VIDEO Incepe Sedinta CEx PSD. Liviu Dragnea a venit la 12.30 impreuna cu Sorin Grindeanu si Marian Neacsu, evitand presa. In sala se afla si Florin Iordache/ Dragnea catre parlamentarii USR: "Aveti si petarde?"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 12:41 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu si Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Sedinta Comitetului Executiv National al PSD a inceput cu jumatate de ora intarziere, Liviu Dragnea ajungand in sala de sedinta la ora 12.30, alaturi de premierul Sorin Grindeanu si de secretarul general al partidului, Marian Neacsu. Acestia nu au facut declaratii presei, insa au fost intampinati de grupul de parlamentari USR care au organizat un protest in fata usii salii PSD. La sedinta se afla si ministrului Justitiei Florin Iordache, care de asemenea a venit grabit, inaintea celor trei, si nu a dorit sa faca nicio declaratie.

Dragnea a anuntat ca va face o conferinta de presa la final. De precizat ca acesta a venit pe alta parte la sala PSD decat o face de obicei, reusind sa evite astfel presa.

Vezi mai jos un clip PressOne cu momentul in care Dragnea vine la sedinta PSD si este intampinat de parlamentarii USR, care striga "Hotii!". Potrivit Mediafax, Dragnea ii intreaba pe acestia: "Ati venit cu batele? Aveti si petarde?"



Singurul care a vorbit de ordonanta data de Ministrul Justitiei a fost Codrin Stefanescu, secretar general adjunct, care a spus ca "mergem mai departe". Tot el a declarat ca problema unor contramanifestatii organizate de PSD se va decide in sedinta de astazi.

"Nu, de retras nu retragem nimic. Mergem pana la capat, avem un vot in spate, am promis romanilor ca vom scoate catusele din Romania, vom face pensii, salarii, locuri de munca, adica lucruri pentru care ne-au votat oamenii", a declarat Codrin Stefanescu inainte de sedinta CExN a PSD, intrebat daca pentru social-democrati este o varianta si retragerea ordonantelor date de Guvern pe justitie.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

30775 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    rusine (Joi, 2 februarie 2017, 12:51)

    normalpeople [utilizator]

    Rusine, rusine, rusine sa le fie!
    • +21 (23 voturi)    
      Sedinta rusinii (Joi, 2 februarie 2017, 13:15)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui normalpeople

      Cerem retargerea OUG-urilor si demisia PSD-ului si ALDE.
    • +1 (1 vot)    
      Eu i-as fi raspuns... (Joi, 2 februarie 2017, 15:43)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui normalpeople

      "De ce, ati trimis inflitrati?"
  • +33 (33 voturi)    
    In continuare... (Joi, 2 februarie 2017, 12:53)

    ac [utilizator]

    ... tovarasul Nicolae Ceausescu a trecut in revista garda de onoare.
    - Bona ziua soldati.
    - Sa-traiti-toars-secretar-general !
    Oamenii muncii de la orase si sate au sarbatorit intilnirea cu tovarasul Nicolae Ceausescu.

    * * *
    - Nicule, mai da-le 100 de lei.
    [Securist gras cu palarie: intrati in cladire tovarase Ceausescu. In citeva minute, elicopterul decoleaza.]
  • +23 (25 voturi)    
    sediul P$D poate avea Intrebuintzare (Joi, 2 februarie 2017, 12:54)

    un domn [utilizator]

    de pushcarie, cine adduce lantzuri si lacate ? ma angajej sa le samblez EU !
    • +17 (19 voturi)    
      Nu inacap (Joi, 2 februarie 2017, 13:11)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sun multi psd-isti - si toti sunt borfasi sau complici la jaf.
      • +8 (8 voturi)    
        pai Cavoul cu Lantzuri este ptr (Joi, 2 februarie 2017, 13:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Cei din conducere, merita incercat sa ii inchidem cu lantzuri acolo pe cati gasim, nu cred ca vor fi numai plevushca Ciumei Roshii !
  • +25 (27 voturi)    
    hehe (Joi, 2 februarie 2017, 13:00)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    s-a adunat primul grup infractional organizat al tarii girat de popor :))) ce-o sa iasa, nici membrii P$D nu stiu :)) doar Liviu, il cappo di tutti cappi, stie cum sta treaba :)))
  • +33 (35 voturi)    
    ce face omul pentru libertate....libertatea lui (Joi, 2 februarie 2017, 13:05)

    prepeleac [utilizator]

    Sincer, mi-e caf frică de omul ăsta. Spre deosebire de Ponta, cățelul care lătra tare dar își trăgea coada între picioare dacă strigai la el, Dragnea este genul perfid, viclean și periculos. În spatele unui discurs cât se poate de împăciuitor, fără să treacă linia roșie a mârlăniei, cum o făcea Ponta, se află o minte diabolică. L-am văzut ieri pe una din televiziuni, câteva secunde, cum spunea unui jurnalist, cu un zâmbet viclean sub mustață, cât de dragă îi este viața și libertatea.
    Nu cred că vreau să știu ce este în stare să facă pentru libertatea lui. Dar vom afla în curând....și nu cred că ie de bine.
    • +11 (11 voturi)    
      pai... (Joi, 2 februarie 2017, 13:21)

      USMarines [utilizator] i-a raspuns lui prepeleac

      individul va continua pe linia totalitarista invatata de la mentorii lui kagebisti. Provocari ca azi-noapte, continuarea mintitului in fata pana la capat, elaborarea de planuri stupefiante aplicate noaptea, hoteste....
      Da, e in stare de orice, calca totul in picioare. S-a ascuns ca sobolanul timp de 36 ore si acum incearca sa-i mobilizeze pe baroni sa-l scape cu orice pret (inclusiv al distrugerii PSD) . Ce e diabolic este ca ii minte in fata si ii distruge chiar pe baronii lui , numai sa scape.
  • +19 (21 voturi)    
    Interesant (Joi, 2 februarie 2017, 13:09)

    buncrestin [utilizator]

    Bine ca primul-ministru nu a binevoit sa iasa cu explicatii pentru tara dar se prezinta negresit la raport, la ordinul partidului.
  • +10 (12 voturi)    
    E O GRESEALA (Joi, 2 februarie 2017, 13:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    eu cred ca e cepex, adica gurpul de peceristi complici la crimele lui ceasca. sau, ma rog, urmasii lor. bada asta de hoti sunt mai rai, pentru ca jefuiesc si vor sa vinda tara la tovarsii lor de hotie rusi
  • +14 (14 voturi)    
    mda... (Joi, 2 februarie 2017, 13:18)

    liviu_ [utilizator]

    hai cu o contramanifestatie!!! face-ti de tot tara de kkt!
  • +9 (9 voturi)    
    grup de infractori (Joi, 2 februarie 2017, 13:24)

    rocj [utilizator]

    Nu o sa retraga ordonantele pentru ca miza e prea mare pentru ei.
    Am impresia ca se va lasa cu o revolutie de toata frumusetea.

    In Cluj, absolut toti colegii de birou si persoanele cu care am vorbit mi-au spus ca in fiecare seara se vor duce la proteste, fara exceptie.
  • +8 (8 voturi)    
    Au evitat presa? (Joi, 2 februarie 2017, 13:24)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Barbati adevarati. Ma intreb ce fac acasa, cand vad un soarece? Se urca pe masa?
  • +9 (9 voturi)    
    De ce (Joi, 2 februarie 2017, 13:29)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    eviti presa, draga Liviu, ti-e teama de ea? Raspunzi la intrebarile presei doar dupa sedinta, ca sa stabiliti mai intai ce minciuni si manipulari mai spuneti?
  • +10 (10 voturi)    
    Dragnea se zbate ca un porc ce simte cutitul (Joi, 2 februarie 2017, 13:30)

    Zentrix [utilizator]

    Dragnea o sa se mai zbata cateva zile dar nu are ce sa faca si tot la puscarie o sa ajunga. In dosarul in care este acuzat, care are termen acum, in februarie, o sa primeasca puscarie cu executare.
    Fiecare zi care trece nu face altceva decat sa scada puterea PSD-ului, care usor usor incepe sa se dezbine, si sa creasca numarul celor care se opun ferm OUG-ului.
    Acest individ, sub nicio forma, nu va dori de buna voie sa abroge ordonanta care il salveaza de puscarie. Va trebui fortat, pentru ca e ca un porc care simte cutitul, sta in cocina si guita dar nu vrea sa iasa afara. Ceva trebui facut pentru ca incet incet tara intra in haos. Si totul pentru ca acest infractor, care a furat enorm, nu vrea sa se duca la puscarie. Unde oricum va ajunge
  • +9 (9 voturi)    
    Acum puteti sa ii arestati ca grup organizat! (Joi, 2 februarie 2017, 13:36)

    L. [utilizator]

    Acum puteti sa descindeti la sediul mafiei si sa ii retineti pe toti cei care fura tara cu legea si puterea in maini.
    Catuse si la zdup cu ei!
  • +7 (7 voturi)    
    stop (Joi, 2 februarie 2017, 13:41)

    seb107 [utilizator]

    http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/video-primarul-mihai-chirica-iordache-va-trebui-demis-de-catre-premier-update--151104.html

    Iasul se separa de sobolanii penali.

    In strada!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu pot sa cred... (Joi, 2 februarie 2017, 14:00)

    Mirobo [utilizator]

    ...cata nesimtire si dezinformare la acest .....
  • +8 (8 voturi)    
    Sfidare pe fata! (Joi, 2 februarie 2017, 14:05)

    Marius8719 [utilizator]

    Deja au inceput liderii PSD sa denatureze demonstratiile asociindu-le cu actiunile acelor derbedei.
    Urmaresc descurajarea oamenilor sa mai iasa in strada!
    Cum le raspundem?!
  • -19 (19 voturi)    
    hahaha (Joi, 2 februarie 2017, 14:06)

    om simplu din multime [utilizator]

    a plouat cu plusuri.. ati ramas intre voi, salvatorii.
    exista doua posibilitati:
    fie ca ceilalti s'au pllictisit de voi, n'au cu cine dialoga;
    fie ca cenzura hn lucreaza bine.
    pt. a doua posibilitate am cunostinta, ieri vreo cinci postari nu mi'au fost publicate.
    va doresc sa va simtiti bine, plusuri fara numar !
    bravo hn ! aveti consens.

    om simplu mi'am zis, ca asa ne numeste pe noi, cei din multime, herr primar de cotrocesti.
    s'auzim de bine !
    • +1 (1 vot)    
      Razi tu razi, dar nu e rasul tau. (Joi, 2 februarie 2017, 15:16)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Nu ti-au spus coledztii tai hoti pe unde sunt? Pai se pregatesc si ei cum pot, alaturi de ultrasi, pentru manifestatile ce au loc. Fac antrenamente.

      Esti pe naiba om simplu, esti doar un hot amarat.

      P.S. nici mie nu mi-au fost publicate o multime de postari.
  • +10 (10 voturi)    
    toti psd-istii sunt scarbosi... (Joi, 2 februarie 2017, 14:19)

    thord [utilizator]

    ...dar politician mai detestabil decat Codrin Stefanescu eu n-am vazut
    • +2 (2 voturi)    
      Mai incearca! (Joi, 2 februarie 2017, 14:44)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui thord

      Urmareste pe Nicolicea
  • +1 (1 vot)    
    petardele le au provocatorii trimisi de alti (Joi, 2 februarie 2017, 14:31)

    ilex2013 [utilizator]

    penali ca sa compromita o demonstratie pasnica - prietenii tai fratii Negoita - pe care daca nu-i scapi de dosare o sa ti le puna tie sub fund.....e mare miza nu???
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari! (Joi, 2 februarie 2017, 14:36)

    gelu antigelu [utilizator]

    Dragnea a reusit un lucru fabulos pe care nici opozitia nici presedintele nu l-au reusit: sa coalizeze opinia publica impotriva PSD-ului si sa dovedeasca fara drept de tagada ca PSD este un partid condus de hoti care lucreaza pentru hoti. Qed!
    e sah mat!
    Drept pentru care tin sa-i adresez cele mai calde felicitari. Tot inainte tovarasi! Lupta nu se termina niciodata! Cu fiecare declaratie si actiune prosteasca mai bateti un cui in sicriul PSD-ului!
  • +3 (3 voturi)    
    Tot la ocna o sa ajungeti (Joi, 2 februarie 2017, 14:46)

    quietguy58 [utilizator]

    Azi sinteti pe cai mari dar tot la ocna o sa ajungeti sa spargeti piatra.
  • +3 (3 voturi)    
    Sedinta CPEx din 21 Dec.1989 (Joi, 2 februarie 2017, 15:12)

    Rescator [utilizator]

    Dragnev ne cere in mod isteric sa ramanem
    la"locurilii" noastre.Acest partid(de fapt o coterie
    de hoti) nu se pote vindeca natural de comunism,
    de aceea ,trebuie sa fie eutanasiat.
  • +3 (3 voturi)    
    au trecut 3 ore.... (Joi, 2 februarie 2017, 15:21)

    USMarines [utilizator]

    si n-au iesit din sedinta. Sa fie de bine, sa fie de rau...??? Trag la sorti cu cati ani sa reduca pedeapsa pentru luare de mita.....? L-au scos pe Iordache din joc - maurul si-a facut datoria, maurul poate sa moara - si decid cine este urmatorul kamikaze pentru scaparea lui Dragnea?
    Sau va PATI CA IULIUS CEZAR PE SCARILE CAPITOLIULUI...??
  • +3 (3 voturi)    
    Va dati seama (Joi, 2 februarie 2017, 16:01)

    OmniStudio [utilizator]

    ca Dragnea si cu Grindeanu, acu' ceva zile dadeau mana cu Trump? Ciocneau cupe cu sampanie...
    Extaz(y) si Agonie, ce ghinion le-a purtat, vorba cuiva!

    Acu' ce sa zic, decat ca zidul ala de la Targoviste ar mai trebui, daca nu folosit, macar taiat din el cate o bucata, si facut monumente pe ici, colo, ca sa mai aduca aminte. Cum au facut si nemtii.

    Poate ca pleaca cu elicopterul de la sedinta.
  • +2 (2 voturi)    
    Revin (Joi, 2 februarie 2017, 16:34)

    OmniStudio [utilizator]

    Codrine, eu as zice ca sa iesiti si voi! Fiti barbati, ce poa' sa vi se intample? La un caz, mai dati o ordonanta, cum ca nimeni nu poate sa se atinga de voi.
    Asta, ma rog, daca nu cumva pana sa iesiti mai faceti de-un grup organizat; adica o pancarda d-aia cat strada e nevoie de 2 insi ca sa tina beţele,
    Mi-e teama ca pana iesiţi o sa cautam cu lupa membrii guvernului.

    Natiune, fii deşteaptă! Inca nu s-a terminat!
  • 0 (0 voturi)    
    DemiterealuiGrindeanu (Miercuri, 14 iunie 2017, 15:38)

    TomaMoise [anonim]

    Doamnelor si domnilor membri CPEx va rog respectos sa dati de pamant cu tradatorii si nemernicii de ,,ACOPERITI ''care ne sfideaza si ne vand voturile de fiecare data ;Va rog insistent sa taieti capetele acestor serpi veninosi ,,cu ochelari''[in special acest plin de venin PONTA ,ocurva securista ordinara] si sa numiti cu multa atentiie oameni curati ,tarani populari si devotati poporului .
  • 0 (0 voturi)    
    JOS GRINDEANU (Miercuri, 14 iunie 2017, 15:52)

    TomaMoise [anonim]

    Stimati membri CPEX .va rog respectos sa nu faceti niciun pas de clementa fata de acesti serpi veninosi care au impanzit toate structurile statului si ale partidelor ;Eradicati fara mila toate aceste elemente nocive din sanul DUMNEAVOASTRA .Tot astazi eliminati si fosila acoperita numita PONTA .Cu mult respect un om pe viata de stanga .