Ministrul pentru Mediul de Afaceri, Florin Jianu, demisioneaza: Romanii nu merita ce li se intampla acum! Nu vreau sa ii spun peste ani copilului meu ca tata a fost un las si a girat actiuni pe care nu le impartaseste. Cei care ma cunosc stiu ca nu pot accepta impostura sau minciuna!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 8:08 Actualitate | Politic

Florin Jianu
Foto: HotNews / DP
Ministrul pentru Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat, Florin Jianu, si-a anuntat, joi dimineata, demisia din Guvern pe pagina sa de Facebook: "Ma opresc aici din activitatea guvernamentala pentru ca asa imi dicteaza constiinta, iar asta nu este negociabil pentru nimic in lume!!!", a scris ministrul. "Am pregatit acest mesaj inca din seara celebrei sedinte de guvern, am amanat insa decizia sperand ca gandul bun sau macar presiunea strazii ii vor determina pe cei care au gresit conceptual dar si pe cei care au actionat, sa aiba onoarea de a isi repara ,eroarea' si sa ne continuam linistiti activitatea. Daca ei nu au facut-o doua zile, poate acest exemplu le va fi util", mai scrie Florin Jianu.

  • Florin Jianu nu este membru PSD. El a fost presedinte al Consiliului National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR), o organizatie patronala din sectorul IMM-urilor, inainte de a fi numit ministru pentu Mediul de Afaceri. CV-ul lui Florin Jianu aici.

Mesajul postat de Florin Jianu pe Facebook:


Am reflectat cu responsabilitate la ceea ce este etic sa fac in continuare si nu in principal pentru probitatea mea profesionala, pentru ca aici am constiinta curata, ci pentru copilul meu, pentru cum o sa ma uit in ochii lui si ce anume o sa ii spun peste ani. O sa ii spun ca tata a fost un las si a girat actiuni pe care nu le impartaseste sau a ales sa iasa cu fruntea sus dintr-o poveste care nu este a lui?!

Am muncit cu credinta si indarjire in fiecare din cele 28 de zile de mandat si nu mi-a trecut prin gand ca munca ar putea fi umbrita intr-un mod atat de brutal si de nedrept.

Cei care ma cunosc stiu ca nu pot accepta impostura sau minciuna!

Nu vreau ca decizia mea de a ma opri aici sa fie folosita politic de o parte sau alta! E un razboi pe care nu il impartasesc si pe care il vreau cat mai repede oprit! Sunt oameni pe care ii apreciez in prezenta guvernare si care nu meritau nici ei ce s-a intamplat acum doua seri. Sunt oameni pe care ii apreciez in PSD si in a caror buna credinta si putere de lupta, imi pun in continuare speranta de a restaura ce poate si trebuie a fi restaurat: Competenta si cinstea!!!

Ma gandesc la viitorul tarii mele, tarii noastre, a tuturor, viitor pe care trebuie sa il scriem cu onoare si cinste, nu cu impostura si minciuna. Romania nu merita ce i se intampla acum, romanii nu merita ce li se intampla acum!

Ma gandesc la viitorul antreprenorial al acestei tari cu un potential urias de inovare si la cuvintele magice pentru antreprenori: PREDICTIBILITATE SI STABILITATE. Acestea trebuie restabilite urgent!!!

Ma gandesc, de asemenea, nu la viitorul meu, ci la viitorul oamenilor care m-au urmat in echipa de la minister, fie din interiorul aparatului ministerial sau cei adusi de mine, oameni onesti, sinceri si atat de dornici de schimbare. Fiti puternici si tineti drumul drept!

In ceea ce priveste activitatea mea din aceasta luna, ea este una consistenta, am reusit sa trec mai multe acte normative de sustinere a mediului de afaceri (Programul Romania Start-up Nation, Programul de Internationalizare a IMM-urilor, Norme pentru Acordarea Titlului de Incubator de Afaceri, 0% impozit pentru CDI etc), am construit un buget solid pentru 2017 cu cresteri semnificative pentru finantarea antreprenorilor (aprox 2 miliarde de lei, de zece ori mai multi bani pentru programe decat in 2016), buget gata sa fie implementat si nu in ultimul rand am reusit o premiera pt Romania post-decembrista: un Minister al Antreprenoriatului! Toate acestea trebuie continuate si sunt gata sa pun umarul la acest lucru, in continuare.

Ma opresc aici din activitatea guvernamentala pentru ca asa imi dicteaza constiinta, iar asta nu este negociabil pentru nimic in lume!!!

P.S. 1. Ii rog pe cei tentati sa foloseasca gestul meu in scop politic, propagandistic sau de orice alta natura a incita, sa se abtina. Sunt si raman tehnocrat, nu ma pricep la politica, ma pricep la domeniul IMM si la antreprenoriat.

Nu voi iesi in mass-media pentru declaratii si va rog sa respectati aceasta dorinta. Imi doresc, de asemenea, sa putem munci iarasi, linistiti, in aceasta tara.

P.S. 2. Am pregatit acest mesaj inca din seara celebrei sedinte de guvern, am amanat insa decizia sperand ca gandul bun sau macar presiunea strazii ii vor determina pe cei care au gresit conceptual dar si pe cei care au actionat, sa aiba onoarea de a isi repara ,eroarea' si sa ne continuam linistiti activitatea. Daca ei nu au facut-o doua zile, poate acest exemplu le va fi util.
























Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



38387 vizualizari

  • +77 (81 voturi)    
    Alte intrebare: Cine urmeaza? (Joi, 2 februarie 2017, 8:10)

    firuierbii [utilizator]

    Bravo lui.
    • +43 (47 voturi)    
      Un om rar in politica RO...merita toata stima (Joi, 2 februarie 2017, 8:42)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      ...spre deosebire de lichele din PSD&ALDE, slugoi lui Dragnea, complici in continuare la mascarada penalilor.
      • -4 (6 voturi)    
        face pe eroul (Joi, 2 februarie 2017, 10:58)

        LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui UnOarecare

        trebuia sa-si anunte demisia in timpul sedintei de guvern care adopta ordonanta !
        • +3 (3 voturi)    
          care sedinta ? (Joi, 2 februarie 2017, 13:10)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

          Grindeanu nici nu era pe acolo cred. Nu a fost nici la conferinta de presa.. Oare cine o fi semnat ordonantele ?
    • +37 (41 voturi)    
      Evul mediu al lui Dracnea (Joi, 2 februarie 2017, 8:44)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Bravo lui ca nu vrea sa fie sclavul unor banditi care au ajuns la putere votati de 18% din romani.

      Ar trebui ca multi altii sa intoarca spatele acestui mincinos, corupt si condamnat penal.

      Iar jandarmii care au primit ordin de la sefii lor sa joace in aceeasi echipa cu ultrasii, sa-i provoace putin dar sa nu retina nici unul pentru a sparge manifestatia ar trebui sa vorbeasca cu presa.

      Cand politistii si jandarmii accepta sa-i injuri fara sa zica nimic?? Au acceptat pentru ca Dracnea le-a spus sa accepte si sa nu-i scoata pe ultrasii platiti tot de ei din multime.
    • +31 (35 voturi)    
      Better Late, than Never. (Joi, 2 februarie 2017, 8:49)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Mai bine mai tarziu decat niciodata. Dar curajoshii din PSD sau guvern trebuie sa se delimiteze de corupti si infractori cat mai repede. Nu iti trebuie mult timp de gandire sa-ti dai seama ca avem de-a face acum cu un PSD si guvern infractional si corupt.

      Se vede cu ochilul liber. PSDist-ule daca vrei sa-ti dai demisia, fa-o acum. Alftel esti partas la infractiune, coruptie si ingenunchierea statului de drept.
    • +36 (40 voturi)    
      Bravo lui! Asta inseamna sa fii nesantajabil!! (Joi, 2 februarie 2017, 8:50)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Ma mir ca acest om a ajuns in gasca hotilor! Pentru a-si duce la indeplinire pana la capat faptele marsave, in PSD sunt atrasi si incurajati doar oameni coruptibili si santajabili.
      • +6 (10 voturi)    
        ... spre deosebire de Iodache... (Joi, 2 februarie 2017, 9:18)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

        ... care arata chinuit de paca ar fi strans de... ceva...
        • +1 (1 vot)    
          si ministrul finanteleor (Joi, 2 februarie 2017, 13:11)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui fit

          pare chinuit .. o face pe tehnocratul dar cred ca-si da seama in ce raha.. a intrat
    • +18 (22 voturi)    
      Dr.acnea (Joi, 2 februarie 2017, 8:54)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Ia exemplu de la ministrul de mai sus , are instinct de conservare, tu mai ai timp astazi si maine, cam pina pe la pranz.... dupa , vei fi istorie cu toti infractorii din jurul tau.

      daca sunteti atit de nebuni incat sa aduceti contramanifestanti , nu scapa nici unul din voi fara condamnari foarte grele ( evident cu desfiintarea partidului infractorilor) ... o sa ajungeti sa fiti judecati la CEDO de tribunalul penal international.

      nu va mai jucati , tataie. gata, ajunge!
    • +21 (23 voturi)    
      Stiam eu ca e baiat bun! (Joi, 2 februarie 2017, 8:59)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Respectul meu, domnule Jianu.

      Sper sa citesti mesajele de la oamenii sa stii ca suntem de alaturi de tine.
    • +2 (6 voturi)    
      Si guvernantii sunt victime! (Joi, 2 februarie 2017, 9:37)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Atunci cine este beneficiarul actiunilor care a scandalizat o tara daca nici macar cei din guvern nu pot avea un cuvant de spus la tot ce se intampla?
      Este important sa te poti privi in oglinda si sa nu rosesti.
      Dna Birchal cum se simte in aceste momente? Cred ca ar fi ultima din acest executiv care sa aibe problemele Domnului Jianu.
      Respect pentru dansul!
  • +54 (56 voturi)    
    bravo (Joi, 2 februarie 2017, 8:11)

    normalpeople [utilizator]

    Respect pentru acest om!
    Daca si ai lor ii parasesc atunci e clar!
    Vom continua pana abroga legile!!!
  • +45 (47 voturi)    
    va respect (Joi, 2 februarie 2017, 8:16)

    Elena03 [utilizator]

    pentru asta
  • +45 (47 voturi)    
    Gata ! Se sparge gasca premierului fake (Joi, 2 februarie 2017, 8:16)

    Plagarus [utilizator]

    PSDragnea va schimba rapid fularul Grindeanu ?
  • -52 (58 voturi)    
    alt tradator (Joi, 2 februarie 2017, 8:20)

    xanti [utilizator]

    PSD se curata.
    • +26 (28 voturi)    
      dobi (Joi, 2 februarie 2017, 8:38)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      nu stii carte sau doar chirilice ? Nu e de la psd!
    • +28 (30 voturi)    
      Daaa, se curata! (Joi, 2 februarie 2017, 8:44)

      Blackball [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Raman doar cozile de topor, agramatii, hotii, smecherii, slugile si cei fara minte.
    • +23 (25 voturi)    
      Asa e (Joi, 2 februarie 2017, 8:48)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Se curata de tot. Doar ca nu partidul se auto-curata!

      Avem detergentul si dezinfectantul la noi, in strada!
    • +11 (13 voturi)    
      Ori se curata, ori e curatat? (Joi, 2 februarie 2017, 8:52)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Aceasta este intrebarea...
    • +12 (14 voturi)    
      Ai dreptate, PSD se curata, (Joi, 2 februarie 2017, 9:02)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      in sensul ca PSD MOARE.
    • +8 (10 voturi)    
      asa e (Joi, 2 februarie 2017, 9:06)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ramaneti doar hotii.
      • +7 (7 voturi)    
        never feed the trolls (Joi, 2 februarie 2017, 9:16)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Obiectivul postacilor este sa tina lumea ocupata cu ripostele.

        Cea mai buna contra-tactica este sa nu le ripostezi.

        Astazi nici nu ar fi cinstit, pentru ca ar insemna sa lovesti oameni cazuti de oboseala.

        Ia ghici unde au fost toti astai de nu au "lucrat" pe HN?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu reaspundeti lui xanti (Joi, 2 februarie 2017, 9:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Omul are creierul nacalit. Sau nu are de loc.
    • 0 (6 voturi)    
      he he he (Joi, 2 februarie 2017, 9:14)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cam obositt sunteti dupa activitatea de ieri noapte, nu-I asa?
    • +1 (5 voturi)    
      de ce? pt ca are verticalitate si nu-i lingau (Joi, 2 februarie 2017, 9:56)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      voi sinteti ca si covoarele, trebuie sa fiti batuti minim odata pe luna si odata pe an cu simt de raspundere
    • +1 (1 vot)    
      asa e la comunisti (Joi, 2 februarie 2017, 13:13)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cine nu-i cu noi e impotriva noastra

      inca o dovada pentru ceea ce sunteti.. niste simulacri. va mintiti in primul rand pe voi insiva..

      Bravo Domnule Florin Jianu!
  • -33 (47 voturi)    
    Facebook (Joi, 2 februarie 2017, 8:20)

    delavrancea [utilizator]

    Cred totusi ca atunci cand se fac anunturi sau se spun opinii din partea unor oficialitati ale statului acestea trebuie facute prin intermediul unui purtatator de cuvant , prin declaratie oficiala sau in alt mod "institutional".
    Mie mi se pare a fi lipsa de seriozitate ca opiniile sau anunturile oficiale sa fie facute pe retelele de socializare.
    De cand au devenit retelele de socializare mod de comunicare intre oficialitati si cetateni?
    Consider ca de la un anumit nivel nu trebuie sa se utilizeze acest mod de comunicare.
    • +11 (13 voturi)    
      Si eu m-am gandit la asta (Joi, 2 februarie 2017, 8:46)

      Nababucordonmosor [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Presedintele, primul ministru, ministrii reprezinta statul iar opinia lor afecteaza asadar statul.

      Dar va intreb: un ministru adjunct nu reflecta statul? Un senator sau un deputat nu il reflecta? Bun, acestia din urma au fost alesi si sa zicem ca reprezinta vointa poporului insa ministrii reprezinta clar statul si nu au fost alesi.

      Reflecta statul reprezentanta unui senator oglinda statului cand publica ceva? Eu cred ca da.

      Poate fi primit Trump intr-un palat Cotroceni murdar, cu praf pe mobila? Nu. Deci si femeia de serviciu de la Cotroceni este in definitiv oglinda statului.

      De fapt oglinda statului suntem cu totii in definitiv. Si cum noi avem dreptul la opinii cred ca toata lumea ar trebui sa aiba. Sa se precizeze in mod clar insa daca sunt personale sau oficiale.
      • -11 (13 voturi)    
        ... (Joi, 2 februarie 2017, 9:04)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Nababucordonmosor

        Ponta declara pe ...twiter...Johannis scrie pe facebook,Ghorghiu in campania electorala face mistouri demne de "spatele blocului"-cum sa nu piarda din votanti, nu stiu care ministru isi da demisia pe facebook , Gadea comenteaza si el la randul lui pe retele , Ciolos mai declara si el cate ceva pe facebook...
        Astia cere ne conduc trebuie sa inteleaga ca noi electoratul avem nevoie de SERIOZITATE din partea lor.
        Nu ai decat , ca cetatean , sa iti dai intalnire la pizza, la pescuit , cu prietenul, sa te unesti la un protest,sau orice altceva.Dar ca oficialitate a statului nu da bine.Din punctul meu de vedere daca , si-a dat demisia pe facebook ,e un neserios si e bine.E un neserios cu mustrari de constiinta!
        Care "constiinta" mai are cineva asa ceva?
        • -2 (6 voturi)    
          Ciolos (Joi, 2 februarie 2017, 10:03)

          Nababucordonmosor [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

          Are fo functie ceva?

          PS: nu folosesc nici Twitter nici FB.
        • -1 (3 voturi)    
          Numai de "dat bine" stiti voi? (Joi, 2 februarie 2017, 10:12)

          eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

          Ca de, trebuie sa ne pastram "imaginea" in fata celorlalti. Asta in timp ce mai si zicem, cumparati cu majorari de pensii de catre partidul iubit, ca vrem sa iesim din UE si NATO.

          Numai si numai penibilisme, de zici ca inca suntem in 1960 si nu in 2017.
    • +13 (13 voturi)    
      Facebook (Joi, 2 februarie 2017, 9:00)

      cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Facebook este mijloc de comnicare oficial in toata lumea. Suntem in 2017. Merkel, Trump, Obama, etc etc fol. facebook sau twitter pt. anunturi oficiale.
      • -5 (7 voturi)    
        Ai dreptate (Joi, 2 februarie 2017, 9:15)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui cezarjipa

        Sa intre in schema asta si serviciile secrete, armatele, guvernele, centre de cercetare, ...d-astia din zona asta , cei ce se ocupa de siguranta nationala...Chiar ar trebui sa ne tina la curent si managerii firmelor cu ce intentii au.
        Ba!(a la oprescu) si in cea mai nesemnificativa firma privata, "ultimul srl", trebuie sa faci o cerere daca ...iti iei concediu de exemplu .
        • +1 (1 vot)    
          lasa ma ca si (Joi, 2 februarie 2017, 13:18)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

          televiziunile de cumetrie fac la fel.. doar ca la televiziune ca la biserica.. uni vorbesc si amajoritatea doar asculta si inghit pe nemestecate,

          Facebook e o platforma de comunicare unde poti in mod direct raspunde,. si pe bune de cele mai multe ori fara identitati false..

          Transperenta aparatului de stat e democratia reala, puternica.
    • +8 (10 voturi)    
      Da pe Grindeanu l-ai intrebat? (Joi, 2 februarie 2017, 9:06)

      linxs [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Că n-ai sărit la fel de revoltat când azi-noapte ăsta își dădea cu părerea pe facebook, după ce toată ziua de ieri a fost mut ca un rahat în iarba.
      • -5 (5 voturi)    
        Intra toti gramada in oala asta! (Joi, 2 februarie 2017, 9:18)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui linxs

        .
    • +5 (7 voturi)    
      si te (Joi, 2 februarie 2017, 9:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      pomenesti ca nu e valabila demisia pentru ca nu a comunicat-o prin purtator de cuvant, nu?
      halal sa-ti fie.esti inchistat in niste dogme, cel putin.
      • -4 (6 voturi)    
        Ba nu! (Joi, 2 februarie 2017, 9:23)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Mi-e "sete " de seriozitate din partea tuturor politicienilor.
        Saracu' Domnul Liiceanu si-a pun "palma-n barba" cand Madame Cloltide s-a bagat in fata PRESEDINTELUI FRANTEI ,pentru a face un SELFIE cu dansul."Imi inchipui ca si-a zis ..."ce prostie mai face si Asta!...Uitati-va la filmare,poate o mai gasiti.Va mai mirati de ce sunt astia la putere!
    • +1 (7 voturi)    
      Alta scursura (Joi, 2 februarie 2017, 9:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Nu raspundeti... omul e complet idiot.
      • 0 (2 voturi)    
        La ora 11... (Joi, 2 februarie 2017, 10:10)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Presedintele Romaniei face declaratii de presa.
        Ceva de genul asta vreau eu din partea oficialitatilor.Te-ai prins?
        Noi ne putem da intalnire pe feisbuc.E ok.
        Nu iau in seama caracterizarea ta.
    • +3 (5 voturi)    
      Da (Joi, 2 februarie 2017, 9:16)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Eu zic ca si chemarile la miting sa fie publicate in Monitorul Oficial.
      Pe bune, omul a avut ceva de zis si a zis. Asa cum, daca nu ar fi existat FB, se intalnea cu cei mai buni prieteni la el acasa si le spunea "Uita, o sa demisionez". Tu ai luat postarea lui drept demisie oficiala, semnata si depusa la registratura angajatorului?
      • -1 (1 vot)    
        Bineinteles ca nu. (Joi, 2 februarie 2017, 10:33)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        Dar eu ca cetatean nu trebuie sa aflu de pe feisbuc sau sa ma instiinteze presa-cum ca "...pe feisbuc..."-un MINISTRU al Guvernului Romaniei si-a anuntat demisia.
        Noi cetatenii n-avem decat sa ne dem intalnire oriunde si oricum si sa postam ce vrem noi.
        • +1 (1 vot)    
          Ei (Joi, 2 februarie 2017, 10:55)

          Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

          O sa afli si oficial. Dupa ce aflam noi astialalti de pe feisbuc. Banui ca nu te deranjeaza ca vei afla mai tarziu.
          • 0 (2 voturi)    
            Voi afla mai tarziu. (Joi, 2 februarie 2017, 11:18)

            delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

            Dar voi fi sigur de ceea ce stiu.
            Sa fiti frumosi!
    • 0 (0 voturi)    
      si Antena 3 ? (Joi, 2 februarie 2017, 13:15)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      de ce se fac acolo anunturi, declaratii, "EMISIUNEA" ?

      Mai repede il vezi pe Grindeanu cel nevazut si Dracnea cel mic la Antena 3 decat in institutii..
  • +31 (33 voturi)    
    sansa (Joi, 2 februarie 2017, 8:21)

    seb107 [utilizator]

    Chiar daca circumstantele sunt sumbre, iti ramane alegerea.
    Poti face diferenta in aceste momente problematice.

    Respect pentru "trezitul" de mai sus.
  • +9 (9 voturi)    
    O rotita (Joi, 2 februarie 2017, 8:27)

    Martinezu [utilizator]

    Sa speram ca avalansa continua. AM vazut oamenii aseara. Este aproape incredibil cati tineri. Oameni cu copii mici , chiar bebelusi. Astia NU se vor lasa. Urmeaza probabil greva. Poate una generala. Nu se poate continua cu acesti banditi in guvern si in parlament. Altfel, criminalii ne scot din UE si ne vor aresta pe toti. Pentru asta vor gasi repede puscarii libere.
  • +6 (6 voturi)    
    intreb (Joi, 2 februarie 2017, 8:31)

    gica pantalon [utilizator]

    daca unii ministrii isi dau demisia si nu mai avem guvern, cine poate retrage ordonantele?
    daca astazi grindeanu anunta ca depune mandatul guvernului, cine poate retrage ordonantele?
    demisia poate parea un gest de bun simt in ceasul al 12lea dar sper sa nu fie o capcana.
  • +5 (9 voturi)    
    e bine (Joi, 2 februarie 2017, 8:36)

    ametitu [utilizator]

    Asteptam si demisia oficiala.
    Nu se demisioneaza pe facebook, iar informarea cetatenilor trebuia facuta dupa demisia oficiala, nicidecum invers.
    Nu stiu daca a presimtit ca acest guvern va cadea oricum, sau e chiar o demisie de onoare.
    Oricum felicitari.
    Nu prea cred ca vor mai fi si alti ministri sa-i urmeze exemplul.
    • -1 (3 voturi)    
      Bravo! (Joi, 2 februarie 2017, 9:44)

      delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui ametitu

      "Nu se demisioneaza pe facebook".
  • +8 (8 voturi)    
    Bravo! dupa cum remarc nu e PSD! (Joi, 2 februarie 2017, 8:37)

    Francisc 1 [utilizator]

    si pentru toti spalatii pe creier : aritmetic 80milioane ( ipotetici ) << decat 1 milard de euro deja in dosare, plus ce va urma !
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Joi, 2 februarie 2017, 8:43)

    cartograful [utilizator]

    Bravo!
  • +19 (19 voturi)    
    RESPECT! (Joi, 2 februarie 2017, 8:46)

    Blackball [utilizator]

    Stimate, Domn, jos palaria!
  • -2 (14 voturi)    
    Omul potrivit la locul potrivit (Joi, 2 februarie 2017, 8:48)

    munuc [utilizator]

    În cazul d-lui Jianu n-a fost sa fie. E limpede ca in guvern e nevoie de oameni politici. Tehnocratii isi au rolul lor care nu e unul de decizie si asumare politica. Invatam cu totii si individual si ca societate.
    • +12 (14 voturi)    
      jefuitori si tradatori de tara (Joi, 2 februarie 2017, 9:04)

      dordetara [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      Oameni ca dl Jianu nu au ce cauta alaturi de voi, jefuitorii Roamaniei!
    • 0 (2 voturi)    
      Asa e (Joi, 2 februarie 2017, 9:15)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      Oameni politici, nu borfasi penali sau complici de-ai lor, cum esti tu
  • +11 (11 voturi)    
    guvernanti, nu va murdariti! (Joi, 2 februarie 2017, 8:54)

    dordetara [utilizator]

    Nu acceptati sa mergeti mai departe intr-un guvern de lasi.

    Un mesaj special pentru Gratiela Gavrilescu: stiu ca esti o femeie cu principii demne, da-ti demisia din adunatura in care ai intrat!
    • 0 (2 voturi)    
      Completare (Joi, 2 februarie 2017, 9:16)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui dordetara

      GUVERN DE LASI SI HOTI
  • +8 (8 voturi)    
    Foarte bine,daca asta e convingerea sa jos (Joi, 2 februarie 2017, 9:02)

    xrogo [utilizator]

    palaria ca si-a exprimat-o deschis!
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari (Joi, 2 februarie 2017, 9:11)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Dar stai, ca nu inteleg. Nu e membru de partid? Inainte a lucrat in domeniul de care se ocupa? Pai asta e un tehnocrat sadea. Dragneo, ce facusi tata? Ai un tehnocrat in Guvern? Pai cum, ca astia e rai, sunt zero si dau gauri la buget. A, uite, isi mai si dau demisii de onoare. Ptiu, drace.
  • +2 (2 voturi)    
    Eram (Joi, 2 februarie 2017, 9:33)

    undeebunulsimt [utilizator]

    sigur ca nu e psdist... pentru ca are COLOANA VERTEBRALA !
  • -4 (8 voturi)    
    Dubla Masura a nestiutorilor (Joi, 2 februarie 2017, 9:34)

    Miky60 [utilizator]

    Cat era in psd la guvernare il bagau nestiutorii care sunt usor manipulati in aceeasi oala si il faceau "penal, hot". Acum, ca a iesit este "curat, inteligent, destept". Pai cum e asta? Nu este la fel? Dar normal, dubla masura merge mereu. D-asta iesiti si in strada fara sa stiti de ce si fara sa fi citit legile impotriva caror iesiti. Sunteti dar pioni in lupta politica.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca te arunci in noroi (Joi, 2 februarie 2017, 10:19)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      sa nu te astepti ca lumea sa-ti zica cumva ca esti curat. Dar daca apoi faci un efort sa iesi si sa te speli, normal ca o sa fii laudat, ca macar incerci sa nu mai fii porc. Contrar opiniilor si mentalitatii prostilor batrani si coruptilor partidului iubit din tara asta, oamenii in general au capacitatea de a face un efort pentru a se schimba in mai bine.
  • 0 (6 voturi)    
    Bravo domle, sa fii sanatos! (Joi, 2 februarie 2017, 9:38)

    parol_monsher [utilizator]

    Uite ca exista cativa pesedisti cu constiinta.

    Eu unul, sunt surprins.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 2 februarie 2017, 10:33)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui parol_monsher

      "Uite ca exista cativa pesedisti cu constiinta."

      Unde ?

      Omu nu e PSD-ist .
  • +2 (4 voturi)    
    Chapeau! (Joi, 2 februarie 2017, 9:45)

    BanateanulVesel [anonim]

    Mai exista si asa ministrii? Florine, toata cinstea!
  • +2 (4 voturi)    
    Respect (Joi, 2 februarie 2017, 10:05)

    Ochiul lui Horus [utilizator]

    Toata consideratia, Florin Jianu.
  • 0 (2 voturi)    
    JOS PSD !! (Joi, 2 februarie 2017, 10:15)

    dana35 [utilizator]

    respesc Ministru.
    PS. ne vedem diseara in piata.
    sa fim si mai multi
  • 0 (4 voturi)    
    Trebuia sa vb atunci (Joi, 2 februarie 2017, 10:29)

    schumi [utilizator]

    Nu-ti vrea nimeni demisia. Trebuia macar sa te opui de principiu in seara aia...Vrem abrogare in 8 zile. Demisia de onoare nu exista ci doar o perfida manipulare...
    • -1 (1 vot)    
      nu sunt de acord (Joi, 2 februarie 2017, 10:55)

      undeebunulsimt [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      manipulare a fost in vinerea neagra, ACUM e onoare
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo DOMNULE !! (Joi, 2 februarie 2017, 10:37)

    asaasaasa [utilizator]

    Va multumesc, pentru copiii mei pentru acest gest.
    • 0 (2 voturi)    
      noroc cu hornius ca ne traduce de pe fb (Joi, 2 februarie 2017, 12:30)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui asaasaasa

      In familia mea ni se filfiie. Nu avem conturi de fesse-bouque....
  • -1 (1 vot)