Noua versiune a ordonantei de urgenta privind Codul penal. E catastrofa: Guvernul se asigura ca nu va fi inculpat pentru abuz (sursa: Adevarul)/ Iordache, reactie disperata si negare

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2017, 23:02 Actualitate | Politic

Cotidianul "Adevarul" a obtinut noua versiune a ordonantei de urgenta privind modificarile la Codul Penal. Noutatea absoluta este faptul ca Guvernul a inclus un articol prin care exclude explicit de la inculparea pentru abuz in serviciu emiterea, elaborarea si adoptarea de acte normative.

Documentele obtinute de "Adevarul" arata ca proiectul de ordonanta a fost transmis catre Consiliul Superior al Magistraturii, spre avizare, Potrivit surselor Adevarul, transmiterea catre CSM s-a facut marti la ora 17.00, iar CSM urmeaza sa se intruneasca miercuri, la ora 21. Nu este clar daca pe parcursul noptii nu cumva se va publica ordonanta, astfel incat avizul CSM sa ramana fara obiect.

Reactia disperata a lui Florin iordache cand a fost intrebat de aceasta prevedere:

Intrebare: Favorizarea infractorului este dezincriminata daca e vorba de aprobarea de acte normative. Corect?

Iordache: Da Acest aliniat este preluat de la conflictul de interese.

Intrebare: Dvs daca ati fi acuzat, nu auti mai raspunde? Corect?

Iordache: V-am raspuns

Intrebare: Nu ati raspuns. V-ati facut o lege care sa va salveze pe dvs. Este adevarat?

Iordache: Nu
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5884 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    MAINE (Marţi, 31 ianuarie 2017, 23:17)

    DMR [utilizator]

    ati lovit poprul la ceas de noapte. Maine va lovim noi, pe ziua. Sa va fie tarana batatorita de bocancii nostri!
    • +8 (8 voturi)    
      Cu PSD nu merge cu vorba buna (Marţi, 31 ianuarie 2017, 23:59)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui DMR

      cu astia de la PSD se poate negocia doar in strada dar trebuie mers pana la guvern, la parlament, unde sunt PSD-isti
  • +1 (3 voturi)    
    @REdactia (Marţi, 31 ianuarie 2017, 23:39)

    OvidiuTudor [anonim]

    (...) iar CSM urmeaza sa se intruneasca miercuri, la ora 21.

    Tot noaptea si aia ?
  • +9 (9 voturi)    
    Solutie (Marţi, 31 ianuarie 2017, 23:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Singura solutie/Inca o revolutie. Haimanalele din gruvern trebuie maturate definitiv. Alegeri anticipate, caci psd-ul a mintit si in loc de ce a promis a transformat ROMANIA in tara de hoti,
  • +8 (8 voturi)    
    alta intrebare....alta intrebare.. (Marţi, 31 ianuarie 2017, 23:52)

    Tinam [utilizator]

    cand va dati in corpore demisia?
    si citi ani se prevede in noul vostru cod penal pentru tradarea de tara facuta in timpul exercitatii unei functii publice!!
    tocmai ca v-ati semnat finisul ca politicieni si partid, mizerabililor!!
  • +7 (7 voturi)    
    Stia Jordache ce mizerie face si s-a asigurat (Marţi, 31 ianuarie 2017, 23:57)

    Susufler0 [utilizator]

    de impunitate !

    Asta-i marele guvern pesedist care promitea romanilor ca va curge lapte si miere?

    PS. Deocamdata vad ca a curs nu lapte si miere ci doar venin si fiere !
  • +4 (4 voturi)    
    Stia Jordache ce mizerie face si s-a asigurat (Marţi, 31 ianuarie 2017, 23:58)

    Susufler0 [utilizator]

    de impunitate !

    Asta-i marele guvern pesedist care promitea romanilor ca va curge lapte si miere?

    PS. Deocamdata vad ca a curs nu lapte si miere ci doar venin si fiere !
  • +3 (3 voturi)    
    floricele azi, maine poate scapi dar ... (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:02)

    mnicku [utilizator]

    cu certitudine sint multi oameni care vor dori cu ardoare sa te cunoasca .... ati pus-o
  • +1 (1 vot)    
    demisia guvernului nu este de ajuns (Miercuri, 1 februarie 2017, 1:31)

    blackone [utilizator]

    Este clar ca acest guvern a fost unul de sacrificiu si probabil ca vor demisiona insa asta nu trebuie sa ne multumeasca si trebuie sa continuam protestele pana la declansarea alegerilor anticipate, este singura solutie pentru a scapa de acesti sobolani, care actioneaza ca un clan mafiot. Din aceasta noapte Romania s-a intors la anii 90. Ce blestem sa o luam mereu de la inceput. Asedierea guvernului zi de zi si paralizarea Capitalei cred ca este o masura buna.