Gabriela Firea: Politicienii care au participat la protestele neautorizate au o responsabilitate morala pentru ce s-a intamplat

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 2 februarie 2017, 1:10 Actualitate | Politic

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, joi, la Antena 3, ca politicienii care au participat la protestele "neautorizate" din Piata Victoriei au o "responsabilitate morala" pentru violentele care au avut loc in timpul manifestatiilor, informeaza News.ro.

"Cei care reprezinta domeniul politic si au participat la aceste mitinguri neautorizate au de asemenea o responsabilitate morala pentru ceea ce se intampla in aceasta seara", a spus ea.

Firea a adaugat ca imaginile din Piata Victoriei "ne dau cu multi ani in urma". Ea a facut apel la protestatarii pasnici sa se delimiteze de cei violenti, "care in mod evident au venit pregatiti pentru a ataca fortele de ordine si institutiile democratice".

"Suntem cu totii in stare de alerta, comunicam cu institutiile responsabile in securitatea cetatenilor din Capitala sau a celor care ne tranziteaza orasul, turisti, diplomati, alte persoane. Este regretabil tot ce se intampla. Nu asta inseamna manifestatie pasnica, sa protestezi pentru un obiectiv, pentru o opinie", a spus ea.

Un grup izolat de cateva zeci de persoane din Piata Victoriei a aruncat cu sticle, cu torte si cu petarde spre jandarmi, care au intervenit cu gaze lacrimogene. Forte de la Brigada Speciala de Interventie si reprezentanti ai Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta au ajuns in Piata Victoriei, in urma incidentelor provocate de doua grupuri izolate. Doi jandarmi si doi protestatari au fost dusi, miercuri seara, la spital, in urma violentelor din Piata Universitatii, a anuntat secretarul de stat Raed Arafat, care a precizat ca starea lor nu este grava. Numarul manifestantilor din Piata Victoriei din Capitala care, la un moment dat, ajunsese la 120.000 a inceput sa scada, ajungand acum la aproximativ o mie.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

9241 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Interesant (Joi, 2 februarie 2017, 1:20)

    Anonym [utilizator]

    Cum sunt diverse mamimutoaie din PSD pregatite sa scrie imediat dupa protest.
    Ce fac?
    - plaseaza vina. De ex pe politicieni de la alte partide, sau pe protestatarii ce si-au adus copii
    - evident ca stiau ca vor fi violente (comandate de PSD), astfel au avut timp sa isi pregateasca pe ce front ataca fiecare: Firea pe politicieni, Olguta pe parinti etc...pana maine dimineata veti ami vedea si alte fronturi de atac.
    - Doar sper ca vor fi contra-reactii in forta ale autoritatilor statului sa faca lumina in aceste provocari si manipulari
  • +5 (5 voturi)    
    am inteles ''doamna' ati iesit la rampa (Joi, 2 februarie 2017, 1:24)

    rov [utilizator]

    cu cei 12,5% in Bucuresti...
    Ok, de maine M. firea!
  • +7 (7 voturi)    
    si dobitocii care au dat ceasul inapoi cu 30de ani (Joi, 2 februarie 2017, 1:32)

    georgebb [utilizator]

    Cine are responsabilitatea morala:
    - cei care au legalizat hotia; sau
    - cei care apara statul ??

    Data trecuta spunea ca ne amendeaza; acum opozita este de vina.

    Partidul Teflon: Nothing sticks on them !
  • +6 (6 voturi)    
    Sa intelegem (Joi, 2 februarie 2017, 1:37)

    pag [utilizator]

    ca ii acuza pe fratii Negoita?
  • +4 (4 voturi)    
    acelasi (Joi, 2 februarie 2017, 1:41)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    stil iliesc, in fapt comunist, mai exact kgbist, in a distorsiona faptele si a dezinforma. Si ///  asta comunista e primarul bucurestilor. E primar din aceleasi motive pentru care niste slugoi ceausisti ca grindean si ciordache sint ministri, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Madam ar fi bine sa cauti niste cratitze ceva (Joi, 2 februarie 2017, 1:42)

    MoemBius [utilizator]

    Politicienii participanti la protestele "neautorizate" AU responsabilitate morala


    Cu toate aste P$D are scutire medicala pentru PUBLICAREA unor OUG in timp record pe timp de NOAPTE

    Hotilor
    NICI TIGAI nu aveti nevoie trebuie sa ajungeti direct la GUNOIUL ISTORIEI
    LA GROAPA DE GUNOI
    Jigo....................................dii P$D ,,,,asa mi e scarba
  • +2 (2 voturi)    
    Roaga fostii colegi de la Antena 3 (Joi, 2 februarie 2017, 1:43)

    Ord [utilizator]

    sa-ti trimita filmarea cu Ponta cand si-a serbat ziua pe stadion, pe multi o sa-i recunosti acolo facand coregrafie. Si atunci erau platiti de soros, ca si in seara asta.
  • +2 (2 voturi)    
    toti avem (Joi, 2 februarie 2017, 1:45)

    tearoftime [utilizator]

    toti cei care am participat si vom continua sa participam avem o responsabilitate morala, la fel cum cei care au redactat ordonantele si le-au trecut au nu numai o responsabilitate morala, ci si una penala.
    La fel cum cei care tac si nu iau pozitie au si ei.
    Poate nu e clar, dar indiferent daca legile raman sau nu, daca Dragnea scapa sau nu (pt. moment), atat el cat si guvernul de marionete sunt terminati si expirati. Si daca nimeni din PSD nu va avea curaj sa ia fraiele in mana si sa treaca la "damage control" in sedinta de maine, inclusiv partidul va fi din ce in ce mai rau afectat. Remember PNT-CD-ul ce a ajuns din ce era?
    Ne vedem in strada.
  • +1 (1 vot)    
    PSDul încearca sa iasa din groggy (Joi, 2 februarie 2017, 1:48)

    contributor.bis [utilizator]

    "Suntem cu totii in stare de alerta, comunicam cu institutiile responsabile in securitatea cetatenilor din Capitala".
    Sigur ? Halal alerta! Sau speriat si ultrasii, ce venira la o bataie patriotica.

    Apropos, Fosta Secretara de la Scoala Comunala, Prefect PSD si actuala Ministru de Interne, sustine exact contrariul. Cica n-a stiut ceea ce tot feisbucul stia cu 4 ore înainte; si anume ca se pregateau guerile ale ultrasilor patrioti.
    Se pare ca Fierea n-a citit mailu' lu' Sefu' care explica, de acolo unde s-a ascuns, care era discursul oficial de sustinut în fata prostilor...
    Cât despre... "ne dau cu multi ani in urma", are si tovarasa dreptate. Dar nu e vorba de câtiva ani ci de câtiva zeci de ani. Si nu din cauza protestelor ci din cauza OGU pesediste, vasnicii nepoti ai PCRistilor ajunsi la putere în urma alegerilor trucate din '40 si ceva (cum bine zicea Dl. Mihai Sora...) si care vor sa ne învete "democratia" PSDista.
  • +2 (2 voturi)    
    daca stiai (Joi, 2 februarie 2017, 1:50)

    zaboo [utilizator]

    inchideai Bucurestiul vreo doua luni ca sa aiba liniste sa-si linga puscariasii pesede ranile
  • 0 (0 voturi)    
    Yeah right ... (Joi, 2 februarie 2017, 1:55)

    za-k [utilizator]

    normal ca acu' zic astia ca Iohanis e de vina ca i-a instigat pe vandalii aia :)

    Adevaru' e ca nu trebuia sa mearga Iohanis in piata, consider ca a facut o greseala. Asta e, invata si el ce si cum.
  • +3 (3 voturi)    
    Doamna gospodina! (Joi, 2 februarie 2017, 2:07)

    hoinar [utilizator]

    Ma scuzati, sunteti tampita! Cu respect, va prezint o lista de motive, unele plagiate, altele putin originale:

    1 - pentru maldarul de zapada/gheata necuratat din zona de protest. Ce credeati? Ca o topim noi de la caldura? Sau ca o vor folosi unii tampiti provocatori? :)

    2 - Cine e vinovat, daca nu guvernul care a dat acele ordonante miselesti? Oamenii care nu le aproba si nu vor sa fie furati? Faina logica, v-a placut stiintele exacte?
    Nu raspundeti, ma prind si asa.

    3 - Policienii care au participat la protest sunt vinovati? Pai ei nu-s cetateni? Ei n-au dreptul sa denunte un abuz?
    Brava, tipic PSD, oricine gandeste independent nu e parte din partid.

    Nu va obositi, nu v-am votat, si nici nu o voi face vreodata.
    Seara.. frumoasa.
  • +3 (3 voturi)    
    Ne dau lectii PSD-istii :) (Joi, 2 februarie 2017, 2:15)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ia uite cine ne da lectii despre proteste pasnice, PSD-ul.

    Astia nu pot sa priceapa cum se pot organiza sute de mii de oameni sa protesteze pasnic, in zeci de orase. Lor le trebuie macar cateva zile de organizare, sedinte, comitet de organizare, lideri de grup, planuri de intalnire, planuri de deplasare, planuri de intoarcere acasa, bani, autobuze, lozinci, etc.

    Pentru PSD e un mister extraordinar cum pot sa protesteze sute de mii de oameni, gratis, fara costuri de organizare, fara ca cineva anume, un partid sau o organizatie, sa pregateasca protestul.
  • +4 (4 voturi)    
    ma bine taceai (Joi, 2 februarie 2017, 2:29)

    tufa_de_venexia [utilizator]

    Pregateste incaltari comode!
    Ca o sa te fugareasca lumea si pe tine ca pe toti P$D-ii,
    tradatori de tara ce sunteti!
  • +4 (4 voturi)    
    mult tupeu /// (Joi, 2 februarie 2017, 2:38)

    voxpopulix [utilizator]

    protestatarii violenti sunt galeriile lui rapid si dinamo, trimisi de COLEGUL DIN PSD, Negoita
  • 0 (0 voturi)    
    au o vină imensă! (Joi, 2 februarie 2017, 7:08)

    Francisc 1 [utilizator]

    LE PASĂ !
  • 0 (0 voturi)    
    Firea versus Orban (Joi, 2 februarie 2017, 7:12)

    aniod [utilizator]

    Cei care l-au acuzat pr Orban vor da socoteala. Asa ne-am ales cu "dansa"
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu g.firea (Joi, 2 februarie 2017, 8:28)

    ZugravuMircea [anonim]

    De ce nu verifica primarul general, autoritatile, psd alde informatia precum ca fratii negoita, apartinatori psd, cu dosare penale in curs, au organizat venirea derbedeilor ce alcatuiesc "galeria dinamo", cu scopul de a imprastia manifestantii pasnici? Inainte de a aduce diverse acuze politicienilor "care au participat la miting" ar fi bine sa verificati care este adevarul. V-ati facut enorm de mult rau singuri, pe plan locsl si international. Ati facut tariii foarte mult rau din 11.12.2016. Nu va ajunge? Pana nu distrugeti cat mai mult posibil nu va lasati!? Pentruca, in felul acesta, va veni ziua in care veti fugi mancand pamantul de frica pedepsei poporului, va asigur.cei 18% nu va asigura dreptul de a va face de cap.
  • +3 (3 voturi)    
    Mirare (Joi, 2 februarie 2017, 8:44)

    ZugravuMircea [anonim]

    Pe unde au venit derbedeii fratilor negoita? Toate strazile adiacente erau inchise, cum a ajuns o haita ce iesea clar in evidenta si bine cunoscuta de autoritati, cu dotare pe care au avut-o, in piata? Au trecut pe langa cordoanele de paza - cu autocsrele? -fara sa fie srmnalate de nimeni? Nu mi-a facut impresia ca jandarmii dormeau! Au fost anuntati si fiind actiune de partid psd s-au intors cu spatele! De multe zile cei doi maimutoi c.stefanescu psd si c.p.t.a.tariceanu profereaza amenintari cu contramanifestatii si razboi civil. Alte caricaturi, pe a3 si rtv declama ca folosirea armelor, chiar si de foc, este constitutionala in situatia prezenta. Care situatie? Contestarea hotilor si batjocoritorilor de tara? Cna a fost surd, ca intotdeauna fata de mizeriile lansate de aceste posturi? Celelalte autoritati lja fel? Nu ma indoiesc ca sri a anuntat ce se pregateste. Ministreasa de internne, una di slugile psd alde dragnea tariceanu, a "pus batista pe tambal?" Nu realizati"stimati" guvernanti, dar comiteti, cu totii, o crima grava fata de statul de drept atat de clamaf de voi, si fata de alegatorii vostri si fata de intreg poporul. Veti plati,cat de curand, oentru asta.