunci a dat-o la intors. "I-al de pe mine ca-l omor"... stiti voi.
    • +12 (12 voturi)    
      Solutie tip Ceausescu (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:42)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui DanielMit

      Scot 1 milion pe dracu'. Ceasca a strins citeva zeci de mii si de acolo i s-a tras. DRAGNEA e un tip periculos si daca nu pleaca va lua suturi in f.
    • +9 (11 voturi)    
      nu-i subestima (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:50)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui DanielMit

      au o masa de manevra mare pe care o pot manevra usor. sunt multi aserviti partidelor prin institutiile de stat. gandeste-te ca la alegeri nici nu apar in strada sa stranga semnaturi, dar si ei si pnl-ul au cate un milion de semnaturi. problema lor e ca trebuie sa-i aduca pe toti la bucuresti, si nu au unde ii caza pt a sustine un protest pe termen lung.
      • +2 (2 voturi)    
        Cred ca cineva o sa le puna piedica pe drum (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:03)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        n-or sa ajunga la Bucuresti! Nici cu avionul!
      • +2 (2 voturi)    
        Or sa dea o OUG (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:35)

        Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        sa-i cazeze la noi in casa! Pai doar au castigat alegerile, nu?
    • +10 (10 voturi)    
      ca la vot (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:29)

      LeonteMihai [utilizator] i-a raspuns lui DanielMit

      Pai Dragnea crede ca-i ca la vot unde pune mortii pe lista.
    • +1 (1 vot)    
      Deschiderea (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:30)

      n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui DanielMit

      O fi milionul ca la deschiderea cu tupeu de la poker, ca sa arati ca le ai cu bluff-urile si ca ai venit sa semeni paguba.

      O fi milionul de care se folosea Gadea cind l-a luat la rost pe Ciolos ca de ce si-a permis metafore cu "mocirle". Gadea a zis ceva de genul " ...va dati seama cu cine va puneti, avem 1 milion audienta ?" Audienta sau simpatizanti deveniti numere care sa infioare, prezentati ca fideli fara autonomie si vointa si aspiratii proprii. Asa cum o televiziune de propaganda isi foloseste audienta ca pe un instrument de putere (pentru publicitate comerciala, pentru tarife obscene la publicitatea electorala-A3=1200 euro/spot de 20s, platiti de la buget), tot asa Dragnea revendica numarul de oameni de parca acei oameni nu au alta aspiratie decit sa vada gratieri si abuz de putere si i-au dat lui mandat sa faca el orice ar vrea.
  • +12 (16 voturi)    
    NU e Suficient in Acest Moment ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:38)

    un domn [utilizator]

    Proclamatia de la Timisoara in Constitutie + Legea Ticu
    RADIEREA P$D din viata politicia si publica
    ALEGERI ANTICIPATE - conform referendum max 300 Parlamentari
    Cine VREA partid de stanga TREBUIE sa NU fi fost in P$D si FSN chiar in etate de 30 de ani, NUMAI Oameni care NU au simpatizat,activat pentru P$D, PRU,FSN,
    Din pacate si penele si PMP TREBUIE sa se Dizolve
    Parlament RESET ! si RESTART ! Cu Alti OAmeni ! NU cu Penali !
    Natzionalizarea Patrimoniului Varanului si a vuvuzelelor teve aferente !
    Anchetarea disparitiei banilor CRESCENT !
    Inceperea Recuperarii Patrimoniului Gojdu si a Tezaurului FURAT de URSS
  • +35 (37 voturi)    
    Cum asa? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Abia asteptam sa iese leprele in strada. Si Ceausescu a facut un contr-miting si de acolo i s-a tras :)))
    • +12 (12 voturi)    
      sa inteleg ca daca nu ii lasa Dragnea ei nu (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:52)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ies in strada sa-si apere hotii si coruptii da furia bebelusilor si a celorlalti manifestanti???? Interesant nu? Noi n-am cerut voie nimanui sa iesim in strada, am iesit si gata. Fiindca nu poate totusi sa convinga prea multi sa vina sa-i apere fundul Dragnea vrea sa fie Mesia care in marea sa intelepciune va pune capat protestelor si-si va rezolva problemele mai tarziu cand lumea va uita, cand va reusi sa-si puna soferii si secretarele la DNA, DIICOT si a alte posturi cheie si toti corupti din Parlament vor vota indiferent de culoare politica legile pentru coruptie si hotie la liber.
  • +12 (12 voturi)    
    Dragnea se repliaza (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:38)

    G.Oana [utilizator]

    Dar nu cred ca va da inapoi. Ar fii in stare sa sustina ca Grindeanu nu vrea sa retraga OUG-ul, un motiv in plus pentru a pica guvernul si pentru a fii pus un guvern interimar care nu mai poate retrage ordonanta
  • +11 (11 voturi)    
    Anulare, nu abrogare! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:40)

    ConstantinTovisi [anonim]

    Vedeti aici: https://blog.factual.ro/myth-busting-si-faq-dezbaterea-publica-despre-ordonante/
  • +52 (54 voturi)    
    FAKE NEWS (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:41)

    satyr [utilizator]

    Nu vă lăsați păcăliți! Până nu apare abrogarea în MO, e doar o tactică să reducă dimensiunea protestelor din weekend.
    DCNEWS iS FAKE NEWS!

    https://imgur.com/vysbo8L
    • +15 (15 voturi)    
      DCNews e site-ul lui Bogdan Chiriac (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:50)

      BokassaOficial [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      AKA pielea p*lii. Sau, daca asta nu va spune nimic, un grasut mic pe care il vezi seara de seara la Romania TV.
      • +1 (1 vot)    
        + Pro Kremlin (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:38)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui BokassaOficial

        adica 100 % "eco" Minciuni !
    • +13 (15 voturi)    
      Nici măcar atunci (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:07)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      Nu vă lăsați păcăliți nici măcar dacă apare abrogarea în MO. Victorie înseamnă plecarea actualei clase politice și reformă constituțională.
    • +3 (5 voturi)    
      Lamureste-ma! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:17)

      traian_mari [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      Degeaba aobroga legea, tinand cont ca ea o sa intre in monitorul oficial pe 1 martie?v adica, chiar daca legea este abrogata, ea intra in vigoare si beneficiaza detinutii de ea pana la 1 martie sau nu mai beneficiaza niomeni de ea?
  • -7 (11 voturi)    
    ar fi o decizie inteleapta... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:41)

    demaGOGU [utilizator]

    ...trebuie evitat, cu orice pret!, razboiul civil romano-roman!
  • +7 (7 voturi)    
    Asta era mitingul la care s-au gandit? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:44)

    BokassaOficial [utilizator]

    "organizatiile din tara, care pot aduce in strada, la Bucuresti, aproape un milion de oameni"

    Ciuma rosie vrea sa-si borască din nou "minerii" peste Bucuresti. Noroc cu domnul Dragnea, că-i baiat bun. Probabil s-o fi gandit omul ca, peste meleonul adus de ei din toata tara, sa nu vina alte milioane, venite pe cont propriu.
  • +44 (46 voturi)    
    █████ B U L L S H I T █████ (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:47)

    mikef [utilizator]

    Read.My.Lips: B U L L S H I T

    Inca o manevra jmechereasca. Poate unele oi cred si nu mai ies sa mai manifesteze. Cine stie. ii aburim, poate iese ceva pozitiv pentru noi din prosteala asta.
    • +14 (18 voturi)    
      Trebuie continuate protestele in toata tara (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:38)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mikef

      pana cand vedem anulata Odonanta 13.

      Dupa care obiectivul nostru se va schimba !
      • +1 (3 voturi)    
        Obiectivul nostru!? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:09)

        mikef [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        LOL. Bagi strambe?
        • +2 (2 voturi)    
          Nu bag nicio stramba ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:36)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mikef

          Poti sa-ti inchipui ca exista si neafiliati politic care au obiective politice ? Pt mine sa scap de guvernarea PSD e un obiectiv si militez pt realizarea lui, scriind, protestand in strada alaturi de alti neafiliati politic ce au idealuri similare cu ale mele.

          PS. Ok ?
        • +1 (1 vot)    
          Da: o clasa politica cat mai necorupta (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 21:39)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mikef

          da, cat mai putina mafie si nepotism in Romania!
  • +12 (12 voturi)    
    NETREBNICUL... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:50)

    astronaut [utilizator]

    ''simpatizanti PSD , nu mai pot fi''..., minciuna , simpatizanti nu mai sar in apa la COMANDA ,si a doua ca s-au convins cei care gandesc cu PROPRIUL CREIER , ca EI nu merita sa fie sustinuti ! asa ca DRACNEO leagat-i bine bracinarii ca ramai in c---l gol ! ATENTIE , daca tot se merge in ''vizita ''la PARLAMENT , trebuie cerut DESFIINTAREA IMUNITATII PARLAMENTARE ,ca sa fie mai usor de cules !!
  • +16 (16 voturi)    
    MINTE!!! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:50)

    moima [utilizator]

    Jigodiile astea MINT. Ameninta cu represalii si cu bai de sange!!!

    Crima organizata de la condicerea Romaniei trebuie sa plece!!!!
  • +17 (17 voturi)    
    abrogati SI APOI PLECATI (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:51)

    Tibi. [utilizator]

    asta e doar primul pas.. sincer sper ca frica sobolanilor sa trezeasca simtul pradatorului in constiinta poporului.

    Abrogarea era suficienta marti seara si poate guvernul grindeanu mai putea sa stea in picioare doar cu demisia tractoristului iordache..desi si ale e doar un lacheu, dar ma rog..

    Dupa atata sfidare, duap conferinta de presa a lui grindeanu "care e problema, ce conteaza sute de mii de strada noi suntem milioane" acest guvern e compromis total. Nu doar in tara unde a primit votul a 18 % din populatie, ci mai ales in strainatete. Noi romanii ne facem de cacao cu acesti infractori tinuti in functii oficiale.

    Deci sper ca izmenele maro sa nu calmeze piata "violenta" pana nu pleaca si guvernul. OK, PSD-ul ca si castigator legitim mai are O INCERCARE sa propuna un guvern care sa nu aiba toate slugile si secretarele lui dragnea.. ultima.

    Victorie e abia atunci cand mergem la 11 la somn ca a doua zi avem de mers la munca fara teama ca la 1 noaptea se publica pe sestache un OUG ca facebook e ilegal ca in turcia. Iar acest guvern a dovedit ca este foarte periculos.
  • +9 (9 voturi)    
    ihi, cre' ca (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:52)

    Non [utilizator]

    diversionistule. treceti la planul B?
  • +11 (11 voturi)    
    Atat a inteles Dragnea! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:52)

    CristiMare1 [anonim]

    "...Pentru a-si exprima dezaprobarea profunda fata de miscarea de inspiratie sorosista la care asistam." - Liviu Dragnea
    • +3 (3 voturi)    
      Doresc ca SOROS sa-l dea in judecata! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:05)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui CristiMare1

      Si cand mai pune picioru' la Washington, hatz, il inhatza justitia americana si-l pune sa plateasca.
  • +9 (9 voturi)    
    Contra manisfetatii (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:53)

    PopMarian [anonim]

    Voi traiti in alta lume. Pe cine naiba tineti voi sa nu iasa ? Nu stringeti nici 5000, idiotilor. Treziti-va pana nu e prea tarziu. Cata rabdare credeti ca vom avea. Va mai ramas de partea voastra numai imaginatia voastra bolnava.
  • +8 (8 voturi)    
    Hei, cica ii scapa din lesa !! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:54)

    lp [utilizator]

    Who let the dogs out ??!! Tipul asta nici nu-si ma da seama cu ce dispret vorbeste despre proprii votanti. "Nu-i mai tin in lesa" - hehehe
    • 0 (0 voturi)    
      Talharul asmute cainii (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:58)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui lp

      Si zice ca ii scapa din lesa.
      Nu la dumneavoastra ma refeream Domnule Dragnea.Ca sa nu creez confuzii ...
  • +10 (10 voturi)    
    O sa renuntam la proteste (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:54)

    TheFreeOne [utilizator]

    Doar dupa ce vedem ca ati abrogat OUG.
    Deci DUPA.
    Pana atunci, o sa tot iesim in strada sa ne spunem nemultumirea.
  • +12 (14 voturi)    
    nu ne intereseaza (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:54)

    Consonant [utilizator]

    Abrogarea nu rezolva mai nimic si s-a ajuns mult prea departe. Avem nevoie de anulare OUG 13/2017 ca prim pas iar al doilea este schimbarea guvernului. Pasul trei, daca Iohannis stie sa joace poker, ar trebui sa fie alegeri anticipate. Acum ca stim cu cine avem de-a face, cine mai sta acasa in loc sa voteze devine tradator de tara.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu ne-am luptat pentru jucarii!... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:58)

    ArgusRO [anonim]

    Abrogati si apoi plecati!....
    Nu de alta, dar, PSD-ALDE sunt specialisti in vorbe, nesustinute de fapte corespunzatoare declaratiilor facute.
    Singura consecventa a lor o reprezinta doar MINCIUNILE.
    Romani, nu va lasati pacaliti!
  • +11 (11 voturi)    
    Trebuie sa dispareti (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:59)

    PopMarian [anonim]

    Pana nu dispareti din viata publica nu ne oprim stati linistiti. Ati fost prea prosti, in frunte cu marele dragnea al vostru.
  • +7 (9 voturi)    
    Cum e cu cuvântul dat de un membru PSD?! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:59)

    IrinaMateescu [anonim]

    Vom abroga în timp ce nu abrogâm abrogându-se vorbindu-se despre a se putea face abrogarea. Până nu văd negru pe alb în Monitorul Oficial, la fel cum și cele două OUG-uri sunt tot acolo, nu cred!!! Dar deloc nu cred!! Plus că nu se termină aici...trebuie să plece domnul ministru al Justiției! Dar, repede!! Că poate data viitoare cine știe ce mai face când îl lovește insomnia!
  • +11 (11 voturi)    
    nu ne fraieresti (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:59)

    lp [utilizator]

    vom fi la manifestatii si duminica. Tari ca muntii !!
  • +16 (16 voturi)    
    NU VĂ LĂSAȚI păcaliți de acest sinistru TICĂLOS! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:59)

    Wan Ted [utilizator]

    și chair dacă ar abroga ordonanța acum, țara asta ce garanție o să aibă că această huntă mafiotă psd + alde nu o să dea o altă ordonanță săptămâna viitoare, peste o lună sau peste un an... whatever, dar de data asta o să intre în vigoare imediat după publicarea în m.o.? acești mafioți trebuie să ajungă la lada de gunoi a istoriei acum, dacă nu acești șobolani o să acționeze mai violent ca până acum. orice secundă in plus cu această huntă mafiotă la conducerea româniei e un atentat major la siguranța națională și implicit asupra viitorului nostru și al copiilor noștri.
  • +13 (13 voturi)    
    It's a trap !!! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:03)

    TheFreeOne [utilizator]

    Astia ne conduc in prezent:

    http://www.timesnewroman.ro/politic/fotogalerie-zece-odiosi-pe-care-ii-vei-face-fericiti-daca-nu-te-duci-azi-la-vot

    Deci Dragnea spune cam asa: "Lasati armele ca si noi o sa ne vedem de treaba".

    S-ar parea ca mai au nevoie de un ragaz de cateva zile pentru ca masurile pe care le-au luat sa se eternizeze !

    Deci raspunsul meu este "NU".
    Nu renuntam pana nu anulati ce a facut guvernul in seara aia.
    Pana nu vedem cu negru pe alb ca v-ati tinut de cuvant.
  • +16 (16 voturi)    
    ATENTIE LA DRAGNEA! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:04)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Spune ca e gata sa retraga OUG dar nu pentru ca a procedat gresit ci ca sa salveze Romania pusa in pericol de Presedintele Iohannis.
  • +11 (11 voturi)    
    frica (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:06)

    gelu antigelu [utilizator]

    frica incepe sa-si spuna cuvantul. din teritoriu vin semnale din ce in ce mai multe ca oamenii incep sa iasa din pasivitate. apar mici demonstratii in orasele mici, unde niciodata nu s-a intamplat nimic.
    practic revolutia din 1989 s-a desfasurat doar in cateva orase mari. in restul activul PCR s-a transformat peste noapte in activ FSN si raporturile de putere au ramas cumva aceleasi.
    oamenii din sate, comune si orase mici sunt speriati dar atenti. aici unde toti se cunosc cu toti, daca iesi din rand esti imediat identificat si pedepsit de activul PSD (PCR) care controleaza totul. dar acesti oameni vad la televizor ce se intampla. au posibilitatea sa schimbe canalul. si acum au de unde alege. imi povestea cineva ca de cand cu ”evenimentele” s-a terminat cu telenovele si alte prostii in satul lui de provenienta. toti se uita la stiri. si se uita la toate posturile. sunt evenimente iesite din comun. oricat de spalat pe creier sa fii intuiesti cumva ca prostiile cu sorosistii si binomul nu au cum sa stea in picioare cand vezi sute de mii de oameni iesiti in fiecare zi sa protesteze.
    Dragnea s-a dovedit prost si fudul dar incepe sa simta ca este afectat profund bazinul lor electoral. daca oamenii inteleg ca frica cu care au trait de cand se stiu poate fi inlaturata e in pericol intreaga structura de putere care guverneaza tara din 1946 si care a permis PSD-ului sa obtina cele mai multe voturi in toate alegerile de pana acum.
    • +1 (1 vot)    
      O analiza de nota 10 (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:08)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      am spus de mult, din 2012, ca o sa scot o carte cu cele mai tari postari de pe HN!
    • +1 (1 vot)    
      Tr. Magurele (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:05)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Daca si la Alexandria au fost manifestatii si chiar intr-un orasel ca Tr. Magurele, unde un sfert din populatie e de culoare si o buna parte traieste din ajutoare sociale...
  • +11 (11 voturi)    
    Nu va lasati ... aburiti de Dragnea! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:07)

    ihateyou [utilizator]

    Fraieru' ... crede ca voi protestati pentru ordonante! ...:)) Sa nu va puna dre' sa stopati protestele ... ca Penalul asta ... sigur va gasi altceva ... ca sa amane, ascuda ... conflictul ... care nu se poate solda decat ... cu un invingator si un invins ...:))
    • 0 (0 voturi)    
      Ai schimbat tabara? Pacat ca ti am dat + (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:31)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ihateyou

      fara sa ma uit la alias....
  • +10 (10 voturi)    
    mai bine (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:08)

    zigot [utilizator]

    la 11,59 decat la 12,01
    dar cu increderea cum stam?
    iordache, marele sfatuitor nicolicea, inabordabilul nicolae serban si cele 2 + 1 prezicatoare ( gabrielaaa,
    olguta + katy), si-au dat aprobarea sau demisia?
    oricum, este prima decizie inteleapta de saptamana
    aceasta si trebuie apreciata
  • +11 (11 voturi)    
    eu cred ca o va abroga (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:11)

    sorvas [utilizator]

    este vorba pana la urma de o mutare pentru salvarea din ce a mai ramas a imaginii psd si din nou Dracnea vrea sa para cumva un "salvator".

    laba trista de fapt, minte din nou, dezinformeaza si mesteca rahat.

    dar totusi cred ca o va abroga.

    va spun siner, eu as abroga-o in aceasta seara inainte ca maine sa apuce sa iasa 1.000.000 de romani in strada. e nasol pt PSD daca maine apuca sa iasa atatia oameni, sigur vor fi 400 - 500 mii in bucuresti. asa presimt.....deci cred ca o va abroga in aceasta seara.
  • +12 (12 voturi)    
    scenariul bluf continua... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:11)

    USMarines [utilizator]

    exact cum banuiam.... Chipurile, ei nu vor, dar nu mai pot tine oamenii in frau, vor sa vina sa contramanifesteze. Ma lasi? Asa ca obligati de situatie , abrogam OUG, ca altfel escaladeaza tensiunile ; de care, evident, e vinovat Iohannis.
    DC News este Antena+Romania TV. Deci, nu va lasati, veniti in continuare in strada!!!
    Diferenta, dobitocule de Dragnea, este ca protestarii au iesit din constiinta si coloana vertebrala, iar voi vorbiti de simpatizanti ca ii ADUCETI , de parca aduceti o cireada de vite, o gloata amorfa fara gandire, fara demnitate, ii considerati doar niste sclavi ai vostri cu care faceti ce vreti.
    Si va deranjeaza enorm cei care gandesc singuri si au demnitate si ies in strada...Ati vrea sa fim toti o apa si-un pamant... Cum spuneati " sa fie pace si liniste"...
  • +13 (13 voturi)    
    Joc politic bolsevist (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:11)

    galusca [utilizator]

    Foarte periculos daca ne multumim doar cu abrogarea.

    E clar pentru toata lumea cat de periculos actualul guvern este. Ce au facut acesti nemernici, angajati sa lucreze pentru noi, este de nepermis. Trebuie dati afara cu litera "I"!!!

    Uitati si voi ce motiv a dat ala, sa apara si el ca in celebra vorba "dupa razboi, multi viteji se arata" el dorind acum poate a fie tratat ca erou national. Bullshit!!

    Jos guvernul!! Ce au facut miseleste, noaptea ca hotii, o pot face si in urmatorii 4 ani.
  • +12 (12 voturi)    
    Liviule (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:14)

    subcultura [utilizator]

    Vezi ca mai gasesti niste pampersi in piata victoriei.

    Totusi, arata-ne si sustinatorii PSD, abia asteptam noul sezon din Walking Dead
  • +15 (15 voturi)    
    Pacaleala lui Pacala (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:14)

    Gabrielgabrielgabriel [utilizator]

    Nu va lasati inselati. Dragnea Vrea doar sa duca lumea cu zaharelul, in speranta ca nu vom iesi din nou in strada.
    Nu il cred . Vrea doar tergiversarea cu scopul de a amana.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu va lasati pacaliti (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:15)

    Gabrielgabrielgabriel [utilizator]

    Sa nu il credeti pe Dragnea. Minciuni si iar minciuni, cautA TERGIVERSARI.
  • +10 (10 voturi)    
    Spargatori de protest (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:18)

    AlxP [utilizator]

    Fratilor, astia vor sa ne strice placerea protestului. Daca renunta la ordonanta noi cum ne mai distram pe seama lor, renuntam la protest? Sper ca vom protesta pana pleaca, dupa abrogare.
  • +12 (12 voturi)    
    o mutare interesanta... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:18)

    liviu_ [utilizator]

    tre sa recunosc o mutare chiar inteligenta probabnil nu gandita de el...)...

    - poate mai calmam oamenii
    - CCR oricum ne-o va da in bot
    - suficienti protestanti pt noi nu gasim
    - incerc sa scap si eu din asta cat cde cat ok....

    o sa fie destui care, probabill, o sa pice in plasa...
    cred ca asta e ultima incercare de rezistenta inainte de abrogare. des ima pot insela ... ticalosia si nesimtirea ciumei rosii nu inceteaza sa ma uimeasca!
    • +8 (8 voturi)    
      Minte! Incearca doar (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:50)

      C.C. (Cinste Coposu) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ... sa castige timp. va reveni, dupa o perioada, fiindca interesele sunt prea mari, si presiunea prea puternica! Daca se renunta la miting, s-a terminat!
  • +14 (14 voturi)    
    oooo! Chiar asa?! Chiar crezi ca te cred?! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:18)

    Dedalus [utilizator]

    "Eventual se poate vorbi chiar de abrogarea OUG, daca premierul accepta",

    Eventual... se poate...daca... = 3 portite de scapare

    Iar aia cu "daca premierul accepta" - e destinata sa-i ridice si lui Grindeanu actiunile, pe langa "Salvatorul natiunii".

    Dupa aproape 100 de ani, toate tehnicile astea de inducer in eroare si de manipulare sunt inca valabile, ba am impresia ca mai sunt si oameni care le vand....
    • +1 (1 vot)    
      Tu l-ai propus! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:52)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Tu sa raspunzi pentru el! E loc de amandoi la beciurile noastre supraaglomerate. O sa-i scoatem noi pe aia amaratii care au furat o paine ca nu aveau ce manca din cauza voastra care tineti Romania cea mai saraca tara de pe continent. Ii scoatem noi pe aia si va bagam pe voi, instigatori la mineriade, genocid si razboi civil. Cum indraznesti sa declari in spatiul public ca 'nu mai poti tine in frau ' 1 milion de oameni sa vina in Bucuresti? Ne crezi prosti, nu ne dam seama ca de fapt este o instigare, o chemare indirecta adresata simpatizantilor sa vina in Bucuresti?
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:10)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

        Ce-ai frate cu mine?!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu cu tine! (Duminică, 5 februarie 2017, 12:31)

          Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          Eu vb cu peretii adica cu Dragnea.
  • +10 (10 voturi)    
    Adevarat (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:19)

    napocanul [utilizator]

    Membrii si simpatizantii PSD nu mai pot fi tinuti in friu. Sint deja fosti membri / simpatizanti si ies cu noi in strada contra ordonantei. Ochii cit cepele pe manipularile mustaciosului.
  • +13 (13 voturi)    
    Esti bun de puscarie ! Chiar PSDerbedeii te vor... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:23)

    Plagarus [utilizator]

    ..........matrasi !
    Doar penalii te mai sustin ( "dr" Lia Olguta Vasilescu, Sterling Tariceanu, Ponta Viorel,Sova Dan+penalii din ALDE !)
  • +10 (10 voturi)    
    ia-i de pe mine ca-i omor ... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:24)

    dan.c [utilizator]

    si tine-i pana fug
  • +13 (13 voturi)    
    Anticipate! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:25)

    farty [utilizator]

    Pana nu vad anticipate nu ma opresc din mersul la Piata Victoriei dupa serviciu!!!
    • +6 (6 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:53)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui farty

      nu ne oprim, au mers prea departe, deci e ca-n proverbul - acum, ori la bal, ori la spital !
  • +13 (13 voturi)    
    capcană (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:26)

    helene [utilizator]

    OUG trebuie retrasă, mare atenție, nu abrogată! Altfel, dacă ordonanța e în vigoare chiar și 1 minut, ea produce efecte.
    https://blog.factual.ro/myth-busting-si-faq-dezbaterea-publica-despre-ordonante/
    • +3 (3 voturi)    
      dar... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:48)

      C.C. (Cinste Coposu) [utilizator] i-a raspuns lui helene

      am inteles ca este deja in vigoare...
  • +11 (11 voturi)    
    Auzi tovarasu' dr. Acnea..... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:32)

    predator [utilizator]

    ii tot dai inainte cu Soros! Daca nu ai dovezi, poti sa te duci linistit la pusculitza! O sa iti ducem dorul!
    Singurele dovezi care exista sunt ca esti un condamnat penal si inidiferent ce vei face, asa vei ramane toata viata ta!
    • 0 (0 voturi)    
      Gainar si hot de voturi! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:42)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui predator

      Bai, ce parameci e ala care fura simpatia de la oameni morti?
  • +7 (13 voturi)    
    Ori suntem mafioti, ori nu mai suntem! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:32)

    baciul-vrancean [utilizator]

    V-ati taiat singur craca! Cred ca nu ati inteles ca NICIODATA nu va mai fi in Romania guvern de capul lui! Orice ati zice, sau ati face, sau ati promite! Nici daca ati fi luat 95% singuri!
    Daca nu erati dobitoci si nu furati ca niste nesatui si nu erati santajabili, puteati fi REGI. Si aici ma refer la toti politicienii. Asa , veti fi la mana lor. O sa jucati tontoroiul cum vor pretenarii nostri, europeni, americani sau rusi, intelesi peste capul nostru. Si tare imi e ca o sa jucati, vrand-nevrand, pana nu mai ramane nimic din tara asta.
    La sfarsit o sa vi se arunce si voua un os din cadavrul tarii care v-a zamislit. O sa fiti multumiti ca va pastrati viata! Onoarea si demnitatea sunt demult pierdute!
    Mai rau este ca PNL, PMP si USR sunt la fel vanduti ca si voi. Nu se vede nici o raza de soare printre norii negri ce ne acopera amarata asta de tara.
    Astept un Tepes! Dar nu adus de vreo Poarta!
    • +2 (2 voturi)    
      Ma, te-am plusuit din graba! Asa ca nici pe (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:11)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      nen-tu Dragnea nu-l cred.Tu vii aici, pe forumul asta, cu gogorita ca europenii...EUROPENII vor rule of law bre omul lui Oprisan, atat!
      • 0 (2 voturi)    
        Naivule! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:52)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Si in al doilea rand, eu nu strang plusuri aici, ci minusuri. Asa ca te rog sa-ti iei plusul inapoi si sa-mi dai un minus. Multumesc!
      • -3 (3 voturi)    
        Acelasi rule of law.. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:17)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        cu care il mangaie pe capusor pe Erdogan? Sa fim seriosi
        Un lord britanic spunea ca nu au aliati sau inamici eterni, doar interese eterne!
        • +2 (2 voturi)    
          Vezi ca britii ies din EU (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:31)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

          asa ca pa.
          • -3 (3 voturi)    
            Acum imi dau seama (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 21:17)

            baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            Esti ecoul lui Iohannis. Cum a zis el de "rule of law" in Malta, cum au rasunat cuvintele astea in capetele goale, ideale pentru propagarea ecoului, din Romania.
  • +11 (11 voturi)    
    // (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:34)

    Dedalus [utilizator]

    "Pot spune ca membrii si simpatizantii PSD nu mai pot fi tinuti in frau, oamenii vor sa iasa in strada pentru a-si exprima dezaprobarea profunda fata de miscarea de inspiratie sorosista la care asistam."

    ====

    Salvatorule! Expresia Proniei Ceresit care esti!

    Ce se facea neicsorule biata natziune fara tine?!

    Oi, oi, oi, ce bine ca te avem! Daca nu existai trebuia sa te inventam!

    Portretul tau va sta vesnic in galleria eroilor neamului! (Exista o oarecare teama ca vei fi confundat cu Avram Iancu, dar nu, nu cred totusi///).

    Politician adevarat din politician adevarat, aparut iara nu facut, slava tie! //

    ====

    Da', auzi, zi si mie, tu chiar crezi chestia aia cu "membrii care nu mai pot fi tinuti in frau"?

    Si aia cu "inspiratie sorosista" ....

    Hai mai omule, las-o jos ca macaie....
  • +13 (13 voturi)    
    "Nu pot fi ținuți în frâu" (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:37)

    slashroot [utilizator]

    Poate ai voștri au botniță și ham; noi suntem oameni liberi...
  • +13 (13 voturi)    
    Oameni buni ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:37)

    Canache [utilizator]

    Ăsta e idiot sau provocator ?
  • +16 (16 voturi)    
    Putina Decenta. AJUNGE!!! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:37)

    alexandru.neagos [utilizator]

    Domnule dragnea in primul rand va rugam la un pic de decenta si terminati odata cu intimidarile, injuriile si denigrarile.

    Fiti barbat demisionati, acceptati anticipatele si lasati tara sa respire si sa se dezvolte. AJUNGE!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Vrajeala (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:38)

    takada [utilizator]

    Parvenitul nu are limite,soriciul lui este prea gros.Rusine nu exista,pentru el si coruptii lui din Parlament.

    Premierul (un simplu executant) nu a adus tara in starea asta,ci doar puscariabilul Dragnea Liviu.

    Pana pe data de 10 Februarie 2017 niciun pas inapoi cu protestele.
    Ameninta cu contramanifestatii.Dar NU pot aduna ei cu arcanul cati vom fi in strada zilele astea.
  • +14 (16 voturi)    
    Prea tarziu (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:38)

    Explicit [utilizator]

    si prea putin, Dragnea.

    Nu e exclus ca guvernul tau sa o abroge dimineata si seara s-o readopte iar, de data asta cu termen de aplicare imediat dupa publicarea in M.O. Ma astept la orice din partea unui grup infractional organizat condus de tine, un infractor mitoman dovedit.

    La ce caracter ai, n-ai ce cauta in a treia functie a statului, ne vulnerabilizezi pe toti pentru probleme tale penale.
    • +1 (1 vot)    
      Prea tarziu! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:39)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Explicit

      Anularea ordonantei!
      Excluderea lui Dragnea din PSD.
      Alegerea unui nou sef PSD.
      Formarea unui nou guvern PSD cu premier inlocuitorul lui Dragnea.
  • +14 (16 voturi)    
    Abrogarea, demisia (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:44)

    slashroot [utilizator]

    Nimic mai puțin. Și pe urmă negociem. Cu următorii, nu cu voi. Voi sunteți niște șuți cu dosare penale care nu au căderea să reprezinte țara asta și să vorbească în numele unei instituții cu Guvernul.
    Orice ați zis a fost praf în ochi. Orice ați făcut a fost sfidător, scuipat în față. Nu mai aveți credibilitate. Abrogarea, demisia!

    Și nu aduce vorba de "escaladarea tensiunilor", când pe voi vă doare-n șpiț de o lume întreagă. Sunteți doar o haită.
  • +11 (13 voturi)    
    abrogare (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:46)

    getmyextip [utilizator]

    Din cate am inteles abrogarea pastreaza efectele, deci inca o data acest gunoi cu mustata numit "dragnea" incearca sa manipuleze si sa isi bata joc de manifestanti.
  • +11 (13 voturi)    
    MINTEEE!!!!! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:46)

    C.C. (Cinste Coposu) [utilizator]

    Daca se anuleaza mitingul de maine, e cea mai mare gresala posibila!!! Dragnea va reveni la Ordonanta aceasta, intr-o saptamana sau o luna - SIGUR GASESTE CEVA! Este o minciuna atitudinea lui, promisiunile - TOTUL!!!!!
  • -11 (11 voturi)    
    Eu in locul lui Dragnea as lasa mitingul sa (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:46)

    xrogo [utilizator]

    se produca sa vad cat e de "urias" si apoi as hotara,cat despre demisie,mai va!
    • 0 (0 voturi)    
      In locul tau as invata putina carte, (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:36)

      Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      ca are destule slugi analfabete. Asa-i ca nu te prinzi ce greseala ai facut?
    • +4 (4 voturi)    
      Va muscati pumnii de oftica, nu ? :) (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Stati linistiti ca in curand o sa primiti punctajul de la Partid : "Dragnea, responsabil, Iohannis iresponsabil." "Dejucare lovitura de stat sorosisto-iohannista." "Fruntasii partidului au facut un lant uman la iesirea din Craiova pt a o impiedica pe Craiolguta sa iasa in fruntea unui milion de panduri precum frantuzoaica aia siliconata din tablou la revolutia lor." (Nu ca Olguta ar avea nevoie de silicoane, Doamne fereste)!

      PS. Pun pariu ca maine, cel tarziu, primiti punctajul si mai vorbim dupa aceea. ;)
  • +11 (11 voturi)    
    Presiune uriasa? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:49)

    AM76 [utilizator]

    Care presiune uriasa oare? Sunt aproape 99.500 semnatari ai unei petitii online de abrogare OUG si undeva la 38.700 semnatari de sustinere a Guvernului.
    Plus "daca premierul accepta"?!! Ce gluma buna!
    • -1 (3 voturi)    
      ROMANII AU VOTAT DEMOCRATIC PSD ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:19)

      LearnHowToThink [anonim] i-a raspuns lui AM76

      Nu inteleg de ce dorinta celor 150.000 de cetatenii care au iesit strada e mai presus decat a celor care au votat PSD...
      • 0 (0 voturi)    
        Ce tupeu ai! Care romanii vor sa se fure (Duminică, 5 februarie 2017, 16:16)

        Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui LearnHowToThink

        linistit din banii publici? Sa iasa-n fata, individual sa-i vedem si noi. Asta a fost in programul vostru bei? Arata!
      • 0 (0 voturi)    
        De acord, dar ... (Marţi, 7 februarie 2017, 15:24)

        AM76 [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

        Cu tot respectul, Romanii au votat democratic Programul de Guvernare PSD iar Guvernul a primit votul de incredere pentru implementarea acestui Program. Nimeni nu contesta Programul de Guvernare. Poate ca a fost reafirmat votul de incredere din partea partidului pentru Guvernul actual dar s-a diminuat si/sau pierdut considerabil increderea multora dintre cetateni.
  • +11 (13 voturi)    
    Nu v-ati gasit naivii, dle. Dragnea!! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:53)

    ale_ina [utilizator]

    Pe de alta parte, daca ar fi sa fie cum ati spus, probabil realizati si dvs. ca acum chiar avem toate motivele sa ne adunam in piata si mai multi si sa strigam si mai tare: Retrageti ordonanta!!! Tocmai ne-ati dat o umbra de speranta ca se poate, iar noi va vom sustine in acest demers, in piata, pana o vedem retrasa! Multumim pentru incurajare si Doamne-ajuta!
  • +12 (12 voturi)    
    ce e abrogare (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:55)

    GabrielDogaru1 [anonim]

    Scrieti va rog in articol si ce inseamna abrogare

    Moise Guran:
    Potrivit unei decizii CCR (atasata) din 1995 (art 2 alin ultim) guvernul nu poate aborga o OUG odata depusa la Parlament. Daca dau o alta ordonanta de aborgare, aceea, a doua e neconstitutionala.
    Prima ordonanta trebuie anulata. RETRASA!
    In acelasi timp, insist! niciun act de legiferare in acest domeniu pana la REFERENDUM!
    Referendumul ar face neconstitutionala orice forma de legalizare a coruptiei, decisa ulterior acestuia.
    NU Proiect de lege!
    NU OUG!
    NIMIC pana la REFERENEDUM!
  • +18 (18 voturi)    
    Dragnea MINTE ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:02)

    Cami2012 [utilizator]

    MARE ATENTIE :
    DOAR GUVERNUL ar putea retrage OUG-ul înainte să intre în vigoare !
    Update: important de reținut că, dacă guvernul demisionează, cel interimar nu mai poate retrage ordonanța.
    Doar guvernul actual poate retrage OUG sau toate speranțele rămân în Curtea Constituțională , dar atunci vom fi la mana MO care este sub controlul guvernului.
    ACTUL DE ANULARE TREBUIE PUBLICAT ÎN MO PÂNĂ LA DATA DE 10.01.2017 , ora 23:55 !
    Dragnea minte ! NU POATE FI VORBA DE ABROGARE, pentru că NU SE POATE ABROGA O LEGE NEINTRATĂ ÎN VIGOARE !
    ORDONANȚA TREBUIE RETRASĂ tot prin OUG !
    RETRASĂ , nu se poate abroga !
    NU TREBUIE SĂ PĂRĂSIM STRADA !
  • +1 (1 vot)    
    Mizerie (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:08)

    luavardna [utilizator]

    Dragnea, genul acesta de discurs prinde pentru unii, nu si pentru noi, cei carora le jignesti inteligenta! Sictir!
  • 0 (0 voturi)    
    Aha, cu rotine... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:08)

    benicio [utilizator]

    Gata, nu mai merge, vorbaria asta e pentru bietii oameni carora le-ati spalat creierul. Gata, ati depasit orice masura, sunteti terminati. N-a omorat pe nimeni cativa ani de liniste si meditatie la loc racoros, un cazier judiciar si cateva vile confiscate. Viata merge mai departe...
  • 0 (0 voturi)    
    TREBUIE RETRASĂ DIN M.O. ÎNAINTE DE 10 FEBRUARIE (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:10)

    quietguy58 [utilizator]

    TREBUIE RETRASĂ DIN MONITORUL OFICIAL ÎNAINTE DE 10 FEBRUARIE - NU ABROGATĂ.

    "ATENȚIE: Un act normativ poate fi abrogat dacă este în vigoare. Iar dacă este în vigoare (chiar și pentru o secundă) efectele lui se produc pe principiul: în penal se aplică legea mai favorabilă chiar dacă e abrogată, declarată neconstituțională, modificată.
    Atenție: vor să vă adoarmă vigilența, să nu mai ieșiți pe motiv că va propune el abrogarea.
    Dar dacă abrogarea vine după 10 februarie, aleluia. TREBUIE RETRASĂ DIN MONITORUL OFICIAL ÎNAINTE DE 10 FEBRUARIE - NU ABROGATĂ."
  • 0 (0 voturi)    
    parca era lege in tara asta (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:12)

    Francisc 1 [utilizator]

    de ce nu-l aresteaza pe asta cineva armata , cineva ? asta e tradator suta la suta!
  • 0 (0 voturi)    
    de dragul hotilor (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:19)

    ics_11 [utilizator]

    pana acum pe dragnea il durea sufletul de suferinta puscariasilor. in urma cu 2 zile i-a adunat pe complicii lui de la psd si au zis ca le sunt foarte dragi hotii si hotia, ca sustin in unanimitate ordonanta ! si era si androneasca pe acolo !
    putin ii pasa lui dragnea si ai lui de iesirea in strada a romanilor,
    un lucru e simplu si clar : hotii la puscarie !
  • +2 (2 voturi)    
    vrajeala .. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:24)

    Tinam [utilizator]

    de la consultantii straini ai psd -ului platiti din banii corporatistilor!!
    comandantul suprem stie ca nu poate aduce mitingistii si recurge la perdelele de fum tipic !
    o sa promita acum daca nu-l halesc kamarazii si pe ma-sa si pe ta-su in incercarea de a potoli strada!!
    dar ce ne facem cu proverbul romanesc cu parul lupului!!
    jos pesedismul!!
  • -1 (3 voturi)    
    Anticoruptie dar atentie.... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:32)

    Games_of_RO [utilizator]

    Klaus Iohannis, vezi ca istoria se repeta. Il doare in cot pe american de coruptia din Romania asa cum l-a durut de Teo Peter. Americanului ii este frica de un maidan iar asta inseamna ca armata sa preia puterea !
  • +2 (2 voturi)    
    Ptr linistea poporului si a lui dracnea propun (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:33)

    Coco Whistle [utilizator]

    Demisia tuturor parlamentarilor si a guvernantilor si reluarea alegerilor. Daca oamenii va vor or sa iasa masiv la vot si in felul asta aveti legitimitate. Evitati un razboi civil si iesim cu imaginea neterfelita. Apoi ii eliberati pe toti prietenii vostri dar trecind legile prin parlament, guvernul doar aplica legile. Asta e solutia cea mai eleganta si ne impaca pe noi ca popor.
  • +2 (2 voturi)    
    Vezi daca Iliescu nu a fost condamnat pt mineriade (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:33)

    Traian2015 [utilizator]

    A indraznit acest infractor recidivist sa faca astfel de amenintari? A indraznit sa spuna ca ar putea sa lase 1 milion de simpatizanti ai PSD sa vina la Bucuresti si sa provoace un razboi civil? Recunoaste acest penal ca prin actiunile sale si ale guvernului sau poate provoca un conflict violent intre romani? Este asta o amenintare sau o recunoastere?
    Baiete, ai ajuns mult mai departe decat a incerca sa te scapi de inca 4 ani de puscarie. Ai ajuns sa ameninti romanii ca se vor sfasia intre ei si doar tu, cu marinimia ta poti opri acest lucru, rugandu-te de premier sa schimbe si ''poate chiar' sa abroge OUG.
    Pentru mine abrogarea OUG nici macar nu mai este pe primul plan, acum primordial este sa stim daca te incadram la terorism sau la actiuni menite sa pericliteze siguranta nationala.
  • +2 (2 voturi)    
    Vaaaaai!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:40)

    geonicol [utilizator]

    Cat altruism,imi dau lacrimile...
  • +1 (1 vot)    
    Ca la scoala (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:55)

    A_Concerned_Citizen [utilizator]

    A trebuit sa imi fac cont doar ca sa comentez la acest articol: Dragnea e ca in curtea scolii cand, intr-o bataie cu unul mai puternic, invinetit bine, el se arunca in bratele colegilor si urla cat il tin puterile: TINETI-MA CA-L RUP, IL RUP IN BATAIE!!!

    P.S.: Felicitari d-lui Tapalaga pentru articolele excelente si sursele sale formidabile. Asa se face JURNALISM!
  • +6 (6 voturi)    
    Slogane pentru contrademonstranti: (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:07)

    Traian2015 [utilizator]

    Scoate-ne din puscarie, fa-ne sefi la primarie!
    PSD noi am votat, sa dam liber la furat!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu-i cred (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:07)

    Bradisor [utilizator]

    pina nu vad in M.O. ordonanta de abrogare Trebuie sa urmeze tragerea la raspudere a celor care au gresit.L.Dragnea sa faca un pas in spate sa lase locul unora chiar din psd care nu fac legi srimbe.
  • +3 (5 voturi)    
    Sunati la 112, e cineva la voi in dormitor .... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:10)

    Miky113 [utilizator]

    Cei 1 miliiion de PSDisti o sa aiba insomnii,
    de la aparatul cu ultrasunete pentru paotzoci, instalat de Jordashest prin ordonanta 13 !

    Nu sperati la ajutor din partea binomului fc-lkk !

    Apelati cu incredere la terapii alternative :
    binomul lui Newton,
    binomu Cristoiu-Base,
    binomu gandea antiana13-iRealitatea dragotescu shou,
    binomu pantofu- si limba lui, si scaiul alta intrebare,
    binomu codrin -stefanescu
    binomu lov-gvf,
    binomu nicoliceeeea-serban niculaie,
    polinomu catalin antonie popescu mottoviciukleanu
    ...
  • +9 (9 voturi)    
    Dragnea, nu ne insulta inteligența! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:17)

    24alex24 [utilizator]

    Domnule Dragnea, despre ce ”masina de dezinformare incredibila” vorbești dumneata? PSD-ul împreună cu Varanul alimeantează cea mai formidabilă mașină de dezinformare pe care a avut-o țara asta prin Antene și RTV. Până și Putin v-ar admira pentru manipulările abjecte pe care le vehiculați an de an, zi de zi.

    Noi, cetățenii respectabili ai României știm foarte bine pentru ce ieșim în stradă! Orice funcționar al acestei țări trebuie să răspundă penal și pentru 1 (UN) LEU furat din bugetul public, pentru măsluirea alegerilor, corupție, trafic de influență, conflict de interese, etc. iar funcționarea justiției nu trebuie obstrucționată ori blocată în niciun caz! Este simplu ca lumina zilei: dumneata și încă vreo două mii de politicieni cu dosare penale vreți să scăpați de infracțiunile pe care le-ați comis, iar în plus, ați modificat codul penal în așa fel încât să puteți fura înzecit de acum încolo fără a mai putea fi trași la răspundere. Vreți să construiți un stat cu caracter infracțional, să aduceți o nație întreagă în sărăcie totală ca să vo fie vouă, unei mâini de mafioți, bine și buzunarele pline cu banii oamenilor cinstiți, care de multe ori trăiesc pe salariul minim pe economie.

    Garantez că nici pensionarii nu vor avea peste un an, maxim doi, ceva de câștigat din promisiunille voastre electorale.

    Ce înseamnă domnule să nu porți responsabilitate penală pentru până la 200.000 Lei!? Dumneata știi că suma asta este salariul multor români pe mulți ani de zile?? NU ți-e rușine? Ești un trădător de patrie!

    Și te rog, nu vă mai victimizați acolo în PSD că de fapt sunteți călăii neamului românesc, o ciumă morală insuportabilă.

    De asemenea nu mă fă soroșist ori dezinformat că îmi insulți inteligența, nesimțitule. Pentru cunoștințele tale generale, oamenii din stradă nu au de a face cu Soros, iar George Soros este urât de extrema dreaptă din Ungaria și din Balcani pentru că susține democrația, mișcările civice și este de orientare social-democrat.
  • +9 (9 voturi)    
    atentie mare!! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:17)

    kokos [utilizator]

    s-ar putea sa fie o smecherie a lui dragnea.sa formuleze abrogarea intr-un fel pe care sa-l poata contesta apoi la ccr si aceasta sa declare oug de abrogare neconstitutionala!!!noi ne linistim si ne trezim peste cateva zile ca ordonanta de abrogare e neconstitutionala si oug 13/2017 isi produce efectele.!!rog toti juristii care posteaza pe hn sa analizeze acest lucru si sa ne spuna care e solutia cea mai buna.
  • +6 (6 voturi)    
    drakneo, cum ai devenit asa bogat? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:23)

    gorbatchev [utilizator]

    Asta e seful psd-ului: http://www.b1.ro/stiri/politica/imagini-in-exclusivitate-cu-imperiul-lui-liviu-dragnea-peste-7-000-de-metri-patrati-piscina-de-lux-si-teren-de-tenis-video-42750.html
  • +5 (5 voturi)    
    multumim moise guran! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:26)

    Tinam [utilizator]

    revolutia bunului simt al romanilor continua!!!

    După ce șeful PSD, Liviu Dragnea, a afirmat că se va întâlni cu premierul Grindeanu, repectiv cu Călin Popescu Tăriceanu, pentru a cădea la un acord în privința abrogării Ordonanțelor de Urgență privind modificarea Codului Penal, ziaristul Moise Guran a reacționat pe Facebook.

    Potrivit jurnalistului, o ordonanță de abrogare adoptată în acest moment ar fi neconstituțională. De asemenea, Guran precizează că OUG privind modificarea Codului Penal ar trebui anulată.

    „Sunt info, încă neconfirmate, că Dragnea, Tăriceanu și Grindeanu se vor întâlni să decidă abrogarea ordonanței.
    Potrivit unei decizii CCR (atașată) din 1995 (art. 2 alin ultim) guvernul nu poate abroga o OUG odată depusă la Parlament. Dacă dau o altă ordonanță de abrogare, aceea, a doua, e neconstituțională.
    Prima ordonanță trebuie anulată. RETRASĂ!
    În același timp, insist! niciun act de legiferare în acest domeniu până la REFERENDUM!
    Referendumul ar face neconstituțională orice formă de legalizare a corupției, decisă ulterior acestuia.
    NU Proiect de lege!
    NU OUG!
    NIMIC până la REFERENDUM!
    Acum mergem până la capăt că să scăpam odată pentru totdeauna cu această amenințare ce revine ciclic”, a scris Moise Guran pe Facebook.
    • +1 (1 vot)    
      Este vorba de ANULARE ! Nu exista institutia (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:47)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Tinam

      "retragerii."

      Doar o lege poate fi "abrogata" !

      Daca Dragnea si Grindeanu vor vrea intr-adevar sa scape de presiunea strazii, dar in special de presiunile (nepublice) ale CE, (prin JC Junker), ale Secretariatului de Stat precum si ale principalelor state membre UE, fiti siguri ca o vor face in maniera legala, inatacabila.

      PS. Daca nu, n-o vor face in niciun fel !
  • +2 (2 voturi)    
    tremura chilotii pe mine (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:27)

    natbl73 [utilizator]

    cum le tremura proteza-n gura simpatizantilor vostri !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Un taranus (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:40)

    PhilHhic [anonim]

    Un mizerabil. El ar vrea saracu', dar nu vor altii. Merita vazut - Basescu il face praf pe Liviu Dragnea: Caracterul lui este mizerabil: https://www.youtube.com/watch?v=ZNuhZ4RGSdk
  • +5 (5 voturi)    
    S-A INREGISTRAT UN RECORD (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:52)

    CosminGeorge [anonim]

    primul comentariu la aceasta stire a primit 100 de voturi negative:)))))
  • +5 (5 voturi)    
    FARA alternative :DEMISIE Guvernul TRADATOR ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:53)

    AvramLibertate [anonim]

    ROMANIA cere DEMISIA unui Guvern TRADATOR care sustine -apara si desvolta CORUPTIA -CRIMA si HOTIA in potriva Poporului Roman .
  • +5 (5 voturi)    
    Finalul (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:53)

    AlxP [utilizator]

    Acesta este momentul propice pentru debarcarea acestor indivizi de cea mai elocventa falsitate si aruncarea lor la groapa uitarii. Nu ne vom mai intalni usor cu o asemenea ocazie. Daca ordonanta va fi abrogata dar ei raman in scaunele lor tratandu-ne pe noi toti ca pe niste redusi mintal, atunci nu am rezolvat decat amanarea unor probleme similare spre un viitor nu prea indepartat. Cred ca ne-am saturat sa fim condusi de oameni inzestrati doar cu abilitatea de a-si face bine numai lor insisi. Aceste momente sublime, de mare incarcatura emotionala, de unitate in gandire a tuturor compatriotilor nostri care participa la protest trebuie sa beneficieze de victoria bunului simt intr-un final. Trebuie sa ne distantam de incompetentii mincinosi care confunda guvernarea unei tari cu modul in care se conduc olile la pascut. Avem mare nevoie de personalitati de valoare, oameni care au fost educati ori s-au autoeducat pe baza principiului de respect fata de celalalt. Pe acest dragnea (scuze, nu il pot numi domn si nu inteleg de ce altii o fac) nu vad decat ca pe un individ care practica jocul de alba-neagra la o taraba, inseland oamenii onesti. Din pacate, taraba pe care care el isi practica inselatoria este Romania noastra.
  • +2 (6 voturi)    
    parole, parole... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:00)

    lider [utilizator]

    sunt asteptati 1.000.000 de oameni in toata tara.
  • +4 (4 voturi)    
    Esti timpul schimbarii (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:09)

    GGii_GGii [utilizator]

    Dupa tot acest "bullshit" servit la rece de clasa noastra politica, poate este timpul sa reconsideram atitudinea fata de "ilustrii nostri conducatori".
    Nu sunteti satui de asa zisi "oameni politici", personaje plina de multe lipsuri, oameni servibili fara coloana vertebrala, oameni fara experienta, oameni ale caror singure calitati sunt pupincurismul la inceput de cariera si birjareala la apogeul carierei.
    Nu sunteti satui de personaje de 20-30 ani prezente pe scena politica, personaje fara pic de experienta( in orice domeniu) cu singura calitate ca sunt copilul cuiva, amanta/amantul cuiva din sistem?
    Haideti sa continuam aceasta schimbare a poporului roman...haideti sa ne alegem conducatorii din elitele romaniei, din oamenii destepti( oameni cu studii afara, oameni cu experienta in diferite domenii, oameni care au muncit pentru ce au).
    Haideti sa eliminam incompetenta, servilism, amatorismul din actuala clasa politica.
    Schimbarea vine de la noi si nu trebuie sa asteptam alegerile, nu asteptam lista facute la centru....schimbam acum tot
  • +6 (6 voturi)    
    O lista neagra ce trebuie publicata in toata lumea (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:09)

    burghi [utilizator]

    Aveti toate posibilitatile sa intocmiti o lista "neagra " cu toti cei corupti care au dus Romania in starea aceasta, incepand cu Ion Iliescu , Nastase, Ponta , Dragnea , Tariceanu,Olguta, Andronescu, Sebastian Ghita, Oprea, Hrebenciuc, Grindeanu, Iordache, Negoita.
    Trebuie sa scapam de acest balast politic.
    O lista a rusinii, a coruptiei , a hotiei, a manipularii, a lacomiei....ar trebui legati si purtati in toata tara....
    • -2 (4 voturi)    
      Mda... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:35)

      LearnHowToThink [anonim] i-a raspuns lui burghi

      Cand un PSD-ist apare in presa ca ar fi corupt apare in presa: " PARLAMENTARUL PSD" cand apare in presa un PNL-ist, PMP-ist sau USR-ist apare in presa:"PARLAMENTARUL "... Ca vai domne doar PSDisti sunt corupti :))
  • +2 (2 voturi)    
    Bullshit (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:12)

    benicio [utilizator]

    BULLSHIT!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu mai sunteti credibili (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:13)

    morometu [utilizator]

    Adios! Dati inapoi cu asta si probabil deja aveti alte smecherii pe teava. Cine sta sa va pazeasca zi de zi? Bugetul e varza de sulfariile voastre.
    La voi anul tine pana in octombrie, investitiile la sanatate s-au diminuat cu 40%. Romanii si-au dat seama ca de fapt, voi trebuie sa fiti in serviciul populatiei si nu romanii sa fie umiliti de voi. Ei platesc impozite si taxe .
  • +3 (3 voturi)    
    "daca premierul accepta" (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:32)

    revo [utilizator]

    Atat am reusit sa citesc. Este prea mult. Nu mai suport. Imi tremura stomacul de nervi. Ne vedem maine, in piata.
  • +1 (1 vot)    
    antena (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:48)

    Laplace [utilizator]

    ce circ patetic pe antena bai nene.au adus ghicitori in
    zodii ca sa argumenteze protestul.Fantastic
  • +3 (3 voturi)    
    si ce-i tine pe milionul ala in casa? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 20:20)

    Francisc 1 [utilizator]

    artrita , sau unii sunt urmariti general si nu ies ziua? bai hahalera , rusine a politicii secolului 21 in Romania!