Legea bugetului va fi dezbatuta miercuri in comisii, pana la miezul noptii. Vosganian: "Iar ne acuza ca votam dupa 9 seara"

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 3 februarie 2017, 18:34 Actualitate | Politic

Comisiile reunite de buget au adoptat, vineri, pe articole, textul proiectului de buget pe 2017, fiind adoptate cateva amendamente pe fond, fara alocari de sume bugetare. Sambata, parlamentarii vor incepe discutiile asupra ordonatorilor de credite, care vor dura pana la miezul noptii, dezbaterile finale fiind asteptate sa se incheie duminica seara, transmite News.ro.

Cele 68 de articole ale Legii bugetului de stat pe 2017 au fost adoptate, vineri seara, dupa doua ore de discutii, de catre parlamentarii din comisiile reunite de buget.

Au fost adoptate amendamente pe fond, care nu implica alocari bugetare. Alte cateva amendamente au fost discutate, dar ele presupun fonduri suplimentare, si vor fi votate abia odata cu discutiile asupra ordonatorilor de credite.

Programul comisiilor prevede ca parlamentarii sa se reuneasca sambata, pentru a incepe dezbaterile asupra ordonatorilor de credite, incepand cu Administratia Prezidentiala, de la ora 10.00. Sambata, ultima institutie va veni agentia publica de presa, in jurul orei 23.15.

Deputatul ALDE Varujan Vosganian a comentat sarcastic ca nu este bun acest program. "Daca votam dupa 9 seara, iar ne acuza si protesteaza", a spus parlamentarul.

Duminica, programul audierilor vor dura pana la ora 20.00.























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

1548 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Secaturi multiculturale (Vineri, 3 februarie 2017, 18:43)

    ramureanu [utilizator]

    E vreo consolare ca si armenii au secaturile lor?
    • +1 (1 vot)    
      Penalii sunt penali peste tot ! (Vineri, 3 februarie 2017, 21:07)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui ramureanu

      Nu exista nici o deosebire de etnie , postura sociala sau biserica. Daca se stia nevinovat renunta la mir si la imunitate ! Si se mai pretinde si liberal ! RUSINE !
      PS A ratat ocazia sa taca !!
    • +1 (1 vot)    
      in orice comunitate exista secaturi (Vineri, 3 februarie 2017, 21:23)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui ramureanu

      vezi de ex Banat cu al sau Grindeanu sau Cluj cu al sau slugoi Boc - intrebarea este cine naiba ii alege pe astia in loc sa ii aleaga pe "cei buni" ...

      iar Vosganian daca tacea mare filozof ramanea - nu il obliga nimeni sa vorbeasca, poate doar vreun sentiment de solidaritate cu coruptii haituiti de "maleficul" DNA .. de ce oare ?
    • 0 (0 voturi)    
      Vosganian, un hot la drulu mare! (Vineri, 3 februarie 2017, 21:45)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui ramureanu

      E un mare hot, l-a scapat Parlamentul de la inceperea uramrii penale. Iti va venii randul in curand Vosganiene!
  • +6 (6 voturi)    
    Vosganian (Vineri, 3 februarie 2017, 18:44)

    piticu69 [utilizator]

    N-am știut până în această seară că Foșganian e deputat ALDE. Credeam că nu mai e prin Casa Poporului.
  • +5 (5 voturi)    
    Mai, mai (Vineri, 3 februarie 2017, 18:52)

    Bazil [utilizator]

    ce ironie poetica a la ponta. Ce va mai sacrificati pentru popor. Apropo, daca aveti oua, mergeti in mijlocul demonstrantilor si contestati-le cererile. Sigur va este frica de inteligenta lor.
  • +5 (5 voturi)    
    fosila vie inca nejudecata ! (Vineri, 3 februarie 2017, 18:54)

    NicolaeA [utilizator]

    Dar sunt optimist ! Un prieten mi-a spus sa nu-mi fie frica de batranete caci nu tine mult ! Prin urmare nici asta n-o mai duce mult !
  • +10 (10 voturi)    
    Vozganian (Vineri, 3 februarie 2017, 18:58)

    Mawrkuss [anonim]

    Vosganian, nu esti si tu unul din aia favorizati de ordonanta? Parca boceai prin parlament odata cu mataniile in mana si tot ungandu-te cu mir... nu am uitat!
  • +9 (9 voturi)    
    Plangaciosul Varujan Vosganian (Vineri, 3 februarie 2017, 19:00)

    grunespferd [utilizator]

    face glumite? A si uitat cum ii implora bocind de la tribuna pe "colegii" parlamentari sa nu-i ridice imunitatea?

    Acum ordonantele si legalizarea furtului de catre guvernanti e subiect de gluma pentru el. Desigur.

    Dar mie nu-mi vine deloc sa rad. Si ma ard rau de tot palmele.
  • +4 (4 voturi)    
    Depinde... (Vineri, 3 februarie 2017, 19:02)

    aladdin [utilizator]

    Aveti de gand sa scapati si vreo ordonanta despre care nu stie nimeni, nimic?
  • +11 (11 voturi)    
    Nu pareai atat de prost Vosganiene! (Vineri, 3 februarie 2017, 19:05)

    Federer [utilizator]

    Ai si tu o formatie matematica, te mai zbengui si cu poezia. Sotia e compozitoare, chestii culturale...

    Dar lipsa de caracter si "existenta de ghiseu" (cum zice taica Plesu) te-au transformat intr-un prostanac.
  • +1 (1 vot)    
    "Umor " de merceolog din IEpoca de aur (Vineri, 3 februarie 2017, 21:24)

    Plagarus [utilizator]

    Penal pana in maduva oaselor,s-a agregat gregar in politica ce-l lasa inca nejudecat !!! ( acuzat de complot şi de subminare a economiei naţionale )
    Paguba adusă statului de VarulJean si Videanu este estimată la circa 130 de milioane de dolari, se datorează livrării de gaze naturale la preţuri foarte mici pentru INTERAGRO, societate patronată de Ioan Niculae.
    Paranoia Varuluijean :
    "Sunt un om care oriunde merg în ţara asta nu există ceva să nu fie legat de numele meu. Nu există comună sau oraş din România în care să nu existe ceva, o cărămidă pusă când am fost eu ministru"