VIDEO Melescanu spune ca "in majoritatea cazurilor" cei din ambasade se informeaza din presa si de la contacte personale si nu citesc documente: "Sunt si stufoase"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 februarie 2017, 13:39 Actualitate | Politic

Teodor Melescanu
Foto: Facebook
Ministrul de Externe, Teodor Melescanu, a declarat ca cei care lucreaza in ambasade, "de foarte multe ori", isi iau informatiile din presa, de la contacte personale sau prin "mijloace mai putin ortodoxe" pentru a lua decizii si ca in majoritatea cazurilor nu citesc documentele despre care este vorba, pentru ca sunt "stufoase".

Intrebat daca amasadele se iau dupa informatiile din presa, Melescanu a raspuns: "De foarte multe ori se intampla si asa, (se iau - n.r.) dupa informatiile pe care le au nu neaparat din presa. Oamenii care lucreaza in ambasade culeg informatii fie prin contacte personale, fie prin media, fie prin alte mijloace mai putin ortodoxe si iau decizii pe baza lor.

Intrebat apoi daca acestia nu ar citi un document cap-coada, ministrul spune: "In majoritatea cazurilor, nu. Sa stiti ca sunt si stufoase."

Amintim ca, pana in prezent, mai multe ambasade - intre care SUA, Marea Britanie, Franta, Germania - si-au exprimat ingrijorarea fata de Ordonanta 13/2017 de modificare a Codului Penal si de Procedura Penala.

A doua zi dupa adoptare, sase tari partenere printre care si SUA, au semnat o scrisoare in care isi exprima "ingrijorarea profunda" in legatura cu ordonanta adoptata noaptea, despre care scriu ca "a subminat lupta anticoruptie din ultimii zece ani" si "risca sa deterioreze pozitia internationala a Romaniei". Ulterior, astfel de mesaje au venit si de la Ambasada Marii Britanii si Ambasada Austriei.

Vezi mai jos declaratiile - clipul apartine Sectiei Politic Realitatea:
























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3930 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    ah (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 13:45)

    paranoid_android [utilizator]

    fiu asta de catea bolsevica si parerile lui...
    • +35 (35 voturi)    
      iti dai seama (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:05)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      iti dai seama ca asta a fost ambasador. Deci asa facea el cand ne reprezenta ca ambasador?
      • +8 (8 voturi)    
        Melescanu e inca in comunism (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:26)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        Cred ca si atunci regimul dictatorial povestea la straini cat de bine e in Romania, ca magazinele sunt pline si 100% din cetateni pupa pozele tovarasului zilnic.

        Melescanule, au trecut 30 de ani!! Crezi ca mai merge cu minciunile in stil comunist? Si-i mai si jignesti pe ambasadorii care sunt de 100 de ori mai destepti si cinstiti ca ciuma rosie din care provii.
    • +11 (11 voturi)    
      Incep, serios, sa cred ca Melescanu este kgb-ist (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:41)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Tot ce face de cativa ani incoace este numai si numai impotriva romanilor. Sa ne amintim de votul in diaspora, sa ne amintim si de momentul 2012. De ce un mos de 77 de ani s-ar mai ocupa de politica, daca n-ar fi obligat. Si inca ceva, este apropiat de trollul moscovit Senileanu. Patriciu era in mod evident omul kgb-ului, dovada mai mare decat porcaria cu KazMunai nu exista, iar Senileanu este unul dintre apropiatii tradatorului Patriciu.
    • +5 (5 voturi)    
      un dinozaur (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      comunist, care are tupeul sa-si bata joc.
      cum poate el sa emita ineptia "ca in majoritatea cazurilor nu citesc documentele despre care este vorba"?
      melescanu este asta e inca o dovada a bataii de joc a lui dragnea la adresa poporului roman.
  • +27 (27 voturi)    
    seniorul de la azilul de bătrâni... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 13:49)

    Reticent [anonim]

    cocoțat în fruntea ditamai Ministerului de Externe (un minister cu buget imens)
    • +10 (10 voturi)    
      Ambasadele se informeaza de la DNA (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:16)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Reticent

      Melescanu face pe prostul, ambasadewle se informeaza de la SDNA,de la Parchetul General, de la CSM - toate aceste institutii au demonstrat in scris cum si de ce orodnantele PSD sunt anti constitutionale si vor anula mii de condamnari

      - DNA a citit ordonantele
      - procurorul general a citit ordonante;le
      • +7 (7 voturi)    
        I-a facut prosti....lol (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:56)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        La experienta care o are...stie cum se lucreaza la MAE...of , la ceilalti ..poate ca au un individ platit care arunca o privire pe stufoasa documentatie si informeaza mai sus si apoi vine si comunicatul. Totul se face cu responsabilitate si sustinut de fapte/documente. Sa nu avem nici o clipa indoiala ca se face la maniera 'merge si asa'. Acesta e profesionalismul unor bolsevico-securisti.
    • +9 (9 voturi)    
      Deh (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:10)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Reticent

      doar atatea finute muncesc din cand in cand pe acolo . . . .
  • +28 (28 voturi)    
    Fosila asta (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 13:56)

    NicolaeA [utilizator]

    ar trbui sa faca baie in formol caci deja miroase !
  • +32 (32 voturi)    
    Numai voi sunteti "'dastepti" (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:01)

    morometu [utilizator]

    Restul omenirii nu se ridica la ''nivelul vostru''. Wooow...!!! Este foarte urat sa-ti vinzi CONSTIINTA pentru cativa lei... Miroase!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Spune bolșevic bătrân. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:13)

    asavreau [utilizator]

    La fiecare minister,la fiecare instituție există purtători de cuvânt.Dace aceștia vorbeau aflam și noi ce faceți.Dacă-i treabă cinstită de o faceți noaptea pe fulgerătură?Guvernul este obligat să ne apere de hoți,nu să ne înmulțească hoții care sunt în libertate.Putem da în judecată guvernul pentru crearea de condiții de viață nesigure?Scrie în Constituție că Guvernul trebuie să ne asigure condiții de viață sigure.Deci noi în libertate și hoții la pușcărie.Recunoaște bolșevic bătrân!
  • +7 (7 voturi)    
    Vorbeste dino (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:15)

    ZmaZma [anonim]

    vorbeste dinozauru' azi maine ajunge motorina.
  • +12 (12 voturi)    
    Ha ha (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Parca aia nu siu ca Melescanu e o religva causista si o le.pra! Orice ar spune, toti vor zice in cor: MINTE MINTE MINET - e membru in GUVERNUL HOTIEI NATIONALE si slugoi al lui Dr.Acnea - un CEAUSESCU DOI.
    • +7 (7 voturi)    
      Ceausescu trei (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:20)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Este Ceausescu trei,Ceausescu doi este inca Ilici.
  • +18 (18 voturi)    
    am lucrat 10 ani intr-o ambasada si pot sa (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:31)

    ilex2013 [utilizator]

    spun ca la intalnirile cu ministrii sau mai ales cu parlamentarii indiferent de culoare politica noi cei din ambasada eram mult mai bine si corect informati - decat ei. Era o surpriza placuta cand cate unul era competent si puteai avea o discutie coerenta si productiva. Asta e adevarul! Pe langa coruptie o mare problema este incompetenta promovata cu mare sarg in Romania: uitati-va numai la actualul guvern - incercati sa aflati ce vrea sa spuna ministrul agriculturii Petre Daea in discursurile sale si va veti lamuri.
  • +8 (8 voturi)    
    daca e prosti ! si n-are manere ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    numa voi , urmasii pcr , sunteti detinatorii adevarului !
  • +8 (8 voturi)    
    i-a facut prosti in fata. (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:36)

    __alex__ [utilizator]

    Nesimtitii astia isi bat joc de tara de 27 de ani. Trebuie sa le punem odata stop si sa plateasca ticalosii.
  • +10 (10 voturi)    
    ce-i asa stufos (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:41)

    puiu54 [utilizator]

    Sunt doar cateva randuri. Ce-i asa stufos slugoiule?
  • +10 (10 voturi)    
    wow (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 14:59)

    micul_licurici [utilizator]

    Astept reactia ambasadelor. Alo domnilor ambasadori asa este cum zice domnu' Melescanu ?
    • +5 (5 voturi)    
      Ambasedele au reactionat, ce vrei sa faca (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:00)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Sa iasa in strada? Eu cred ca au dat tacit unda verde a evenimentelor care vor urma. Inclusiv o revolutie, dar pe bune de data asta. Poporul trebuie sa ia puterea si sa o dea armatei, si apoi procesul inversat dar cu curatenia de rigoare....daca nu accepta, atunci curatenia facem si curatenie, ati vazut babuta aceea.
      • +2 (2 voturi)    
        era (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 17:35)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        vorba de reactia la aberatiile declarate de dinozaurul asta.
        reactia la o.u.g o stim.
  • +9 (9 voturi)    
    Nenorocitul asta (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:05)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    e ultima fosila stalinista activa inca in Europa civilizata. Atat a mai gasit pesedeul din gloria de altadata a partidului care si-a nenorocit poporul. Nu va faceti iluzii, asta n-a fost niciodata altceva decit un stalinist imputit, indiferent la ce partid a activat. Felul in care l-a atentionat el pe ambasadorul Klemm, ca se baga in "treburili" interne, e de scoala NKDV a lui Stalin.
  • +9 (9 voturi)    
    Batrinul si minciunile (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:10)

    napocanul [utilizator]

    Credeam ca e un domn. Batrin, da' domn.
    Daca el ca ambasador ce lua doar dupa gura lumii, destul de rau. E prost si ca ambasador nu doar ca ministru. Ambasadorii adevarati, nu Melescanu, inteleg realitatile dintr-o tara. Ei au reactionat corect nu tu, jalnicule.
  • +11 (11 voturi)    
    Da tov secu Melescanu ! E "prosti" si dezinformati (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:36)

    Plagarus [utilizator]

    Matale ai viziunea atotcuprinzatoare, asa ca explica-le sa rada si dansii ce ministru de externe anacronic are RO !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Tara arde, baba se piaptana (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 15:48)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...singura preocupare a lui Melescanu sunt masinile pe care le va achizitiona. Bine inteles Dacia, doar suntem patrioti, vrea sa spuna bosorogul.
    Ba mosule, pana acuma eram constient ca esti o nulitate politica, dar sa fi atat de redus, nu mi-am imaginat!
  • +2 (2 voturi)    
    zau? (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 16:11)

    moroi [utilizator]

    Dar ce inseamna "alte mijloace mai putin ortodoxe", puteti explica mai clar? Ca sa nu va intrebe direct ambasadorul american de ce anume il acuzati.
    • +2 (2 voturi)    
      ceva gen Udrea (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:14)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui moroi

      ca asa am inteles ca se practica in Romania, la nivel inalt. Vine o pitipoanca vopsita si machiata strident, cu fusta care depaseste un pic centura, isi revarsa tatele pe biroul sefului si incepe si varsa toate barfele auzite la SPA, la cafea, la coafor (sursa foarte importanta, de prin rang), la o tigare in Parlament, la un gratar sau o bere la Bamboo.
      Uite, tov. Melescanu stie, tocmai a confirmat. El numai asa stie.
  • +1 (1 vot)    
    DEMISIE ! (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 18:21)

    AvramLibertate [anonim]

    DEMISIE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:05)

    revo [utilizator]

    Deci sunt neinformati direct de la sursa, adica dezinformati. Am inteles. Ce noroc pe ei si pe noi ca (inca) existi si tu pe aici, sa-i luminezi!

    Dar banuiesc ca, fiind ei superficiali din fire, scrisoarea aceea infama au dat-o tot asa, spicuind de ici, de colo, din presa tradatoare si neinformata, din surse neortodoxe. Asta trebuie sa fie.
  • +1 (1 vot)    
    fosila (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 19:19)

    Ilidia [utilizator]

    Pe cine crede ca prosteste fosila asta? Toata lumea stie ca in toate ambasadele din lume, nu numai de la noi, sunt si oameni care au misiunea sa afle tot ce "misca" si nu se multumesc sa citeasca ziarele. Ati fi surprinsi sa aflati ca acolo se stie de multe ori mai bine decat in ministerele noastre despre cum stau lucrurille pe aici. Ambasadele noastre, pline de nemusoare si pile cam ies din discutie...
  • 0 (0 voturi)    
    Generatia PCR... (Sâmbătă, 4 februarie 2017, 22:42)

    unu_din_Romania [utilizator]

    ...aceleasi bla-ba-uri folosite de PCR-FSN-PDSR-PSD de 27+ de ani.
    (Cum e posibil sa ajung asta iar in guvern dupa nesimtirea cu care a tratat romanii din diaspora la alegerile de acum vreo 3 ani???? )